Sperling

2-3-5

1929-04-21 Cracovia II - Olsza Kraków 4:1

Ciekawostki

Kilka dni przed meczem Przegląd Sportowy zamieścił na swoich łamach informację o zawodniku 1.FC - Kossoku II pt. Kozok II w Krakowie, następującej treści:

Niedawno byliśmy świadkami w Polsce afery Karasiaka (Władysław Karasiak, wówczas gracz łódzkich "turystów" - przyp. Benedictus), którego zabrał wraz z sobą na pociąg do Lwowa gracz Pogoni Hanke, a obecnie bawi się Kraków nową aferą Kozoka II, który zjechał do Cracovii, nie otrzymawszy zwolnienia od swego macierzystego klubu, 1.FC. Ten "kontakt" między Kozokiem II a Cracovią został nawiązany w czasie ostatniego turnieju wielkanocnego [1], urządzonego wspólnie z drużyną wiedeńską Austrji w Krakowie. Od tej pory datuje się "przystąpienie" Kozoka II do Cracovii, jednak zarząd 1. F. C. utraciwszy paru graczy skutkiem dyskwalifikacji i wyjazdów, a ostatnio Kozoka I (Roman Kossok, brat Karola) naskutek tragicznego wypadku, nie myśli pozbyć się tak łatwo gracza i to odebranego jej tą drogą. To też eskapada Kozoka II skończy się prawdopodobnie jak i wyjazd Karasiaka do Lwowa powrotem do klubu macierzystego.

Eskapada jednak nie zakończyła się powrotem na Górny Śląsk, Kossok zadebiutował miesiąc później w barwach "Pasów" [2]

"Druga porażka Cracovii" -

Druga porażka Cracovii

Do meczu tego przystąpił I. F. C. z niezłomnym zamiarem wygrania, co się udało, ale tylko dlatego, że Cracovia była wprost beznadziejna. Gospodarze nie byli technicznie lepsi ani odrobinkę, ale ożywiał ich zapał, grali ambitnie i ofiarnie, rezultatem czego była jedna bramka uzyskana z ładnego przeboju przez Geislera.

Z obydwuch drużyn oprócz bramkarzy, wyróżniło się tylko trzech graczy. Byli to Sperling z Cracovii, oraz Geisler i Heidenreich z I. F. C., reszta nie robiła zupełnie wrażenia starych, rutynowanych piłkarzy.

U obydwuch drużyn brak techniki i zgrania, a przedewszystkiem biegów. Specjalnie ospała i bez ochoty do gry, była Cracovia, która nawiasem mówiąc, powinna nareszcie oduczyć się "robienia trupów". Wywołuje to tylko salwy ironicznego śmiechu u publiczności, [fragment nieczytelny - przyp. WikiPasy] krzykiem na ziemię, a w ułamek minuty później bryka znowu po boisku, niczem młode źrebie.

Sędziował dobrze p. Marczewski. Zawodom przyglądało się mimo dotkliwego zimna przeszło 3.000 osób.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 18 (421) z 27 kwietnia 1929 [3]

Stadjon

W Katowicach drużyna IFC pokonała po zaciętej walce drużynę Cracovii 1:0 (1:0). Exmistrze Polski mieli słaby dzień i atak ich nie mógł sprostać doskonale usposobionym tyłom ślązaków, u których na wyróżnienie zasługuje Heidenreich. Atak miejscowych zawiódł kompletnie. Pomoc pracowała nieźle, zwłaszcza Machinek.

Gra stała na dość niskim poziomie i była bardzo ospała. Cracovia może więcej atakowała, jednak gra jej ataku polegała na niezłych kombinacjach w polu i na impotencji pod bramką. Najlepsi z Cracovii Szumiec, Zastawniak II i Kałuża. Jedyna bramka dnia padła w pierwszych momentach, zdobyta przez Geislera.

Po przerwie szereg ataków Cracovii zakończył się bezowocnie. W drugiej połowie gra była bardzo ostra.

Sędziował p. Marczewski.
Źródło: Stadjon nr 17 z 25 kwietnia 1929 [4]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Przenikliwe zimno, przy jakiem odbywały się powyższe zawody, wpłynęło na drużyny w ten sposób, że gra od początku do końca była więcej niż ospała. Poza pierwszemi minutami, kiedy ataki obu drużyn były energiczne, to już po pierwszej bramce strzelonej przez Geislera na korzyść I. F. C, oba zespoły tak jakby straciły ochotę do dalszej gry. Objaw ten powtórzy się nawet i w drugiej połowie, choć Krakowianie mieli wtedy dużą przewagę i mogliby przy większej nieco energji zmienić rezultat na swoją korzyść. Aczkolwiek wynik ostateczny nie odpowiada przebiegowi gry, ponieważ Cracovia miała więcej z gry więcej atakowała, to jednak poziom zawodów był niski. O ile w Cracovii najniebezpieczniejszym był atak, natomiast pomoc i obrona słabsze, o tyle w I. F. C. rzecz ta przedstawiała się odwrotnie. Począwszy od bramkarza, a kończąc na pomocnikach, cała linja obronna była świetna i stanowiła rzeczywiście mur nie do przebicia, za to cały atak z wyjątkiem Geislera był niezwykle słaby i jakby ni nadający się zupełnie do pierwszej drużyny.
Składy drużyn były następujące: Cracovia; Szumiec, bracia Zastawniakowie, Ptak, Chruściński, Mysia Kubiński, Malczyk, Kałuża, Wójcik i Szerling, I F. C.: Spałek, Heydereich. Sośnica, Wyleżoł, Machinek, Bischof, Wieczorek, Dietlner, Geisler, Knapczyk, Pospieszil. Jak zaznaczyliśmy powyżej napad I F. C. grał bardzo słabo, jakkolwiek pomoc i obrona wytwarzały linji ataku cały szereg dogodnych pozycyj. Z powodu kontuzjonowania pod koniec pierwszej połowy Zastawniaka I., który też na kilka minut opuścił boisko, gra przybrała znacznie na ostrości i to specjalnie w drugiej połowie. Sędzia p. Marczewski z Łodzi potrafił szczęśliwie poprowadzić zawody du końca. Z całego przebiegu gry wynika, że jakkolwiek I. F. C. wyszedł zwycięsko, to jednak stanowi on tylko cień lak groźnej ongiś drużyny. Z Cracovii na specjalne wyróżnienie zasłużyli Szumiec, młodszy Zastawniak, Ptak, Szperling, Kałuża. U miejscowych natomiast całe trio obronne, Machinek z pomocy i Geisler w ataku. Publiczności było sporo.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 110 z 23 kwietnia 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2