|                            godzina = 17:00
|                            miejsce = [[stadion Kabla]]
|                            miejsce = Kraków, [[stadion Kabla]]
|                        bramki_gosc = 4
|          serie_rzutow_karnych_gosc =
|                            sedzia = Krępa z Mielca
|                            widzow = 3 000
|                            widzow = 3 000 (komplet)
|                strzelcy_gospodarz = <br>Kopijka (30')<br><br>Zgłobik (52')<br>
|                            wyniki = 0:1<br>1:1<br>1:2<br>2:2<br>2:3<br>2:4
Linia 36: Linia 36:
|                    ustawienie_gosc = 4-3-3
|                        sklad_gosc = [[Adam Koczwara|Koczwara]] <br> [[Janusz Surowiec|Surowiec]] <br> [[Wiesław Dybczak|Dybczak]]<br> [[Andrzej Turecki|A. Turecki]] <br> [[Marek Podsiadło|Podsiadło]]<br>[[Józef Konieczny|Konieczny]]<br> [[Jan Stokłosa|Stokłosa]]<br>  [[Paweł Karaś|Karaś]] (58’ [[Ryszard Liszka| Liszka]]) <br> [[Krzysztof Gacek|Gacek]] (53’ [[Władysław Piskorz|Piskorz]])<br> [[Tadeusz Błachno|Błachno]]  <br> [[Cezary Tobollik|Tobollik]]

|                    inne_informacje = "Echo Krakowa" podało, że gol [[Krzysztof Gacek|Gacka]] padł w '''24''' minucie, a drugi gol [[Tadeusz Błachno|Błachny]] w '''85''' minucie. <br> "Dziennik Polski
" podał, że gol [[Krzysztof Gacek|Gacka]] padł w '''25''' minucie, a drugi gol [[Tadeusz Błachno|Błachny]] w '''85''' minucie.

|              Tresc =

'''Wszystko odbyło się zgodnie z planem. I-ligowcy pokonali bez trudu Kabel 4:2. Przewaga Cracovii była bardzo wyraźna, odpowiadająca różnicy jaka dzieli pierwszą ligę od okręgowej. Pojedynek obfitował wprawdzie w bramki, ponadto Cracovia wypracowała wiele sy¬tuacji podbramkowych, jednak trudno mówić o dobrym widowisku. Z jednej strony Kabel jak gdyby już przed meczem „zrezygnował" ze zwycięstwa, grał bez rozmachu, ambicji i tak na dobrą sprawę zdobył gole, z których pierwszy obciąża stoperów Cracovii a drugii... sędziego.'''

