2-3-5

1930-06-22 Cracovia II - Tarnovia II 2:2

podczas meczu: na zdjęciu Otfinowski (C) odbiera piłkę
podczas meczu, pod bramką Cracovii
podczas meczu, pod bramką Cracovii: Bramkarz Otfinowski (C) wyłapuje centrę Radojewskiego, atakowany przez Przybysza i Kniołe

"Cracovia traci dwa punkty w Poznaniu
Ciężkie zwycięstwo Warty nad liderem Ligi 1:0" -

Cracovia traci dwa punkty w Poznaniu
Ciężkie zwycięstwo Warty nad liderem Ligi 1:0

Cracovia: Otfinowski; Lasota, Zastawniak; Ptak, Chruściński, Mysiak; Czernik, Mitusiński, Gintel, Kossok, Sperling.

Warta: Fontowicz; Nowicki, Flieger; Przykucki, Wojciechowski, Szerfke II; Radojewski, Knioła, Sroka, Przybysz, Staliński.

Sześć tysięcy widzów, zgromadzonych na boisku Warty (tegoroczny rekord) spodziewało się po czołowych drużynach Polski lepszej gry.

Dwie liderki ligowe nie pokazały nam kunsztu piłkarskiego, który zamieniono na typową walkę o punkty ligowe, wnosząc do gry ostrość, podniecenie, okrzyki fanatyków przeciw gościom i sędziemu, a w sumie – niesmak.

Zawiodła przedewszystkiem Cracovia. Od leadera Ligi spodziewaliśmy się lepszej i produktywniejszej gry. Ze słynnej krakowskiej szkoły śladu nie było widać, gdyż atak biało-czerwonych zaczynał się i kończył na prawym łączniku Mitusińskim, który jednak za pięciu grać nie potrafił.

Kossok był najleniwszym graczem na boisku i bodaj, że nie oddał ani jednego porządnego strzału na bramkę Warty. Na Gintlu znać brak treningu, pozatem Kałuży nigdy on nie zastąpi; biegom Sperlinga brak dawnej siły i przebojowości. Czernik za młody jeszcze, by dobrze zastąpił Kubińskiego.

Pomoc i trio obronne były jaśniejszemi punktami Cracovii, lecz wobec niezaradnego ataku, ich praca owoców przynieść nie mogła. Obok Mitusińskiego najlepszy był Otfinowski, który z powodzeniem rywalizował z Fontowiczem.

Warta nie zagrała coprawda swego najlepszego meczu, lecz walczyła z dużą dozą ambicji, a że jej ataki miały zawsze zarodki niebezpieczeństwa, zwycięstwo aczkolwiek nikłe, uważamy za zasłużone.

Sroka, jakkolwiek nie jest indywidualnością, nadaje ruch i ciąg atakowi. Zadowolili łącznicy i lewoskrzydłowy Staliński. Radojewski był najsłabszy w napadzie, w drugiej połowie z powodu stłuczenia ręki statystował tylko na boisku.

Pomoc słabsza od tej linji Cracovii, za blisko trzymała się ataku. W obronie na pierwszy plan wybijał się Flieger, dobrem ustawianiem się i dalekiemi wykopami. Fontowicz zbyt wiele pracy nie miał, jakkolwiek pokazał, jak umie bronić.

Gra była niepotrzebnie ostra. Wynikiem jej było nieszczęśliwe zdarzenie w 60-tej minucie dwu Warciarzy: Fontowicza z Nowickim w podskoku do piłki. Obaj padli nawznak, musiano ich znieść z boiska, powrócili dopiero po kilkunastu minutach grając już odtąd ostrożniej.

Pierwsza połowa była zupełnie nieciekawa, bez tempa i upłynęła na pojedynku ataku Warty z tyłami Cracovii. Przewaga Warty uwidoczniła się w rogach 4:1.

Po pauzie Cracovia staje do gry, jakby ze świeżemi siłami. Atakuje bramkę Warty i przesiaduj stale na jej połowie. Przewagi swej nie potrafi jednak wykorzystać, nawet wówczas, gdy Warta przez 15 minut po incydencie Fontowicza z Nowickim gra w dziesiątkę.

Jedyna bramka dnia pada w 58-ej min. po rzucie z [pozostała część relacji nieczytelna – przyp. WikiPasy].
Źródło: Przegląd Sportowy nr 51 (540) z 25 czerwca 1930 [1]

Sport

Relacja z meczu w katowickim tygodniku Sport
Obie drużyny w najsilniejszych składach. Publiczności 6000. Zawód sprawiła Cracovia. Gra nie była ładna, acz wyrównaną. Tempo słabe z powodu upału. Po przerwie Cracovia atakuje, jednak po rogu strzelonym przez Radojewskiego, a zamienionego na bramkę przez Przybysza, opada chwilowo na silach.
Bezpośrednio potem zderzają się Fontowicz i Nowicki i obydwu znoszą z boiska. Cracovia nie umiała wykorzystać tego momentu. Do końca gry Cracovia ciągle atakuje, jednak atak jej zawiódł całkowicie. Najlepsi w Cracovii obrona: bramkarz Mysiak, Chróściński i Mitusiński. U Warty cala drużyna bardziej wyrównana; na specjalne wyróżnienie zasługuje Fontowicz. Sędziował jak zwykle słabo Słomczyński z Sosnowca.
Źródło: Sport nr 21 z 24 czerwca 1930

