1906-06-04 "akademicy" - KGS IV Gimnazjum Lwów 0:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz trwał godzinę


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Park Jordana, boisko nr XII, poniedziałek, 4 czerwca 1906, 19:00

"akademicy" - KGS IV Gimnazjum Lwów

0
:
4Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Lambert
Chowaniec
Friedberg
Krasiński
Kremer
Kucz
P.Pollak
Rzeszódko
Stoeger
Szeligowski
Tempka

Sędzia: Kazimierz Hemerling ze Lwowa

Skład:
M.Bilor
Frysztak
J.Karasiński
M.Kawecki
Mamczuk
Marion
J.Nowak
Piotrowski
Rysiak
A.Rzadki
W.Rzadki
Mecze tego dnia:

1906-06-04 "akademicy" - KGS IV Gimnazjum Lwów 0:4
1906-06-04 "studenci" - Czarni Lwów 0:2skład podano w kolejności alfabetycznej

Zdjęcie drużyny księga pamiątkowa Pogoni .png
Stoją od lewej: Marcin Chowaniec, Piotr Pollak, Władysław Tempka, Aleksander Rzadki, Tadeusz Kucz, Medard Kawecki, Rudolf Friedberg, Wilhelm Rzadki, Józef Kremer, Jan Nowak, Michał Krasiński, Józef Rysiak, Władysław Rzeszódko, Ronert Mamczuk, Edmund Marion, Stanisław Lambert, Rafał Piotrowski, x,x,
środkowy rząd od lewej: dr Karol Homung, dr Władysław Hojnacki, x, prof dr Henryk Jordan, red. Kazimierz Hemerling, red. Zygmunt Kłośnik-Januszowski, prof. Worosz,
dolny rząd od lewej: Józef Stoeger, Julian Karasiński, Marian Bilor, St. Frysztak, Stanisław Szeligowski

Akademicy

"Akademicy" to ad hoc zwołana drużyna wyłoniona spośród publiczności poprzedniego meczu. Jej członkowie utworzą 13 czerwca Akademicki Klub Footballowy, który we wrześniu 1906 przybierze nazwę Akademicki Klub Footballowy "Cracovia".

Skład

Skład został odtworzony na podstawie zachowanej fotografii i wspomnień. Fotografię (umieszczoną na samym dole artykułu)tę wykonano przed pierwszym tego dnia meczem i dlatego skład ten może różnić się od rzeczywistego.


Zapowiedź meczu

"Zapasy młodzieży." -
Czas

Zapasy młodzieży.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Dnia 3 czerwca, t.j. w pierwszy dzień Zielonych Świątek przybywa do Krakowa znaczna drużyna lwowskiej młodzieży szkół średnich, która w ostatnim turnieju Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie odniosła zwycięstwo. Drużyna ta wezwała do zapasów młodzież krakowskich szkół średnich, ćwiczącą w parku Dra Jordana. Zapasy odbędą się w czasie Zielonych Świąt w parku Dra Jordana. Przygrywać będzie orkiestra „Harmonii”. Szczegóły doniosą afisze.
Źródło: Czas 27 maja 1906


"Turniej młodzieży." -
Nowiny

Turniej młodzieży.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Dnia 3 czerwca t. j. w pierwszy dzień Zielonych Świątek przybywa do naszego miasta ze Lwowa znaczna drużyna młodzieży szkół średnich, która w ostatnim turnieju Tow. żaba ruchowych we Lwowie odniosła zwycięstwo. Drużyna ta wyzwała do zapasów młodzież krakowskich szkół średnich, ćwiczącą w parku dra Jordana.

Zapasy te odbędą się w czasie Zielonych Świąt w parku dra Jordana, gdzie równocześnie przygrywać będzie muzyka „Harmonii“.

Bliższe szczegóły doniosą afisze. — Spodziewać się należy, że mieszkańcy Krakowa bardzo licznie pospieszą, aby się przypatrzeć zapasom swych dzieci.
Źródło: Nowiny 27 maja 1906


"Turniej młodzieży lwowskiej w Krakowie." -
Nowa Reforma

Turniej młodzieży lwowskiej w Krakowie.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Dnia 3 czerwca, tj. w pierwszy dzień Zielonych Świąt przybywa do naszego miasta ze Lwowa znaczna drożyna młodzieży szkół średnich, która w ostatnim turnieju „Towarzystwa zabaw ruchowych" we Lwowie odniosła zwycięstwo. Drużyna ta wyzwała do zapasów młodzież krakowskich szkół średnich, ćwiczącą się w parku dr Jordana. Zapasy te odbędą się w czasie Zielonych Świąt w parku dra Jordana Do zapasów przygrywać będzie muzyka „Harmonii". Bliższe szczegóły doniosą afisze.
Źródło: Nowa Reforma nr 119 z 27 maja 1906


