(zdjęcie z jednego z dni turnieju)

"Triumf Cracovii w Nitrze" -
(pierwsza relacja)

Triumf Cracovii w Nitrze

Turniej piłkarski o puhar im. ks. Pribiny w Nitrze, odrazu w pierwszym dniu przyniósł piłkarstwu polskiemu znaczny sukces. Oto bowiem Cracovia pokonała mistrza Jugosławji Concordię z Zagrzebia w stosunku 3:2. Przedtem zdecydowanym faworytem była Concordia, pogromczyni najlepszych drużyn zawodowych Pragi i Wiednia, trzon reprezentacji Jugosławji, która w niedzielę pobiła Czechosłowację 2:1.

Czemu przypisać należy to, przyznajmy szczerze, nieoczekiwane zwycięstwo? Cracovia obrała najsłuszniejszą taktykę: przetrzymała pierwszy impet Jugosłowian, nie speszyła się utratą jednej bramki, strzelonej przez Slivca w pierwszej połowie; przeciwnie – rzuciła się energicznie i zdecydowanie do ataku i swą szybkością zaskoczyła przeciwnika. To też w drugiej połowie Cracovia miała znaczną przewagę i spoczęła na laurach dopiero wtedy, gdy Kubiński (2) i Zieliński strzelili trzy bramki. Zmęczona upałem i ostrem tempem gry, Cracovia pofolgowała teraz trochę co wykorzystali Jugosłowianie, strzelając jeszcze jedną bramkę.

Gra stała na bardzo wysokim poziomie technicznym i taktycznym, była prowadzona w szybkiem tempie i wywołała entuzjazm publiczności, zwłaszcza, że poprzedzający to spotkanie mecz Bratysława – AC Nitra 1:1 był dużo słabszy.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 65 (866) z 16 sierpnia 1933 [1]

"Piękny sukces Cracovii na turnieju jubileuszowym Nitry" -
(druga relacja)

Piękny sukces Cracovii na turnieju jubileuszowym Nitry

W okresie bardzo "dolnego lotu" piłkarstwa polskiego spadł na nie splendor zupełnie niespodziewany: Cracovia wygrała czwórmecz międzynarodowy w Nitrze (Czechosłowacja), zdobywając jubileuszowy puhar Priblny.

Do sukcesu tego krakowianie mieli drogę niełatwą, gdyż trzeba było pokonać kolejno dwu groźnych rywali - Concordie (Zagrzeb) i Bratisławę, wielokrotnych mistrzów Jugosławji i Czechosłowacji oraz organizatorów turnieju - Nitre.

(...)

Gra stała na b. wysokim poziomie, przyczem technicznie i kombinacyjnie Cracovia górowała znacznie nad przeciwnikiem, ustępując mu w szybkości i ambicji.

Bohaterem boiska stał się wkrótce Pająk, oklaskiwany b. żywo przez widownię. Jemu to głównie zawdzięcza drużyna swój sukces.

Prowadzenie zdobywają Jugosłowianie w 20-ej minucie ze strzału Pichlera. Przerwa 0:1.

W drugiej połowie Polacy są stale w ofenzywie i w 10-ej minucie wspaniały wykop Pająka przedłuża z woleja do siatki Malczyk. Drugą bramkę strzela Zieliński, a zaraz potem trzecią - Kubiński.

Pod koniec meczu Jugosłowianie są znowu górą, i prawoskrzydłowy Jazbec ustala wynik dnia na 3:2!
Źródło: Przegląd Sportowy nr 66 (867) z 19 sierpnia 1933 [2]

"Cracovia bije Mistrza Jugosławi Concordię" -
Raz,dwa,trzy

Cracovia bije Mistrza Jugosławi Concordię

Składy drużyn: Cracovia: Otfniowoki, Doniec, Pająk, Seichter, Chruściński, Żiszka, Kubiński,Zieliński, Malczyk, Kisieliński i Zembaczyński.

S. K. Concordia: Denicz, Pavicie, Belosevicz, Ralie, Agie, Loev, Matinovie, Valjarevic, Babic. Kodrjnja i Lalic
Mimo dość późnej godziny upal panuje niesłychany, który dochodzi do 40 st, C. Początkowo przeważają Jugosłowianie, którzy niebawem u-zyskują pruwadzenie ze strzału Babica w 15 min. Od tej chwili Cracovia przejmuje inicjatywę, lecz nie może wykorzystać przewagi i uzyskać bramki, tak. że stan 1:0 dla Concordii utrzymuje się do przerwy.
Po przerwie Cracovia ambitnie dąży do zmiany wyniku. W 17 min. Kubiński strzela wreszcie upragnione. wyrównanie. Od tej chwili Cracovia staje się panem boiska i niebawem Zieliński strzela drugą bramkę w 25 min., a w 30 min. Kubiński podwyższa wynik do 3:1. Koniec meczu upływał już w zmroku. Tyły Cracovii nie mogły się zorjentować i ten moment wykorzystuje Concordia i w ostatniej minucie Voljarevic strzela drugą bramkę dla Jugosłowian. Na tom kończy się mecz — sędzia odgwizduje zawody.

Publiczność przyjęła zwycięstwo Graco i entuzjastycznie, trzeba jednak zaznaczyć, że drużyna krakowska grała jeden z najlepszych meczów i symptja, z jaką jej zwycięstwo przyjęto w Nittrze — jest zupełnie zasłużona.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 33 z 15 sierpnia 1933

"Piękny sukces Cracovli w Nittrze." -

Piękny sukces Cracovli w Nittrze.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Cracovia wzięła; udział w turnieju piłkarskim, zorganizowanym w Nitrze z okazji wielkich uroczystości kościelnych. W sobotę Cracovia zmierzyła się z S. K. Concordia (Zagrzeb, jednym z faworytów turnieju, odnosząc piękne zwycięstwo 3:2 (0:1). Bramki dla Cracovii strzelili: Kubiński (2). Zieliński. Cracovia grała doskonale i zdobyła sobie wielkie uznanie oraz owacje publiczności.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 225 z 15 sierpnia 1933

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2