podczas meczu

"W grupie południowej Cracovia gubi rywali" -

W grupie południowej Cracovia gubi rywali

Relacja z Przeglądu Sportowego
Bramki dla Cracovii zdobyli: Jarczyk — 2 (w tym jedną z karnego} i Manowski, dla Szombierek — Kuczera. Sędziował Jaciow z Rzeszowa. Widzów ponad 15.000. W pierwszej połowie bytomianie bronili się dzielnie i stracili tylko jedna bramkę. Po przerwie (w okresie wyrównanej} padły gry pozycję : dwie następne bramki dla Cracovii,którym pokonani przeciwstawili jedną, zdobytą z wolnego.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 80 z 31 maja 1957 [1]

"Biało-czerwoni nadal na czele tabeli.
Cracovia - Szombierki 3:1" -

Biało-czerwoni nadal na czele tabeli.
Cracovia - Szombierki 3:1

PIŁKARZE Cracovii doskonale zdawali sobie sprawę z doniosłości spotkania z Szombierkami. Wiedzieli, że chcąc utrzymać przodującą pozycję w tabeli, muszą mecz wygrać i zdobyć dalsze dwa punkty w spotkaniu z by­tomską jedenastką. Toteż rozpoczęli grę z animuszem, Już w pierwszej minucie stworzyli bardzo groźne sytuacje pod bramka Szombierek, uzyskując w krótkim czasie 3 rzuty rożne. Niestety bramka nie została zdobyta. Pro­wadzenie dla Cracovii uzyskał dopiero w 8-mej minucie gry Jarczyk, przejmując piłkę na głowę po rzucie wol­nym, bitym przez Manowskiego. Dobrze mierzona ,,głów­ka" zmusiła bramkarza gości Mainkę do kapitulacji.

Od tej chwili gospodarze jakby zwolnili grę, chociaż okazje do podwyższenia wyniku nadal zda­rzały się. Jedną z takich doskona­łych pozycji zaprzepaścił Dudoń, posyłając w aut idealnie wyłożo­ną przez Manowskiego piłkę, a na 10 minut przed przerwą Kuczera ,,o mały włos” nie strzelił samobójczej bramki. Piłkę jednak w ostatnim momencie wyłapał Mainka.
W drugiej połowie zawodów biało-czerwoni znów zainicjowali szybki atak. ładnym dalekim strzałem popisuje się Malarz, to znów ,,główkę” Jarczyka przy­tomnie broni bramkarz gości. Szombierki w tym okresie grają lepiej niż przed przerwą, ambit­nie dążąc do wyrównania. Gra niepotrzebnie zaostrza się, w wy­niku czego m. in. odnoszą kontu­zje: Manowski, Jarczyk, Bystrzyc­ki, Malarz z Cracovii, oraz Pospiech z Szombierek.
W 80-tej minucie gry jeden z obrońców gości w niedozwolony sposób przytrzymał pod swą bram­ką Jarczyka. Sędzia Jaciow (Rze­szów) dyktuje rzut karny. Dobrym egzekutorem okazuje się Jarczyk i Cracovia prowadzi 2:0. Trzecią bramkę zdobył w siedem minut później Manowski. Ostate­czny wynik ustalił Kuczera, który z rzutu wolnego pięknym strza­łem uzyskał jedyną bramkę dla gości. Zainicjowany przez Ka­sprzyka pod koniec meczu błyskawiczny rajd nie przyniósł efektu bramkowego i zawody zakończyły się zwycięstwem krakowian 3:1 (1:0).
Do meczu biało-czerwoni wystą­pili w normalnym składzie z tym, że na lewej obronie zadebiutował Szymczyk, a na łącznika powrócił Dudoń. Trzeba przyznać, iż okre­sami Cracovią grała bardzo dobrze. Na początku meczu nie wy­ korzystała jednak cyfrowo swej przewagi. Również Szombierki za­prezentowały się o wiele lepiej, aniżeli w meczu z CWKS.
Po skończonych zawodach kibice biało-czerwonych z zadowoleniem opuszczali stadion, ciesząc się ze sukcesu swych pupilów. Jedynie zgorzkniali sceptycy mówili: — Dobrze, że wygrali, ale co będzie w niedzielę. Ze słabym przeciwnikiem Cracovia gra przecież gorzej, mieliśmy tego liczne dowody w ubiegłych latach.

Miejmy jednak nadzieję, że piłkarze biało-czerwonych w dal­szych meczach nie utracą lekko­myślnie z trudem wywalczonej przewagi punktowej, która w końcowym obrachunku może mieć decydujące znaczenie.
A. Ślusarczyk
Źródło: Echo Krakowa nr 127 z 31 maja 1957

"powinno być lepiej Cracovia-Szombierki 3:1" -

powinno być lepiej Cracovia-Szombierki 3:1

W czwartek Cracovia pokonała na swoim boisku Szombierki Bytom 3:1 (1:0) » utrzymała tytuł przodownika grupy południowej.

