2012-08-11 Halniak Maków Podhalański - Cracovia II 1:1

"PP: Zawisza – Cracovia 0:2 (0:1)" -
Terazpasy.pl

PP: Zawisza – Cracovia 0:2 (0:1)

Pucharowy mecz z Zawiszą Bydgoszcz jest pierwszym oficjalnym meczem Cracovii w tym sezonie bowiem mecze dwóch pierwszych kolejek I ligi z Okocimskim i Arką zostały przełożone na inne terminy.

W przerwie letniej bardzo wiele zmieniło się w Cracovii. Wrócił trener Wojciech Stawowy a z klubem pożegnało się 12 piłkarzy, którzy grali w Cracovii w rundzie wiosennej. Ich miejsce zajęli głównie młodzi piłkarze pozyskani z innych klubów lub wracający z wypożyczeń.

W porównaniu z ostatnim meczem w Ekstraklasie z Bełchatowem w wyjściowej jedenastce nastąpiło pięć zmian. W miejsce Hoska, Suarta, Matulevicius (odeszli z klubu) oraz Skrzeszewskiego i Strasua (ławka rezerwowych) zajęli Żytko, Kosanović, Marciniak, Danielewicz i Pilarz. Dla trzech ostatnich piłkarzy z wymienionej piątki mecz z Zawiszą jest debiutem w oficjalnym meczu Cracovii.

Piłkarze Cracovii od blisko roku nie wygrali meczu na obcym boisku. Ostatni raz na wyjeździe Cracovia wygrała 24 września 2011 roku w Zabrzu (1:0) w debiucie trenerskim Dariusza Pasieki, który dzień wcześniej zastąpił Jurija Szatałowa – obecnego trenera Zawiszy Bydgoszcz. Drugą ważną postacią w Zawiszy związaną z Cracovią jest Łukasz Skrzyński, kapitan zespołu, który w Cracovii grał przez 6 i pół roku.

Przez pierwsze kilkanaście minut gra toczyła się niemal wyłącznie w środkowej strefie boiska. Optyczną przewagę na boisku mieli piłkarze Cracovii, którzy długo utrzymywali się przy piłce. Podopieczni trenera Wojciecha Stawowego pierwsi stworzyli groźną sytuację bramkową. Po podaniu Marcinkiewicza w polu karnym z piłką znalazł się Krzysztof Danielewicz, który strzelił celnie, ale bramkarz gospodarzy wybił piłkę na rzut rożny.

Dwie minuty później po kolejnej znakomitej akcji Cracovii Pasy prowadziły już 1:0! Vladimir Boljević posłał prostopadłe podanie do Bartłomieja Dudzica, a ten strzałem z 14 metrów nie dał szans Witanowi! Brawo!

Po objęciu prowadzenia na krótką chwilę Zawisza rzucił się do odrabiania strat, ale piłkarze Pasów bardzo szybko ponownie przejęli inicjatywę i długo utrzymywali się przy piłce przenosząc grę na połowę rywala.

W 26 minucie gospodarze wyprowadzili szybką akcję zakończoną strzałem Leśniewskiego, ale dobrą interwencją popisał się debiutujący w oficjalnym meczu Cracovii bramkarz Krzysztof Pilarz. W 32 minucie Marcin Budziński przejął piłkę na przedpolu bramki Zawiszy i natychmiast groźnie strzelił z 30 metrów, ale piłka przeleciała tuż obok słupka. Dwie minuty później po przerzucie Sławomira Szeligi piłkę z powietrza uderzył Andraż Struna, ale ta przeleciała nad bramką. Dwie minuty przed przerwą Zawistowski strzałem z rzutu wolnego z blisko 40 metrów próbował zaskoczyć Pilarza, ale piłka przeleciała nieznacznie nad górnym rogiem bramki Cracovii.

W 45 minucie mogło być 2:0 dla Cracovii. Boljević przejął piłkę 30 metrów przed bramką Zawiszy i po efektownym rajdzie posłał ją lobem nad bramkarzem, ale z linii bramkowej piłkę wybił Łukasz Skrzyński...

