1910-06-19 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Błonia, niedziela, 19 czerwca 1910, 18:00

Cracovia - Pogoń Lwów

3
:
0

(1:0)Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Lustgarten
Calder
Pollak
Owsionka
Schwarzer
Synowiec
Poznański
Szeligowski
Singer
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wincenty Vykonkal z Wiednia

bramki Bramki
Singer (k.)
Szeligowski
Singer
Skład:
Steifer
J.Karasiński
W.Rzadki
Solecki
T.Kuchar
M.Kawecki
Bedlewicz
Sykała
Wawrzyk
Rysiak
Marion

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1910-06-19 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0
1910-06-19 Skawa Wadowice - Cracovia II 1:2Fragment programu meczowego zamieszczony w Albumie Stanisława Pochwalskiego

Godzina meczu

Czas zapowiadał mecz na godzinę 17:00. Nowa Reforma, Nowiny i Głos Narodu na 18:00. W relacji tej ostatniej gazety potwierdzono rozegranie meczu o 6 po południu.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i ćwiczenia w lekkiej atletyce i pił¬ce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się biało-czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił zarząd Klubu do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swoje siły i nauczyć się pierwszorzędnej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z Tӧrekrés Spartegylet z Budapesztu i Cricketrami z Wiednia. Lista terminów jest następującą: 17 kwietnia Bielsko, 24 Morawska Slavia, 1 maja Katowice, 8 maja Tӧrekrés Sportegylet z Bodapesztu, 15 i 16 maja Cricketrzy z Wiednia, 29 maja Czarni, 19 czerwca Pogoń, 26 niemiecki klub z Berna. Wszystkie zawody odbędą się w Krakowie. W dniach 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa do Czarnych i Pogoni. Od wynika zawodów zależeć będzie, czy biało-czerwoni przyjęci zostaną do Lej dąsy drużyn austryackich.
Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowa Reforma 19 marca 1910


Nowiny

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i trainingi w lekkiej atletyce i piłce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się Biało- czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił „Zarząd Klubu” do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swych sił i nauczyć się pierwszoklasowej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z „Tӧrekvés Sportegylet“ z Budapesztu i z „Cricketrami“ z Wiednia. — Sumiennym i pilnym trainingiem przygotowuje się K. S. Cracovia do sezonu wiosennego. — Lista terminów: 17 kwietnia, Bielsko, 24 kwietnia, Morawska Slavia, 1 maja, Katowice, 8 maja Tӧrekvés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja, Cricketrzy z Wiednia, 29 maja, Czarni, 19 czerwca, Pogoń, 26 czerwca, niemiecki klub z Berna. Wszystkie matche odbędą się w Krakowie. — Dnia 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa, do Czarnych i Pogoni. — Od wyników matchów zależeć będzie, czy Biało-czerwoni przyjęci zostaną do I. klasy drużyn austryackich. — Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowiny 25 marca 1910


Ruch

Zapowiedź meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
Klub sportowy „Cracovia” ogłosił następujący program sezonu wiosennego: zmierzanie w nożnej w Krakowie: 17 kwietnia z Klubem bielskim, 24 kwietnia z morawską „Slavią”, i maja z Klubem katowickim, 8 maja z Tӧrekyés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja z wiedeńskimi Krykieterami, 29 maja z „Czarnymi", 19 czerwca z „Pogonią”, 26 czerwca z niemieckim klubem z Brna. D. 5, 12 i 29 czerwca wyjedzie 1 drużyna „Cracovii” do Koszyc i Lwowa (do „Czarnych” i „Pogoni"). Na zawody w lekkiej atletyce wreszcie przeznaczono dzień 26 maja.
Źródło: Ruch 11 kwietnia 1910


