|                            godzina = 12:00
|                            miejsce = Kraków
|                            miejsce = Kraków, [[Stadion Cracovii]]
|                        bramki_gosc = 1
|                            sedzia = Marcinkowski
|                            sedzia = Janusz Marcinkowski z Łodzi
|                            widzow = ok. 25 000
|                            widzow = 25 000
|                strzelcy_gospodarz = [[Julian Radoń|Radoń]] (47’)<br> [[Edward Kasprzyk|Kasprzyk]] (56’)
|                strzelcy_gospodarz = [[Julian Radoń|Radoń]] (47')<br> [[Edward Kasprzyk|Kasprzyk]] (56')
|                            wyniki = 1:0<br>2:0<br>2:1
|                      strzelcy_gosc = <br><br>Cieślik (82')
Linia 31: Linia 31:
|              kartki_czerwone_gosc =
|                  trener_gospodarz = [[Tadeusz Parpan]]
|                        trener_gosc = Adam Niemiec
|                        trener_gosc = [[Adam Niemiec]]
|              ustawienie_gospodarz = 3-2-5
|                    sklad_gospodarz = [[Wiesław Pajor|W. Pajor]]<br> [[Eugeniusz Mazur|Mazur]]<br> [[Kazimierz Kaszuba|Kaszuba]]<br> [[Tadeusz Skrzat|Skrzat]]<br> [[Adam Wapiennik|Wapiennik]]<br> [[Mieczysław Kolasa|M. Kolasa]]<br> [[Józef Gołąb|Gołąb]] (46’ [[Marian Kadłuczka|Kadłuczka]])<br> [[Jerzy Dudoń|Dudoń]]<br> [[Julian Radoń|Radoń]]<br> [[Edward Kasprzyk|Kasprzyk]]<br>  [[Mieczysław Wawrzusiak|Wawrzusiak]]
|                    sklad_gospodarz = [[Wiesław Pajor|W. Pajor]]<br> [[Eugeniusz Mazur|Mazur]]<br> [[Kazimierz Kaszuba|Kaszuba]]<br> [[Tadeusz Skrzat|Skrzat]]<br> [[Adam Wapiennik|Wapiennik]]<br> [[Mieczysław Kolasa|M. Kolasa]]<br> [[Józef Gołąb|Gołąb]] (46' [[Marian Kadłuczka|Kadłuczka]])<br> [[Jerzy Dudoń|Dudoń]]<br> [[Julian Radoń|Radoń]]<br> [[Edward Kasprzyk|Kasprzyk]]<br>  [[Mieczysław Wawrzusiak|Wawrzusiak]]
|                    ustawienie_gosc =
|                    ustawienie_gosc = 3-2-5
|                        sklad_gosc =
|                        sklad_gosc = R. Wyrobek<br> Gebur<br> Bartyla<br> Bomba<br> Tim<br> Siemierski<br> J. Pohl<br> Suszczyk<br> Alszer<br> Cieślik<br> Michałek (46' Mateja)
|              Tresc = Widzów ok. 30 tys.<br>
Po raz drugi w krótkim odstępie czasu doznała Unia porażki w meczach przeciw drużynom krakowskim, walczącym w tym roku o utrzymanie się w I lidze. Jedną z zasadniczych przyczyn jej porażki była utrzymująca się w dalszym ciągu zwyżkująca z każdym meczem forma Ogniwa, oraz... zły manewr taktyczny Unii. Chorzowianie wstawili bowiem Suszczyka do napadu, gdzie jego obecność nie wpłynęła na wzmocnienie tej linii — natomiast brak Suszczyka w defensywie był poważnym osłabieniem. Dzisiejsza forma Bartyla nakazywała ściągnięcia  Suszczyka w pobliże bramki Wyrobka, która niemal od początku meczu znajdowała się w niebezpieczeństwie.<br>
Bartyla po kilku kiksach w pierwszej części meczu przegrał szpetnie pojedynek z Dudoniem już w 1 min. II połowy, wskutek czego łącznik Ogniwaiwa ostro strzelił na bramkę Unii a nadbiegający Radoń zepchnął piłkę w przeciwny róg bramki. W kilka minut później Bartyla przegrał znów pojedynek z Kasprzykiem, który z najbliższej odległości załatwił resztę. W 2 min. później Bartyla spowodował znów „krótkie spięcie" pod swoją bramką i tylko ofiarna interwencja Gebura zapobiegła utracie 3 bramki.<br>
Słynny tandem chorzowski Cieślik i Alszer długimi okresami był niewidoczny aa boisku. Defensorzy Ogniwa obstawili ty groźną dwójkę wyjątkowo dokładnie. Wspaniałą formę wykazał Wyrobek; szczególnie obrona strzału Kasprzyka w 37 min. gry była czymś bardzo rzadko oglądanym na naszych boiskach. Fantastyczna robinsonada bramkarza Unii i wybicie na róg strzału, idącego w górne okienko wzbudziło zachwyt widowni.<br>
Najlepszymi zawodnikami zwycięskiej drużyny byli Kaszuba, Wapiennik i Radoń.<br>
Po bezbramkowej pierwszej połowie już w 1 min. gry po zmianie boisk las żółtych chorągiewek w ręku zwolenników Ogniwa wyrósł wysoko nad wypełnionym szczelnie stadionem, a głośny okrzyk „jest” słyszany był chyba w odległym kilka kilometrów od stadionu... Rynku. W 9 min. później chorągiewki podniosły się w gorę po raz drugi. Ogniwo nacierało dalej, ale i Unia nie zrezygnowała z walki. Na klika minut przed końcem meczu Cieślik, bliskim strzałem zmienił wynik na 2:1. Nastąpiły falowe ataki nacierających z impetem chorzowian. Wyczerpani nerwowo kibice Ogniwa z niecierpliwością patrzyli na zbyt wolno — ich zdaniem — posuwające się wskazówki zegarków, gdyż wielki zegar boiskowy nie wytrzymał emocji meczowych i spadł z wieży. Końcowy gwizdek sędziego przyjęli oni z wielką radością.