Znakomita pierwsza połowa meczu w wykonaniu Cracovii. Podopieczni trenera Wojciecha Stawowego całkowicie zdominowali rywala i cały czas kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Drużyna trenera Jurija Szatałowa nie potrafiła znaleźć sposobu na pomysłową, szybką, kombinacyjną grę Pasów! Aż chce się to oglądać!

Drugą połowę obydwa zespoły rozpoczęły w niezmienionych składach.

Od początku drugiej połowy gospodarze rzucili się do ataku i kilkakrotnie zakotłowało się w polu karnym Cracovii, ale Pilarz nie musiał interweniował.

W 51 minucie boisko na noszach opuścił kapitan Cracovii Sławomir Szeliga, którego musiał zastąpił Bruno Żołądź. Młody piłkarz Pasów bardzo szybko, bo już po trzech minutach gry, zobaczył żółtą kartkę.

W 57 minucie Cracovia wyprowadziła szybką kontrę, ale Bartłomieja Dudzica w polu karnym umiejętnie powstrzymał Łukasz Skrzyński. Chwilę później Dudzic strzelał głową po dośrodkowaniu Struny, ale nieznacznie chybił.

W 63 minucie w doskonałej sytuacji znalazł się Zawistowski, który znalazł się z piłką za plecami obrońców Cracovii, ale zanim złożył się do strzału Pilarz zdążył wybić mu piłkę spod nóg. 5 minut później bramkarz Cracovii ponownie udanie interweniował wybijając piłkę w gąszczu nóg, co okupił kontuzją, ale po interwencji masażystów kontynuował grę.

W 68 minucie trener Jurij Szatało zrobił jednocześnie aż trzy zmiany.

Po trwającym kilkanaście minut okresie przewagi Zawiszy Cracovia ponownie przejęła inicjatywę i kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku. Po kilku minutach przewagi Pasów gospodarze ponownie zdecydowanie zaatakowali i w 80 minucie Drygas strzelając z kilku metrów trafił w... Hrynowicza.

W 83 minucie druga zmiana w Cracovii: Rok Straus zastąpił strzelca bramki Bartłomieja Dudzica. Dwie minuty później za Sebastiana Stebleckiego wszedł Alexandru Suvorov.

W 88 minucie po składnej akcji i dośrodkowaniu Adama Marciniaka Rok Straus strzałem głową z kilku metrów zdobył drugą bramkę dla Cracovii! 2:0!

Koniec meczu i awans do kolejnej rundy Pucharu Polski! Znakomity początek sezonu w wykonaniu zespołu trenera Wojciecha Stawowego.
Crac
Źródło: Terazpasy.pl 11 sierpnia 2012 [1]

"Zawisza Bydgoszcz przegrał z Cracovią" -
Gazeta Pomorska

Zawisza Bydgoszcz przegrał z Cracovią

W sobotni wieczór piłkarze Zawiszy po raz pierwszy w sezonie 2012/13 zagrali przed własnymi kibicami. Fani bydgoskiej drużyny liczyli na zwycięstwo swoich ulubieńców. Tym bardziej, że w wyjazdowych oficjalnych meczach podopieczni Jurija Szatałowa rozbili po 5:0 Sokół Aleksandrów Łódzki (Puchar Polski) i Sandecję Nowy Sącz (I liga).

Rywalem zawiszan była w sobotę Cracovia, która - podobnie jak nasz zespół - wymieniana jest w gronie głównych faworytów do awansu. Niestety, gospodarze ulegli 0:2 i pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi. Krakowianie wygrali jak najbardziej zasłużenie. Byli zespołem lepszym, grali mądrze taktycznie i dojrzale. Szczególnie w pierwszej połowie Cracovia zdecydowanie przeważała na boisku.

Po zmianie stron mecz się wyrównał. Zawisza zagrał bowiem znacznie lepiej niż w pierwszej odsłonie, ale nie potrafił zdobyć choćby jednego gola. W bydgoskiej ekipie nie zagrali z różnych przyczyn Stefańczyk, Hermes i Chałas. Dopiero w 68. minucie na boisku pojawili się Masłowski, Wójcicki i Abbott. A Daniel Mąka i Kopacz całe spotkanie przesiedzieli na ławce rezerwowych.

