1982-08-08 Stal Mielec - Cracovia 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Stal Mielec

Trener:
Józef Walczak
pilka_ico
I liga , 2 kolejka
Mielec, niedziela, 8 sierpnia 1982, 17:30

Stal Mielec - Cracovia

2
:
1

(1:0)



Herb_Cracovia

Trener:
Henryk Stroniarz
Skład:
Stawarz
Skiba (21' Białek)
Oratowski
Łukasik
Kubicki
Tyburski
Kawalec
Ciołek
Hnatio
Buda
Łatka

Sędzia: Włodzimierz Karolak z Łodzi
Widzów: 8 000

bramki Bramki
Buda (3')
Łatka (86')
1:0
2:0
2:1


Karaś (88')
Skład:
Koczwara
Podsiadło
Dybczak
Nazimek (46' Liszka)
Turecki
Karaś
Surowiec
Stokłosa
Gacek
Błachno
Tobollik (58' Piskorz)



Zapowiedź meczu

"Cracovia jedzie do Mielca" -
Gazeta Krakowska

Cracovia jedzie do Mielca

Zapowiedź meczu w Echu Krakowa
Znaczenie trudniejsze zadanie czeka Cracovię, która jedzie do Mielca, gdzie spotka się se Stalą. Mielczanie w środę urwali jeden punkt mistrzowi Polski i w tym sezonie będą chyba chcieli odegrać czołową rolę w ekstraklasie. Mają zresztą silny wyrównany skład. Cracovia rzuci na szalę, tak jak było to w meczu z Zagłębiem, wszystkie umiejętności, walczyć też będzie z wielką ambicją. Czy wystarczy to jednak, by uzyskać korzystny wynik? Remis byłby na pewno sukcesem krakowian.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 128 z 6 sierpnia 1982


"Stal podejmuje krakowskiego beniaminka" -
Nowiny Rzeszowskie

Stal podejmuje krakowskiego beniaminka

Zapowiedź meczu w Nowinach Rzeszowskich
W niedzielę o godz. 17.30 piłkarze mieleckiej Stali po raz pierwszy wystąpia w nowej edycji mistrzostw ekstraklasy przed własną publicznością. Ich przeciwnikiem będzie beniaminek I ligi - Cracovia, a więc jedenastka klubu o bogatych tradycjach piłkarskich, któremu w od kilku dobrych lat specjalnie się nie wiodło. Obecnie krakowianie są jednak po latach znów w ekstraklasie. Mają

za sobą pierwsze, zwycięskie spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec i niewątpliwie będą dla mielczan wymagajacym przeciwnikiem.

Zarówno trener Stali Józef Walczak, jak też jego podopieczni, nie zamierzaja lekceważyć rywala. Zdają sobie bowiem sprawę, że zapał, duże poświęcenie i zaangażowanie piłkarzy

beniaminka wiele moge zdziałać i pomieszać szyki faworytowi. Dlatego tez z pelnym docenieniem klasy przeciwnika przystąpią do tego meczu. Choć nie znaczy to wcale, że nie myślą o zwycięstwie i będą preferować defensywny styl gry. Tym bardziej, że również oni mają za sobą pierwsza konfrontację ligową i to nie z byle kim, bo z mistrzem kraju, łódzkim Widzewem. Remis 1:1 oraz dobra postawa piłkarzy znad Wisloki w Łodzi zapowiada ciekawe widowisko w mieleckiej premierze. Myśląc o utrzymaniu pozycji wywalczonej w poprzedniej edycji mistrzostw, a nawet o zajęciu jeszcze lepszego miejsca - powiedział trener J. Walczak.
Źródło: Nowiny Rzeszowskie nr 128 z 6 sierpnia 1982


Opis meczu

Tempo

Zwycięstwo "Pasiaków" w pierwszym meczu zostało przyjęte z dużą radością w podwawelskim grodzie. Nie brakowało jednak sceptyków, którzy powątpiewali w umiejętności Cracovii. Mecz z mielecką Stalą, która w ostatnią środę na wyjeździe "urwała" punkt mistrzowi Polski, miał dać odpowiedź, kto ma rację. Krakowianie przystąpili do meczu osłabieni brakiem Koniecznego (odczuwał dolegliwości żołądkowe), natomiast już z nowym nabytkiem, Stokłosą z Hutnika.