|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Gazeta_Krakowska_1954-11-08_266.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'' ]]

|      Tytul_artykulu = Ambitna gra przyniosła sukces

|              Autor =
|              Tresc = Piłkarze krakowskiego Ogniwa odnieśli w ub. niedzielę cenny sukces, zwyciężając i kandydata na mistrza — Unię Chorzów 2:1 (0:0). Zwycięstwo piłkarzy Ogniwa, acz¬kolwiek uzyskane z trudem i po nadzwyczaj zaciętej walce uznać trzeba za w pełni zasłu¬żone. Gospodarze wnieśli do gry więcej serca I ambicji a w przebiegu spotkania częściej przeprowadzali niebezpieczne akcje.
Zawody stały na dobrym poziomie: żywa i emocjonującą była zwłaszcza druga połowa meczu. Wysoka stawka spot¬kania miała jednakże znaczny wpływ i na nerwy zawodników, co z kolei było przyczyną chaotycznej chwilami gry tak z jednej jak i z drugiej strony.<BR>
Oceniając oba zespoły wyżej sklasyfikować należy drużynę krakowska, która w niedzielnym meczu nie miała właściwie słabych punktów. Do ataku Ogniwa można mieć pretensje o niewykorzystanie szeregu dogodnych pozycji w pierwszej części meczu — w sumie jednakże napastnicy zwycięzców zasłużyli sobie na dobre noty. To samo można powiedzieć o pomocy i obronie Ogniwa. Nie zawiódł Kaszuba, dobrze wypadł Wapiennik, I któremu powierzono pieczę nad Cieślikiem, skuteczny była także gra Skrzata. Pajor interweniował pewnie a za przepuszczoną bramkę, zdobytą z bliskiej odległości, nic ponosi winy.<BR>
W drużynie śląskiej najbardziej niebezpiecznymi napastnikami byli Cieślik i Pohl — Alszer grał słabiej, nie zaimponował także tym razem Suszczyk. Doskonale spisywała się pomoc Unii, zawiedli natomiast obaj boczni obrońcy. — Wyrobek w bramce był mocnym punktem chorzowian i uratował swój zespół od wyższej porażki.<BR>
Składy drużyn:<BR>
Ogniwo Kraków: Pajor. Mazur. Kaszuba. Skrzat. Wapiennik, Kolasa. Gołąb (Kadłuczka). Dudoń, Radoń. Kasprzyk, Wawrzusiak.<BR>
Unia Chorzów: Wyrobek, Gebur. Bartyla. Bomba. Tim, Siekiera, Pohl. Suszczyk. Alszer. Cieślik, Michałek 'Mateja).<BR>
Zawody prowadził ob. Marcinkowski (Łódź).<BR>
Pierwszy niebezpieczny moment zanotowaliśmy w 5 min. gry. kiedy Pajor z trudem wypiąstkował na róg groźny strzał Cieślika. Następne minuty przynoszą kontrataki Ogniwa, napad którego często gości pod bramka Wyrobka. Napastnicy gospodarzy marnują jednak wiele dogodnych okazji bawiąc się w zawiłe kombinacje. Nie wykorzystuje dobrej sytuacji w 25 min. także Cieślik, strzelając wysoko ponad bramkę. Szanse na cyfrowe uwidocznienie przewagi maja następnie Gołąb oraz Kasprzyk, strzał którego paruje Wyrobek z wysiłkiem na aut.<BR>
Po zmianie pól już w 1 min. przy ogromnym entuzjazmie ponad 20-tysięcznei rzeszy widzów Radoń zdobywa pierwszą bramkę dla Ogniwa. Gra nabiera teraz rumieńców i atak za atakiem suną na bram¬kę Unii. Wynikiem przewagi w polu jest druga bramka dla gospodarzy, zdobyta w 12 min. ze strzału Kasprzyka. Aż do 25 min. drugiej połowy Ogniwo ma inicjatywę — i możliwości do podwyższenia wyniku. Stopniowo jednak gospodarze zaczynają grać defensywnie a przytem nerwowo. Akcje chorzowian są coraz groźniejsze i wreszcie w 38 min. Cieślik z podania Alszera uzyskuje bramkę dla Unii. Końcowe minuty meczu to napór drużyny śląskiej, skutecznie powstrzymany jednak przez gospodarzy, którzy z wielka ulga, .po¬dobnie zresztą jak i zebrana na meczu publiczność przyjmują końcowy gwizdek sędziego.

