1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Rapid Wiedeń


pilka_ico
mecz towarzyski
Wiedeń, środa, 13 września 1933, 16.30

Rapid Wiedeń - Cracovia

6
:
0

(1:0)Herb_Cracovia


Skład:
Raftl
Jestrab
Tauscheck
Wagner
Smistik
Pesser
Osterman
Kaburek
Bican
Binder
Vytlacil

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Frankenstein
Widzów: 3 000

bramki Bramki
Kaburek (16')
Bican (64')
Binder (70')
Kaburek
Bican
Binder
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
Skład:
Otfinowski
Pająk
Doniec
Żiżka
Chruściński
Mysiak
Kubiński
Kisieliński (Czarnik)
Smoczek
Ciszewski
Zieliński

Ustawienie:
2-3-5Zapowiedź meczu

Opis meczu

Binder strzela rzut wolny. Mur krakowian na prawo.
Kaburek (w podskoku) strzela drugą bramkę dla Rapidu
Od lewej Bican z Rapidu, Mysiak, Chruściński, Otfinowski

"Porywająca gra wiedeńczyków przyczyną klęski Polaków" -
Przegląd Sportowy

Porywająca gra wiedeńczyków przyczyną klęski Polaków

Data ta była naprawdę feralna dla Cracovii. Spotkanie z Rapidem przegrała ona w stosunku 0:6 (0:1), gdy zasłużyła na jedną do dwu bramek i powinna była przegrać conajwyżej 2:4. Zadecydował o tem ostatni kwadrans Rapidu, kwadrans zupełnie porywający, coś, czego w Polsce się nie widziało i wyobrazić nie potrafi.

Do meczu, który odbył się na boisku Huetteldorfu wobec 3000 widzów, w tem wielu Polaków, stanął Rapid w swym najsilniejszym reprezentacyjnym składzie, chcąc zrewanżować się za ostatnie remis 2:2 z Cracovią (w Krakowie).

Raftl; Jestrab, Tauscheck; Wagner, Smistik, Pesser; Osterman, Kaburek, Bican, Binder i Vytlacil.

Cracovia: Otfinowski; Pająk, Doniec; Żiżka, Chruściński, Mysiak; Kubiński, Kisieliński (Czarnik), Smoczek, Ciszewski i Zieliński, a więc z wypożyczonym z Garbarni Smoczkiem zamiast Malczyka.

Cracovia rozpoczyna pod wiatr i słońce i już w pierwszej minucie Ciszewski strzela ponad poprzeczkę ładną główką. Rapid atakuje trójką środkową, ale załamuje się na Pająku i Dońcu.

Napady Rapidu mimo, że nie dochodzą do strzału, są bardzo groźne i gol wisi w powietrzu. W 16 min. po podaniu Bicana Kaburek mija Dońca i z 10 mtr. strzela nieuchronnie w róg obok wybiegającego Otfinowskiego.

Cracovia uzyskuje teraz przewagę i zachęcana przez publiczność kombinuje ładnie i spokojnie. W niektórych fazach gry Polacy tak dalece panują nad polem, że obrońcy wysuwają się na połowę boiska. Szereg emocjonujących momentów nie zostaje wyzyskanych. Kubiński, stojąc sam pod bramką strzela w ręce Raftla. Ciszewski przenosi piłkę ponad poprzeczkę.

Atak Rapidu też nie próżnuje, ale Pająk i Doniec dobrze interwenjują, przeszkadzając Bicanowi i Kaburkowi przedostanie się naprzód t. zw. uliczkami. Otfinowski broni świetnie bombę z 18 mtr. Bicana.

Pomoc polska odbiera Austrjakom raz za razem piłkę i posyła ją do ataku zwłaszcza do trójki środkowej. Pod koniec pierwszej połowy Jestraub fauluje ordynarnie Kisielińskiego, którego znoszą z boiska z wykręconem kolanem. Zastępuje go Czarnik.

Po przerwie Cracovia gra ze słońcem i nadal przeważa. W 10 min. Kubiński z pięknego podania Smoczka strzela pod poprzeczkę, piłka odbija się, wpada do bramki, z której momentalnie wybija ją Raftl. Sędzia bramki mimo to nie uznaje.

Rapid zaczyna coraz silniej, a i niebezpieczniej nacierać, a Cracovia opada na siłach. W 19 min. atak prawą stroną i centra; Binder z 10 mtr. strzela. Otfinowski wybija w pole, a nadbiegający Bican uzyskuje drugą bramkę.