Cracovia wyszła na boisko z zamiarem uzyskania minimum jednego punktu. Jednak już pierwsze minuty pokazały, że oprócz zespołu Stali ich przeciwnikiem na boisku będzie... debiutancka trema. W 3 min po centrze Ciołka z rzutu rożnego i błędzie usztywnionych obrońców krakowskich, Buda pięknym strzałem z woleja w samo "okienko" uzyskał prowadzenie.
W pierwszej połowie widać było lekką przewagę Stali. W grze Cracovii natomiast brakowało celnych podań, nagłych przerzutów piłki przy przechodzeniu kontrą z obrony do ataku. Z ciekawszych momentów należy odnotować ładną akcję gości w 18 min, kiedy to Tobollik po idealnym zagraniu Gacka ze skrzydła, strzelił z odległości 5 m. prosto w bramkarza. Stal w tym okresie przeprowadziła nieco więcej groźnych ataków, zakończonych celnymi strzałami. M. in. w 32 min. silny strzał Tyburskiego obronił Koczwara, a w 36 min. bramkarz Cracovii znów popisał się udaną interwencją po celnym strzale Łatki.
Utrata bramki i niekorzystny dla Cracovii wynik sprawiły, że "Pasiaki" przystąpiły do bardziej otwartej gry. Obserwowaliśmy więcej ataków jej napastników, akcje gości były szybsze i ładniejsze dla oka. Zaczęły się też bardziej zazębiać. Beniaminek był w tym okresie gry co najmniej równorzędnym partnerem dla rutynowanych mielczan. W 66 min. obserwowaliśmy jednak groźną akcję pod bramką Cracovii. Ciołek świetnie egzekwował kolejny rzut rożny. Koczwara wybiegając rozminął się z piłką, którą przejął mielczanin Kawalec, ale w pełnym biegu "wyjechał" z nią za bramkę. Od tego momentu mecz nabrał rumieńców i mimo, że nie stał na najwyższym poziomie, mógł się podobać publiczności. Dochodziło bowiem do wielu ciekawych akcji. Najciekawsza z nich miała miejsce w 80 min, kiedy to Stokłosa przedryblował dwóch obrońców Stali, wymanewrował bramkarza przy linii końcowej boiska i podał piłkę do tyłu nadbiegającego Surowca, a ten z odległości 8 m. strzelił ... koło słupka.

Stal nie pozostawała gościom dłużna. W 86 min. Podsiadło dał się ograć Budzie, ten wyszedł na wolne pole, dośrodkował, a nadbiegający Łatka ulokował pewnie piłkę w siatce. Kibice opuszczali już stadion, gdy Karaś strzałem z odległości ok. 25 m. trafił w lewy górny róg bramki Stawarza, zmniejszając rozmiary porażki krakowian.
Źródło: Tempo


"Cracovia pokonana w Mielcu" -
Gazeta Krakowska

Cracovia pokonana w Mielcu

Relacja z meczu w Gazecie Krakowskiej
Stal Mielec - Cracovia Kra­ków 2:1 (1:0). Bramki: dla Stali - Kazimierz Budaw 3 min. i Andrzej Łatka w 86 min.; dla Cracovii Paweł Karaś w 80 min. Widzów ok. 18 tys.

Stal rozpoczęła bardzo efektownym pięknym strzałem, w wykonaniu reprezentacyjnego zawodnika „młodzieżówki” Ka­zimierza Budy i właściwie na tym poprzestała. Później w jej grze i postawie dominowała ra­czej przeciętność na co złożyło się kilka przyczyn m. in. rozle­niwiający upał a także obecność na widowni wysłanników bel­gijskiego klubu Lokeren, kon­kurenta mielczan w pucharze UEFA, pragnących zorientować się w formie swego rywala. W prawdzie trudno określić, że Stal grała źle, ale na pewno po­niżej oczekiwań. Na jej tle beniaminek ekstraklasy, trochę początkowo speszony mocnym ciosem - uczynił całkiem dobre wrażenie, grając uważnie i po­ prawnie technicznie.