Drużyna biało-czerwonych od razu przystąpiła do bombardowania (bromki gości. Już w 2 min. krakowianie egzekwowali trzeci rzut rożny. Prowadzenie padło dopiero w 3 min., gdy doskonałe podanie Manowskiego po rzucie wolnym przejął na głowę Janczyk i piłkę skierował do bramki. Zdawało się, że bramki posypią się jak z rogu obfitości. Niestety tak nie było. Wprawdzie obserwowaliśmy liczne koronkowe zagrania napastników Cracovii, ale brak było wykończenia.
Dość długo czekaliśmy na zdobycie drugiej bramki przez gospodarzy, tym bardziej, że od pauzy piłkarze bytomscy zagrali o wiele lepiej niż w pierwszej połowie i coraz częściej gościli pod bramką krakowian. W 80 min. gry Janczyka zatrzymał nieprawidłowo bramkarz gości i sędzia podyktował rzut karny. Poszkodowany pewnie zamienił go w drugą bramkę. W kilka minut później po zamieszaniu podbramkowym Manowski strzelił trzecią bramkę. Na minutę przed końcem spotkania najlepszy napastnik Szombierek — Kuczera zdobył jedyny punkt dla swoich, barw z rzutu wolnego.
Piękny rajd Kasprzyka zakończył się skierowaniem piłki tuż obok słupka.

Zawody prowadził p. Jaclow z Rzeszowa. Widzów około 15 tysięcy.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 129 z 31 maja 1957

Mecze sezonu 1957

Polonia Warszawa 1956-11-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 1957 Trening Noworoczny  Unia Niedomice 1957-01-27 Cracovia - Unia Niedomice 15:0  KS Olkusz 1957-02-03 Stal Olkusz - Cracovia 1:4  AKS Mikołów 1957-02-10 Cracovia - Stal Mikołów 1:2  Unia Oświęcim 1957-02-17 Cracovia - Unia Oświęcim 1:2  Start Chorzów 1957-02-24 Cracovia - Start Chorzów 4:1  Baník Most 1957-03-03 Baník Most - Cracovia 1:1  FK Teplice 1957-03-07 Tatran Teplice - Cracovia 2:1  FK Ústí nad Labem 1957-03-09 Spartak Ústí nad Labem - Cracovia 4:1  Czechosłowacja (młodzież) 1957-03-12 Czechosłowacja (młodzież) - Cracovia 0:1  Motorlet Praga 1957-03-14 Motorlet Praga - Cracovia 2:3  Slovan Liberec 1957-03-16 Slavoj Liberec - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1957-03-31 AKS Chorzów - Cracovia 0:1  Stal Rzeszów 1957-04-07 Cracovia - Stal Rzeszów 3:0  Garbarnia Kraków 1957-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:2  Unia Tarnów 1957-04-18 Cracovia - Unia Tarnów 3:1  Haladás Szeged 1957-04-21 Cracovia - Haladás Szeged 0:3  Grazer AK 1957-04-24 Cracovia - Grazer AK 2:1  Concordia Knurów 1957-04-28 Cracovia - Concordia Knurów 3:0  Sośnica Gliwice 1957-05-01 Górnik Sośnica - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1957-05-05 Gwardia-Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Lokomotiva Nové Zámky 1957-05-08 Lokomotiva Nové Zámky - Cracovia 0:5  ŠK Nitra 1957-05-09 ŠK Nitra - Cracovia 3:1  Piast Gliwice 1957-05-12 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1957-05-26 CWKS Kraków - Cracovia 0:0  Szombierki Bytom 1957-05-30 Cracovia - Szombierki Bytom 3:1  KS Chełmek 1957-06-02 Cracovia - Włókniarz Chełmek 2:0  Broń Radom 1957-06-09 Broń Radom - Cracovia 0:3  Stal Mielec 1957-06-13 Stal Mielec - Cracovia 1:0  Pogoń Szczecin 1957-06-15 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 1957-06-22 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Naprzód Lipiny 1957-06-29 Cracovia - Naprzód Lipiny 6:0  Zielona Góra 1957-07-06 Zielona Góra - Cracovia 4:0  Polonia Bytom 1957-07-07 Cracovia - Polonia Bytom 3:2  BKS Stal Bielsko-Biała 1957-07-22 Stal Bielsko-Biała - Cracovia 4:4  Zagłębie Sosnowiec 1957-08-04 Stal Sosnowiec - Cracovia 2:0  AKS Chorzów 1957-08-10 Cracovia - AKS Chorzów 3:0  Stal Rzeszów 1957-08-17 Stal Rzeszów - Cracovia 1:2  Garbarnia Kraków 1957-08-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:2  Concordia Knurów 1957-09-01 Concordia Knurów - Cracovia 1:0  Piast Gliwice 1957-09-04 Cracovia - Piast Gliwice 1:3  Wawel Kraków 1957-09-08 Cracovia - Wawel Kraków 1:0  Szombierki Bytom 1957-09-15 Szombierki Bytom - Cracovia 1:2  KS Chełmek 1957-09-22 Włókniarz Chełmek - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1957-10-06 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Polska 1957-10-13 Cracovia - Polska 0:2  Broń Radom 1957-10-27 Cracovia - Broń Radom 2:2  Tarnovia Tarnów 1957-11-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 2:4  Naprzód Lipiny 1957-11-10 Naprzód Lipiny - Cracovia 3:0  Gwardia Warszawa 1957-11-24 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:0