2019-08-18 LKS Jawiszowice - Cracovia II 1:10

Bilet meczowy ze zbiorów kolekcjonera Cracovii idenamecz.blog

Trener przed meczem

Michał Probierz, trener Cracovii

Śląsk ma 10 punktów i jest na pierwszym miejscu. To na pewno jest ważne, ale w naszej lidze często ogłasza się mistrza Polski i spadkowiczów po kilku kolejkach. Liga jest długa. Szanujemy przeciwnika. To bardzo doświadczony zespół, przeprowadza bardzo niewielkie zmiany w składzie. Od dawna budowany jest na dość wysokim budżecie, ma walczyć o wysokie cele. Mieli 2-3 transfery, ich nowi zawodnicy dobrze wkomponowują się w zespół. Szykuje się dobre widowisko.

Oglądałem wczoraj konferencję trenera Lavički. Ciągle słyszę, że inni trenerzy oceniają nasz styl. Jeden mówi o tym, że jest koszykarski, kolejny jeszcze co innego. Zawsze gramy 11 na 11 na boisku o wymiarach 105x68. Celem piłki nożnej jest osiąganie sukcesów i wygrywanie. Nie ma reguły, jak powinno się grać.

Trener Lavička ma dobre CV i to przekłada się na grę drużyny. Zdobywał mistrzostwa w Czechach. Trzeba to szanować. Jego zespół gra typową czeską piłkę, opartą na dobrej organizacji gry. Poprawił też grę defensywną drużyny. Płynnie przechodzą również do ataku i musimy to zneutralizować.

Krzysztof Mączyński to bardzo ważny piłkarz dla Śląska. Widać, że odbudował się tam mimo fali krytyki, która go dotknęła. Zaczął grać w Śląsku i zaczęło to dobrze funkcjonować. Na pewno jest liderem zespołu, ale w kadrze jest też kilku zawodników, którzy mogą go zastąpić bez uszczerbku na jakości w grze drużyny.

Rubio jest zawodnikiem, który może grać na kilku pozycjach. Dodatkowo trenuje - od tygodnia - z nami Góralczyk, a od poniedziałku będzie trenował Michał Rakoczy, więc jestem spokojny o naszą kadrę. Mamy zmian tyle, ile jest dostępne. Jedną trzymamy zawsze dla młodzieżowca. Nie każdy może przez to zagrać, dlatego ostatnio mówiłem o wprowadzeniu dodatkowej zmiany. Jeśli jednak nie da się zmienić reguł, zawodnicy muszą czekać cierpliwie na swoją szansę.

Mihalik i Vestenicky cały czas liczą się w walce o kadrę meczową, bo są naszymi zawodnikami. Mogą również grać w drugiej drużynie. Są prowadzone rozmowy w ich temacie, ale chcemy to robić powoli, by miało to ręce i nogi.

Źródło: Cracovia.pl [1]

"Cracovia nie sprostała liderowi. Pierwszy gol Rubio nie pomógł Cracovii w meczu ze Śląskiem Wrocław" -

W meczu 5. kolejki ekstraklasy po emocjonującym meczu Cracovia uległa Śląskowi we Wrocławiu 1:2.

To była hitowo zapowiadająca się konfrontacja. W końcu spotkał się lider z zajmująca 5. miejsce Cracovią.

Trener Michał Probierz nie zaskoczył składem, postawił na tych samych zawodników, co w poprzednim meczu, z Koroną Kielce. Obie drużyny przystąpiły do spotkania z wzajemnym respektem. Bardzo pilnowały, by się nie odkryć.

W 12 min „Pasy” powinny objąć prowadzenie – świetnie znalazł się Mateusz Wdowiak, którego wypatrzył Pele van Amersfoort, jednak z kilkunastu metrów trafił w środek bramki i Matus Putnocky obronił, strzelec dobijał, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

Gospodarze znaleźli sposób na gości w 30 min. Po wykonaniu rzutu rożnego piłka trafiła do Roberta Picha, który strzałem po ziemi ze środka pola karnego pokonał Michala Peskovicia. Sląsk poszedł za ciosem i po chwili groźnie strzelał Łukasz Broź, ale został zablokowany. W 37 min uderzał z kolei Przemysław Płacheta, piłka odbiła się rykoszetem i wypadła na rzut rożny. W rewanżu w 43 min Pelle van Amersfoort po koronkowej akcji strzelał po ziemi – i znów górą był Putnocky. W doliczonym czasie gry zakotłowało się w polu karnym Śląska, ale nie miał kto skierować piłki do siatki.

