Kubiński
Mecz poprzedniego dnia:

1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0

Informacje dodatkowe

Mecz finałowy turnieju piłkarskiego organizowanego przez Związek strzelecki, w przeciwieństwie do półfinałów w pełnym, 90-minutowym, wymiarze. Po zawodach wiceprezes Związku strzeleckiego, a zarazem wiceprezes Cracovii - Antoni Czerwiński wręczył zawodnikom okolicznościowy puhar.

"Garbarnia wygrywa w Krakowie" -

Garbarnia wygrywa w Krakowie

W pełnym już czasie zostało rozegrane spotkanie finałowe Garbarnia - Cracovia 4:2 (2:0). Obie drużyny wystąpiły w ligowych składach tylko z tą zmianą, iż w Cracovii brakło Otfinowskiego, Mysiaka i Dońca. Kubiński gra tylko do przerwy. W Garbarni brakło Konkiewicza i Billa. Haliszka zaś zeszedł po przerwie na skutek pęknięcia obojczyka.

Mecz był konglomeratem kontrastowych wprost przejawów. W pierwszych 20 minutach Cracovia była panem na boisku, miała silną przewagę i nie dopuszczała przeciwnika do głosu. Trwało to jednak tylko 20 minut, przyszła kolej na Garbarnię, która nie tylko grę wyrównała, lecz uzyskała nawet przewagę po pauzie, a pod koniec gry robiła z przeciwnikiem co tylko chciała.

Prowadzenie uzyskał Malczyk w 10-ej minucie po centrze Zembaczyńskiego. Cracovia atakuje w dalszym ciągu i w trzeciej minucie Kubiński skośnym strzałem po przeboju podwyższa wynik.

Po pauzie w 13-ej minucie Pazurek po kombinacji ze Smoczkiem strzela pierwszą bramkę, wyrównuje Walicki w 17-ej minucie, przenosząc centrę Skwarczyńskiego, główką nad wybiegającym Malczykiem. Dalsza przewaga Garbarni przynosi dwie dalsze bramki i to w 21-ej minucie z zamieszania podbramkowego i w 31-ej minucie ze strzału Smoczka.

Sędzia p. Arczyński. Po zawodach viceprezes Związku strzeleckiego i vice-prezes Cracovii p. Antoni Czerwiński wręczył zwycięzcom puhar.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 59 (860) z 26 lipca 1933 [1]

"Czwórmecz drużyn ligowych w Krakowie" -
Raz,dwa,trzy

Czwórmecz drużyn ligowych w Krakowie

Finał nie miał w sobie nic wielkiego i budującego. Grano sobie ot tak byle spełnić obowiązek.

