|                Rok = 2009
|                Skan =
|      Tytul_artykulu = Cracovia - Górnik 0:0. Mecz o życie jak o pietruszkę
|              Autor = Piotr Jawor
|              Tresc = '''Po bardzo słabym spotkaniu Cracovia zremisowała z Górnikiem 0:0. Ten wynik urządza zabrzan i sprawia, że to krakowianie mają mniejsze szanse na utrzymanie.'''
- Zagraliśmy jeden z najsłabszych meczów w tym sezonie - przyznał Artur Płatek, trener Cracovii. Jego rywal Henryk Kasperczak był bardziej zadowolony. - Ten remis przyjmujemy z optymizmem - przyznał szkoleniowiec Górnika.
W pierwszej połowie drużyny zaprezentowały się jakby grały o pietruszkę, a nie o życie. O wadze meczu co najwyżej mogła świadczyć liczba fauli, ale na pewno nie strzałów. Tych było jak na lekarstwo, a piłka ani razu nie leciała w światło bramki. Górnik próbował uderzeń z dystansu, ale Marcin Cabaj, bramkarz gospodarzy ani nawet razu nie próbował interweniować. Z kolei zabrzanom raz zadrżały serca, gdy uderzenie głowa Bartosza Ślusarskiego przeszło obok słupka.
Najwyraźniej nudzili się też kibice, którzy obrzucali się bluzgami. Z trybun zajmowanych przez zabrzan poleciały też petardy, które ogłuszyły jednego z fotoreporterów.
Przez pierwszy kwadrans drugiej części zawodnicy dalej snuli się po boisku. Światełko w tunelu pojawiło się w 69. minucie, gdy pierwszy celny strzał oddał Dariusz Pawlusiński. Uderzenie najskuteczniejszego zawodnika Cracovii poleciało jednak w sam środek bramki. Od tego czasu lekką przewagę mieli gospodarze, ale niewiele z niej wynikało. Najlepsza okazję zmarnował Bartosz Ślusarski, gdy stojąc cztery metry przed bramką źle trafił w piłkę.
Szansę miał też Górnik, ale uderzenie zza pola karnego Pawła Strąka w fantastycznym stylu obronił Marcin Cabaj. Z kolei Przemysław Pitry z dobrej pozycji strzelił niemal identycznie jak kilka minut wcześniej Pawlusiński.
Artur Płatek, trener "Pasów" postawił wszystko na jedna kartę i ściągnął defensywnych zawodników, a w ich miejsce wprowadził ofensywnych. Na niewiele się to zdało, bo Cracovia miała problem ze skonstruowanie choćby jednej dobrej akcji.
W ostatniej kolejce Cracovia gra w Poznaniu z Lechem, a Górnik podejmuje Polonię Warszawa.

Liga: Cracovia - Górnik Zabrze 0:0

W porównaniu z poprzednim meczem z Bełchatowem w wyjściowym składzie Cracovii zaszły dwie zmiany. W obronie za pauzującego za czerwoną kartkę Łukasza Derbicha wystąpił Przemysław Kulig, a na środku ataku za Jakuba Kaszubę do składu, po pauzie za żółte kartki wrócił Bartosz Ślusarski. Niewielkie zmiany nastąpiły również w ustawieniu - Sławomir Szeliga wystąpił na lewej, a nie jak w poprzednim meczu na prawej obronie.

W pierwszych minutach meczu żadnej z drużyn nie udało się uzyskać zdecydowanej przewagi, a gra toczyła się głównie w środku boiska. Cracovia częściej przedostawała się pod bramkę Górnika, ale to goście pierwsi oddali groźny, ale nieznacznie niecelny strzał na bramkę (12 min. wolny Kołodzieja).

W kolejnych minutach gra się wyrównała, ale nadal przeważała gra w środku pola i żadnej z drużyn nie udawało się sforsować defensywy rywala i poważniej zagrozić bramce.

Można było odnieść wrażenie, że goście od początku starają się opóźniać grę. W 28 minucie siedzącego dość długo na murawie Kołodzieja starał się pospieszyć Piotr Polczak. Stoper Pasów został odepchnięty przez Szczota, co skończyło się żółtymi kartkami dla obu zawodników.

Dwie minuty przed końcem pierwszej połowy Cracovia miała pierwszą naprawdę groźną sytuację. Dariusz Pawlusiński wrzucił piłkę z prawej strony boiska piłkę do Bartosza ślusarskiego, który stojąc 12 metrów od bramki uderzył piłkę głową, ale ta nieznacznie minęła bramkę Sebastiana Nowaka.

Drugą połowę meczu obydwa zespoły rozpoczęły w niezmienionych składach. Cracovia, grając z silnym wiatrem, ruszyła do bardziej zdecydowanych ataków. W 48 minucie Arkadiusz Baran rzucił piłkę ze środka boiska na lewą stronę do Pawła Sasina, a ten dośrodkował do Bartosza Ślusarskiego lecz napastnik Cracovii nie zdołał czysto uderzyć piłki. Pięć minut później tym razem po dośrodkowaniu z prawej strony Dariusza Pawlusińskiego Bartosz Ślusarski próbował z kilku metrów uderzyć piłkę przewrotką.

