Cracovia - Czarni 2:1
Udany występ białoczerwonych we Lwowie

Cracovia: Otfinowski; Lasota, Zastawniak; Ptak, Chruściński, Mysiak; Kubiński, Malczyk II, Zieliński, Kossok, Rusinek.

Czarni: Krasicki; Chmielowski, Olejniczak; Ozaist, Amirowicz, Piłat; Ostrowski, Cybruch, Reyman, Drzymała, Sawka.

Oceniając drużyny, już na wstępie stwierdzić należy, że drużyna Cracovii, mimo utraty graczy tej miary co Kałuża i Szperling wciąż jeszcze służyć może jako wzór doskonałej gry zespołowej i taktycznie wysoko postawionej. W wyrównanym naogół zespole krakowian na pierwszy plan wybijał się Kossok na lewym łączniku, który wraz z szybkim i doskonale orjentującym się Rusinkiem stale zagrażał bramce Czarnych. Pozostali napastnicy doskonali w polu, pod bramką jednak mało energiczni. Dobrą linią gości była ich pomoc która stale podawała piłki bardzo dokładnie i celowo swej przedniej formacji. Również defensywnie zaprezentowała się pomoc gości z jaknajlepszej strony, z łatwością dając sobie radę z anemicznym atakiem gospodarzy. Obaj obrońcy grali poprawnie. Błąd Zastawniaka z początku drugiej połowy kosztował jednak utratę bramki, w której przepuszczeniu częściową winę ponosi bramkarz Otfinowski.

Przechodząc do oceny drużyny gospodarzy zaznaczyć musimy, że Czarnym brak dziś tej bojowości, która ich dawniej cechowała. Zanikła też zupełnie u poszczególnych graczy zespołu ambicja i ofiarność. Bardzo słabą linią była na meczu z Cracovią pomoc, gdzie wręcz słabo, a faul grający Ozajst zawinił niepotrzebnie rzut karny. Amirowicz na środku, technicznie nienajgorszy, zbyt szybko wyczerpuje się, co stanowi jego największą wadę. Piłat grał słabiej, niż zwykle.

Niewiele więcej dobrego da się powiedzieć o piątce napadu miejscowych, która grała bardzo apatycznie. Szczególnie blado wypadła gra Reymana, który powrócić winien na swe dawne stanowisko, t. j. na łącznika. Obok Reymana zawiódł również Drzymała, który nawet nie próbował nawiązać kontaktu ze swoimi sąsiadami. Sawka na obcej mu pozycji skrzydłowego też bardzo rzadko zatrudniony. Stosunkowo najlepiej wypadł w napadzie Cybruch i Ostrowski, zwłaszcza ten ostatni stworzył kilka groźnych momentów pod bramką gości.

Najlepszą linią zwyciężonych była trójka obronna, która pracowała przez cały czas gry wprost niezmordowanie. Obu też obrońcom, a w pierwszej linii doskonałemu Krasickiemu zawdzięczają Czarni stosunkowo niską klęskę.

Grę rozpoczęli Czarni, lecz już po kilku minutach inicjatywę przejmują biało-czerwoni, którzy coraz bardziej zagrażają bramce Krasickiego.

Cracovia stara się uzyskać prowadzenie, wszelkie jednak strzały Kossoka, Rusinka i Malczyka grzęzną w pewnych rękach bramkarza Czarnych.

Po pauzie, w 4-ej min. wykorzystując nieporozumienie Otfinowskiego z Zastawniakiem, uzyskuje Cybruch jedyną bramkę dla swych barw. W dwie minuty później piękny zryw Rusinka oraz ostry jego strzał przynoszą gościom wyrównanie.

Gospodarze opadają na siłach, co pozwala Cracovii na przyduszenie przeciwnika, 30-ta miuta przynosi Cracovii zwycięski punkt. Będący przy piłce Rusinek zostaje na polu karnem sfaulowany, a przyznany gościom rzut karny pewnie egzekwuje Kossok.

