1982-09-22 Cracovia - Wisła Kraków 2:2 k.3:5

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwszy w historii remis (w regulaminowym czasie) Cracovii u siebie w ogólnopolskiej fazie Pucharu Polski.


Herb_Cracovia

Trener:
Henryk Stroniarz i Zenon Baran
pilka_ico
Puchar Polski, 1/16 finału
Kraków, Stadion Cracovii, środa, 22 września 1982, 15:30

Cracovia - Wisła Kraków

2
:
2

(0:0, 1:1)
karne
3:5


Herb_Wisła Kraków

Trener:
Roman Durniok
Skład:
Dziedzic
Nazimek
Dybczak
A. Turecki (18' Piskorz)
Marek Podsiadło
Surowiec
Błachno (91' Liszka)
Karaś
Konieczny
Gacek
Tobollik

Ustawienie:
4-3-3

Sędzia: Jerzy Goś z Warszawy
Widzów: 20 000

bramki Bramki
Marek Podsiadło (76'-karny)


Liszka (107')
1:0
1:1
1:2
2:2

Marek Podsiadło (81'-samobójcza)
J. Jałocha (98')
zolte_kartki Żółte kartki
Tobollik Sysło
Nawałka
Skład:
J. Adamczyk
Motyka
Nawrocki
Gorgoń
J. Jałocha
Lipka (91' Suder)
Kapka
Nawałka
Targosz
Sysło (70' Plewniak)
Szulżycki

Ustawienie:
4-3-3Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Wielki pech Marka Podsiadły" -
Dziennik Polski

Wielki pech Marka Podsiadły

W 1/16 bieżącej edycji Pucharu Polski piłkarze Cracovii i Wisły spotkali się wczoraj po raz 149. 1 tym razem „święta wojna" wywołała duże zainteresowanie, trybuny stadionu przy ul. Kałuży były pełne zwolenników obu drużyn. Zanim uległem sportowym emocjom, tuż przed meczem zastanawiałem się, która z drużyn reprezentujących sławne kluby ma więcej wielbicieli, a później wsłuchując się w reakcje widowni na wydarzenia na boisku doszedłem do wniosku, że mniej więcej proporcje układają się pół na pół, z tym jednak, że kibice Cracovii są chyba mniej surowi w ocenie gry swoich wybrańców, a równocześnie żywiej i głośniej kwitują sukcesy „pasiaków".

Ale czas na relację z wczorajszego pojedynku, który po 90 minu¬tach gry zakończył się rezultatem 1:1, po dogrywce było 2:2 i o tym, która z drużyn awansuje do 1/8 PP musiały rozstrzygnąć rzuty kar¬ne. Do tej decydującej potyczki wyznaczeni zostali: Motyka, Targosz, Nawałka, Jałocha i Kapka z Wisły oraz Podsiadło, Dybczak, Nazimek, Tobolik i Surowiec z Cracovii. Już po pierwszej serii Wisła prowadziła 1:0, gdyż Motyka oddał strzał celny, a Podsiadło posłał piłkę w słupek bramki Adamczyka i to — jak się później okazało — rozstrzygnęło losy meczu na Ko¬rzyść Wisły. Mam wątpliwości czy Podsiadło powinien po raz drugi w tym spotkaniu ustawiać sobie piłkę na „jedenastce"; w 77 min. zmusił do kapitulacji Adamczyka, a później — tak przypuszczam — zawiodły nerwy. Ale to już spra¬wa trenera Henryka Stroniarza...

Finał meczu, jak i cały jego przebieg dostarczył sporo emocji. Było, to po prostu dobre futbolowe wi-dowisko, jego twórcy — piłkarze obu drużyn — solidnie potraktowali swoje role, walczyli ambitnie z niezłym skutkiem: padły przecież 3 bramki z gry, a o wiele więcej obserwowaliśmy efektownych akcji i strzałów. Najładniejszą bramkę zdobył Jan Jałocha, bardzo dobrze — co jest warte odnotowania — grał Zdzisław Kapka (oby tylko chciał jeszcze poprawić szybkość!). Na listę wyróżniających się, ale za brutalność wpisujemy Marka Motykę, który po faulu, bez piłki, na Krzysztofie Gacku tylko dzięki nie¬uwadze sędziów pozostał nadal na boisku. W przyszłości Panie Marku takie zagrania mogą Pana drogo kosztować! W Cracovii, która wczoraj w sumie zaprezentowała gor¬szej jakości grę od Wisły nie było piłkarza, który wyróżniał się wy¬jątkowo wysoką formą., natomiast poniżej obowiązującego poziomu w tej randze meczu grał Józef Konieczny. Najbardziej zaś pechowym piłkarzem spotkania był Marek Podsiadło, jego dwa nieudane zagrania miały decydujący wpływ na losy pojedynku
Źródło: Dziennik Polski nr 162 z 23 września 1982 [1]