W 59 minucie trener Artur Płatek dokonał pierwszej zmiany wprowadzając na boisko Jakuba Kaszubę, który zastąpił Arkadiusza Barana.

Cracovia uzyskiwała coraz wyraźniejszą przewagę, a goście próbowali wyprowadzać szybkie kontry. W 69 minucie Dariusz Pawlusiński wykorzystał błąd Pazdana i popędził prawą stroną boiska. Strzelił celnie, ale Sebastian Nowak zdołał odbić piłkę. W 75 minucie Paweł Nowak posłał znakomitą prostopadłą piłkę w pole karne do Bartosza Ślusarskiego, ale Bonin w ostatniej chwili wybił piłkę spod nóg napastnika Pasów.

W 77 minucie wprowadził na boisko trzeciego - po Ślusarskim i Kaszubie - napastnika. Tomasz Moskała zastąpił Sławomira Szeligę. Dziesięć minut przed końcem meczu znakomitą okazję mieli goście, ale potężny strzał z dystansu Strąka efektowną paradą obronił Marcin Cabaj.

W 82 minucie trzecia zmiana w Cracovii: za Kuliga wszedł Łukasz Mierzejewski. Chwilę później Dariusz Pawlusiński po szybkiej akcji strzelił nad poprzeczką...

Dwie minuty przed końcem meczu Jakub Kaszuba strącił piłkę głową w kierunku bramki Górnika, ale nie mogło to zaskoczyć Sebastiana Nowaka.

Sędzia przedłużył mecz o 3 minuty...Dariusz Pawlusiński dośrodkowuje z rzutu wolnego, Bartosz Ślusarski strzela głową nad poprzeczką i sędzia kończy mecz.

Mecze sezonu 2008/09

Okocimski Brzesko 2008-06-17 Okocimski Brzesko - Cracovia 3:2  Szachtior Soligorsk 2008-06-21 Cracovia - Szachtior Soligorsk 1:2  Kmita Zabierzów 2008-06-25 Kmita Zabierzów - Cracovia 0:1  Szachtior Soligorsk 2008-06-29 Szachtior Soligorsk - Cracovia 3:0  Hajduk Split 2008-07-02 Hajduk Split - Cracovia 2:0  NK Zadar 2008-07-06 NK Zadar - Cracovia 2:0  Varteks Varaždin 2008-07-08 Varteks Varaždin - Cracovia 3:1  MFK Ružomberok 2008-07-09 MFK Ružomberok - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2008-07-12 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:2  Arka Gdynia 2008-07-15 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2008-07-17 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Polonia Bytom 2008-07-26 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Śląsk Wrocław 2008-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice 2008-08-09 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź 2008-08-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:0  Lechia Gdańsk 2008-08-24 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków 2008-08-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2008-09-03 Piast Gliwice - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 2008-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Ruch Chorzów 2008-09-12 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2008-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 0:3  Górnik Łęczna 2008-09-23 Górnik Łęczna - Cracovia 2:3  Śląsk Wrocław 2008-09-28 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2008-10-03 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2008-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2008-10-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Polonia Warszawa 2008-10-17 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2008-10-25 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:0  ŁKS Łódź 2008-10-28 Cracovia - ŁKS Łódź 3:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-02 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2008-11-07 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Arka Gdynia 2008-11-11 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Górnik Zabrze 2008-11-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Śląsk Wrocław 2008-11-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1  Wisła Kraków 2008-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-29 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Arka Gdynia 2008-12-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Górnik Wieliczka 2009-01-24 Cracovia - Górnik Wieliczka 4:1  Przebój Wolbrom 2009-01-28 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Stal Stalowa Wola 2009-01-31 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:2  Start Otwock 2009-01-31 Cracovia - Start Otwock 2:0  FC Timişoara 2009-02-04 FC Timişoara - Cracovia 2:1  Sparta Praga 2009-02-06 Sparta Praga - Cracovia 3:1  Górnik Łęczna 2009-02-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:5  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-14 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0  GKS Katowice 2009-02-18 Cracovia - GKS Katowice 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Piast Gliwice 2009-02-28 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  ŁKS Łódź 2009-03-06 ŁKS Łódź - Cracovia 4:3  Lechia Gdańsk 2009-03-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:1  Polonia Warszawa 2009-03-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2009-03-22 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  MŠK Žilina 2009-03-28 MŠK Žilina - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2009-04-04 Cracovia - Ruch Chorzów 0:0  Polonia Warszawa 2009-04-07 Cracovia - Polonia Warszawa 2:2  Legia Warszawa 2009-04-11 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Śląsk Wrocław 2009-04-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Polonia Bytom 2009-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2009-05-03 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2009-05-09 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 2:1  GKS Bełchatów 2009-05-16 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 1:0  Górnik Zabrze 2009-05-23 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2009-05-30 Lech Poznań - Cracovia 2:2  Widzew Łódź 2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  JKS Jarosław 2009-06-06 JKS Jarosław - Cracovia 1:0