Zawodami kierował objektywnie p. Mieczysław Walczak z Warszawy. Publiczności zebrało się około 4.000 osób.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 31 (520) z 16 kwietnia 1930 [1]

Sport

Relacja z meczu w katowickim tygodniku Sport
Wizyta Cracovii we Lwowie wypadła jak najlepiej tak pod względem punktowymi jak i piękna gry. Przed sędzią p. Walczakiem z Warszawy stanęły drużyny w następującym składzie: Cracovia — Otfinowski, Zastawniak II. Lasota; Mysiak. Chruściński i Ptak; Rusinek, Kozok. Zieliński, Malczyk II. i Kubiński.

Czarni: Krasicki, Chmielowski. Olejniczak; Piłat, Amirowicz, i Ozaist; Sawka. Drzymała, Reyman, Cybruch i Ostrowski. Jak widać Czarni w ataku poczynili znaczne przesunięcia wsławiając Sawkę na skrzydło zaś młodego świetnie się zapowiadającego Cybracha na łącznika. Po rozpoczęciu gry następuje kilka zmiennych ataków jednak Cracovia szybko opanowuje pole i przeprowadza cały szereg a t a k ó w, które kończą się ostrymi strzałami Malczyka i Kozoka świetnie przez Krasickiego złapanemu Pomoc Czarnych wobec silnej przewagi Cracovii zaczyna nadużywać siły fizycznej. Wolny w 13 minucie strzela Kozok w ręce bramkarza. W 17 minucie Reyman przebija się przez obrońców, Otfinowski jednak wybiega zabierając mu piłkę z pod nóg.
Już w następnej minucie niebezpieczny atak Cracovii broni Ozaist a następnie Krasicki na róg — niewykorzystany. Wolny w 21 minucie zostaje przez Kozoka przestrzelony. W minutę potem zaprzepaszcza Rusinek pewną bramkę potykając się na piłce 28-ej minucie po kombinacji z Mysiakiem. Zieliński główkuje a Krasicki w ostatniej chwili z trudem broni na róg. Ataki Czarnych za szeroko prowadzone zatamują się na pomocy Cracovii. Reyman niezły w polu, zawodzi pod bramką. Kilka kiksów Lasoty aż się prosi o poprawienie Nastali, którego brak dal się Czarnym dotkliwie odczuć w nielicznych a jednak niebezpiecznych sytuacjach podbramkowych. Do przerwy wynik pozostaje bezbramkowy. Po wznowieniu gry Czarni przeprowadzają atak prawą stroną i po pięknej kombinacji Cybruch strzela w 49 minucie pierwszą i ostatnią bramkę dla Czarnych. Entuzjazm publiczności trwa jednak nie długo. W 51 minucie Rusinek po ślicznym solowym biegu wyrównuje. Tempo gry rośnie. Czarni nie mogą się przebić przez świetną pomoc Cracovii — Kozok koncertuje w ataku i pokazuje rzadko u nas widziane, opanowanie piłki i ciała. Dzielnie mu w tem sekunduje Malczyk II i Zieliński. W 74 minucie Olejniczak "foulując“ Rusinka zawinia karnego, którego pewnie strzela Kozok. W dwie minuty potem Sówka przestrzeliwuje. Bardzo ładną kombinacją kończy się ostrym strzałem Kozoka w poprzeczkę. Na minutę przed końcem Sawka pięknie się przebija i strzela w róg gdzie Otfinowski z trudem broni.

Zawody prowadził poprawnie p. Walczak. Widzów 2000.
Źródło: Sport nr 11 z 14 kwietnia 1930

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Pierwsze spotkanie Czarnych zakończyło się ich porażką. Naogół miejscowi zaprezentowali się nieszczególnie, są jeszcze baz treningu i jakiejkolwiek rutyny. Drużyny wystąpiły do tych zawodów w następujących składach: Cracovia — Otfinowski, Lasota, Zastawniak, Mysiak, Chruściński, Ptak. Kubiński, Malczyk, Zieliński. Kossak i Rusinek. Czarni — Krasicki, Chmielowski, Olejniczak. Ozajst, Amirowicz, Piłat, Sawka, Drzymała, Reyman, Wybruch i Ostrowski.