W sumie mecz na średnim po­ziomie. W drużynie Stali, wyróżnia­jącym się zawodnikiem był zdo­bywca pierwszej bramki. i współautor drugiej Kazimierz Buda. W drużynie Cracovii, zwzględu na jej zaangażowanie wyróżniających się piłkarzy było znacznie więcej, przede wszystkim najlepszy w szere­gach gości zdobywca jedynej bramki Paweł Karaś, a także Adam Koczwara, Ryszard Pod­siadło i Henryk Surowiec.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 129 z 26 sierpnia 1982


"Nikła porażka piłkarzy Cracovii" -
Echo Krakowa

Nikła porażka piłkarzy Cracovii

Krakowianie przystąpili do tego meczu osłabieni brakiem narzeka­jącego na bóle żołądka Józefa Ko­niecznego. Meczem w Mielcu zade­biutował natomiast w Cracoyii po­zyskany z Hutnika Jan Stokłosa. Jego debiut nie wypadł zbyt okazale, widać było, że Stokłosa szuka dopiero swego miejsca w druży­nie, a na znalezienie wspólnego ję­zyka z kolegami potrzeba jednak trochę czasu. Jeśli do tego dodamy niedawną kontuzję Dybczaka oraz Nazimka, który zmuszony został po jednym z ostrych starć do zej­ścia po przerwie z boiska będzie jasne, że Cracovia nie grała w optymalnym zestawieniu. Mecz rozpoczął się od ataków mielczan. Już w 3 min., co powa­żnie zaważyło na losach meczu, zdobyli prowadzenie. Szczęśliwym strzelcem był Buda, który otrzy­mał dośrodkowanie od Ciołka. Bramkę tę należy zapisać także na konto obrońców krakowskich, któ­rzy w tej sytuacji zachowali się dość biernie. Utrata gola wyraźnie zdeprymowała „biało-czerwonych”. W przedmeczowych założeniach mieli oni prowadzić grę z kontry. Teraz cały ten plan legł w gru­zach. Należało atakować. Od tego momentu stroną broniącą się była Stal. Na bramkę mielczan, której strzegł Stawarz, sunęły raz po raz groźne ataki. Brakowało jednak skutecznego Strzelca. M. in. w 12 min. ładnym strzałem popisał się jeden z najpracowitszych piłkarzy na boisku Janusz Surowiec. 6 mi­nut później idealną pozycję mar­nuje Tobolik.Także bramkarz Cracovii Adam Koczwara nie mógł na­rzekać na brak roboty. Strzały Ciołka, Tyburskiego i Łatki padają jednak jego łupem.
Źródło: Echo Krakowa nr 104 z 9 sierpnia 1982


"Gdzie ci strzelcy?" -
Dziennik Polski

Gdzie ci strzelcy?

Kapitan piłkarzy Cracovii zapowiadał odważnie korzystny wynik w Mielcu tłumacząc, że Cracovii ze Stalą zwykle dobrze się gra. Natomiast kibice Stali policzyli przed meczem, że Mielcowi do 500 I-ligowych bramek brakuje jeszcze 5 goli. Takie były oczekiwania przedmeczowe. Na trybunach zasiadło 18 tysięcy widzów (ponad przeciętna ligowa w Mielcu), wśród nich prezes i wiceprezes Cracovii oraz menadżer i II trener Lokeren. Obecność prezesów mogła krakowian zagrzewać, zaś goście z Belgii zapewne wpływali pętająco na poczynania stalowców. W każdym razie jakiegoś wytłumaczenia leniwej i niestarannej gry mielczan trzeba szukać. Dokuczała też wysoka temperatura, choć mecz odbył się późnym popołudniem. Dokuczało bardziej stalowcom, niż „pasiakom", którzy biegali ochoczo po placu, składnie i sprawnie rozgrywali piłkę w polu, ale Cracovia bardzo w to niedzielne popołudnie cierpiała na brak strzelców. Znacznie lepszych napastników mieli gospodarze i dlatego właśnie pokonali beniaminka.
Źródło: Dziennik Polski nr 129 z 9 sierpnia 1982


