4-4-1-1

2009-03-28 Piast Gliwice (ME) - Cracovia (ME) 0:0

"Sparing: MSK Żilina - Cracovia 1:0 (1:0)" -

Sparing: MSK Żilina - Cracovia 1:0 (1:0)

W wyjazdowym meczu sparingowym piłkarze Cracovii przegrali z wiceliderem ekstraklasy słowackiej MSK Żilina 0:1. Trener Cracovii Artur Płatek wystawił do gry aż dwudziestu zawodników zmieniając w przerwie niemal całą jedenastkę. Jedyna bramka meczu padła w 9 minucie. Po strzale Tesaka z rzutu wolnego bramkarz Cracovii Marcin Cabaj zdołał odbić piłkę, ale przy dobitce Karoglana był już bezradny.
TP!
Źródło: TerazPasy.pl 28 marca 2009 [1]

"Falstart Cracovii przed Ruchem" -
Gazeta Wyborcza

Falstart Cracovii przed Ruchem

Cracovia nie sprostała wiceliderowi słowackiej ekstraklasy i przegrała na wyjeździe 0:1. Jedyną bramkę straciła po stałym fragmencie gry

W 9. min Słowacy wykonywali rzut wolny - Marcin Cabaj wypuścił piłkę, z czego skwapliwie skorzystał Mislav Karoglan, stoper drużyny gospodarzy. W tej części bliski wyrównania był Bartosz Ślusarski, ale jego strzał odbił się od słupka.

- Łukasz Mierzejewski zmarnował dwie sytuacje. Najpierw uprzedził go bramkarz, a za drugim razem niedokładnie uderzył. Słowacy nie mieli tylu dogodnych okazji do zdobycia bramek - zauważył Marcin Sadko, II trener Cracovii.

Sztab trenerski pozwolił sobie na kilka eksperymentów w składzie. Maciej Murawski zagrał w pierwszej połowie na środku pomocy z Arkadiuszem Baranem. Po zmianie stron były piłkarz Arisu Saloniki próbowany był jako środkowy obrońca w parze z Karolem Kostrubałą.

Trener Artur Płatek chciał się przekonać, jak zachowają się zawodnicy, którzy z dobrej strony zaprezentowali się w derbach Młodej Ekstraklasy, czyli Mariusz Sacha, Michał Karwan i Kacper Tatara.

Sadko chwalił podopiecznych za długie utrzymywanie się przy piłce, choć rywal był niezwykle wymagający. - Żylina jeśli nie gra w Pucharze UEFA, to walczy o Ligę Mistrzów. Sądziłem, że będzie większa różnica w umiejętnościach piłkarskich na naszą niekorzyść - podkreślił.

Słowacy tylko przez kilkanaście minut pierwszej połowy zaskoczyli Cracovię wysokim pressingiem. Obie drużyny zmagały się z wiatrem przeszkadzającym przede wszystkim bramkarzom przy dalekich wybiciach.

W drugiej połowie świetnie interweniował Duszan Pernisz, rezerwowy bramkarz słowackiej reprezentacji. W 86. min Tomasz Moskała minął go, ale nie zdołał przelobować środkowego obrońcy. To był ostatni sprawdzian formy Cracovii przed meczem z Ruchem Chorzów.

- Graliśmy na bardzo ładnym stadionie, przypominającym obiekt Górnika Łęczna. Murawa była dobrze przygotowana jak na tę porę roku. Zaskoczeni byliśmy całkiem sporą grupą widzów na trybunach - relacjonował trener Sadko.

Komisja przetargowa wyłoniła pięciu wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu składania ofert na modernizację stadionu Cracovii. Najwyższą notę uzyskał Alpine Bau, a następnie Budimex-Dromex, Skanska, Ascan i Warbud. - Teraz mamy dziesięć dni na ewentualne protesty ze strony 12 odrzuconych firm. Jeżeli wszystko przebiegnie sprawnie, wybrana piątka wkrótce otrzyma niezbędne dokumenty - poinformował Jakub Tabisz, wiceprezes Cracovii.
Wak
Źródło: Gazeta Wyborcza 30 marca 2009 [2]

"Porażka na Słowacji, ale są powody do optymizmu..." -
Polska - Gazeta Krakowska

Porażka na Słowacji, ale są powody do optymizmu...

Wykorzystując przerwę w ligowych rozgrywkach Cracovia udała się w sobotę na Słowację, by z miejscową Ziliną, wiceliderem tamtejszej I ligi, rozegrać towarzyskie spotkanie.

Trener Artur Płatek mógł skorzystać z 20 zawodników. W Krakowie został kontuzjowany Piotr Polczak (odezwały się jeszcze przed derbowe kłopoty z biodrem), z kolei Paweł Sasin i Sławomir Olszewski pojechali, ale nie zagrali ani minuty. Sasin miał zbite kolano.