Cracovia, zdając sobie sprawę ze swojej technicznej przewagi, przyjęła styl gry wielu podań, przy jak najmniejszym nakładzie sił. Były więc koronkowe akcje, wiele zawiłych kombinacji, a jednak efekty bramkowe, jak na sytuacje podbramkowe, nikłe. Nie miałbym pretensji do „pasiaków" gdyby zaprezentowana gra dała odpowiednie rezultaty. Okazało się, że nie wszystkich graczy stać na taki sposób rozwią¬zywania akcji. Po prostu u niektórych wyszły na jaw braki techniczne.
Linia 65: Linia 66:
Następne dwa gole zdobyła Cracovia. W 55 minucie Stokłosa strzelił bramkę po indywidualnej akcji, a wynik ustalił Błachno w swoim stylu. Było to w 85 minucie. Centra z rzutu rożnego i... wygrany powietrzny pojedy¬nek z bramkarzem.
W zespole Kabla najlepszymi piłkarzami byli Kopijka i Kisiel. Ten pierwszy rzeczywiście potra¬fi grać w piłkę, jednak zbyt często jego poczynań nie rozu¬mieją partnerzy. W Cracovii postawa Podsiadły, Błachny i Tobollika zasługiwała na wyróżnienie.
| Link =
| Skan = [[Grafika:1982-08-11 Kabel Kraków - Cracovia 2-4 Echo Krakowa.jpg|thumb|right|300px|Nagłówek w ''' Echu Krakowa ''' ]]
| Tytul_artykulu = Nie było niespodzianki w meczu Kabel - Cracovia
| Autor =
| Tresc = Drużyna Kabla, grająca na co dzień w krakowskiej klasie okrę­gowej nie sprawiła niespodzianki w meczu II rundy piłkarskiego Pucharu Polski z pierwszoligową Cracovią. Rutynowany zespół „pa­siaków” od samego początku narzucił swój styl gry. W każdej nie­ mal sytuacji wykorzystywał prze­wagę w wyszkoleniu technicznym, demonstrował większą szybkość, lepiej zniósł kondycyjnie trudy po­jedynku. Choć trzeba podkreślić, iż gospodarze, póki starczało im sił próbowali nawiązywać równo­rzędną walkę. Dwa razy nawet do­ prowadzali do remisu. Dzięki ternu spotkanie było dość ciekawe. Serię goli rozpoczął '''Gacek''', strzelając z 2, może 3 metrów, po dośrodkowaniu '''Koniecznego'''. Gdy wydawało się, że goście podwyższą rezultat (szczególnie '''Tobolik''' siał sporo zamieszania w szeregach przeciwników) kablowcy wyrównali po cel­nym trafieniu '''Kopijki''', przy bier­nej postawie defensorów Cracovii. Tuż przed przerwą po kolejnym rajdzie '''Tobolik''' idealnie obsłużył '''Błachnę''' i pierwszoligowcy znów objęli prowadzenie. Potem w dru­giej części meczu '''Zgłobik''' otrzymał długie podanie (znajdował się chy­ba na spalonym), wymanewrował '''Koczwarę''', posyłając piłkę do siat­ki. Lecz b. krótko cieszył się wraz z kolegami tym osiągnięciem, bo już 3 minuty później dał o sobie znać mniej widoczny do tej pory '''Stokłosa'''. Mocno strzelił w kierun­ku bramki i na nic się zdała nie­ fortunna zresztą interwencja '''Ma­ciaszka'''. Wszelkie złudzenia licznie zgromadzonych na stadionie przy ul. Wielickiej, sympatyków Kabla rozwiał na 5 minut przed końcem '''Błachno''', który szybując ponad obrońcami popisał się efektowną „główką”. Wczorajszy pojedynek stanowił dla „pasiaków” dobry sprawdzian formy przed niedzielnym spotkaniem ekstraklasy z Bałtykiem. Znów korzystne wrażenie na kibicach wywarł skrzydłowy '''Tobolik''', jak zwykle skuteczny był '''Błachno''', podobali się także '''Pod­siadło''' i '''Koczwara'''.
}}
{{Artykul
| Tytul_wydawnictwa = Gazeta Krakowska
| Numer = 132
| Wydanie =
| Link =
| Skan = [[Grafika:Gazeta Krakowska 1982-08-12 132.png|thumb|right|350px|Artykuł w ''' Gazecie Krakowskiej''']]
| Tytul_artykulu = Awans Cracovii w PP
| Autor =
| Tresc = NPiłkarza klasy okręgowej — krakowskiego Kabla — podejmowali wczoraj na własnym boisku pierwszoligową Cracovię w meczu o Puchar Polski. Niespodzianki nie było. Cracovia wygrała 4:2 0:1), awansując do dalszych rozgrywek. Bramki dla zwycięzców zdobyli: Błachno 2 (w 42 min. i 84 min.), Gacek w 25 min., Stokłosa w 53 min., dla pokonanych Kopijka w 30 min. i Zgłobik w 50 min.
Cracovia miała prawie przez cały mecz wyraźną przewagę nad lokalnym rywalem, jednakże zwycięstwo nie przyszło jej łatwo. Ambitnie walczący piłkarze Kabla dwukrotnie zdołali wyrównać, ale w końcówce wy¬raźnie opadli z sił. Podopieczni trenera H. Stroniarza grali mało pomysłowo, zwłaszcza ich akcje ofensywne były szablonom we, a na dodatek niedokładne. Piłkarze Cracovii zbyt rzadko decydowali się na strzały zwłaszcza z dalszej odległości. Alei drugiej strony nie chodziło przecież o rekordowe zwycięstwo, lecz o awans do następnej rundy PP i ten cel został osiągnięty.
KABEL: Kękuś, Brożek, Maciaszek, Skowronek, Kisiel (od 82 min. Obajtek), Ptak, Sroka, Maj, Zgłobik, Kopijka, Brewka (od 70 min. Kowal).
CRACOVIA: Koczwara, Surowiec, Dybciak, Turecki, Podsiadło, Konieczny, Stokłosa, Karaś (od 56 min. Liszka), Gacek (od 52 min. Piskorz), Błachno, Tobolik.