"Turniej dla młodzieży." -
Nowa Reforma

Turniej dla młodzieży.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Wspólnem staraniem dra Jordan oraz znanego już a ruchliwości Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie, zjeżdża na Zielone święta do Krakowa drużyna młodzieży lwowskiej, aby wziąć udział w zawodach w piłkę nożną z tutejszą młodzieżą. W tym celu zapowiedziano na poniedziałek, w drugi dzień Zielonych świąt wielki festyn w parku dra Jordana, którego atrakcyą będzie „match footballowy“. Jak się dowiadujemy, lwowskie Towarzystwo zabaw ruchowych przysyła na ten pierwszy polski „match” najlepszą swą drużynę, która wyszła zwycięsko w zawodach, umyślnie także w tym celu w dniach 20, 25 i 27 b. m. rozegranych.
Źródło: Nowa Reforma nr 122 z 31 maja 1906


"Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej." -
Czas

Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Za wspólnem staraniem prof. Jordana i znanego z ruchliwości Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie, zjeżdża na Zielone Święta do Krakowa drużyna młodzieży lwowskiej , aby wziąć udział w zawodach w piłkę nożną z tutejszą młodzieżą. W tym celu zapowiedziano na drugi dzień Zielonych Świątek wielki festyn w parku Jordana, którego atrakcyą będzie match footballowy. Lwów przysyła na te pierwsze zawody najlepszą swą drużynę, która wyszła zwycięsko w zawodach umyślnie w tym celu rozegranych w d. 20, 25 i 27 b.m.
Źródło: Czas 31 maja 1906


"Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej." -
Nowiny

Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Wspólnem staraniem prof. Jordana oraz znanego już z ruchliwości Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie, ujeżdża na Zielone Święta do Krakowa drużyna młodzieży lwowskiej, aby wziąć udział w zawodach w piłkę nożną z tutejszą młodzieżą. W tym celu zapowiedziano na poniedziałek w drugi dzień Świąt Zielonych wielki festyn w parku Jordana, którego atrakcyą będzie match football’owy. Jak się dowiadujemy, lwowskie towarzystwo zabaw ruchowych przysyła na ten pierwszy polski „match“ najlepszą swą drużynę, która wyszła zwycięsko w zawodach umyślnie w tym celu w d. 20, 25 i 27 b.m. rozegranych - A więc baczność młodzieży!
Źródło: Nowiny 31 maja 1906


"§ Turniej dla młodzieży." -
Kurjer Lwowski

§ Turniej dla młodzieży.

Zapowiedź meczu w dzienniku Kurjer Lwowski cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Kurjer Lwowski cz.2
Wspólnem staraniem dra Jordana oraz Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie, zjeżdża na Zielone święta do Krakowa drużyna młodzieży lwowskiej, aby wziąć udział w zawodach w piłkę nożną z tutejszą młodzieżą. W tym cela zapowiedziano na poniedziałek, w drugi dzień Zielonych świąt festyn w parka dra Jordana, którego atrakcją będzie „match footballowy”.
Źródło: Kurjer Lwowski 1 czerwca 1906


Słowo Polskie

Zapowiedź meczu w dzienniku Słowo Polskie
Wczorajsza rozgrywka na boisku Tow. Zabaw Ruchowych między druż. I Lw. KI. piłki nożnej (nie footballowego, jak się do niedawna nazywał) a II Klubu footballistów, zadecydowała ostatecznie o tem, która drużyna stanie do matchu na Zielone Święta w Krakowie z jedną z drużyn tamtejszych: pierwszej, i wczoraj zwycięskiej, czarnym, którzy się już stali zdeklarowanymi faworytami naszej publiczności, przypadnie w udziale te zaszczyt.

Drużyna ta nigdy jeszcze nie wykazała w takiej mierze, jak wczoraj, w grze swojej postępu; nigdy jeszcze poza doskonałą techniczną stroną gry jednostek, j nie widzieliśmy u nich równie dobrej taktyki, kombinowania, miary wyrozumowanej w atakach i tak koniecznego w piłce nożnej ensemble’u, tego „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego“. Odniesiony wczoraj sukces zdobyli rzetelnie.