- Z przebiegu meczu jestem zadowolony, z wyniku oczywiście nie - ocenił trener Szatałow. - O naszej porażce zadecydowały indywidualne błędy zawodników. Dałem dziś pograć piłkarzom, którzy nie wystąpili w lidze. Teraz skupiamy się już na środowym meczu z GKS Tychy.

- To był nasz pierwszy mecz o stawkę. Zagraliśmy bardzo dobrze i jestem zadowolony z postawy drużyny - powiedział z kolei Wojciech Stawowy, trener Cracovii. - Tym bardziej, że zmierzyliśmy się na wyjeździe z klasowym rywalem, faworytem I ligi. Uważam, że stworzyliśmy ciekawe widowisko, a mecz momentami stał na ekstraligowym poziomie. To był pojedynek godnych siebie rywali.
emka
Źródło: Gazeta Pomorska 11 sierpnia 2012 [2]

"PP: Cracovia pokonała Zawiszę, trafili Dudzic i Straus" -

PP: Cracovia pokonała Zawiszę, trafili Dudzic i Straus

Cracovia gra dalej w Pucharze Polski. W 1/16 finału pokonała I-ligowego rywala Zawiszę Bydgoszcz na jego boisku 2-0. Gole dla Pasów zdobyli Bartłomiej Dudzic i Rok Straus.

Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0-2 (0-1)

0-1 Dudzic 17 0-2 Straus 90 Sędziował Marcin Szrek (Kielce). Żółte kartki: Mąka, Błąd - Żołądź, Straus. ZAWISZA: Witan - Mąka, Hrymowicz, Skrzyński, Petasz - Drygas, Zawistowski, Ostalczyk (79 Wójcicki), Błąd - Gevorgyan (69 Abbott), Leśniewski (69 Masłowski). CRACOVIA: Pilarz - Żytko, Kosanović, Struna, Marciniak - Budziński, Boljević, Szeliga (53 Żołądź), Dudzic (84 Straus) - Steblecki (88 Suworow), Danielewicz.

Pierwszy kwadrans spotkania nie był porywającym widowiskiem. Zespoły grały bardzo nerwowo i asekuracyjnie, a potem coraz lepiej prezentowała się Cracovia. W 17. minucie prostopadłe podanie między środkowych obrońców gospodarzy otrzymał Bartłomiej Dudzic i pewnie pokonał Andrzeja Witana. Kolejne minuty gry to ponowne naciski ofensywne gości, jednak bydgoszczanom udawało się wychodzić obronną ręką z opresji. W 27. minucie Zawisza odpowiedział groźną akcją, po ładnej wymianie kilku podań mocny strzał oddał Rafał Leśniewski, jednak piłę po jego strzale świetnie sparował Krzysztof Pilarz. W kolejnych minutach spotkania oba zespoły nieco zwolniły tempo gry, w którym brakowało sytuacji bramkowych. Tuż przed przerwą kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego z około 35. metrów popisał się Paweł Zawistowski, lecz piłka po jego strzale minimalnie minęła bramkę Cracovii. Chwilę później goście mogli prowadzić 2:0. Fatalny błąd popełnił Mateusz Mąka zagrywając futbolówkę wprost pod nogi Vladimira Bojlevicia, który miał przed sobą tylko Andrzeja Witana, jednak golkiper Zawiszy sparował piłkę, którą z linii bramkowej wybił Łukasz Skrzyński. Po pierwszych 45. minutach goście prowadzili 1:0.

Po zmianie stron kibice zgromadzeni na bydgoskim stadionie oglądali odmienionego Zawiszę. Trener bydgoszczan w szatni musiał powiedzieć kilka mobilizujących słów, ponieważ niebiesko-czarni od pierwszej minuty drugiej odsłony grali zdecydowanie szybciej i agresywniej. W 48 Kamil Drygas świetnie dośrodkował do Adriana Błąda, lecz ten nie zdołał przejąć futbolówki. W 5. minucie gospodarze mogli doprowadzić do remisu. Piłkę w pole karne Cracovii dośrodkował Paweł Zawistowski, jednak nabiegający Kamil Drygas minimalnie minął się z futbolówką i było po akcji. Trzy minuty później goście odpowiedzieli groźnym kontratakiem, ale tym razem Dudzic strzelił niecelnie. W 63 min Zawistowski bliski był doprowadzenia do remisu, lecz dobrze dysponowany Pilarz wygrał pojedynek z pomocnikiem Zawiszy. Pięć minut później zakotłowało się po raz kolejny pod bramką Pasów. Dośrodkowanie z rzutu rożnego, futbolówka zatańczyła na linii bramkowej, lecz w porę interweniowali obrońcy gości i zażegnali niebezpieczeństwo.