"Dramatyczna 149 „święta wojna”. W karnych lepsza Wisła" -
Gazeta Krakowska

Dramatyczna 149 „święta wojna”. W karnych lepsza Wisła

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Podobnie jak przed 11 dniami w kolejnej. 119 „świętej wojnie” padł znowu wynik remizowy. W regulaminowym czasie było 1:1 (0:0). po 30 minutowej dogrywce był nadal remis 2:2 (taki też wynik oficjalnie figurować będzie w statystyce wielkich derbowy), ale ponieważ w pojedynku tym rozgrywanym w 1/16 Pucharu Polski musiano wyłonić zwycięzcę, sędzia zarządził strzelanie karnych.

Rozstrzygnięcie padło już w zajadzie w pierwszej serii, Podsiadło zmylił Adamczyka, ale posłał piłkę w słupek. Wiślacy: Motyka, Targosz, Nawałka, Jałocha i Kapka strzelali potem bezbłędnie i Wisła wygrała karnymi 5:3 (ze strony Cracovii karne wykorzystali: Dybciak, Nazimek i Tobolik, z uwagi na to, że Wisła prowadziła w tym momencie 5:3 ostatni z „pasiaków”’ Surowiec nie egzekwował już jedenastki).

Wczorajsze wielkie derby szczególnie w drugiej połowie i dogrywce dostarczyły sporych emocji. Były momentami wręcz dramatyczne. Oba zespoły wystąpiły w osłabionych składach. Wisła nadal bez chorych: Budki, Kowalika oraz kontuzjowanych Krupińskiego i Wróbla, a także bez Kmiecika, który na krótko wyjechał za granicę. W Cracovii zabrakło chorego Stokłosy, kontuzjowanego bramkarza Koczwary, po wypadku samochodowym nie najlepiej czuł się Turecki, który opuścił boisko już w 20 min.

W meczu tym bardziej podobała nam się gra Wisły. Jej akcje były bardziej płynne, u- rozmaicone. Ale tylko do linii szesnastki. Tutaj bowiem Wiślacy zawodzili strzałowo. Optycznie lepiej prezentowała się Wisła, ale bliższa zwycięstwa w regulaminowym czasie była Cracovia. Kiedy w 76 min. z rzutu karnego (za ewidentny faul na Toboliku) Podsiadło uzyskał dla gospodarzy prowadzenie wydawało się, że to oni wyjdą z tego meczu zwycięsko. Ale „pasiaki" nie potrafiły w tym momencie „przyszanować" piłki, dały się zaskoczyć rywalowi i w 82 min. po dośrodkowaniu bardzo dobrze spisujący się do tej pory bramkarz Dziedzic za krótko wypiąstkował piłkę. Wiślacy oddali natychmiastowy strzał do pustej bramki. Na linii bramkowej próbował interweniować Podsiadło, ale zderzył się a Nazimkiem i odbita od jego głowy piłka wpadła do siatki.

W dogrywce w pierwszej fazie zdecydowanie przeważała Wisła. W 97 min. Jałocha strzelił mocno z 20 m i wiślacy objęli prowadzenie. Goście dominują teraz na boisku i w 104 min. w idealnej pozycji Plewniak strzela nad leżącym bramkarzem w... poprzeczkę. W trzy minuty później jeden z nielicznych ataków Cracovii, Adamczyk nie utrzymał piłki w rękach po centrze Tobollika i Liszka wepchnął ją do siatki.