O przeciwnikach czarnych nic dziś nowego nie można powiedzieć poza tem, co już powiedzieliśmy po matchu, rezegranym w niedzielę. Materyał to bezsprzecznie doskonały, ale bardzo mu jeszcze brakuje, przedewszystkiem, zgrania: pozbyć się też muszą członkowie drużyny 11 Klubu formalnej manii ratowania sytuacyi przez nadużywanie „autów“. Rezultat wczorajszej gry: 3:0. W pierwszej połowie, po 43 minutach, zdobyli czarni jedną bramkę, w drugiej w 12 minut drugą, i wreszcie znów w 12 minut trzecią. Publiczności, poza szczelnie otaczającą boisko młodzieżą, i to z najlepszych sfer, pomimo, że match, jako więcej już tym razem wewnętrzna sprawa Towarzystwa, prawie zupełnie nie był reklamowany, zebrało się dużo.

Oprócz drużyny, przeznaczonej do matchu w Krakowie, wysyła tam jeszcze T. Z. R. drugą, a mianowicie z Klubu gimnast.-sportowego, ażeby przed tamtejszą publicznością rozegrać wzorową partyę piłki nożnej. Drużyna ta jest jednolita, już wcale nieźle zgrana i występ taki niezawodnie się przyczyni do rozwoju chromającego nieco w Krakowie sportu footballowego.

Wyjazd drużyn wraz z kilku członkami Zarządu , T. Z. R. i gronem przyjaciół towarzystwa, nastąpi jutro z dworca głównego o godz. 11 wieczór.
Źródło: Słowo Polskie 1 czerwca 1906


"Turniej piłki nożnej w Krakowie." -
Czas

Turniej piłki nożnej w Krakowie.

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
W drugi dzień Zielonych świąt popołudniu rozegrają się w parku Jordana ciekawe popisy w piłkę nożną. Przybędzie ze Lwowa zręczna drużyna i z krakowską rozegra match. Publiczność krakowska będzie więc miała doskonałą sposobność poznać zręczność i wprawę młodzieży lwowskiej i porównać ją z krakowską w tem zajmującem ćwiczeniu gimnastycznem.
Źródło: Czas 2 czerwca 1906


Głos Narodu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu

Park Jordana. Po południu wielka partja gry piłką nożną młodzieży szkolnej.

Źródło: Głos Narodu 2 czerwca 1906


"Co słychać w mieście?" -
Nowiny

Co słychać w mieście?

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny

Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej 4 b. m. w parku dra Jordana.

Źródło: Nowiny 3 czerwca 1906


"Wycieczki w Krakowie." -
Nowa Reforma

Wycieczki w Krakowie.

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2

W niedzielę rano przyjeżdżają: wycieczka młodzieży gimnazyalnej ze Lwowa w liczbie 40, przybywająca na „match footballowy” w parku dra Jordana o godz. 4.42 rano;

Źródło: Nowa Reforma nr 125 z 3 czerwca 1906


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Wiadomość, że w poniedziałek świąteczny o godzinie 5½ wieczorem rozegrają się w parku Jordana zapasy miedzy młodzieżą lwowska a krakowską w grze piłką nożną. zgromadziła tam tłumy ciekawej publiczności i młodzieży. Otoczyły one zbitą masa olbrzymie boisko, oczekując niecierpliwie pojawienia się zapaśników. Weszli oni o godz. 5½ na arenę, przywitani oklaskami. Jedna, słynna ze znakomitej gry w piłkę nożną, grupa lwowska ma czarne stroje z czerwonemi przepaskami. Druga grupa ma niebiesko czerwone kostyumy. Po zdjęciu fotograficznym obu ekip z twórcą parku pośrodku, rozpoczęto zawody.

[...]

Po godz. 7 weszli na boisko niebiesko-czerwoni, uczniowie IV gimnazjum ze Lwowa; po drugiej stronie stanęli akademicy i rękodzielnicy. Tym razem walka trwała krócej. "Niebiesko-czerwoni" wprawdzie ustępują pierwszeństwa "czarnym" pod względem zręczności i wyrobienia, ale mieli przeciwników cokolwiek słabszych w grze piłką nożną, aniżeli ci, którzy okazali się godnymi zapaśnikami "czarnych". Po godzinnej walce niebiesko-czerwoni odnieśli świetne zwycięstwo w stosunku 4:0.