W kolejnych minutach bydgoszczanie szukali szans skrzydłami, na boisku pojawili się Abbott, Masłowski oraz Wójcicki, ale Cracovia tego dnia grała bardzo rozsądnie i uważnie. W 83 min kolejna groźna akcja Zawiszy. Zamieszanie w szesnastce, nagle do piłki dopadł Drygas, który miał pustą bramkę i w ostatniej chwili strzał pomocnika gospodarzy zablokował Żytko.

W samej końcówce niebiesko-czarni zaryzykowali i atakowali większą liczbą zawodników, jednak żadna z akcji nie przyniosła gola, natomiast Pasy wykorzystali jedną z kontr i w 90 minucie podwyższyli wynik spotkania na 2-0. Dośrodkowanie z prawej strony otrzymał Rok Straus i strzałem głową pokonał bramkarza Zawiszy. Kilka chwil później sędzia główny zakończył spotkanie i Zawisza musiał uznać wyższość Pasów przegrywając 0-2.

ST/kszawisza.pl

Trener Wojciech Stawowy:

- Chcę pogratulować swojej drużynie dobrej gry, zwłaszcza, że spotkanie z Zawiszą było dla nas pierwszym meczem o stawkę. Drużyna jest w budowie i dla nas był to pierwszy poważny sprawdzian, bo mecze sparingowe to coś innego niż mecz o stawkę i muszę powiedzieć, że moi piłkarze niczym mnie nie zaskoczyli - zagrali to, czego wymagam i oczekuję. Sam mecz stał moim zdaniem na niezłym poziomie, był twardy, ostry, ale na pewno nie brutalny. Na pewno mogło się to podobać, bo grały ze sobą dwa zespoły godne siebie - poukładane, dobrze przygotowane do sezonu. Dlatego też poziom meczu na pewno nie był poziomem pierwszoligowym - wydaje się, że zarówno Zawisza jak i Cracovia zagrały momentami naprawdę bardzo fajną piłkę.

Pasy News
Źródło: Sportowe Tempo 11 sierpnia 2012 [3]

Jurij Szatałow (trener Zawiszy):

Czasami nawet w ekstraklasie nie ma takiego poziomu, jaki widzieliśmy dzisiaj. Mecz był wyrównany, niestety mojej drużynie w drugiej połowie zabrakło tylko bramki. Niektórym zawodnikom dałem szansę wykazania się i ich występy przeanalizujemy w poniedziałek, ale i tak jestem zadowolony z przebiegu tego spotkania. Ten mecz był ważny, jednak nie ukrywaliśmy, że przed nami jest liga.

Wojciech Stawowy (trener Cracovii):

Chciałbym pogratulować swojej drużynie dobrej gry. To był dla nas pierwszy mecz o stawkę. Zespół jest w budowie i dla nas to był pierwszy sprawdzian, bo mecze sparingowe to zupełnie coś innego, niż mecze o stawkę. Piłkarze mnie niczym nie zaskoczyli, bo zagrali dokładnie to, czego wymagam i oczekuję od nich. Mecz stal na dobrym poziomie, Zagrały w nim dwa godne siebie zespoły. Spotkanie mogło się podobać, a jego poziom na pewno nie był pierwszoligowy. Oba zespoły grają bardzo fajną piłkę. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, na jaki ciężki teren jedziemy i, że Zawisza to bardzo groźny zespół i główny faworyt do awansu, dlatego bardzo się ciesze, ze moi chłopcy pokazali, że mają charakter. Cracovia to drużyna, która jest w budowie, dlatego cieszę się, że chłopacy potrafili zagrać w ataku pozycyjnym oraz w kontrataku, lecz Zawisza również miał swoje sytuacje i różnie ten mecz mógłby się skończyć, gdyby gospodarze strzelili bramkę.