Sędzia: Krępa z Mielca
Widzów: 3 000 (komplet) „(komplet)” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 3000.

4-3-3

"Echo Krakowa" podało, że gol Gacka padł w 24 minucie, a drugi gol Błachny w 85 minucie.
"Dziennik Polski " podał, że gol Gacka padł w 25 minucie, a drugi gol Błachny w 85 minucie.

"Błachno krakowskim Hrubeschem" -

Błachno krakowskim Hrubeschem

Cracovia, zdając sobie sprawę ze swojej technicznej przewagi, przyjęła styl gry wielu podań, przy jak najmniejszym nakładzie sił. Były więc koronkowe akcje, wiele zawiłych kombinacji, a jednak efekty bramkowe, jak na sytuacje podbramkowe, nikłe. Nie miałbym pretensji do „pasiaków" gdyby zaprezentowana gra dała odpowiednie rezultaty. Okazało się, że nie wszystkich graczy stać na taki sposób rozwią¬zywania akcji. Po prostu u niektórych wyszły na jaw braki techniczne. Cracovia objęła prowadzenie w 25 minucie po strzale Gacka z najbliższej odległości, który otrzymał dokładne podanie od Koniecznego. Pięć minut później było już jednak 1:1. Kopijka z odległości 10 metrów nie dał szans obrony bramkarzowi Koczwarze. W 42 minucie Tobolik przebiegł Z piłką od połowy boiska, minął obrońcę i podał do Błachny, który strzelił celnie. Siedem minut po przerwie, po ewidentnym błędzie sędziego (spalony), Zgłobik znalazł się sam przed Koczwarą i w ten sposób po raz drugi w tym meczu doszło do remisu

Źródło: Dziennik Polski nr 132 z 12 sierpnia 1982 [1]

"Nie było niespodzianki w meczu Kabel - Cracovia" -

Nie było niespodzianki w meczu Kabel - Cracovia

Nagłówek w Echu Krakowa
Drużyna Kabla, grająca na co dzień w krakowskiej klasie okrę­gowej nie sprawiła niespodzianki w meczu II rundy piłkarskiego Pucharu Polski z pierwszoligową Cracovią. Rutynowany zespół „pa­siaków” od samego początku narzucił swój styl gry. W każdej nie­ mal sytuacji wykorzystywał prze­wagę w wyszkoleniu technicznym, demonstrował większą szybkość, lepiej zniósł kondycyjnie trudy po­jedynku. Choć trzeba podkreślić, iż gospodarze, póki starczało im sił próbowali nawiązywać równo­rzędną walkę. Dwa razy nawet do­ prowadzali do remisu. Dzięki ternu spotkanie było dość ciekawe. Serię goli rozpoczął Gacek, strzelając z 2, może 3 metrów, po dośrodkowaniu Koniecznego. Gdy wydawało się, że goście podwyższą rezultat (szczególnie Tobolik siał sporo zamieszania w szeregach przeciwników) kablowcy wyrównali po cel­nym trafieniu Kopijki, przy bier­nej postawie defensorów Cracovii. Tuż przed przerwą po kolejnym rajdzie Tobolik idealnie obsłużył Błachnę i pierwszoligowcy znów objęli prowadzenie. Potem w dru­giej części meczu Zgłobik otrzymał długie podanie (znajdował się chy­ba na spalonym), wymanewrował Koczwarę, posyłając piłkę do siat­ki. Lecz b. krótko cieszył się wraz z kolegami tym osiągnięciem, bo już 3 minuty później dał o sobie znać mniej widoczny do tej pory Stokłosa. Mocno strzelił w kierun­ku bramki i na nic się zdała nie­ fortunna zresztą interwencja Ma­ciaszka. Wszelkie złudzenia licznie zgromadzonych na stadionie przy ul. Wielickiej, sympatyków Kabla rozwiał na 5 minut przed końcem Błachno, który szybując ponad obrońcami popisał się efektowną „główką”. Wczorajszy pojedynek stanowił dla „pasiaków” dobry sprawdzian formy przed niedzielnym spotkaniem ekstraklasy z Bałtykiem. Znów korzystne wrażenie na kibicach wywarł skrzydłowy Tobolik, jak zwykle skuteczny był Błachno, podobali się także Pod­siadło i Koczwara.
Źródło: Echo Krakowa nr 107 z 12 sierpnia 1982