Wczorajszy match będzie niezawodnie zachętą dla naszej młodzieży do tem gorliwszego i umiejętniejszego uprawiania tak dobrego ćwiczenia fizycznego, jakem jest gra w piłkę nożną. Koledzy lwowscy są dla nich dobrym w tej mierze przykładem.
Źródło: Czas nr 127 z 5 czerwca 1906


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej. Wczoraj w drugi dzień "Zielonych Świąt", odbył się festyn w parku Jordana. Atrakcyą festynu była zapowiedziana gra zawodowa w piłkę nożną, t. zw. match footballowy, między młodzieżą krakowską i przybyłą umyślnie w tym celu młodzieżą lwowską.

Dokoła boiska, zwartym czworobokiem przyglądała się zapasom publiczność krakowska i burzą oklasków darzyła raz poraz zręczność i przytomność umysłu gości lwowskich.

W zawodach wzięły udział 2 partye: jedna studenci lwowscy w czarnych kostyumach z czerwonemi szarfami, przewieszonemi przez ramię a studenci krakowscy; druga partya Lwowiaków w kostyumach czerwono-niebieskich a krakowscy akademicy. W obydwu partyach młodzież krakowska została pokonaną. Zawodami kierował nader umiejętnie sekr. Tow. zabaw ruchowych we Lwowie p. Kazimierz Hemerling.
Źródło: Nowiny nr 151 z 5 czerwca 1906


Słowo Polskie

Relacja z meczu w dzienniku Słowo Polskie
Wycieczka T.Z.R do Krakowa Młodzież akademicka pragnie ratować honor Krakowa, pragnie zatrzeć złe wrażenie porażki swojej młodszej braci. Zorganizowana naprędce drużyna wzywa "błękitno-czerwonych". I tu jednak tryumfują Lwowianie: w zredukowanej do pół godziny, z powodu spóźnionej pory, partyi, zdobywają 4 bramki!

Drużyna akademicka jak nam mówiono nie stoi w żadnym związku z parkiem Jordana.

Bezpośrednią korzyścią z rozegranych zawodów będzie organizowanie drużyn footballowych w Krakowie i przyjęcie tam w tej pięknej grze racyonalnych prawideł, przywiezionych ze Lwowa. Młodzież krakowska sama w końcu uznała swoją niższość w tej gałęzi sportu w porównaniu z lwowskimi kolegami. W matchu, jaki w jesieni między nią a tutejszą młodzieżą ma się we Lwowie rozegrać, przekonamy się już zapewne, że jeden z celów wycieczki T.Z.R. do Krakowa nie został chybiony.
Źródło: Słowo Polskie nr 248 z 6 czerwca 1906Kurjer Lwowski

Relacja z meczu w dzienniku Kurjer Lwowski
W parku Jordana odbyły się zapasy młodzieży lwowskiej i krakowskiej w piłkę nożną. Na boisku odfotografowano obie grupy młodzieży, "czarnych" z czerwonymi przepaskami ze szkoły realnej i "niebiesko-czerwonych" z IV. gimnazjum. "Czarni" zwyciężyli po półtoragodzinnej walce, "niebiesko-czerwoni" po godzinnej walce. Zebrana bardzo licznie publiczność oklaskiwała zwycięzców.
Źródło: Kurjer Lwowski nr 149 z 5 czerwca 1906 [1]


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Zawody piłką nożną odbyły się w drugi dzień świąt w parku Jordana między młodzieżą lwowską a krakowską. W zawodach wzięły udział 2 partye: jedna studenci lwowscy w czarnych kostyumach z czerwonemi szarfami, przewieszonymi przez ramię a studenci krakowscy; druga partya Lwowiaków w kostyumach czerwono-niebieskich a krakowscy akademicy. W obydwu partyach młodzież krakowska została pokonaną. Zawodami kierował nader umiejętnie sekretarz Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie p. Kazimierz Hemerling.
Źródło: Naprzód nr 153 z 6 czerwca 1906


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane
W drugi dzień Zielonych świąt odbył się w parku dra Jordana w Krakowie turniej piłki nożnej. Wzięła w nim udział młodzież lwowska, która specyalnie w tym celu do Krakowa przybyła i najlepsi gracze z pośród młodzieży krakowskiej. Turniej ten zgromadził w parku tłumy publiczności, które zbitą masa otoczyły olbrzymie boisko, gdzie miały się rozegrać zapasy.

[...]