Skrót meczu

Linki

Mecze sezonu 2012/13

Polonia Bytom 2012-06-30 Cracovia - Polonia Bytom 3:0  Karpaty Lwów 2012-07-03 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2012-07-07 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:2  Amkar Perm 2012-07-10 Cracovia - Amkar Perm 2:3  Pogoń Szczecin 2012-07-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:0  Piast Gliwice 2012-07-18 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Bytovia Bytów 2012-07-19 Cracovia - Drutex-Bytovia Bytów 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-07-27 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Cracovia_herb 2012-07-29 Piłkarze - Hokeiści 3:1  Dalin Myślenice 2012-08-04 Cracovia - Dalin Myślenice 2:1  Przebój Wolbrom 2012-08-04 Cracovia - Przebój Wolbrom 3:1  Zawisza Bydgoszcz 2012-08-11 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2012-08-18 GKS Katowice - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 2012-08-22 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Stomil Olsztyn 2012-08-25 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:0  Arka Gdynia 2012-08-29 Cracovia - Arka Gdynia 1:0  Dolcan Ząbki 2012-09-02 Dolcan Ząbki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 2012-09-08 Cracovia - ŁKS Łódź 4:2  Warta Poznań 2012-09-14 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Olimpia Grudziądz 2012-09-19 Olimpia Grudziądz - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2012-09-23 Cracovia - Bogdanka Łęczna 2:0  Kolejarz Stróże 2012-09-30 Kolejarz Stróże - Cracovia 0:1  Flota Świnoujście 2012-10-03 Flota Świnoujście - Cracovia 2:2 k.8-7  Zawisza Bydgoszcz 2012-10-06 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Flota Świnoujście 2012-10-21 Flota Świnoujście - Cracovia 1:2  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2012-10-24 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 2012-10-28 Polonia Bytom - Cracovia 1:3  Sandecja Nowy Sącz 2012-11-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  GKS Tychy 2012-11-10 GKS Tychy - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2012-11-17 Cracovia - Miedź Legnica 1:1  Cracovia_herb 2013 Trening Noworoczny  FK Ufa 2013-01-30 FK Ufa - Cracovia 1:0  Torpedo Moskwa 2013-02-04 Cracovia - Torpedo Moskwa 2:1  Widzew Łódź 2013-02-09 Widzew Łódź - Cracovia 2:1  Garbarnia Kraków 2013-02-11 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:3  Czichura Saczchere 2013-02-16 Cracovia - Czichura Saczchere 3:2  MFK Košice 2013-02-19 Cracovia - MFK Košice 1:1  Kaspij Aktau 2013-02-22 Cracovia - Kaspij Aktau 1:1  Sandecja Nowy Sącz 2013-03-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:1  Okocimski Brzesko 2013-03-09 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:0  Arka Gdynia 2013-03-16 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  GKS Katowice 2013-03-23 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Stomil Olsztyn 2013-03-30 Stomil Olsztyn - Cracovia 3:0  Dolcan Ząbki 2013-04-06 Cracovia - Dolcan Ząbki 0:2  Rozwój Katowice 2013-04-13 Cracovia - Rozwój Katowice 1:0  ŁKS Łódź 2013-04-13 ŁKS Łódź - Cracovia 0:3  Warta Poznań 2013-04-20 Cracovia - Warta Poznań 2:1  Olimpia Grudziądz 2013-04-24 Cracovia - Olimpia Grudziądz 0:0  Górnik Łęczna 2013-04-27 Bogdanka Łęczna - Cracovia 0:2  Kolejarz Stróże 2013-05-04 Cracovia - Kolejarz Stróże 2:2  Zawisza Bydgoszcz 2013-05-08 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2013-05-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:1  Flota Świnoujście 2013-05-19 Cracovia - Flota Świnoujście 1:1  Polonia Bytom 2013-05-25 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2013-05-29 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  GKS Tychy 2013-06-01 Cracovia - GKS Tychy 0:1  Miedź Legnica 2013-06-08 Miedź Legnica - Cracovia 1:3