"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Jutro w niedzielę odbędzie się o godz. 5 popołudniu match - rewanż między lwowską „Pogonią” a „Cracovią”. W ubiegłą niedzielę spotkały się obie drużyny we Lwowie, przyczem „Cracovia” poniosła niespodziewaną porażkę w stosunku 1 :0. Jak jednakże dzienniki lwowskie zgodnie podnoszą, gra "Cracovii" była najpiękniejszą wogóle, jaką dotychczas we Lwowie widziano, a sprawozdawca Słowa polskiego zaznacza, że mimo przegranej pod względem formalnym, nie straciła „Cracovia” nic ze sławy najlepszej drużyny polskiej. Również .Pogoń* postąpiła znacznie w ostatnich czasach w rozwoju, czego dowodem dwa nierozstrzygnięte matche z „Wisłą”. Mach jutrzejszy budzi w Krakowie ogromne zainteresowanie i będzie ze względu na stosunki galicyjskie rozstrzygającym w walce o „mistrzostwo” obecnego sezonu. Wydział „Cracovii”, pragnąc zapewnić matchowi przebieg jak najbardziej wzorowy, zwrócił się do austr. Związku footballowego o delegowanie sędziego; będzie nim członek wiedeńskiego „kollegium sędziowskiego” p. Wincenty Vikoukal, znany jut w Krakowie.

Bilety na match z .Pogonią* można nabywać wcześniej po zniżonych cenach z doliczeniem 10% podatku miejskiego na ubogich u firmy „Auto” Plac Szczepański, w księgarni polskiej ul. Floryańaka, oraz n p. Woissmanaa ul. Szewska L 13. Początek matchu bez względu na pogodę o godzinie 6 wieczorem.

Cracovia Juniores wyjeżdża jutro do Wadowic na match z tamtejszem „Kołem Sportowem”, które dzięki zamiłowaniu młodzieży gimnazyalnej do sportu, rozwija się nader pomyślnie i robi znaczne postępy. W Wadowicach, jak stamtąd donoszą, przy¬jazd ton wywołał żywe zainteresowania i boisko zapełnią tłumy publiczności.
Źródło: Czas 18 czerwca 1910


Nowa Reforma

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Match footballowy między „Pogonią" ze Lwowa a „Cracovią" na błoniach krakowskich o g 6 wieczorem.
Źródło: Nowa Reforma 19 czerwca 1910


Nowiny

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Match wCracovii“ z lwowską „Pogonią*. Jutro w niedzielę odbędzie się match-rewanż między lwowską „Pogonią” a „Cracovią-. W ubiegłą niedzielę spotkały się obie drużyny we Lwowie, przyczem „Cracovia“ poniosła niespodziewaną porażkę w stosunku 1 :0. Jak jednak sprawozdawcy dzienników lwowskich zgodnie zaznaczają, gra „Cracovii- była najpiękniejszą, jaką kiedykolwiek widziano, a sprawozdawca sportowcy „Słowa Polskiego- nie waha się stwierdzić, że „Cracovia“ mimo przegranej nie straciła niczego ze swej sławy najlepszej drużyny polskiej. — Również i „Pogoń" postąpiła znacznie w ostatnich czasach, czego dowodem dwa nierozegrane matche z „Wisłą”. Match budzi ogromne zainteresowanie spodziewać się należy walki niezwykle interesującej, zwłaszcza, że match ten będzie rozstrzygającym dla „Cracovii“ w walce o mistrzostwo Galicyi.

„Cracovia Juniores- wyjeżdża oni 19 bm. do Wadowic na match z tamtejszem „Kołem Sportowem-, które dzięki pracy młodzieży gimnazyalnej rozwija się doskonale i wróży najlepszą przyszłość.

Bilety na match z „Pogonią" można wcześniej nabywać po zniżonej cenie wraz z 10 prc. podatkiem miejskim na ubogich u firmy „Auto" plac Szczepański, w Księgarni Polskiej Floryańska I. 32, u p. Weissmana Szewszka I. 13 oraz w lokalu K. S. ,Cracovia“ ulica Jabłonowskich I. 18. Match odbędzie się bez względu na pogodę punktualnie o godz. 6 po południu.
Źródło: Nowiny 19 czerwca 1910


"„Cracovia“ contra „Pogoń"." -
Głos Narodu

„Cracovia“ contra „Pogoń".