Do walki z partyą "niebiesko-czerwonych" - na fotografii załączonej na str. 17 niebieskie kaftaniki wyglądają biało - stanęli akademicy i młodzież rękodzielnicza. Po godzinnej walce "Niebiesko-czerwoni" lwowiacy odnieśli świetne zwycięstwo w stosunku 4:0.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 23 z 9 czerwca 1906


Ruch

Relacja z meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
Zapasy w piłkę nożną - zapewne pierwsze w Polsce - odbyły się w Krakowie podczas Zielonych Świątek, pomiędzy drużyną miejscową, a lwowską. Palmę zwycięstwa przyznano lwowianom, co niewątpliwie wpłynie na większe jeszcze ich tą grą zainteresowanie.
Źródło: Ruch nr 4 z 26 czerwca 1906 [2]


"Zapasy młodzieży lwowskiej 1 krakowskiej w grze w piłkę nożną" -
Gazeta Lwowska

Zapasy młodzieży lwowskiej 1 krakowskiej w grze w piłkę nożną

Relacja z meczu w dzienniku lwowskim Gazeta Lwowska
Z Krakowa donoszą: Wczoraj po południu odbyły się w parku Jordana zapasy młodzieży lwowskiej i krakowskiej w grze w piłkę nożną. Na boisku odfotografowano dla Nowości lllustrowanych obie grupy młodzieży, „czarnych" z czerwonemi przepaskami ze szkoły realnej i „niebiesko-czerwonych" z IV. gimnazyum. „Czarni" zwyciężyli po półtoragodzinnej walce w stosunku 2 do 0, „niebiesko - czerwoni" po godzinnej walce w stosunku 4 do 0. Zebrana bardzo licznie publiczność oklaskiwała zwycięzców.
Źródło: Gazeta Lwowska 6 czerwca 1906


Gazeta Narodowa

Relacja z meczu w dzienniku lwowskim Gazeta Narodowa
W Krakowie bawiło w czasie Zielonych świąt mnóstwo osób, przybyłych ze wszystkich stron krają. Wśród nich, jak co roku, było dużo ludu polskiego zarówno z Górnego, jak i z Dolnego śląska. Między przybyłymi uczestnikami różnych wyciecaek, zwracała uwagę bardzo liczna wycieczka ze Stanisławowa, która przybyła poznać miasto i jego i pamiątki, oraz w myśl odezwy ks, prałata Bandurskiego uczcić pamięć królowej Jadwigi, pomodlić się u jej grobowca w katedrze wawelskiej i ozdobić go żywymi kwiatami wdzięcznej pamięci i uwielbienia.

Przy pomniku Mickiewicza przemawiał profesor Zubrzycki ze Stanisławowa, w katedrze na Wawelu ks. prałat Bandurski.

— Wczoraj wieczorem o wpół do 6 odbyły się w parku Jordana zapasy młodzieży lwowskiej i krakowskiej w grze w piłkę nożną. Na boisku odfotografowano dla „Nowości ilustrowanych “ obie grupy młodzieży, „czarnych" z czerwonemi przepaskami ze szkoły realnej i „niebiesko-czerwonych z IV. gimnazyum. „Czarni" zwyciężyli po półtoragodzinnej walce w stosunku 2 do 0, „niebiesko-czerwoni" po godzinnej walce w stosunku 4 do 0. Zebrana bardzo licznie publiczność oklaskiwała zwycięzców.
Źródło: Gazeta Narodowa nr 123 z 6 czerwca 1906


"Zapasy młodzieży" -
Nowa Reforma

Zapasy młodzieży

Relacja z meczu w dziennikuNowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dziennikuNowa Reforma cz.2
Relacja z meczu w dziennikuNowa Reforma cz.3
Relacja z meczu w dziennikuNowa Reforma cz.4
......

Drugie zapasy z klubem lwowskim w niebieskich koszulach dał łatwe zwycięstwo tym ostatnim nad grupą krakowską, w ostatniej chwili złożoną — Szkoda, że do tych zapasów przyszło, bo nie przyniosły one zwycięzcom chluby nad przeciwnikiem „improwizowanym”, a improwizatorom dały z góry przewidzianą ciężką klęskę.

Po zapasach w piłkę nożną odbyły się wyścigi piesze na przestrzeni 1000 metrów, w których pierwszym u celownika stanął p. Rzepa, Krakowianin, a dalej Lwowiacy pp. Kawecki i Mosoczy. — Wśród zapasów zgotowano owacyę prof. Jordanowi.
Młodzież krakowska pojedzie w jesieni do Lwowa a chęcią gorącą zdobycia laurów.

Zapasami kierował p. Hammerling ze Lwowa bardzo umiejętnie.
Źródło: Nowa Reforma nr 126 z 6 czerwca 1906
Podziękowanie.Zarząd lwowskiego "Towarzystwa zabaw ruchowych" za mecze piłki nożnej z młodzieżą krakowską