1910-06-29 Czarni Lwów - Cracovia

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spotkanie nie odbyło się - Cracovia odmówiła gry z powodu udziału w drużynie rywala dwóch nieuprawnionych zawodników Pogoni Lwów, Karasińskiego i Rysiaka.


Herb_Czarni Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
Lwów, środa, 29 czerwca 1910

Czarni Lwów - Cracovia


:Herb_Cracovia


Zapowiedź meczu

Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i ćwiczenia w lekkiej atletyce i piłce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się biało-czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił zarząd Klubu do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swoje siły i nauczyć się pierwszorzędnej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z Tӧrekrés Spartegylet z Budapesztu i Cricketrami z Wiednia. Lista terminów jest następującą: 17 kwietnia Bielsko, 24 Morawska Slavia, 1 maja Katowice, 8 maja Tӧrekrés Sportegylet z Bodapesztu, 15 i 16 maja Cricketrzy z Wiednia, 29 maja Czarni, 19 czerwca Pogoń, 26 niemiecki klub z Berna. Wszystkie zawody odbędą się w Krakowie. W dniach 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa do Czarnych i Pogoni. Od wynika zawodów zależeć będzie, czy biało-czerwoni przyjęci zostaną do Lej dąsy drużyn austryackich.
Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowa Reforma 19 marca 1910


"Sport we Lwowie" -
Czas

Sport we Lwowie

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
...

29, match footballowy Czarni I - Cracovia (Kraków).

...
Źródło: Czas 19 marca 1910


Nowiny

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i trainingi w lekkiej atletyce i piłce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się Biało- czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił „Zarząd Klubu” do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swych sił i nauczyć się pierwszoklasowej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z „Tӧrekvés Sportegylet“ z Budapesztu i z „Cricketrami“ z Wiednia. — Sumiennym i pilnym trainingiem przygotowuje się K. S. Cracovia do sezonu wiosennego. — Lista terminów: 17 kwietnia, Bielsko, 24 kwietnia, Morawska Slavia, 1 maja, Katowice, 8 maja Tӧrekvés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja, Cricketrzy z Wiednia, 29 maja, Czarni, 19 czerwca, Pogoń, 26 czerwca, niemiecki klub z Berna. Wszystkie matche odbędą się w Krakowie. — Dnia 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa, do Czarnych i Pogoni. — Od wyników matchów zależeć będzie, czy Biało-czerwoni przyjęci zostaną do I. klasy drużyn austryackich. — Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowiny 25 marca 1910


Ruch

Zapowiedź meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
Klub sportowy „Cracovia” ogłosił następujący program sezonu wiosennego: zmierzanie w nożnej w Krakowie: 17 kwietnia z Klubem bielskim, 24 kwietnia z morawską „Slavią”, i maja z Klubem katowickim, 8 maja z Tӧrekyés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja z wiedeńskimi Krykieterami, 29 maja z „Czarnymi", 19 czerwca z „Pogonią”, 26 czerwca z niemieckim klubem z Brna. D. 5, 12 i 29 czerwca wyjedzie 1 drużyna „Cracovii” do Koszyc i Lwowa (do „Czarnych” i „Pogoni"). Na zawody w lekkiej atletyce wreszcie przeznaczono dzień 26 maja.
Źródło: Ruch 11 kwietnia 1910


Nowa Reforma

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
… We środę rozegra „Cracovia” match we Lwowie z „Czarnymi”.
Źródło: Nowa Reforma 27 czerwca 1910


Czas

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
… W środę dn. 29 b. m. rozegra „Cracovia” match rewanżowy z „Czarnymi" we Lwowie.
Źródło: Czas 27 czerwca 1910