"Zwycięstwo w mieleckiej premierze Ekstraklasy" -
Nowiny Rzeszowskie (dodatek Stadion)

Zwycięstwo w mieleckiej premierze Ekstraklasy

Relacja z meczu w Gazecie Krakowskiej


Źródło: Nowiny Rzeszowskie (dodatek Stadion) nr 34 z 9 sierpnia 1982


Ciekawostki

W tym meczu zadebiutował pozyskany z Hutnika Kraków Jan Stokłosa.

Mecze sezonu 1982/83

Ruch Chorzów 1982-07-07 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Stahl Thale 1982-07-26 Stahl Thale - Cracovia 0:3  Chemie Buna Schkopau 1982-07-28 Chemie Buna Schkopau - Cracovia 2:3  Zagłębie Sosnowiec 1982-08-01 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Stal Mielec 1982-08-08 Stal Mielec - Cracovia 2:1  Kabel Kraków 1982-08-11 Kabel Kraków - Cracovia 2:4  Bałtyk Gdynia 1982-08-15 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:0  Lech Poznań 1982-08-21 Lech Poznań - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1982-08-25 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Błękitni Kielce 1982-09-01 Błękitni Kielce - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1982-09-11 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 1982-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Wisła Kraków 1982-09-22 Cracovia - Wisła Kraków 2:2 k.3:5  GKS Katowice 1982-09-25 GKS Katowice - Cracovia 2:0  Szombierki Bytom 1982-10-02 Cracovia - Szombierki Bytom 0:0  Górnik Zabrze 1982-10-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1982-10-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Pogoń Szczecin 1982-10-31 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:0  Widzew Łódź 1982-11-07 Cracovia - Widzew Łódź 2:2  Ruch Chorzów 1982-11-14 Cracovia - Ruch Chorzów 0:1  Gwardia Warszawa 1982-11-20 Gwardia Warszawa - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 1983 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1983-01-16 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Kuba 1983-01-20 Kuba - Cracovia 2:2  Újpest Budapeszt 1983-01-22 Újpesti Dózsa Budapeszt - Cracovia 0:1  Kuba 1983-01-25 Kuba - Cracovia 0:0  Odra Opole 1983-02-13 Cracovia - Odra Opole 1:2  SK Slanczew Briag 1983-02-22 SK Slanczew Briag - Cracovia 3:2  Zagorec Nowa Zagora 1983-02-26 Zagorec Nowa Zagora - Cracovia 1:0  Warna 1983-02-27 Warna - Cracovia 2:5  Rodina Suworowo 1983-03-01 Rodina Suworowo - Cracovia 0:2  Kabel Kraków 1983-03-05 Cracovia - Kabel Kraków 6:1  Zagłębie Sosnowiec 1983-03-12 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Stal Mielec 1983-03-20 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Bałtyk Gdynia 1983-03-26 Bałtyk Gdynia - Cracovia 0:0  Lech Poznań 1983-04-02 Cracovia - Lech Poznań 0:2  ŁKS Łódź 1983-04-09 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1983-04-23 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1983-04-27 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  GKS Katowice 1983-05-07 Cracovia - GKS Katowice 0:0  Szombierki Bytom 1983-05-11 Szombierki Bytom - Cracovia 2:0  Rodina Suworowo 1983-05-17 Cracovia - Rodina Suworowo 0:0  Legia Warszawa 1983-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Górnik Zabrze 1983-05-28 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Śląsk Wrocław 1983-06-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:2  Pogoń Szczecin 1983-06-08 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Widzew Łódź 1983-06-11 Widzew Łódź - Cracovia 7:0  Ruch Chorzów 1983-06-15 Ruch Chorzów - Cracovia 0:0  Gwardia Warszawa 1983-06-19 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0