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W niedzielę dnia 19 bm. odbędzie się match-rewanż między lwowską „Pogonią" a „Cracovią“. W ubiegłą niedzielę spotkały się obie drużyny we Lwowie, przyczem „Cracovia“ poniosła niespodziewaną porażkę w stosunku 1 : 0. Jak jednakże dzienniki lwowskie zgodnie podnoszą, gra „Cracovii“ była najpiękniejszą wogóle, jaką dotychczas we Lwowie widziano, a sprawozdawca „Słowa Polskiego" oświadcza, że mimo przegranej nie straciła „Cracovia" nic ze swej sławy najlepszej drużyny polskiej. Również „Pogoń" postąpiła znacznie w ostatnich czasach, czego dowodom dwa nierozstrzygnięte matche z „Wisłą". Match budzi ogromne zainteresowanie i będzie ze względu na stosunki galicyjskie matchem rozstrzygającym w walce o pierwszeństwo.<B

Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, o godz. 6 wieczorem po wyścigach konnych, celem umożliwienia wzięcia udziału w matchu publiczności będącej na wyścigach.

„Cracovia Juniores“ wyjeżdża dnia 19 bm. Wadowic, gdzie rozegra match footbalowy z tamtejszym „Kołem sportowem".
Źródło: Głos Narodu 19 czerwca 1910Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Match piłki nożnej „Cracovia” – „Pogoń” (3:0).

Wczorajszy match rewanżowy „Cracovii” z „Pogonią” ściągnął na Błonia, mimo wyścigów, festynów i kilku wycieczek, liczną publiczność, zapewne dlatego, że faktycznie walka wczorajsza decydowała o „mistrzostwie Galicyi” na rok bieżący. „Pogoń” – podobnie, jak to było we Lwowie – musiała od samego początku przyjąć taktykę obrony, czego najlepszym dowodem jest stosunek „rzutów z rogu” pod bramką: „Pogoń” i „Cracovii” 9:1. Piłka przeważnie znajdowała się stale na polu drużyny lwowskiej, a kilka ataków „Pogoni” na bramkę „Cracovii” rozbiły się o doskonałych krakowskich backów.

Gra od samego początku aż do końca prowadzona była w nadzwyczaj szybkiem tempie. Doskonały sędzia wiedeński p. Vykoukal energią i spokojem umiał graczy utrzymać w karbach a rzut karny, dany przeciw „Pogonii” w pierwszym kwadransie gry, podziałał uspokajająco na przebijające się tu i ówdzie podniecenie. Do pauzy zdobywa „Cracovia” jeden punkt z rzutu karnego, dowcipnie wykonanego przez p. Singera, po pauzie z pośród licznych „strzałów”, odpieranych z brawurą przez doskonałego bramkarza lwowskiego p. Steifera, dwa wpadają w sieć tak, że ostateczny rezultat walki rewanżowej jest 3:0 na korzyść „Cracovii”.

Podnieść należy że pomoc „Cracovii” w obecnym składzie przedstawia się zupełnie dobrze i że wczoraj bez zarzutu kombinowała z atakiem, w którym z wyjątkiem lewego łącznika wszyscy grali z dużą pewnością. „Pogon” utrzymywała w Krakowie opinię drużyny dobrze trenowanej i z celową energią grającej. Gra jej mimo żywego tempa była poprawna.
Źródło: Czas nr 275 z 20 czerwca 1912


Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
Cracovia” a „Pogoń”. Wczoraj po południu rozegrał się na błoniach match footballowy między krakowskim klubem „Cracovia” a lwowską „Pogonią”, z którą rozegrana ubiegłej niedzieli we Lwowie partya zakończyła się porażką „Cracovii” w stosunku 0:1. Wczorajszy match natomiast przyniósł zwycięstwo „Cracovii” na całej linii w stosunku 0:3.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 9 z 20 czerwca 1910


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Match footballowy „Cracovii” z „Pogonią” lwowską, rozegrany wczoraj na Błoniach krakowskich, był rewanżem drużyny krakowskiej za klęskę zadaną przez „Pogoń” we Lwowie, aczkolwiek klęska ta z 0:1 bramki nie była na seryo uważana nie tylko przez „Cracovię”, ale także przez publiczność lwowską. Pisano i mówiono o nadzwyczaj brutalnej grze „Pogoni”, wskutek czego wielu krakowskich graczy odniosło potłuczenia, jak również o ulewie, z powodu której piłka prawie pływała po boisku. Przy przegranej 0:1 takie czynniki nie mogą potwierdzić wyższości jednej drużyny nad drugą. W Krakowie wynik matchu lwowskiego uważano za przypadkowy i, jak wczorajsze zawody wykazały, zupełnie słusznie.