Opis meczu

Czas

Relacja z wydarzeń w dzienniku Czas
Ze Lwowa donoszą, że zapowiedziany na wczoraj match "Cracovii" z "Czarnymi" nie doszedł do skutku, ponieważ gracze krakowscy wznieśli protest przeciw temu, że w drużynie "Czarnych" weszło tego dnia dwóch graczy, którzy jeszcze przed dziesięciu dniami grali przeciw "Cracovii" w innym klubie, co sprzeciwia się zwyczajom sportowym, a częściowo przepisom międzynarodowego związku footballowego. Odnośna deklaracyę kapitana "Cracovii" przyjęła część publiczności oklaskami, inna cześć protestami.
Źródło: Czas nr 291 z 30 czerwca 1912


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
„Cracovia” wyjechała w niedzielę do Lwowa, aby tam rozegrać z „Czarnymi” match-rewanż, ale do zawodów nie przyszło - jak doniósł wczoraj telefon - z tego powodu, że „Cracovia” miała przeciw sobie nie „Czarnych”, ale drużynę, złożoną z najwybitniejszych graczy „Pogoni” i „Czarnych”. Ponieważ słusznym żądaniom „Cracovii”, aby „Czarni” stanęli do zawodów w stałym własnym komplecie nie odniosły skutku, „Cracovia” ustąpiła z boiska. Wtedy rozległy się wrogie okrzyki przeciw „Cracovii”, a nawet posypały się kamienie. Jeden z graczów krakowskich został silnie zraniony kamieniem.
Źródło: Nowiny nr 148 z 1 lipca 1910


Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.1
Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.2
Korespondent nasz ze Lwowa donosi: w ubiegłą środę mjały się odbyć we Lwowie zawody footbalowe między "Cracovią" a "Czarnymi", jednakże zawody te nie odbyły się, gdyż "Cracovia", - z powodu, iż w skład drużyny "Czarnych" weszło dwu nowych graczy z "Pogoni" - w ostatniej chwili, tuż przed rozpoczęciem matchu zeszła z boiska.

Postępek ten "Cracovii" wywołał oburzenie wśród publiczności, która umykającym "Krakowiakom" towarzyszyła gwizdami, oraz okrzykami "Hańba", "wstyd", "tchórze" i t. p. Jako charakterystyczny szczegół podnieść należy, że kilku z tych "Krakowiaków", nadających sobie dla reklamy nazwę "pierwszej partyi polskiej", nie używa wcale języka polskiego, lecz posługuje się wyłącznie mową hakaty, a jeden z nich posunął nawet swą bezczelność do tego stopnia, że na wystosowane doń pytanie, dlaczego schodzą z boiska, odpowiedział cynicznie: "Ich verstehe nichts polnisch!"

O ile nam wiadomo, nie żądano i nie podawano sobie wzajemnie składu drużyn, wobec czego postępek ten ze strony "Cracovii" wcale nie jest usprawiedliwiony. Wiemy, że w drużynie "Czarnych" są sami miejscowi gracze, bo nawet grający tam dawniej jeden Czech został usunięty, podczas gdy o "Cracovii" tego powiedzieć nie można. Z naszej strony - ponieważ jak się informujemy dotychczas nie nadesłała "Cracovia" do pism lwowskich, komentujących bardzo niepochlebnie dla niej, fakt ustąpienia z boiska, żadnego sprostowania lub wyjaśnienia - wstrzymujemy się na razie od wszelkich uwag, zaznaczając jedynie sprawozdanie naszego korespondenta.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 11 z 4 lipca 1910


Ruch

Relacja z meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
29 czerwca, w Tow. zab. ruch., "Czarni" a "Cracovia". Zmierzanie nie doszło do skutku, z powodu cofnięcia się drużyny krakowskiej wobec nieodpowiedniego składu "Czarnych". Należałoby podobne rzeczy załatwiać i decydować zawczasu, gdyż takie niespodziewane odwoływanie zawodów bardzo źle wpływa na zainteresowanie ogółu tak dobrze rozwijającym się u nas sportem nożnej.
Źródło: Ruch nr 14 z 26 lipca 1910


Dyskwalifikacje