Widzów ok. 30 tys.

Po raz drugi w krótkim odstępie czasu doznała Unia porażki w meczach przeciw drużynom krakowskim, walczącym w tym roku o utrzymanie się w I lidze. Jedną z zasadniczych przyczyn jej porażki była utrzymująca się w dalszym ciągu zwyżkująca z każdym meczem forma Ogniwa, oraz... zły manewr taktyczny Unii. Chorzowianie wstawili bowiem Suszczyka do napadu, gdzie jego obecność nie wpłynęła na wzmocnienie tej linii — natomiast brak Suszczyka w defensywie był poważnym osłabieniem. Dzisiejsza forma Bartyla nakazywała ściągnięcia Suszczyka w pobliże bramki Wyrobka, która niemal od początku meczu znajdowała się w niebezpieczeństwie.
Najlepszymi zawodnikami zwycięskiej drużyny byli Kaszuba, Wapiennik i Radoń.

(H)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 92 z 8 listopada 1954 [1]

"Ambitna gra przyniosła sukces" -

Ambitna gra przyniosła sukces

Składy drużyn:
Zawody prowadził ob. Marcinkowski (Łódź).

Źródło: Gazeta Krakowska nr 266 z 8 listopada 1954

Mecze sezonu 1954

Szombierki II Bytom 1953-11-15 Górnik II Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1954-02-28 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:3  Legia Warszawa 1954-03-14 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Polonia Bydgoszcz 1954-03-21 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Bydgoszcz 0:1  ŁKS Łódź 1954-03-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Polonia Bytom 1954-04-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1954-04-11 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 6:1  Wisła Kraków 1954-04-18 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Ślęza Wrocław 1954-05-09 Ogniwo Wrocław - Ogniwo MPK Kraków 0:4  Borek Kraków 1954-05-15 Ogniwo MPK Kraków - Unia Borek 2:0  Górnik Zabrze 1954-05-24 Górnik Zabrze - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Gwardia Warszawa 1954-05-30 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 2:3  Lech Poznań 1954-06-06 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:1  Górnik Radlin 1954-06-13 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:0  Ruch Chorzów 1954-06-17 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Wisła Kraków 1954-06-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1954-06-27 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 0:3  Start Oldboye Kraków 1954-07-06 Ogniwo MPK Kraków - Oldboje Start Kraków 1:1  Zagłębie Sosnowiec 1954-07-11 Stal Sosnowiec - Ogniwo MPK Kraków 2:7  Polonia Warszawa 1954-08-29 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 1:2  Polonia Bytom 1954-09-05 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 0:1  AKS Chorzów 1954-09-12 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 4:1  Górnik Zabrze 1954-09-19 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Zabrze 3:0  Gwardia Warszawa 1954-10-03 Gwardia Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lech Poznań 1954-10-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 5:0  Górnik Radlin 1954-10-17 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Polonia Bytom 1954-10-24 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Wisła Kraków 1954-10-31 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Ruch Chorzów 1954-11-07 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 2:1  ŁKS Łódź 1954-11-14 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:1  Legia Warszawa 1954-11-21 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 0:2  Polonia Bydgoszcz 1954-11-28 Gwardia Bydgoszcz - Ogniwo MPK Kraków 0:0