Zawody rozpoczęły się o godz. 6 wieczorem. „Pogoń” przybyła w następującym składzie: napad: Bedlewicz, Sykała, Wawrzyk, Rysiak, Maryom; pomoc: Solecki, Kucharz (kapitan) i M. Kowacki; obrona: Rzadki i Karasiński; bramkarz Steifer. „Cracovia” była w zwykłym składzie, w pomocy jedynie wzięto z rezerwy pp. Owsionkę i Synowca.

Match rozpoczął się w bardzo żywem tempie. W 20 minut po rozpoczęciu gry zdobywa „Cracovia” pierwszą bramkę. Aż do pauzy zostaje stosunek 0:1 niezmieniony. Ogółem przewaga w pierwszej części po stronie Krakowiaków. „Pogoń” jednak chwilami bardzo górowała nad „Cracovią”. W drugiej części był okres, że „Pogoń” przez 10 minut blizko trzymała piłkę przy bramce przeciwnika i znakomicie atakowała, tak, że „Cracovia” musiała się wytężająco bronić. Aż do pauzy robili Lwowiacy sympatyczne wrażenie. Znać było, że to drużyna ze znaczną rutyną i silnym zmysłem oryentacyjnem w czasie gry. Gra ogółem po obu stronach prowadzona delikatnie, jakkolwiek energicznie.

Dopiero po pauzie „Cracovia” okazała swą przewagę. Krótko po rozpoczęciu gry tracą Lwowiacy bramkę. Przegrana przez jakiś czas wywołuje po ich stronie bardzo żywe tempo w grze, w czasie którego zdarzyło się po obu stronach kilka wypadków chwilowej niezdolności footballistów do gry z powodu za silnych zderzeń, lub ciosów piłką. - Mimo kilkakrotnych udanych ataków „Pogoni” na bramkę przeciwnika, piłka przeważnie krąży koło bramki lwowskich gości. Wreszcie zupełnie niespodzianie zdobywa „Cracovia” trzecią bramkę.

„Pogoń” poniosła więc klęskę w stosunku 3:0. Wykazała jednak wielką sprawność, dobre zgranie się i znaczną rutynę. Była w każdym razie poważnym przeciwnikiem „Cracovii”, której ustępuje, jednak nie w tak znacznym stopniu, aby przy dobrym trainingu nie dorównała jej, a nawet ją przewyższyła. Należy jeszcze zaznaczyć, że „Pogoń” grała wcale taktownie, nie można się tym razem skarżyć na brutalność.
Źródło: Nowa Reforma nr 275 z 20 czerwca 1910


Głos Narodu
(pierwsza relacja)

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Zawody w piłkę nożną pomiędzy „Cracovią I” a lwowską „Pogonią” zakończyły się świetnem zwycięstwem pierwszej w stosunku 3 do 0. Szczegóły podamy w numerze wieczornym.
Źródło: Głos Narodu nr 162 z 20 czerwca 1910


"Lwów przeciw Krakowowi." -
Głos Narodu
(druga relacja)

Lwów przeciw Krakowowi.

Druga relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Druga relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Wczorajsza walka między „Pogonią” lwowską a „Cracovią” była partyą rewanżu za taki sam match odbyty ubiegłej niedzieli we Lwowie, a nadto miała zadecydować o palmie pierwszeństwa między temi dwoma najlepszemi drużynami galicyjskiemi. Krótko mówiąc, chodziło o „mistrzostwo Galicyi”.

Jak wiadomo, match we Lwowie przyniósł „Cracovii” – drobną wprawdzie, ale bądź co bądź – klęskę, a mianowicie w stosunku 1:0. Podobno teren walki miał być we Lwowie wprost straszny, gdyż walczono w wodzie po kostki, a nadto „Pogoń” wcale nie przebierała w środkach gry, skutkiem czego aż 3 graczy krakowskich zostało mocno poturbowanych. Temu też przypisać należy ów fatalny dla zawsze zwycięskiej „Cracovii” wynik.