Na kameralnym obiekcie "Pasy" przegrały 0:1, ale wstydu nie przyniosły, nawiązując wyrównaną grę z gospodarzami. Znów odżyły jednak stare błędy. Trener Artur Płatek po derbach zwracał uwagę na to, że zespół nie gra źle w defensywie, jedynie szwankuje postawa przy stałych fragmentach gry. I właśnie po stałym fragmencie krakowianie stracili gola już na początku gry. W 9 minucie rzut wolny wykonywał Tesak - piłkę po mocnym uderzeniu zdołał wybić Cabaj, ale wobec dobitki Karoglana był bezradny. Miejscowi chcieli pójść za ciosem i niebawem znowu Karoglan był blisko bramki, ale źle dośrodkował.

Pierwszą groźną akcją "Pasów" była ta z 28 min - Pawlusiński wrzucał piłkę z rzutu wolnego, ale Dudzica uprzedzili obrońcy. Po chwili powtórzyła się sytuacja - znowu dośrodkowywał Pawlusiński, ale piłkę wybili gospodarze. Potem w roli głównej wystąpił Ślusarski - najpierw uderzył obok bramki, a w 25 min trafił w słupek uderzając z 13 m. Krakowianie imponowali walecznością i ofiarnością, nie dopuszczając już Słowaków w pobliże swej bramki.

Po przerwie na boisko wszedł prawie całkiem nowy zespół "Pasów". Nadal groźni byli miejscowi. Tylko Cabajowi goście zawdzięczają fakt, że przegrywali tylko jedną bramką, gdy golkiper wybronił strzał Belaka. W Cracovii było sporo zmian - także powrotnych - np. Karwan. Goście dochodzili do pola karnego, ale nie strzelali na bramkę. Z wyjątkiem samej końcówki.

Była wielka szansa na wyrównanie - bramkarz gospodarzy minął się z piłką, dopadł do niej na 11 m Moskała, strzelił, ale lobując trafił w obrońców...

- Nie zasługiwaliśmy na tę porażkę - stwierdził Dariusz Pawlusinski. - Stworzyliśmy sobie sytuacje, które powinniśmy wykorzystać i wynik z pewnością byłby inny. Myślę tu o szansie Bartka Ślusarskiego, czy okazji Tomka Moskały w końcówce meczu. Sądzę, że remis byłby sprawiedliwy, a tak to wynik jest "do tyłu". Jednak możemy być zadowoleni z gry, zwłaszcza że rywal był wymagający. Znowu gol został stracony po stałym fragmencie.

No cóż, staramy się na tyle, na ile potrafimy. Nie dopuszczamy do tego, by rywal miał dużo stałych fragmentów gry... W tym tygodniu musimy to jeszcze poprawić.

Pawlusiński opuszczał Słowację jednak w dobrym humorze. Poprzednie dwie jego wizyty na sparingach w tym kraju kończyły się nieszczególnie - kontuzjami.

- Teraz jechałem na Słowację tylko z jednym nastawieniem - kontynuuje piłkarz - wybiegać 45 minut i uniknąć urazu. Udało mi sę zrealizować te dwie rzeczy i uważam, że to jest najważniejsze.

A od dzisiaj Cracovia rozpoczyna akcję - Ruch Chorzów, z którym zagra w sobotę.
Źródło: Polska - Gazeta Krakowska 30 marca 2009 [3]

"Tym razem błąd Cabaja" -

Tym razem błąd Cabaja

Porażka Cracovii na Słowacji. Kolejna bramka stracona po stałym fragmencie gry.

W sobotę piłkarze Cracovii udali się na Słowację, gdzie rozegrali towarzyski mecz z wiceliderem tamtejszej ekstraklasy - MSK Żilina prowadzonym przez dobrze znanego w Polsce trenera Duszana Radolsky'ego. Wyjazd nie był udany, "Pasy" przegrały.

Trener Artur Płatek zdecydował sie na grę praktycznie dwoma jedenastkami, z graczy, którzy pojechali na Słowację nie zagrali tylko Sasin (drobny uraz) i bramkarz Olszewski. Trener Radolsky grał podstawową jedenastką.

Wicelider ekstraklasy słowackiej okazał się mocnym zespołem, gospodarze grali wysokim pressingiem.

Mimo to krakowianie stworzyli kilka dobrych sytuacji bramkowych.

W 25 minucie po strzale Ślusarskiego piłka trafiła w słupek. W 60 minucie, po dobrym podaniu Wasiluka, Tatara nie opanował piłki w bardzo dogodnej sytuacji. W 78 minucie po dobrej akcji kombinacyjnej bramkarz gospodarzy w ostatniej chwili ubiegł Mierzejewskiego. Jeszcze w 86 minucie Moskała mógł doprowadzić do remisu, po złym wybiegu bramkarza strzelał do pustej bramki, ale trafił piłką w obrońcę.

Gospodarze wygrali dzięki bramce strzelonej już w 9 minucie. Z rzutu wolnego mocno uderzył Tesak, Cabaj nie utrzymał piłki w rękach i dobitka obrońcy Karoglana była celna. To był ewidentny błąd krakowskiego bramkarza, a do statystyk straconych ostatnio bramek doszła kolejna zdobyta po stałym fragmencie gry.

Potem Cabaj parę razy zrehabilitował się, bowiem gospodarze kilka razy poważnie zagrozili jego bramce. Świetnie zachował się szczególnie w 55 minucie, kiedy wyszedł z bramki, skrócił kąt strzału i dzięki temu odbił piłkę po mocnym uderzeniu Belaka.

