1909-06-29 Czarni Lwów - Cracovia 3:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz z okazji otwarcia boiska Towarzystwa Zabaw Ruchowych we Lwowie


Herb_Czarni Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
boisko TZR we Lwowie, wtorek, 29 czerwca 1909, 16:00

Czarni Lwów - Cracovia

3
:
4

(2:2)Herb_Cracovia


Skład:
Harasymowicz
"Ecki"
Ohly
Berger
Scherautz
Daszyński
Pappius
"Gustek"
Wanicki
Bizoń
Halkiewicz

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: inż Hammel

bramki Bramki

Wanicki 37'

"Gustek" 45'
Bizoń 48'
0:1
1:1
1:2
2:2
3:2
3:3
3:4
25' Just

44' Rysiak


81' Rysiak
89' Miller
Skład:
Lustgarten
Calder
Jachieć
Pollak
Schwarzer
Zabża
Rysiak
Szeligowski
Gawędzki
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Gazeta Lwowska

Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Lwowska
— Uroczyste otwarcie »Parku gier« Towarzystwa żabach ruchowych odbędzie się 29 b. m. według następującego programu: Przed południem o godzinie 10 Msza św. połowa na boisku Towarzystwa; poświęcenie parku przez JE. Arcybiskupa Józefa Bilezewskiego; przemówienia; ogólne 15-minutowe gry i zabawy młodzieży. W czasie uroczystości śpiewać będzie chór „Echa“. — Po południu o godzinie 4 : gry młodzieży szkolnej; zawody drużyn T. Z. R. w palancie i hockey’u ; zawody żeńskich drużyn T. Z. R. w basket-ballu; match footbalowy: „Cracovia“ (Kraków) przeciw „Czarnym“ (Lwów).
Źródło: Gazeta Lwowska 24 czerwca 1909


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W dniu wczorajszym odbyło się we Lwowie uroczyste otwarcie i poświęcenie parku Tow. zabaw ruchowych połączone z zawodami sportowymi. Kulminacyjnym punktem zawodów było spotkanie dwóch klubów piłki nożnej: "Czarnych" z "Cracovią". Match ten przy zapełnionych trybunach był walką rewanżową "Czarnych" przeciw gościom krakowskim, którzy w czasie Zielonych Świąt pokonali "Czarnych" w stosunku 5:0. Dzień wczorajszy, aczkolwiek nie przyniósł "Czarnym" zwycięstwa, zmniejszył porażkę. Do połowy gra w dniu wczorajszym dała wynik 2:2. Po pauzie w krótkim czasie "Czarni" uzyskają punkt trzeci, ale szybko po sobie następujące ataki "Cracovii" dały jej dalsze dwa punkty. Ostateczny więc rezultat 4:3 na korzyść "Cracovii".
B.
Źródło: Czas nr 145 wydanie wieczorne z 30 czerwca 1909


Gazeta Lwowska

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Lwowska
Uroczystość zakończyły zabawy młodzieży na wszystkich polach boiska, a zebrani dostojnicy i goście przekonać się mogli naocznie, jak piękna i pożyteczna rzecz przybyła stolicy kraju.
Źródło: Gazeta Lwowska nr 146 z 1 lipca 1909


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Dzielny klub krakowskich footbalistów "Cracovia" rozegrał w niedzielę match z "Czarnymi" we Lwowie. "Czarni" w Krakowie ponieśli sromotną klęskę, bo 5:0 bramek. W niedzielę stosunek był 4:3, "Cracovia" zwyciężyła. Publiczność lwowska żywo oklaskiwała zwycięzców.
Źródło: Nowiny nr 146 z 2 lipca 1909


Ruch

Relacja z meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
Park Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie został tego lata otwarty i oddany do użytku, a w dn. 29 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie wobec zaproszonych gości i tłumów młodzieży. Ceremonii poświęcenia dopełnił arcybiskup lwowski, ks. Bilczewski, który rozpoczął szereg mów, nawiązując do idei kultury cielesnej.

Po ukończeniu mów młodzież podzieliła się na zastępy gier rozmaitych, zastosowanych do wieku i umiejętności. Grano w trzeciaka, porywkę, wieżę i t. p.

Sześć drużyn dziewczęcych zmierzało się w basket-ball'u z wynikiem bardzo rozmaitym bo 8:8, 11:1 i 10:12.

Na otwarcie parku przybyła podwawelska drużyna Cracovia, ażeby zmierzyć się z Czarnymi No 1. Wynik okazał się 3:4 na korzyść krakowian.
Źródło: Ruch nr 18 z 26 września 1909