Jednakowoż wczoraj zrehabilitowała się „Cracovia” na całej linii. Fakt ten był wynikiem równych warunków. Jednym z najważniejszych było urzędowanie bezstronnego sędziego w osobie znanego już w Krakowie p. Vikoukala, delegowanego z austr. Związku footballowego. „Cracovia” pewna swojej przewagi nad przeciwnikiem chciała być pod każdym względem solidną, nie chcąc się posługiwać wyzyskaniem tej okoliczności, iż rewanż miał się odbyć na terenie krakowskim, pod opieką miejscowego klubu i przy pomocy własnych sędziów.

Tem rzetelniejszą też wartość ma wynik wczorajszy tak zaszczytny, bo zakończony zwycięstwem 3:0 dla „Cracovii”. Ale i „Pogoń” zaprezentowała się nam jako wytrawna drużyna i zbyt poważny przeciwnik, któregoby można lekceważyć. Zwłaszcza pomoc „Pogoni” wykazała znakomitą umiejętność, o którą wszelkie ataki wyborowego napadu „Cracovii” stale się rozbijały. Natomiast słaba jeszcze ciągle pomoc, (mimo zmienionej częściowo obsady) i tym razem ujawniła wielkie swe braki. „Cracovia” stale przeważała nad „Pogonią” – atak pracował znakomicie – lecz niestety nie znajdował właśnie tego, co już samo tkwi w istocie nazwy „pomocy”.

O godz. 6 rozpoczęła „Cracovia” walkę w pełnem tempie i z całą siłą. Najlepszym dowodem tego, iż w przeciągu pierwszych 15 minut przypadły jej w udziale aż 3 „cornery” w bramkę przeciwnika, niestety, zupełnie nie wyzyskane. Niebawem następuje celny strzał w słup bramki. Piłka się odbija, którą napad „Cracovii” przygotowany jest wtłoczyć w bramę, gdy jeden z członków „Pogoni” odrzuca ją w locie ręką. Za to następuje słusznie karny rzut w bramę, którego dokonuje z zupełnym skutkiem p. Ryszard. W dalszym ciągu gra rozwalnia się trochę, idzie wogóle za leniwo, a piłka zaczyna stanowić środek dla niepotrzebnej zabawy i tricksów poszczególnych jednostek. Taki stan rzeczy był do przerwy.

W drugiej części gry, podobnie jak i poprzednio, piłka znajduje się stale na terenie „Pogoni”. Widać wciąż przewagę „Cracovii” jednak bez namacalnego skutku. Dopiero po 20 minutach gry otrzymuje lewy łącznik p. Just, piłkę, którą pięknie prowadzi krajem przez całą długość niemal boiska, i podaje ją tuż przed bramką p. Littl’e. P.L. błyskawicznym strzałem wpakował ją celnie w bramkę przeciwnika. „Cracovia” poczyna odtąd forsować coraz goręcej. Ale i przeciwnik nie zasypia, a broniąc się rozpaczliwie, udaremnia wszelkie zamachy „Cracovii”. Skutkiem gorączkowej gry następuje wiele „foulów” przeważnie po stronie „Pogoni”, sędzia musi co chwila gwizdać. I w takiej gorącej chwili następuje rzut trzeci z rzędu w bramkę „Pogoni”, którego dokonał znowu p. Ryszard. Niebawem nastąpił koniec matchu.

Reasumując wyniki walki między temi klubami we Lwowie i w Krakowie, przedstawi się ogółem rezultat 3:1 na korzyść „Cracovii”, a temsamem więc tejże przypada w udziale mistrzostwo Galicyi.
Źródło: Głos Narodu nr 163 z 21 czerwca 1910