Cracovia nie peszy się tem, gra nadal bardzo dobrze, ale ataki jej dochodzą tylko do pola karnego i załamują się na obronie: o strzałach mowy niema. Zieliński i Czarnik są coraz słabsi i pozwalają prześcigać się Rapidowi.

W 25 min. róg; Żiżka chce go odbić głową, ale nadbiegający Binder zabiera mu piłkę dosłownie z przed nosa. 3:0.

Sympatie publiczności są teraz po stronie Rapidu, cała widownia krzyczy – „chcemy zobaczyć wasz ostatni kwadrans!”

I istotnie kwadrans ten nadchodzi.

Ataki suną teraz jak lawina lewą i prawą stroną. Otfinowski ma pełne ręce najtrudniejszej roboty.

W tym czasie padają też trzy bramki ze strzałów Kaburka, Bicana i Bindera z 30-tu mtr., strzał był tak silny, że Otfinowskiemu, który rzucił się na piłkę, wykręciła ona rękę i wpadła do siatki.

Rapid jest w szczytowej formie i pokazał w ostatnim kwadransie grę wprost fantastyczną, zwłaszcza w linji ataku, gdzie Bican i Binder młodzi 19 – 20-letni chłopcy, olbrzymiego wzrostu mają wprost nieprawdopodobny strzał.

W Cracovii atak do przerwy grał bardzo dobrze, wyróżnili się Smoczek, Kubiński i Kisieliński, po przerwie już tylko Smoczek i Kubiński. Pomoc na ogół bardzo dobra, po przerwie Żiżka słabszy. Otfinowski mógł był obronić czwartą bramkę.

Sędziował p. Frankenstein znakomicie.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 74 (875) z 16 września 1933 [1]


Kurjer Bydgoski

Wiedeń. Występ Cracovji w Wiedniu mimo wysokocyfrowej porażki wypadł w sumie wcale nienajgorzej. Do pauzy Polacy grają b. ładnie, napastnicy zawodzą jednak strzałowo. Po przerwie za wyjątkiem ostatnich 15 minut gra była również zupełnie otwarta.

Przed pięciotysięczną publicznością na boisku Rapidu w Hutteldorfie ustawiają się drużyny w składach następujących:

Cracovia: Otfinowski - Pająk, Doniec - Żiżka, Chruściński, Mysiak - Kubiński, Kisieliński, Smoczek (!), Ciszewski, Zieliński.

Rapid: Raftl - Jestrab, Tauschek - Wagner, Smistik, Peser - Osterman, Kaburek, Bican, Binder, Vytlacil - a więc w swym najlepszym ligowym zespole prowadzącym obecnie w mistrzostwach Austrji.
Źródło: Kurjer Bydgoski nr 215 z 19 września 1933 [2]


"Klęska Cracovii w meczu z Rapidem 0:6 (0:1)" -
Raz,dwa,trzy

Klęska Cracovii w meczu z Rapidem 0:6 (0:1)

Występ mistrza Polski we Wiedniu był oczekiwany z wielkiem zainteresowaniem tylko w jego kraju. Na boisku Rapidu zebrało się bowiem nieco więcej jak 2.500 osób, w tein wielu Polaków.