Na słabszą postawę Cracovii wpłynęła niewątpliwie niewyraźna gra linii środkowej, która bez Stokłosy i Surowca (przesunięty został po zejściu z boiska Tureckiego na pozycję drugiego stopera) ustępowała analogicznej formacji wiślaków. W drużynie Cracovii jak zwykle najpewniej grała defensywa.

Mecz jak każde wielkie derby był bardzo zacięty, twardy, momentami grano jednak zbyt ostro. Żółte kartki otrzymali Sysło i Nawałka z Wisły oraz Tobolik z Cracovii. Ale najbardziej bulwersujące wydarzenie miało miejsce tuż przed końcem dogrywki. Motyka bez piłki kopnął Gacka, sędzia Goś z Warszawy (Kraków ostatnio nie ma szczęścia do arbitrów, oglądaliśmy znowu słabego sędziego), który był dosłownie parę metrów od incydentu nie zareagował i nakazał grać dalej. To był duży błąd arbitra!

CRACOVIA: Dziedzic — Nazimek, Turecki (20 min. Piskorz) Dybczak, Podsiadło — Konieczny, Surowiec, Karaś — Gacek, Błachno (91 min. Liszka), Tobolik.

WISŁA: Adamczyk — Motyka, Nawrocki, Gorgon, Jałocha — Targosz, Kapka, Nawałka — Lipka (91 min. Suder), Sysło (70 min. Plewniak), Szulżycki.

Widzów około 15 tys. (ANS)

P.S. Grupki rozwydrzonych kibiców obu zespołów znowu dały kolejny „popis" chamstwa. Nie zauważyłem żadnej reakcji ze strony porządkowych czy kibiców. Nadal zdecydowana mniejszość terroryzuje większość. Obojętnością nikt nie wygrał walki z chamstwem...
Źródło: Gazeta Krakowska nr 162 z 23 września 1982


"Rzuty karne daty wygraną Wiśle w pucharowych derbach z „pasiakami"" -
Echo Krakowa

Rzuty karne daty wygraną Wiśle w pucharowych derbach z „pasiakami"

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
CRACOVIA — WISŁA 2:2 (0:0, 1:1), W rzutach karnych 3:5. Bramki strzelili: dla Cracovii —» Podsiadło (z karnego) w 77 mini i Liszka w 103 min., a dla Wisły — „samobójcza” w 79 min. i Jałocha w 98 min. Sędziował p. Goś z Warszawy. Widzów 12 tys. Żółte kartki: Tobollik z Cracovii oraz Sysło i Nawałka z Wisły.

CRACOVIA — Dziedzic — Nazimek, Dybczak, Turecki (od 18 min. Piskorz), Podsiadło — Karaś, Konieczny, Surowiec — Gacek, Błachno (od 91 min. Liszka), Tobollik, WISŁA — Adamczyk — Motyka, Nawrocki, Gorgon, Jałocha — Lipka (od 91 min. Suder), Targosz, Kapka, Nawałka — Sysło (od 67 min. Plewniak), Szulżycki.

Piłkarskie wielkie derby Krakowa pomiędzy Cracovią i Wisłą, rozgrywane tym razem w ramach Pucharu Polski, nie stały na wysokim poziomie, ale były bardzo emocjonującym widowiskiem. Walczono bowiem zacięcie o piłkę, sporo było groźnych' sytuacji podbramkowych, dobrych parad bramkarzy, szczególnie młodego Dziedzica, a na dodatek widzowie byli świadkami egzekwowania rzutów karnych, które sędzia zarządził po upływie regulaminowego czasu gry, kiedy, mimo dogrywki, żadnej ze stron nie udało się uzyskać bramkowej przewagi.

W tej ostatniej próbie lepsi okazali się wiślacy. Pierwszy bowiem strzelający zawodnik Cracovii — Podsiadło, trafił w słupek i piłka wyszła w pole. Piłkarze „Białej gwiazdy” wykorzystali wszystkie próby i gdy Kapka jako piąty u-mieścił piłkę w siatce, sędzia od-gwizdał koniec meczu, było bowiem już 5:3 i ostatni wyznaczony zawodnik „pasiaków” nie miał po co stawać do egzekwowania „jedenastki”.