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Match „Cracovii I.” z „Pogonią I.” Wynik niedzielnego matchu (3:0 na korzyść „Cracovii”) wysunął „Cracovię” na czoło footballowych drużyn w Galicyi. Pierwszeństwo zdobyła „Cracovia” z wielkim trudem, choć niedzielny match dowiódł, że zrobiła wielkie postępy w bieżącym sezonie, osiągnęła zespół i doskonale wyćwiczyła graczy, z pośród których na pierwsze miejsce wybił się p. Little (pseud.). Przewaga „Cracovii” nad „Pogonią” była podczas niedzielnych zawodów najzupełniej widoczna, jednakowoż brak szybkiej oryentacyi w grze, brak spokojnej, pewnej kombinacyi rzutów - a z drugiej strony: świetna obrona „Pogonii” nie pozwala drużynie krakowskiej wyzyskać swojej przewagi. - Do pauzy uzyskała więc „Cracovia” zaledwie jedną bramkę i to - z karnego rzutu tuż z przed bramki przeciwnika. Po pauzie dopiero wśród gwałtownego tempa i wśród gorączkowego rzucania się graczów zdołała zdobyć jeszcze dwie bramki.
Niedzielny match - w bezstronnych widzach i zwolennikach sportu, a nie w zwolennikach pewnych drużyn - obudził bardzo smutne refleksye, bo był przykładem, do czego prowadzi sport, jeśli zapomina się jakie jest jego zadanie i cel. Gorączka i gwałtowność niedzielnej gry była doprowadzona do tego stopnia, że w pewnych momentach widziało się nie graczy-sportsmenów, którzy mają wykazać przytomność umysłu, zręczność i zwinność ciała, ale jakichś - naprawdę - dzikich napastników; nic też dziwnego, że okrzyki pewnej części widzów, przemieniały się formalnie w ryk! To już nie rozrywka i zabawa sportowa, ale cyrkowe zapasy. - Gwałtowność i pewna brutalność tak graczów „Cracovii”, jak „Pogoni” (mniejsza o to, kto dał powody i dlaczego) budziła przykre wrażenie, zwłaszcza u tych, którzy widzieli piękną i pod każdym względem wzorową grę „Smichowa” i „Wisły”. Match ostatni powinien być ostrzeżeniem dla naszych footballistów, że rywalizacya drużyn, objawiająca się w podobnych formach, nie zyska zwolenników footballowi. Ostrzeżenie to nabiera tem większej wagi, że matche, choć wprowadzone u nas niezbyt dawno, liczą już wielu przeciwników i to poważnych bo z pośród wychowawców i rodziców, czemu nie może się dziwić ten, kto widział „korzyść” niedzielnej „sportowej” zabawy.
Źródło: Nowiny nr 140 z 21 czerwca 1910


"„Cracovia l.“ przeciw „Pogoni"." -
Gazeta Powszechna

„Cracovia l.“ przeciw „Pogoni".

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Powszechna cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Powszechna cz.2
We wczorajszym matchu-rewanżu brały udział dwie najlepsze galicyjskie drużyny. Chodziło o mistrzostwo Galicji. Jak zawsze tak i wczoraj, zgromadziły się na błoniach tłumy ludzi, chętnych zobaczyć zajmującą walkę. Na niebie wisiała ciężka chmura Z9powiadająca deszcz, przeszła jednak bokiem.

W 5 minut po 7-ej godzinie rozpoczęła się walka i była naprawdę interesująca. Bardzo udatnym był atak początkowy Lwowian, którzy już od początku matchu zaczęli atakować, lecz nie długo potrafili utrzymać przy sobie piłkę, gdyż „Cracovia” wybija im piłkę i ze swej strony prowadzi atak. Odtąd całą swą zręczność „Pogoń” musi użyć jedynie do obrony. Walka toczy się jedynie po stronie „Pogoni".

W 23 minut od zaczęcia matchu robi „Cracovia“ pierwszą bramkę. Stosunek ten utrzymuje się aż do pauzy, poczem uzyskuje .”Cracovia” drugą bramkę, a w 2 minuty trzecią. Bramkę tę jednak unieważniono. „Cracovia" atakuje dalej i w 8 minut po drugiej bramce robi trzecią, na teraz jednak ważną. Ostatecznie stosunek 3:0. Gra „Cracovii” była nadzwyczajna, szczególnie zaś podawanie piłki. Dwie „bramki" zrobił p. Szeligowski jedną p. Singer.

Walka jednak nie odbyła się bez wypadku. Podskakując za piłką padł p. Calder na ziemię tek nieszczęśliwie, że zemdlał, lecz go w tej chwili o-cucono i grał dalej.

Mistrzostwo Galicji — jak się spodziewano zdobyła „Cracovia“, bijąc w dwóch matchach dwie dzielne drużyny „Wisłę I." i „Pogoń I” a to w stosunku: z „Wisłą" 2:0, a z „Pogonią” 3:0.
Źródło: Gazeta Powszechna nr 139 z 21 czerwca 1910