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Obie drużyny wystąpiły w pełnych składach. Gra w pierwszej połowie jest naogół otwarta, dalej wzrastająca przewaga Cracovii. Wszelkie ataki unicestwia jednak świetnie grający obrońca Flieger i bardzo dobrze dysponowany Fontowicz. Warta ze swej strony również „szturmuje” swego przeciwnika, nie stwarzając zresztą żadnych poważniejszych ataków, prócz jednego świetnie obronionego strzału Przybysza przez Otfinowskiego. W 30-ej minucie „pudłuje” Mltusiński strzał z 3 metrów, prosto w bramkę, marnując temsamem najdogodniejszą petycję dnia.

W drugiej połowie gra jest nadal otwarta. — Warta atakuje teraz wytrwałej i groźniej Ataki te zostały a wieńczone w 11 minucie bramką, strzeloną główką przez Przybysza.

W kilka minut później sędzia przerywa grę na 5 minut z powodu zderzenia się Fontowicza i Nowickiego. Warta teraz gra w dziesiątkę, a chcąc utrzymać wynik, gra „na czas". Cracovia „uplasowała” się pod bramką Warty, lecz Kozok zupełnie niezdecydowany, psuje moc ataków. Na 15 minut przed końcem wraca na boisko kontuzjowany Nowicki. Odtąd Warta zaczyna znowu swoje ataki, lecz Zastawniak nie dopuszcza nawet do pola karnego. W ostatniej minucie Warta uzyskuje drugą bramkę, której sędzia z niewiadomych powodów nie uznał. W Cracovii nie dopisał atak, zwłaszcza środkowa trójka, w której Kossok był opieszały i powolny. Natomiast świetnie grała pomoc, która przez cały czas kryła doskonale. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Otfinowski, w Warcie natomiast najlepszy częścią drużyny była obrona, zwłaszcza Flieger oraz niezrównany Fontowicz. Publiczności 5.000. Sędzia p. Słomczyński ze Sosnowca.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 166 z 24 czerwca 1930

Mecze sezonu 1930

Cracovia_herb 1930 Trening Noworoczny  Podgórze Kraków 1930-01-19 Cracovia - Podgórze Legia Kraków 8:3  Wawel Kraków 1930-01-26 Cracovia - Wawel Kraków 1:3  Zgoda Ruda Śląska - Bielszowice 1930-02-23 Cracovia - Zgoda Bielszowice 5:4  Diana Katowice 1930-03-02 Cracovia - Diana Katowice 9:0  06 Kleofas Katowice 1930-03-09 Cracovia - 06 Katowice 4:2  BBSV Bielsko 1930-03-16 Cracovia - BBSV Bielsko 6:0  ZPS Królewska Huta 1930-03-23 Cracovia - ZPS Królewska Huta 2:2  Polonia Warszawa 1930-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1930-04-06 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:0  Czarni Lwów 1930-04-13 Czarni Lwów - Cracovia 1:2  Wacker Wiedeń 1930-04-21 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:0  Garbarnia Kraków 1930-04-27 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1930-05-04 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:3  Legia Warszawa 1930-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:3  Pogoń Lwów 1930-05-25 Pogoń Lwów - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1930-06-08 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Wiener Sport-Club 1930-06-09 Cracovia - Wiener Sport-Club 4:1  Warta Poznań 1930-06-22 Warta Poznań - Cracovia 1:0  ŁKS Łódź 1930-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 1:0  ŁTS-G Łódź 1930-07-06 Cracovia - ŁTS-G Łódź 3:1  Pogoń Katowice 1930-07-20 Cracovia - Pogoń Katowice 1:1  Podgórze Kraków 1930-07-27 Cracovia - Podgórze Kraków 2:1  ŁTS-G Łódź 1930-08-03 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:5  Giewont Zakopane 1930-08-09 Giewont Zakopane - Cracovia 0:21  Warszawianka Warszawa 1930-08-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 3:0  Warta Poznań 1930-08-24 Cracovia - Warta Poznań 1:4  Preussen Zabrze 1930-08-30 Cracovia - Preussen Zabrze 2:1  AKS Chorzów 1930-08-31 AKS Królewska Huta - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1930-09-07 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  BBSV Bielsko 1930-09-14 BBSV Bielsko - Cracovia 1:1  Garbarnia Kraków 1930-09-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:3  Wisła Kraków 1930-10-05 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1930-10-11 Makkabi Kraków - Cracovia 3:5  Ruch Chorzów 1930-10-18 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1930-10-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1930-11-02 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Pogoń Lwów 1930-11-09 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Czarni Lwów 1930-11-23 Cracovia - Czarni Lwów 2:1  ŁKS Łódź 1930-11-30 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1930-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Legia Kraków 1930-12-14 Cracovia - Legia Kraków 3:0