1910-07-10 Cracovia - RKS Kraków 6:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Błonia, niedziela, 10 lipca 1910, 17:00

Cracovia - RKS Kraków

6
:
3

(2:0)Herb_RKS Kraków (1910)


Skład:
Marfiak
Pollak
Poznański
Synowiec
Jachieć
Grek
Pniewski
Długocki
Singer
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Mroczek

bramki Bramki
Długocki
Singer x4
Just
Skład:
Jucha
Pokój
Gawlik
Mróz II
Wójtowicz
Łuczywo
Kącki
Mróz I
Pieniążek
Turmiński
WilkoszUwaga: Skład RKS Kraków na podstawie programu meczowego.

Fragment programu meczowego zamieszczony w Albumie Stanisława Antolskiego cz.1
Fragment programu meczowego zamieszczony w Albumie Stanisława Antolskiego cz.2

Zapowiedź meczu

Wynik

Według "Historii 30 lat KS Cracovia" wynik to 6:4. 6:3 podaje Gazeta Poniedziałkowa, Nowa Reforma i Nowiny, a także kroniki Cracovii.

Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
Match Klubu Robotniczego z „Cracovią”. Wczoraj odbył się Match footballowy między Robotniczym Klubem footballowym a „Cracovią”. „Cracovia” zakończyła sezon właściwie już w ubiegłym miesiącu, na match jednak się zgodziła dlatego, aby zebranym już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania tego pięknego sportu, który wyrobił sobie już w Krakowie prawo obywatelstwa. Match był, mimo że spotkanie miało charakter lokalny, interesującym. Jakkolwiek R. K. S. istnieje krótki czas, to jednak wyniki jego są bardzo ładne. I tak wygrał ten Klub z „Borusyą” z Mysłowic dwukrotnie w stosunku 3:1, przegrał z „Wisłą” w stosunku 4:0, który to wynik nie jest złym, bo „Wisła” przecież przegrała z „Cracovią” tylko 2:0, z „Pogonią II” wreszcie ze Lwowa osiągnął R. K. S. stosunek 2:2, a wreszcie wczorajszy zwycięstwem „Cracovii” w stosunku 3 : 6. Niebo pokryte chmurami i deszcze polatujący od czasu do czasu nie odstraszył naszych sportsmanów, którzy z napięciem przypatrywali się zaciekawiającej grze. Niezupełnie zwycięstwo „Cracovii” nad młodą bo dopiero od paru tygodni istniejącą drużyną należy tłumaczyć tem, że w walce zastępowali pp. Caldera, Littla, Czarnego, Cynowca i Lustgartena, juniorzy, nie posiadający sprawności i rutyny co członkowie „Cracovii”.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 12 z 11 lipca 1910


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Z niedzieli. Znowu pogoda urządziła nam niemiłą niespodziankę. Niebiosa otwarły swe śluzy i zepsuły wszystkie projektowane na wczoraj wycieczki, festyny i zabawy. Ponieważ od samego rana niebo było chmurne i mżył od czasu do czasu drobny deszcz, komitety wycieczkowe przeważnie odwołały wycieczki. Wycieczkowcy, spodziewający się wypogodzenia, przemokli na wycieczkach i zepsuli sobie całą niedzielę.

Drogi zamiejskie również świeciły pustkami. Tylko aleą pod parkiem Jordana przechadzała się garstka publiczności. Match footballowy na błoniach odbył się, gdyż footballiści nie znają obawy przed deszczem. Na szczęście w czasie matchu deszcz nie padał.

Ulice Krakowa były mało ożywione, gdyż Krakowianie spędzali wolne chwile wobec ustawicznie grożącego lub padającego deszczu w kółkach rodzinnych.

Na ulicach widać już od dwóch dni snujące się coraz tłumniej twarze obce przybywających na uroczystości grunwaldzkie gości. W hotelach wypraszają z kwater tych gości, którzy nie zamówili sobie mieszkania na dni obchodowe.


Na błoniach krakowskich odbył się wczoraj match między „Cracovią I” a „Robotniczym klubem sportowym”, drużynami z Krakowa. Ubiegłej niedzieli rozegrał „Robotniczy klub sportowy” match z „Wisłą”, przegrawszy w stosunku 4:0 bramek. Wynikiem onegdajszej gry było 6:3 bramek na niekorzyść „Robotniczego klubu”. Do pauzy „Cracovia” zrobiła 2 bramki, przeciwnik ani jednej. W części drugiej „Cracovia” 4 bramki, „R. K. S.” 3 bramki.

Stosunek zdobytych bramek wypada właściwie na niekorzyść „Cracovii”, która nad słabym klubem góruje ledwie 3 bramkami. Przyczyna tego po części w przyjęciu do „Cracovii” nowych, mało wyćwiczonych graczy i w tem, że „R. K. S.” rozwija się stale. Należy podnieść, że „Cracovia” jeszcze nigdy tak słabo i bezładnie nie grała. Publiczności na matchu zebrało się bardzo niewiele.
Źródło: Nowa Reforma nr 308 z 11 lipca 1910


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Match Klubu Robotniczego z „Cracovią” rozegrany w niedzielę zakończył się wygraną „Cracovii” w stosunku 6:3. Gra była mało ciekawa, kombinacya rzutów po jednej i drugiej stronie słaba. „K. R.” jest drużyną młodą, mało wyćwiczoną a „Cracovii” brakowało wczoraj najlepszych graczy: pp. Caldera, Littla, Czernego, Lustgartena i innych, których zastępowali juniorzy.
Źródło: Nowiny nr 157 z 12 lipca 1910