1909-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Herb_Wisła Kraków


pilka_ico
mecz towarzyski
Błonia, niedziela, 12 września 1909, 16:00

Wisła Kraków - Cracovia

1
:
0

(1:0)Herb_CracoviaSędzia: Józef Stoeger z Krakowa

Skład:
Lustgarten
Pollak
Schwarzer
Wanicki
Jachieć
Zabża
Rysiak
Szeligowski
Gawędzki
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Niespodzianką była dla licznie mimo niestałej pogody zebranej na Błoniach publiczności wczorajsza gra "Cracovii" z "Wisłą". Po zawodach z "Bielskim klubem footbalowym" należało się spodziewać, że "Cracovia" będzie grała z energią jaką okazała we środę 8 bm. Tymczasem gra "białoczerwonych" w dniu wczorajszym nie odpowiadała oczekiwaniom. Przez cały czas "Cracovia" nie zdobyła się na atak w tempie sobie właściwem, jedynie grając na prawym skrzydle p. Edwin usiłował ratować opinie "napadu" "Cracovii", jednakowoż wobec bezczynności reszty "napastników", wysiłki jego nie odniosły skutku. "Biaoczerwoni" zbyt wielką mają fizyczną przewagę nad "Wisłą", aby tej udało się zdobyć znaczniejsze nad "Cracovią" zwycięstwo. Ponadto w bramkarzu p. Lustgartenie posiadają wyborna siłę, on też w znacznej części obronił w dniu wczorajszym kolory "Cracovii" przed poważniejszą klęską w przeciwnym bowiem razie stosunek punktów byłby daleko niekorzystniejszy.
Jedyny punkt, osiągnięty przez "Wisłę" w pierwszej połowie gry, zdecydował o jej zwycięstwie. W drugiej połowie ataki "czerwonych" nie miały już takiego rozmachu, z jakim szturmowano bramkę "białoczerwonych" w pierwszych trzech kwadransach. Okazało się, że brak dłuższego trainingu nie pozwala "Wiśle" wykorzystać słabości przeciwnika. Poza temi "Wisła" sprawiała wrażenie dobrze zgranej i kombinującej drużyny. Klęska "białoczerwonych" , zmusi też może do więcej celowego trainingu, gdyż materyału pierwszorzędnego mają wiele.
Źródło: Czas nr 208 wydanie wieczorne z 13 września 1909


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W dniu wczorajszym stanęły do zawodów w piłkę nożną dwa najsilniejsze w Krakowie i kraju kluby footballistów "Cracovia", posiadająca już chlubną tradycyę z licznych zwycięskich matchów, oraz młodszy od niej, a rywalizujący stale o pierwszeństwo klub "Wisła". Rywalizacya obu tych dzielnych drużyn trwa już od dłuższego czasu, wywołując żywe zainteresowanie w kołach miłośników tego sportu w Krakowie; w walce tej, jak dotąd, szczęście stale stoi po stronie młodszej "Wisły". Mimo niepewnej aury Błonia zaległy tłumy publiczności. Rezultat wczorajszego matchu, nie dał jednak żadnemu z klubów walczących bezwzględnego zwycięstwa, gdyż wynik 1:0 na korzyść "Wisły" nie może tu być zupełnie momentem decydującym. Tak "Cracovia" jak i "Wisła" grały z precyzyą, budząc brawurą tempa i sprawnością rzutów i umiejętnościami a celowemi kombinacyami gry podziw widzów. Zawody skończyły się o 6 wieczór.
Źródło: Nowa Reforma 13 września 1909


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Match footballowy wczorajszy zgromadził na błoniach niemniej liczną jak poprzednie match'e publiczność. Zainteresowanie było niezwykłe i rzeczywiście wczorajsze zawody między "Cracovią I." a "Wisłą I." nie zawiodły oczekiwań miłośników tego sportu. Kluby oba - jak już pisaliśmy - najsilniejsze w Krakowie. Oba starają się wybić na pierwszy plan; współzawodnictwo silne. Zwycięzko wczoraj wyszła z zawodów "Wisła I.", gdyż zdobyła po 20 minutach gry 1 bramkę a "Cracovia" do końca gry żadnej. - Czy jednak po tem zwycięstwie można powiedzieć, że "Wisła" silniejszą od przeciwnika? Nie sądziłbym. Trzeba było widzieć wczorajszą grę, aby osądzić, iż oba kluby nie ustępują sobie, każdy z nich posiada jednak właściwości, których brak przeciwnikowi.

"Wisła" celuje znakomitem zainteresowaniem. Tem należy tłómaczyć bardzo dobre podawanie sobie piłki, w czem głównie odznacza się napad. Parę znakomitych jednostek jak pp. Cepurski, Stolarski i Poznański nie mało przyczyniają się do utworzenia pysznej całości. "Cracovia" - to chłopy na schwał, celują trainingiem w biegu i siłą muszkułów jak: pp. Polak, Müller, Jacheć, Szwarzer i w. i. Śliczne postawy robią znakomite wrażenie. Czyste rzuty są pyszne. Mało za to łączności. Dlatego też wczoraj dostali w skórę.

Wczorajszym match'em można się tylko cieszyć: z każdym zagranicznym klubem może się "Wisła" i "Cracovia" mierzyć i nie przyniesie nam wstydu.
K-er.
Źródło: Nowiny nr 208 z 14 września 1909Mecze sezonu 1909

Wisła Kraków 1909-04-18 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Pogoń Lwów 1909-05-02 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1909-05-20 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Czarni Lwów 1909-05-31 Cracovia - Czarni Lwów 5:0  Pogoń Lwów 1909-06-13 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Czarni Lwów 1909-06-29 Czarni Lwów - Cracovia 3:4  BBSV Bielsko 1909-09-08 Cracovia - BBSV Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1909-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  BBSV Bielsko 1909-09-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:1  Kassai AC 1909-10-10 Cracovia - Kassai AC 2:2  Czarni Lwów 1909-10-17 Cracovia - Czarni Lwów 3:1  Diana Katowice 1909-10-24 Cracovia - Diana Katowice 8:1  Pogoń Lwów 1909-11-07 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0