Jak wspomniałem wyżej, mecz nie stał na wysokim poziomie, lecz był bardzo zażarty, chwilami zawodników ponosiły nerwy, sędzia trzech ukarał żółtą kartką, darował przewinienie Motyce, który, bez piłki, brutalnie kopnął Gacka. Kwalifikowało się to nawet do usunięcia wiślaka z boiska, arbiter jednak udał, że tego zagrania nie dostrzegł.

Gwałtowna ulewa, która w drugiej połowie meczu przeszła nad stadionem, gruntownie przemoczyła wszystkich bez mała widzów, nie ostudziła jednak temperamentów grupki „kibiców” Cracovii, którzy znów dali popis niesportowego, chwilami chamskiego, zachowania się. Była ich garstka, może 50, może 100 osób i szkoda, że nie umiano wyrzucić ich ze stadionu, przynieśli bowiem swym zachowaniem tylko wstyd barwom Cracovii.

(lang)
Źródło: Echo Krakowa nr 137 z 23 września 1982
Mecze sezonu 1982/83

Ruch Chorzów 1982-07-07 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Stahl Thale 1982-07-26 Stahl Thale - Cracovia 0:3  Chemie Buna Schkopau 1982-07-28 Chemie Buna Schkopau - Cracovia 2:3  Zagłębie Sosnowiec 1982-08-01 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Stal Mielec 1982-08-08 Stal Mielec - Cracovia 2:1  Kabel Kraków 1982-08-11 Kabel Kraków - Cracovia 2:4  Bałtyk Gdynia 1982-08-15 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:0  Lech Poznań 1982-08-21 Lech Poznań - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1982-08-25 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Błękitni Kielce 1982-09-01 Błękitni Kielce - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1982-09-11 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 1982-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Wisła Kraków 1982-09-22 Cracovia - Wisła Kraków 2:2 k.3:5  GKS Katowice 1982-09-25 GKS Katowice - Cracovia 2:0  Szombierki Bytom 1982-10-02 Cracovia - Szombierki Bytom 0:0  Górnik Zabrze 1982-10-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1982-10-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Pogoń Szczecin 1982-10-31 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:0  Widzew Łódź 1982-11-07 Cracovia - Widzew Łódź 2:2  Ruch Chorzów 1982-11-14 Cracovia - Ruch Chorzów 0:1  Gwardia Warszawa 1982-11-20 Gwardia Warszawa - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 1983 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1983-01-16 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Kuba 1983-01-20 Kuba - Cracovia 2:2  Újpest Budapeszt 1983-01-22 Újpesti Dózsa Budapeszt - Cracovia 0:1  Kuba 1983-01-25 Kuba - Cracovia 0:0  Odra Opole 1983-02-13 Cracovia - Odra Opole 1:2  SK Slanczew Briag 1983-02-22 SK Slanczew Briag - Cracovia 3:2  Zagorec Nowa Zagora 1983-02-26 Zagorec Nowa Zagora - Cracovia 1:0  Warna 1983-02-27 Warna - Cracovia 2:5  Rodina Suworowo 1983-03-01 Rodina Suworowo - Cracovia 0:2  Kabel Kraków 1983-03-05 Cracovia - Kabel Kraków 6:1  Zagłębie Sosnowiec 1983-03-12 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Stal Mielec 1983-03-20 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Bałtyk Gdynia 1983-03-26 Bałtyk Gdynia - Cracovia 0:0  Lech Poznań 1983-04-02 Cracovia - Lech Poznań 0:2  ŁKS Łódź 1983-04-09 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1983-04-23 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1983-04-27 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  GKS Katowice 1983-05-07 Cracovia - GKS Katowice 0:0  Szombierki Bytom 1983-05-11 Szombierki Bytom - Cracovia 2:0  Rodina Suworowo 1983-05-17 Cracovia - Rodina Suworowo 0:0  Legia Warszawa 1983-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Górnik Zabrze 1983-05-28 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Śląsk Wrocław 1983-06-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:2  Pogoń Szczecin 1983-06-08 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Widzew Łódź 1983-06-11 Widzew Łódź - Cracovia 7:0  Ruch Chorzów 1983-06-15 Ruch Chorzów - Cracovia 0:0  Gwardia Warszawa 1983-06-19 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0