Mecz ten zakończył się zasłużonem zwycięstwem Cracovii, która miała przewagą przez cały czas, a tylko Krasicki w bramce i obrońcy Czarnych uchronili drużynę od większej porażki. — W szczególności zawiodła linja pomocy, lak i Reyman w napadzie.

W drużynie Cracovii na wyróżnienie zasługują Kozok, Bylinek, oraz linja pomocy. Bramkarz Otfinowski niepewny, zawinił też bramką, którą zdobył w 4 minucie Wybruch. Wyrównujący goal padł ze strzału Rusinka, zaś zwycięstwo zawdzięcza Cracovia wyegzekwowaniu rzutu karnego przez Kozoka, który zawinił najsłabszy gracz na boisku, brutalny Ozajst. Drużyna biało-czerwonych pozostawiła naogół całkiem dobre wrażenie, aczkolwiek atak poza Kozokiem nie ma strzelców. Sędziował p. Walczak. Widzów 2.500.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 100 z 15 kwietnia 1930

Mecze sezonu 1930

Cracovia_herb 1930 Trening Noworoczny  Podgórze Kraków 1930-01-19 Cracovia - Podgórze Legia Kraków 8:3  Wawel Kraków 1930-01-26 Cracovia - Wawel Kraków 1:3  Zgoda Ruda Śląska - Bielszowice 1930-02-23 Cracovia - Zgoda Bielszowice 5:4  Diana Katowice 1930-03-02 Cracovia - Diana Katowice 9:0  06 Kleofas Katowice 1930-03-09 Cracovia - 06 Katowice 4:2  BBSV Bielsko 1930-03-16 Cracovia - BBSV Bielsko 6:0  ZPS Królewska Huta 1930-03-23 Cracovia - ZPS Królewska Huta 2:2  Polonia Warszawa 1930-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1930-04-06 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:0  Czarni Lwów 1930-04-13 Czarni Lwów - Cracovia 1:2  Wacker Wiedeń 1930-04-21 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:0  Garbarnia Kraków 1930-04-27 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1930-05-04 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:3  Legia Warszawa 1930-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:3  Pogoń Lwów 1930-05-25 Pogoń Lwów - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1930-06-08 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Wiener Sport-Club 1930-06-09 Cracovia - Wiener Sport-Club 4:1  Warta Poznań 1930-06-22 Warta Poznań - Cracovia 1:0  ŁKS Łódź 1930-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 1:0  ŁTS-G Łódź 1930-07-06 Cracovia - ŁTS-G Łódź 3:1  Pogoń Katowice 1930-07-20 Cracovia - Pogoń Katowice 1:1  Podgórze Kraków 1930-07-27 Cracovia - Podgórze Kraków 2:1  ŁTS-G Łódź 1930-08-03 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:5  Giewont Zakopane 1930-08-09 Giewont Zakopane - Cracovia 0:21  Warszawianka Warszawa 1930-08-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 3:0  Warta Poznań 1930-08-24 Cracovia - Warta Poznań 1:4  Preussen Zabrze 1930-08-30 Cracovia - Preussen Zabrze 2:1  AKS Chorzów 1930-08-31 AKS Królewska Huta - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1930-09-07 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  BBSV Bielsko 1930-09-14 BBSV Bielsko - Cracovia 1:1  Garbarnia Kraków 1930-09-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:3  Wisła Kraków 1930-10-05 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1930-10-11 Makkabi Kraków - Cracovia 3:5  Ruch Chorzów 1930-10-18 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1930-10-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1930-11-02 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Pogoń Lwów 1930-11-09 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Czarni Lwów 1930-11-23 Cracovia - Czarni Lwów 2:1  ŁKS Łódź 1930-11-30 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1930-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Legia Kraków 1930-12-14 Cracovia - Legia Kraków 3:0