Drużyna wiedeńska wystąpiła w b. silnym składzie, przedstawiającym się nast.: Raftl, Jestrab, Tauscheck, Wagner, Smistik. Pesser, Ostermann, Kaburek, Bican, Binder i Vytlacil.
Cracovia: Otfinowski, Pająk, Doniec, Ziżka, Chruściński, My siak, Kubiński, Ciszewski, Smoczek z Garbarni w miejsce Malczyka, Kisieliński i Zieliński.
Grę rozpoczęły gwałtowne ataki Cracovii, jednak załamują się one na dobrze usposobionej linji obrony Rapidu. Z kolei Wiedeńczycy coraz częściej przychodzą do głosu, a ataki ich są znacznie niebezpieczniejsze. W szczególnej formie jest Bican, który okazuje się wspaniałym kierownikiem napadu. Doskonałymi pomocnikami jego okazują się Ostermann i Kaburek. Vytlacil stracił wiele szans a zwłaszcza Binder, na skutek powolności. Pierwsza bramka pada dla Wiedeńczyków w 27 min. kiedy z podania Kaburka nieobstawiony zupełnie Bican strzela obok wybiegającego Otfinowskiego. Pod koniec pierwszej części znoszą z boiska na noszach kontuzjonowanego poważnie Kisielińskiego. W jego miejsce gra odtąd Czarnik.
Po przerwie Cracovia nie peszy się utratą bramki. Smoczek inicjuje parokrotnie dobre a-taki a nawet w 10 min. Kubiński strzela regudarną bramkę, której sędzia Frankenstein nie uznaje, nie widząc, że piłka przekroczyła już linję bramkową. Powoli jednak wypompowują się tyły Cracovii, gdyż atak nie umie dłużej przytrzymać piłki. Już w 6 min. po odbiciu piłki ze strzału Vytlacila Bican dobija, strzelając drugiego goala. Następuje teraz coraz większa prze-waga Rapidu, który opanowuje boisko. Widownia zachęca Rapid do wysiłku, do pokazania, co znaczy słynny „kwadrans Rapidu". 1 rzeczywiście następuje wspaniały zryw graczy wiedeńskich do ataku, którego wynikiem są cztery bramki, strzelone przez Bindera (2), Kaburka i Bicana.
Na wyróżnienie zasługują z drużyny krakowskiej Kubiński, Kisieliński i Smoczek, Otfinowski przepuścił fatalnie 2—3 bramek.
Rapid jest obecnie w znakomitej formie, lecz zwycięstwo jego było wedle przebiegu gry za wysokie, co zresztą przyznają także i dzienniki wiedeńskie.

W szczególności wiedeński „Sporttagblatt" chwali mimo porażki Cracovię, przyznając jej zalety pierwszo Klasowej druiyny, zarzucając jej tylko brak wyrafinowania i wykończenia akcyj. Najlepszymi graczami Cracovii byli zdaniem tego pisma sj>ortowego Pajac, Smoczek i My siak.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 38 z 19 września 1933


"Dotkliwa porażka Cracovii w Wiedniu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Dotkliwa porażka Cracovii w Wiedniu.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
W środę o godz. 4.30 popołudniu odbył się oczekiwany tu ze znacznem zainteresowaniem międzynarodowy mecz piłkarski Rapid — Cracovia, zakończony wysokiem zwycięstwem Wiedeńczyków 6:0 (1:0). Na meczu obecnych było około 3.500 widzów. Drużyna Cracovii wystąpiła w nast. składzie: Otfinowski, Pająk. Doniec, Żiżka, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Ciszewski, Smoczek z Garbarni. Kisieliński i Zieliński. Rapid: Ratfi, Jestrab, Tausehek, Wagner, Smistik, Pesser, Ostermann, Kaburek, Biean, Binder i Vytlacil. Skład silny, liczący kilku internacjonałów.

Do pauzy Cracovia trzyma się bardzo dobrze, zyskując nawet aplauz u publiczności, wśród której była pokaźna ilość Polaków, którzy zjechali, tu w związku z uroczystościami z okazji uczczenia 250 rocznicy uwolnienia Wiednia od nawały tureckiej.
Pierwszą bramką strzela dla Rapidu Bicean, mimo to Cracovia gra wcale dobrze, mając okresami nawet lekką przewagą. Słaby sędzia Frankenstein krzywdzi przy tym stanie białoczerwonych, nie uznając ,w pewnym momencie bramki, strzelonej prawidłowo przez Kubińskiego (piłka odbiła się od wewnętrznej sztangi), protesty Cracovii nic nie wskórały. Również sędzia nie widzi ręki gracza Rapidu w polu karnem. W 44 min. kontuzjonowany Kisieliński schodzi z boiska, a zastępuję go aż do końca meczu Czarnik.
Po pauzie gra jest początkowo otwarta. Biean w tym okresie strzela drugiego goala. Zwolna Rapid opanowuje boisko, a w ostatnim kwadransie ma całkowita przewagę. Nadchodzi t. zw. „kwadrans Rapidu”; gracze wiedeńscy, podnieceni przez publi¬czność, przypuszczają generalną ofenzywę, rezultatem której jest zdobycie czterech bramek, a to przez Bindera (2) i Kaburka (2). W Cracovii po pauzie atak grał chaotycznie, a tyły słabły tem bardziej, im bliżej było końca meczu.
Na wyróżnienie z Cracovii zasługują: Kisieliński, a przedewszystkiem Kubiński, który grał jeden ze swych najlepszych meczów w życiu.
• • •

Cracovia otrzymała w. dniu dzisiejszym zaproszenie od praskiej Slavii na mecz w Pradze, ale nie jest pewnem, czy z zaproszenia tego skorzysta.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 256 z 15 września 1932Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2