1910-07-10 Cracovia - RKS Kraków 6:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Błonia, niedziela, 10 lipca 1910, 17:00

Cracovia - RKS Kraków

6
:
3

(2:0)Herb_RKS Kraków (1910)


Skład:
Marfiak
Pollak
Poznański
Synowiec
Jachieć
Grek
Pniewski
Długocki
Singer
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Mieczysław Mroczek z Krakowa

bramki Bramki
Długocki
Singer x4
Just
Skład:
Jucha
Pokój
Gawlik
Mróz II
Wójtowicz
Łuczywo
Kącki
Mróz I
Pieniążek
Turmiński
WilkoszFragment programu meczowego zamieszczony w Albumie Stanisława Pochwalskiego cz.1
Fragment programu meczowego zamieszczony w Albumie Stanisława Pochwalskiego cz.2

Uwaga

Skład RKS Kraków na podstawie programu meczowego.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Robotniczy Klub sportowy urządza dnia 29 b. m. to jest we środę o godz. 6 po południu na Błoniach match footbalowy między „Wisła I” a pierwszą swoją drużyną. Klub zawiązany niedawno, liczy dziś 60 członków, rozegrał dnia 8 b. m. match z mysłowickim Klubem sportowym z wynikiem 3:1 dla „RKS”, zaś 12 b. m. rez. „Pogoni” we Lwowie 2:2. Obecnie staje do zapasów z najlepszymi klubami.polskimi: 29 b. m. z „Wisłą I”, 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipce odbędzie się match rewanż z Klubem sportowym z Mysłowic.
Źródło: Czas 28 czerwca 1910


Głos Narodu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
…. 29 b.m. z „Wisłą I”, zaś 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match-rewanż z mysłowickiem „Klubem sportowym”…
Źródło: Głos Narodu nr 171 z 29 czerwca 1910


Naprzód

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
„Robotniczy klub sportowy* urządza dnia b. m., to jest we środę o godz. 5 po południu na Błoniach match footballowy między „Wisłą 1“ a „R. K. S. I”. .Robotniczy klub sportowy", zawiązany niedawno w Krakowie, liczy dziś 60 członków ćwiczących, którzy oprócz piłki nożnej uprawiają z wielkim zapałem lekką atletykę.
»R. K. S.“ rozegrał 3 b. m. match z mysłowickim „Klubem sportowym” z wynikiem 3:1 dla „R. K. S.”, zaś 12 b. m. z res. „Pogoni“ we Lwowie 2:2. Obecnie staje do zapasów z najlepszemi polskiemi drużynami: 29 b. m. z „Wisłą I”, zaś 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match z mysłowickim „Klubem sportowym”.
Źródło: Naprzód nr 146 z 29 czerwca 1910


"„Wisła I“ z Robotniczym Klubem Sportowym" -
Gazeta Powszechna

„Wisła I“ z Robotniczym Klubem Sportowym

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Powszechna (u dołu)

„Robotniczy Klub Sportowy" rozegra match d. 10 lipca z „Cracovią". Na matchu sędziował p. Stoeger.
Źródło: Gazeta Powszechna 1 lipca 1910


"-Ze sportu." -
Czas

-Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W dniu 10 b.m. odbędzie się match footballowy Robotniczego Klubu Sportowego z „Cracovią”. Właściwy sezon już jest zakończony a na match zgodziły się oba kluby, aby już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania pięknego sportu. Match będzie mimo, że spotkanie ma charakter lokalny, interesujący, bo młoda drużyna R. K. S., jak wyka¬zują je wyniki, w krótkim czasie może stanąć w pierwszym szeregu drużyn galicyjskich. Mimo, że R. K. S. istnieje dopiero krótki czas, uzyskała jego drużyna footballowi korzystne rezultaty i tak z „Borusią” w Mysłowicach i w Krakowie dwukrotnie zwycięstwo w stosunku 3:1, z Wisłą I 0:3, z Pogonią II we Lwowie 22. Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, o g. 3 popołudniu. Bilety do nabycia wcześniej po zaniżonych cenach u firmy „Auto”, w księgarni polskiej ul. Floryańska, u p. Weisa manna ul. Szewaka 13 i w lokalu klubu „Cracovia” między 7—8 wieczorami w niedzielę dnia 10 b. m. między 10 — 12 rano.
Źródło: Czas 8 lipca 1910


Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Match footballowy robotniczego klubo sportowego z „Cracovią“ odbędzie się d. 10 b. m. na błoniach. „Cracovia“ zakończyła sezon właściwie już w ubiegłym miesiącu, a na match zgodziły się oba kluby, aby zebranym już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania sportu. Mimo że spotkanie ma charakter lokalny, match będzie interesujący, bo młoda drużyna R. K. S., jak wykazują jej wyniki, w krótkim czasie stanie w pierwszym szeregu drużyn galicyjskich. Mimo, że R. K. 8. istnieje bardzo krótki czas, uzyskała jego drużyna foothallowa zaszczytne rezultaty i tak z „Borussią" w Mysłowicach i w Krakowie dwukrotne zwycięstwo w stosunku 3:1, z „Wisłą" O : 4, z „Pogonią II.“ we Lwowie 2 : 2.
Początek niedzielnego matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, o godz. 6 po południu. Bilety do nabycia wcześniej po zniżonych cenach w „Auto" (plac Szczepański), u p. Weissmanna (ul. Szewska 13), w Księgarni Polskiej (ul. Floryańska) i w lokalu „Cracovii" (ul. Jabłonowskich 1. 18) od godz. 7—8 wieczorem.
Źródło: Nowa Reforma 9 lipca 1910


"Ze sportu." -
Nowiny

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W dniu 10 bm. odbędzie się match footballowy między Robotniczym Klubem footballowym a „Cracovią“. „Cracovia" zakończyła sezon właściwie już w ubiegłym miesiącu, na match jednak zgodziła się dlatego, aby zebranym już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania tego pięknego sportu, który wyrobił sobie już w Krakowie prawo obywatelstwa. Match będzie, mimo że spotkanie ma charakter lokalny, interesującym, bo młoda drużyna R. K. S., jak wykazują jej wyniki, w krótkim już czasie stanie w rzędzie pierwszorzędnych galicyjskich drużyn. Jakkolwiek R. K. S. istnieje krótki czas, to jednak wy¬niki jego są bardzo ładne. I tak wygrał ten Klub z Borusyą z Mysłowic dwukrotnie w stosunku 3:1, przegrał z „Wisłą" w stosunku 4:0, który to wynik nie jest złym, bo „Wisła" przecież przegrała z „Cracovią“ tylko 2:0, z „Pogonią II” wreszcie ze Lwowa osiągnął R. K. S. stosunek 2:2. Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, o godz. 5-tej po południu.
Bilety po cenach zniżonych są już do nabycia u firmy „Auto", w księgarni polskiej ul. Floryańska, u p. Weismanna ul. Szewska, oraz w lokalu K. S. „Cracovia“ w godzinach wieczornych między 7—8, a w dzień matchu od godz. 10 -12 przed południem.
Źródło: Nowiny 9 lipca 1910


"Kronika." -
Nowa Reforma

Kronika.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2

Matche: Cracovii“ z „Robotniczym klubem sportowym" na błoniach krakowskich o g. 5 po południu; „Rezerwa I. Krakusa””z „Rękodzielniczym związkiem sportowym Polonia" na błoniach podgórskich o g. 4 i pół popoł.
Źródło: Nowa Reforma 10 lipca 1910


"Match." -
Gazeta Powszechna

Match.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Powszechna (u dołu)
W dnia 10 bm. odbędzie się match Robotniczego Klubu Sportowego z „Cracovią”. „Cracovia” zakończyła wprawdzie swój sezon footbalowy — oba jednak Kluby zgodziły się na rozegranie matchu, aby licznym już uczestnikom, przybyłym do Krakowa na uroczystości grunwaldzkie dać sposobność poznania te- , go pięknego sportu. Mimo charakteru lokalnego — będzie match bardzo zajmującym, gdyż drużyna PKS. należy do lepszych drużyn galicyjskich. Bilety wcześniej do nabycia w lokalu K. S. Cracovia w godzinach wieczornych od 7—8 a w dzień matchu od g. 10 — 12 przed południem.
Źródło: Gazeta Powszechna nr 155 z 10 lipca 1910


"Kronika" -
Czas

Kronika

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas

„Match” „Robotniczego Klubu Sportowego” z „Cracovią” po południu na Błoniach.
Źródło: Czas 10 lipca 1910


"Ze sportu." -
Naprzód

Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
W dniu 10 b. m. odbędzie się match „Robotniczego klubu sportowego” z „Cracovią”. „Cracovia” zakończyła właśnie już w ubiegłym miesiącu sezon footballowy, a na match zgodziły się oba kluby, aby zebranym już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania tego pięknego sportu. Match będzie, mimo, że spotkanie ma charakter lokalny, interesującym, bo młoda drużyna R K. S , jak wykazują jej wyniki, w krótkim czasie stanie w szeregu pierwszorzędnych drużyn galicyjskich. — Jakkolwiek drużyna R. K. S. istnieje krótki czas, to jednak wyniki jej są już korzystne i tak rozegrał R. K. S. zwycięsko match z „Borussią” z Mysłowice w stosunku 3:1, a uległ „Wiśle” krakowskiej w stosunku 4:0. Początek matchu odbędzie się bez względu na pogodę o godz. 5 po południu. Bilety wcześniej do nabycia w lokalu klubu sportowego „Cracovia”, ul. Jabłonowskich 1. 18, parter.
Źródło: Naprzód 10 lipca 1910


Gazeta Powszechna

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Powszechna
„Robotniczy Klub Sportowy” rozegra match d. 10 lipca z „Cracovią”. Na matchu sędziował p. Stoeger.
Źródło: Gazeta Powszechna nr 147 z 1 lipca 1910Wynik

Według "Historii 30 lat KS Cracovia" wynik to 6:4. 6:3 podaje Gazeta Poniedziałkowa, Nowa Reforma i Nowiny, a także kroniki Cracovii.

Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
Match Klubu Robotniczego z „Cracovią”. Wczoraj odbył się Match footballowy między Robotniczym Klubem footballowym a „Cracovią”. „Cracovia” zakończyła sezon właściwie już w ubiegłym miesiącu, na match jednak się zgodziła dlatego, aby zebranym już w tym czasie licznym uczestnikom uroczystości grunwaldzkich dać sposobność poznania tego pięknego sportu, który wyrobił sobie już w Krakowie prawo obywatelstwa. Match był, mimo że spotkanie miało charakter lokalny, interesującym. Jakkolwiek R. K. S. istnieje krótki czas, to jednak wyniki jego są bardzo ładne. I tak wygrał ten Klub z „Borusyą” z Mysłowic dwukrotnie w stosunku 3:1, przegrał z „Wisłą” w stosunku 4:0, który to wynik nie jest złym, bo „Wisła” przecież przegrała z „Cracovią” tylko 2:0, z „Pogonią II” wreszcie ze Lwowa osiągnął R. K. S. stosunek 2:2, a wreszcie wczorajszy zwycięstwem „Cracovii” w stosunku 3 : 6. Niebo pokryte chmurami i deszcze polatujący od czasu do czasu nie odstraszył naszych sportsmanów, którzy z napięciem przypatrywali się zaciekawiającej grze. Niezupełnie zwycięstwo „Cracovii” nad młodą bo dopiero od paru tygodni istniejącą drużyną należy tłumaczyć tem, że w walce zastępowali pp. Caldera, Littla, Czarnego, Cynowca i Lustgartena, juniorzy, nie posiadający sprawności i rutyny co członkowie „Cracovii”.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 12 z 11 lipca 1910


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Z niedzieli. Znowu pogoda urządziła nam niemiłą niespodziankę. Niebiosa otwarły swe śluzy i zepsuły wszystkie projektowane na wczoraj wycieczki, festyny i zabawy. Ponieważ od samego rana niebo było chmurne i mżył od czasu do czasu drobny deszcz, komitety wycieczkowe przeważnie odwołały wycieczki. Wycieczkowcy, spodziewający się wypogodzenia, przemokli na wycieczkach i zepsuli sobie całą niedzielę.

Drogi zamiejskie również świeciły pustkami. Tylko aleą pod parkiem Jordana przechadzała się garstka publiczności. Match footballowy na błoniach odbył się, gdyż footballiści nie znają obawy przed deszczem. Na szczęście w czasie matchu deszcz nie padał.

Ulice Krakowa były mało ożywione, gdyż Krakowianie spędzali wolne chwile wobec ustawicznie grożącego lub padającego deszczu w kółkach rodzinnych.

Na ulicach widać już od dwóch dni snujące się coraz tłumniej twarze obce przybywających na uroczystości grunwaldzkie gości. W hotelach wypraszają z kwater tych gości, którzy nie zamówili sobie mieszkania na dni obchodowe.


Na błoniach krakowskich odbył się wczoraj match między „Cracovią I” a „Robotniczym klubem sportowym”, drużynami z Krakowa. Ubiegłej niedzieli rozegrał „Robotniczy klub sportowy” match z „Wisłą”, przegrawszy w stosunku 4:0 bramek. Wynikiem onegdajszej gry było 6:3 bramek na niekorzyść „Robotniczego klubu”. Do pauzy „Cracovia” zrobiła 2 bramki, przeciwnik ani jednej. W części drugiej „Cracovia” 4 bramki, „R. K. S.” 3 bramki.

Stosunek zdobytych bramek wypada właściwie na niekorzyść „Cracovii”, która nad słabym klubem góruje ledwie 3 bramkami. Przyczyna tego po części w przyjęciu do „Cracovii” nowych, mało wyćwiczonych graczy i w tem, że „R. K. S.” rozwija się stale. Należy podnieść, że „Cracovia” jeszcze nigdy tak słabo i bezładnie nie grała. Publiczności na matchu zebrało się bardzo niewiele.
Źródło: Nowa Reforma nr 308 z 11 lipca 1910


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Match Klubu Robotniczego z „Cracovią” rozegrany w niedzielę zakończył się wygraną „Cracovii” w stosunku 6:3. Gra była mało ciekawa, kombinacya rzutów po jednej i drugiej stronie słaba. „K. R.” jest drużyną młodą, mało wyćwiczoną a „Cracovii” brakowało wczoraj najlepszych graczy: pp. Caldera, Littla, Czernego, Lustgartena i innych, których zastępowali juniorzy.
Źródło: Nowiny nr 157 z 12 lipca 1910