"Awans Cracovii w PP" -

Awans Cracovii w PP

Artykuł w Gazecie Krakowskiej

Źródło: Gazeta Krakowska nr 132 z 12 sierpnia 1982

Mecze sezonu 1982/83

Ruch Chorzów 1982-07-07 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Stahl Thale 1982-07-26 Stahl Thale - Cracovia 0:3  Chemie Buna Schkopau 1982-07-28 Chemie Buna Schkopau - Cracovia 2:3  Zagłębie Sosnowiec 1982-08-01 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Stal Mielec 1982-08-08 Stal Mielec - Cracovia 2:1  Kabel Kraków 1982-08-11 Kabel Kraków - Cracovia 2:4  Bałtyk Gdynia 1982-08-15 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:0  Lech Poznań 1982-08-21 Lech Poznań - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1982-08-25 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Błękitni Kielce 1982-09-01 Błękitni Kielce - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1982-09-11 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 1982-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Wisła Kraków 1982-09-22 Cracovia - Wisła Kraków 2:2 k.3:5  GKS Katowice 1982-09-25 GKS Katowice - Cracovia 2:0  Szombierki Bytom 1982-10-02 Cracovia - Szombierki Bytom 0:0  Górnik Zabrze 1982-10-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1982-10-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Pogoń Szczecin 1982-10-31 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:0  Widzew Łódź 1982-11-07 Cracovia - Widzew Łódź 2:2  Ruch Chorzów 1982-11-14 Cracovia - Ruch Chorzów 0:1  Gwardia Warszawa 1982-11-20 Gwardia Warszawa - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 1983 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1983-01-16 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Kuba 1983-01-20 Kuba - Cracovia 2:2  Újpest Budapeszt 1983-01-22 Újpesti Dózsa Budapeszt - Cracovia 0:1  Kuba 1983-01-25 Kuba - Cracovia 0:0  Odra Opole 1983-02-13 Cracovia - Odra Opole 1:2  SK Slanczew Briag 1983-02-22 SK Slanczew Briag - Cracovia 3:2  Zagorec Nowa Zagora 1983-02-26 Zagorec Nowa Zagora - Cracovia 1:0  Warna 1983-02-27 Warna - Cracovia 2:5  Rodina Suworowo 1983-03-01 Rodina Suworowo - Cracovia 0:2  Kabel Kraków 1983-03-05 Cracovia - Kabel Kraków 6:1  Zagłębie Sosnowiec 1983-03-12 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Stal Mielec 1983-03-20 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Bałtyk Gdynia 1983-03-26 Bałtyk Gdynia - Cracovia 0:0  Lech Poznań 1983-04-02 Cracovia - Lech Poznań 0:2  ŁKS Łódź 1983-04-09 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1983-04-23 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1983-04-27 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  GKS Katowice 1983-05-07 Cracovia - GKS Katowice 0:0  Szombierki Bytom 1983-05-11 Szombierki Bytom - Cracovia 2:0  Rodina Suworowo 1983-05-17 Cracovia - Rodina Suworowo 0:0  Legia Warszawa 1983-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Górnik Zabrze 1983-05-28 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Śląsk Wrocław 1983-06-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:2  Pogoń Szczecin 1983-06-08 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Widzew Łódź 1983-06-11 Widzew Łódź - Cracovia 7:0  Ruch Chorzów 1983-06-15 Ruch Chorzów - Cracovia 0:0  Gwardia Warszawa 1983-06-19 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0