Śliwa

w przerwie meczu, na zdjęciu Kossok (C)

"Kossok już strzela!" -

Kossok już strzela!

Cracovia z Kossokiem na centrze ataku, bez Malczyka, Chruścińskiego i Ciszewskiego. Gra prowadzona była w słabem tempie. Do przerwy silna przewaga Cracovii, po przerwie gra wyrównana. Kossok nie był w tej formie, jaką wykazywał na swojej normalnej pozycji (łączniku), niemniej jednak wykazał doskonałą dyspozycję strzałową. Goście przedstawiają zespół szybki i ambitny, lecz akcje swoje przeprowadzają bez głębszej myśli. Bramki zdobyli: w trzeciej minucie Kossok pięknym strzałem z 25 metrów, Zieliński w 15-ej minucie, dobijając strzał Kossoka, Kisieliński w 33 minucie. Po pauzie w 9-ej minucie Mysiak pięknym strzałem pod poprzeczkę zdobywa punkt czwarty, a w 25-ej minucie Kossok ustala wynik. Sędziował dobrze p. Rumpler.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 23 (824) z 22 marca 1933 [1]

Raz,dwa,trzy

Spotkanie powyższe mimo charakteru treningowego miało swój pieprzyk, który ściągnął liczną stosunkowo publiczność. Był nim zapowiedziany występ Kossoka, popularnego na gruncie krakowskim.

Zjawienie się Kossoka w szeregach Cracovii jest niewątpliwie wielkiem wzmocnieniem jej ataku, który zyska w nim kierownika odpowiedniego, bez względu na to, jaką pozycję zajmie w trójce środkowej. Korzyści widoczne były już w pierwszym jego występie. Głównie jednakże płynęły one z solowych akcyj w okolicy bramki. Strona kombinacyjna nie stała na tym poziomie, co tłumaczyć należy brakiem wzajemnego poznania się napastników.
Przy wielu korzyściach, jakie da je atakowi obecność Kossoka, nie brak też i wady, za jaką uważać trzeba skoncentrowanie wszystkich akcyj linji ataku na jego osobie. Przy silniejszym niż ostatni przeciwniku skutki takiej gry stać się mogą niepożądanemu Białoczerwoni reprezentowali się dobrze. Rezerwowy bramkarz Golasowski szukał często pomocy u partnerów. Pająk w obecnej formie kwalifikuje się doskonale, Lasota uzupełnia go w ten sposób, że linja ta jest najmocniejszą w drużynie.
Pomoc mniej była imponująca na skutek słabszej gry środkowego, któremu skrajni Mysiak i Seichter często przychodzili z pomocą. Atak nie tworzył całości w grze. Obok doskonałego technicznie Kossoka, pracowali w nim Kisieliński i Zieliński bardzo sumiennie, zbyt jednakże ulegali sugestji środkowego, a przez to mało zatrudniali skrzydłowych. Z nich Kubiński — solenizant — nie wiele robił sobie z braku zatrudnienia, natomiast młody Zembaczyński wart był większej dozy współpracy, którą spełniał przecież bez większych błędów.
Ślązacy byli przeciwnikami wcale sympatycznymi, bo przedewszystkiem grali fair. Umiejętności nie przewyższają poziomu obu poprzednich gości śląskich Cracovii.
Wybitniejszemi jednostkami są u nich obrońcy i lewy łącznik. Drużyna śląska wystąpią w składzie: Grządziel. Warnus, Strauss, Nogaj, Wosz, Wypiór, Żur, Gaj, Klimza. Bellok, Śliwa. Od pierwszej chwili jasnem było, że Cracovia znacznie przewyższa przeciwników.
Zaciekawienie koncentrowało się na grze ataku, w którym dominuje solista Kossok. Ten już po trzech minutach gry zaprodukował się strzałem w róg bramki. Przewaga Cracovii nie znajduje cyfrowego potwierdzenia w dalszej grze, za to widzi się wiele wózkowania i produkcyj technicznych. Również i gościom trafia się sposobność wyrównania, lecz Seichter ratuje. Druga bramka pada przez Zielińskiego w 15 min. Przez pewien czas goście zagrażają poważniej, choć bez rezultatu. Podwyższa wynik Kisieliński dalekim strzałem w 33 minucie. Tuż przed gwizdkiem sędziego ratuje jeszcze Pająk w niebezpiecznej sytuacji.
Zmiany w drużynie Cracovii po przerwie bodaj osłabiły grę. Zieliński przesunięty na skrzydło czuje się tu bardzo dobrze. Grającego w ataku Mysiaka zastąpił Zastawniak.
W tym okresie Policyjny K. S. stawia Cracovii poważniejszy opór, a także częściej jej grozi. Małą przewagę wyzyskuje Cracovia strzeleniem dalszych dwóch bramek przez Mysiaka w 8 i Kossaka w 36 minucie.

Sędzin dr Rumpler.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 12 z 21 marca 1933

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Sensacja spotkania Cracovii z Polic. K. S. Katowice był pierwszy występ w barwach Cracovii, po wystąpieniu z Pogoni — Kossoka. Występ ten był magnesem, który ściągnął na boisko Cracovii znaczną stosunkowo grupą widzów.

Cracovia zaprezentowała się zupełnie dobrze. Nowy bramkarz Cracovii Golasowski nie zawiódł, obrona grała doskonale, zwłaszcza zaś Pająk. Pomoc była mniej skuteczną wskutek słabszej gry środkowego pomocnika. Atak nie tworzył całości w grze, stosunkowo mało używano skrzydłowych.
Ślązacy grali bardzo fair, ozem zyskali sobie przychylność publiczności. Umiejętnościami nie różnili się wielce od poprzednich gości śląskich na terenie Krakowa.
Przewaga Cracovii uwidoczniła sic od początku meczu. Atak funkcjonuje sprawnie, wyróżnia się zwłaszcza Kossok. Tenże gracz strzela w 3 min. pierwszą bramkę dla Cracovii. Drugą uzyskuje Zieliński w 15-tej minucie. W 33 min. Kisieliński zdobywa trzecią bramką. Tuż przed gwizdkiem sędziego Ślązacy mają okazje do strzelenia bramki, ratuje jednak Pająk w porą.

Po pauzie Cracovia wystąpiła z pewnemi przesunięciami, które jednak osłabiły grę. Dalsze dwie bramki strzela Cracovia przez Mysiaka w 8 min. i Kossoka w 36 min. Ślązacy po pauzie stawiali większy opór. Sędzia p. dr Rumpler.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 80 z 21 marca 1933

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2