Poprawnie w tym meczu grały formacje obronne Cracovii, Murawski do przerwy grał jako defensywny pomocnik, po przerwie na stoperze. W 39 minucie musiał opuścić boisko Klich po drobnym urazie. - W ofensywie było kilka ciekawych akcji, ale zabrakło nam znowu skuteczności, bo okazje bramkowe były - mówił po meczu trener Artur Płatek. Trener przyznał, że za straconego gola winę ponosi ewidentnie Cabaj.
AS
Źródło: Dziennik Polski 30 marca 2009 [4]

"Płatek testował obronę" -

Płatek testował obronę

Pasy przegrały na Słowacji z drugim zespołem tamtejszej ekstraklasy, ale wystąpiły bez kontuzjowanego Piotra Polczaka.

Stoper, powoływany do reprezentacji Polski, narzeka na bóle w okolicy bioder. Już w derbach jego występ stał pod znakiem zapytania, a gdy dolegliwości się nasiliły, trener Artur Płatek dał mu wolne.

Z silnym rywalem, jakim jest zespół Żiliny, Cracovia testowała ustawienie obrony, szykowane na najbliższy mecz z Ruchem. To wariant ze Sławomirem Szeligą z prawej strony, Łukaszem Derbichem z lewej oraz środkowymi Michałem Karwanem i Łukaszem Tupalskim. Jednego z nich może zastąpić - o ile wyzdrowieje - Polczak.

Pasy straciły gola ze stałego fragmentu. Marcin Cabaj po rzucie wolnym wybił piłkę przed siebie, a Mislav Karoglan skierował ją do bramki.
MARO
Źródło: Przegląd Sportowy 30 marca 2009 [5]

Mecze sezonu 2008/09

Okocimski Brzesko 2008-06-17 Okocimski Brzesko - Cracovia 3:2  Szachtior Soligorsk 2008-06-21 Cracovia - Szachtior Soligorsk 1:2  Kmita Zabierzów 2008-06-25 Kmita Zabierzów - Cracovia 0:1  Szachtior Soligorsk 2008-06-29 Szachtior Soligorsk - Cracovia 3:0  Hajduk Split 2008-07-02 Hajduk Split - Cracovia 2:0  NK Zadar 2008-07-06 NK Zadar - Cracovia 2:0  Varteks Varaždin 2008-07-08 Varteks Varaždin - Cracovia 3:1  MFK Ružomberok 2008-07-09 MFK Ružomberok - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2008-07-12 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:2  Arka Gdynia 2008-07-15 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2008-07-17 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Polonia Bytom 2008-07-26 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Śląsk Wrocław 2008-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice 2008-08-09 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź 2008-08-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:0  Lechia Gdańsk 2008-08-24 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków 2008-08-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2008-09-03 Piast Gliwice - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 2008-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Ruch Chorzów 2008-09-12 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2008-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 0:3  Górnik Łęczna 2008-09-23 Górnik Łęczna - Cracovia 2:3  Śląsk Wrocław 2008-09-28 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2008-10-03 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2008-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2008-10-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Polonia Warszawa 2008-10-17 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2008-10-25 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:0  ŁKS Łódź 2008-10-28 Cracovia - ŁKS Łódź 3:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-02 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2008-11-07 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Arka Gdynia 2008-11-11 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Górnik Zabrze 2008-11-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Śląsk Wrocław 2008-11-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1  Wisła Kraków 2008-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-29 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Arka Gdynia 2008-12-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Górnik Wieliczka 2009-01-24 Cracovia - Górnik Wieliczka 4:1  Przebój Wolbrom 2009-01-28 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Stal Stalowa Wola 2009-01-31 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:2  Start Otwock 2009-01-31 Cracovia - Start Otwock 2:0  FC Timişoara 2009-02-04 FC Timişoara - Cracovia 2:1  Sparta Praga 2009-02-06 Sparta Praga - Cracovia 3:1  Górnik Łęczna 2009-02-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:5  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-14 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0  GKS Katowice 2009-02-18 Cracovia - GKS Katowice 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Piast Gliwice 2009-02-28 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  ŁKS Łódź 2009-03-06 ŁKS Łódź - Cracovia 4:3  Lechia Gdańsk 2009-03-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:1  Polonia Warszawa 2009-03-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2009-03-22 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  MŠK Žilina 2009-03-28 MŠK Žilina - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2009-04-04 Cracovia - Ruch Chorzów 0:0  Polonia Warszawa 2009-04-07 Cracovia - Polonia Warszawa 2:2  Legia Warszawa 2009-04-11 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Śląsk Wrocław 2009-04-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Polonia Bytom 2009-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2009-05-03 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2009-05-09 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 2:1  GKS Bełchatów 2009-05-16 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 1:0  Górnik Zabrze 2009-05-23 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2009-05-30 Lech Poznań - Cracovia 2:2  Widzew Łódź 2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  JKS Jarosław 2009-06-06 JKS Jarosław - Cracovia 1:0