Sytuację pogarszał łatwy sukces Cracovii w pierwszych kilkunastu minutach gry. Od tej pory atak Cracovii nie wysilał się zupełnie, mając zaufanie do... ataku Garbarni, nie zdradzającego w tym czasie ani odrobiny zdolności strzelenia bramki.
Stało się inaczej niż przypuszczano nie dlatego, by atak Garbarni nagle odzyskał swą formę, lecz wyłącznie dzięki lekkomyślności zawodników Cracovii, którzy potraktowali sytuację nierealnie i w rezultacie sprawiedliwie całkiem przegrali.
Zwycięzcy wystąpili bez Konkiewicza. Braku nie dało się zauważyć wobec bierności ataku białoczerwonych. W całości więcej było słabych punktów niż filarów. Dziwnie słabo reprezentował się atak, mimo kompletu. Pazurek jak zwykle najwięcej pamiętał o sobie i wózkował, Skwarzowski mniej myśli niż w pomocy, a Smoczek całą uwagę poświęcił złośliwym trickom.
Dodatnim punktem tej linji był Bator i Walicki, najrozumniej zespołowo grający. W pomocy Haliszka i Lesiak grali pewniej od Wilczkiewicza i Na graby. W obronie Joksz był pewnym punktem. Bramkarz Włodek lepszy niż zwykle.
Cracovia wystąpiła z rezerwowymi bez Ofinowskiego, Dońca, Mysiaka, a potem jeszcze Kubińskiego też stać ją było na lepszą grę, świadczył szereg zagrań ataku w pierwszych kilkunastu minutach. Niestety powodzenie zbyt łatwe wykoleiło drużynę, która jednocześnie fizycznie zadaniu nie odpowiedziała.
Ani jeden napastnik nie osiągnął poziomu przeciętności poza okresem 20 minut. W pomocy niestrudzony Seichter i Ziżka nie mogli chwalić sobie gry swego ataku, nastręczającego im zbyt wiele pracy. Młody Bialik grał bardzo ambitnie. Również nieświetnie wypadła gra obrońców mimo wielu efektownych rzutów oswabadzających. Malczyk w bramce nie czuł się dobrze po dłuższej przerwie i braku zaprawy. W czasie gry zmieniano dowolnie zawodników, których Garbarnia posiadała w sumie 14. a Cracovia 13.
Ospały początek gry odpowiadał zainteresowaniu nielicznej widowni. Ataki obu drużyn często wymieniają sobie podania źle adresowane i dlatego akcji ciągłych nie widziano. Dopiero kilka pomysłów trójki Cracovii przypominało, że grają utytułowane drużyny. Efektem krótkotrwałego wysiłku są dwie bramki, strzelone przez Malczyka w 11 i Kubińskiego w 13 min. Zadowolony sukcesem atak białoczerwonych gra od tej pory bez myśli o strzelaniu. a ponieważ atak Garbarni nie wykazuje również skłonności do poważnego zagrożenia bramce Cracovii, nudę przerywają tylko coraz częstsze złośliwości, w czem celuje Smoczek.
Ten sam obraz powtarza się po przerwie przy wzmożonej ostrości gry. Gdy jednak gra Cracovia wyraźnie staje się bierną, jej tyły coraz mniej przeszkadzają nieskoordynowanym poczynaniom ataku Garbarni, ten coprawda mało podwyższa poziom swej gry, lecz już i to wystarcza, by zapanować nad przeciwnikiem i naprzód w 13 oraz 17 min. wyrównać przez Pazurka i Walickiego, a potem strzelić dalsze bramki w 26 oraz 31 przez Batora i Smoczka.

Sędzia p. Arczyński pobłażliwy, zdradzał rzadki kontakt z boiskiem.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 30 z 25 lipca 1933

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Finał turnieju drużyn ligowych o puhar Komitetu Marszu Szlakiem Kadrówki przyniósł Garbarni niespodziewane zwycięstwo o tyle, że Cracovia do przerwy już uzyskała przewagę dwu bramek a gra Garbarni, specjalnie jej ataku nie wróżyła nic dobrego.

Tymczasem po przerwie Cracovia zaprzestała zupełnie grać, oddając całkowicie inicjatywę Garbarni, która nic znajdując oporu prawie żadnego z łatwością wyrównała, a potem dowolnie mogła dążyć do podwyższenia wyniku. Interesująco zawody nie były a już ustawiczne zmienianie zawodników działało pogarszające.
Drużyny nie grały w kompletach. Garbarnia nie odczuwała braku Konkiewicza, zaś Cracovia bez Otfinowskiego, Dońca, Mysiaka i Kubińskiego (grał tylko 14 min) spełniła tylko bardzo skromnie obowiązek pańszczyźniany.
Pierwsze bramki dla Cracovii padły w 11 min. przez Malczyka i 13 min. przez Kubińskiego. Poza temi dwoma sukcesami jedynie kilka dobrych pomysłów kombinacyjnych przypominało właściwą Cracovię. W tym czasie Garbarnia była jeszcze gorsza. Natomiast po przerwie Cracovia zrezygnowała z gry, uważając, że wyniku i tak zmienić przeciwnik nie potrafi. Gdy jednak w 13 min. Pazurek a w; 17 min. Walicki wyrównali, jasnem się stało, że z dwojga słabych zwycięzcą zostać może tylko Garbarnia i tak się stało. W 26 i 31 min. strzelają Bator i Smoczek dalsze dwie bramki po walce, do której Smoczek wniósł element brutalności, nie opuszczający go nawet po gwizdku.

Sędzia p. Arczyński potrzebuje zaprawy. Widzów mało.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 204 z 25 lipca 1933

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2