Na drugą połowę trener Probierz desygnował do gry Rubena Lopeza Hueskę czyli popularnego Rubio. Dla Hiszpana był to debiut w Cracovii w meczu o punkty. Zajął pozycję na lewej flance, a Sergiu Hanca przeszedł na prawą stronę. W 51 min Płacheta znowu zatrudnił Peskovicia, który był dobrze ustawiony. Wyróżniającym się zawodnikiem był wspomniany Płacheta, w 58 min po akcji lewym skrzydłem wyłożył piłkę Lubambo Musondzie, który jednak chybił. Krakowianom brakowało pomysłu, jak rozmontować obronę rywala. W 64 strzałem z daleka próbował van Amersfoort – Putnocky miał małe kłopoty z obroną strzału, ale poradził sobie.

W 71 min padło wyrównanie – Rubio dobrze złożył się do strzału ze środka pola karnego, posłał piłkę w kozioł i Putnocky nie miał żadnych szans na obronę. Po chwili „Pasy” mogły prowadzić – główkował dwukrotnie Ołeksij Dytiatjew – piłka jakoś nie chciała wpaść do bramki wrocławian.

Groźnie pod bramką krakowian było w 81 min – z wolnego strzelał Michał Chrapek, ale trafił w mur. Na ogromne brawa zasłużył Pesković w 83 min – w jednej akcji obronił trzy strzały wrocławian! A pomógł mu jeszcze Dytiatjew, który zablokował kolejny strzał.

Co się odwlecze… Na niekorzyść „Pasów” kapitalnym strzałem z dystansu popisał się Mateusz Cholewiak i bramkarz Cracovii nie miał nic do powiedzenia. W doliczonym czasie gry Rapa był bliski wyrównania, ale Putnocky zdołał uchronić swój zespół od straty bramki. Po kontrataku kolejną bramke dla gospodarzy mógł zdobył Płacheta, który był sam na sam z bramkarzem i dobijający Łyszczarz, ale Pesković znowu pokazał klasę. Jeszcze Janusz Gol i Rubio strzelali na bramkę Śląska, ale miejscowi zachowali prowadzenie. Sędzia rozpatrywał tę sytuację przy pomocy VAR, krakowianie sygnalizowali, że któryś z gospodarzy dotknął piłki ręką. Sędzia uznał, że o karnym nie ma mowy i zakończył mecz.
Źródło: Gazeta Krakowska 17 sierpnia 2019 [2]

"Cracovia nie dała rady liderowi" -

Cracovia nie dała rady liderowi

1-0 Robert Pich 30

1-1 Rubio 71

2-1 Mateusz Cholewiak 87

Sędziował Daniel Stefański (Bydgoszcz). Żółte kartki: Chrapek, Płacheta - Rubio, Dytiatiev, Gol (4żk). Widzów 16 702.

ŚLĄSK: Putnocky - Broź, Puerto, Golla, Stiglec - Chrapek (89 Łyszczarz), Łabojko - Musonda (74 Cholewiak), Pich, Płacheta - Exposito (82 Szczepan).

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Dytiatiev, Jablonsky, Ferraressoo - Gol - Wdowiak (46 Rubio), Lusiusz (88 Pik), van Amersfoort (85 Piszczek), Hanca - Lopes.

W I połowie Śląsk oddał jeden celny strzał, który dał mu gola i prowadzenie. W 30. minucie, po kombinacyjnym rozegraniu rzutu rożnego, piłka dotarła do Picha, który z 10 m pokonał Peskovica. Bliski podwyższenia był siedem minut później Płacheta, lecz futbolówka po rykoszecie od obrońcy przeleciała tuż obok słupka.

Krakowianie mieli idealną okazję w 13. minucie. Van Amersfoort idealnie podał do wybiegającego na czystą pozycję Wdowiaka, ten uderzył z 14 m w bramkarza, a następnie z dobitki strzelił nad poprzeczką. Na 2 minuty przed przerwą świetną szansę miał z kolei Holender, po podaniu Gola w "uliczkę". Strzelił jednak zbyt lekko i Putnocky obronił.

Druga połowa była o wiele ciekawsza, obfitowała w wiele sytuacji. Dobrze zaczęli gospodarze, groźnie strzelali Musonda i Broź. Później nastąpił bardzo dobry okres gry Pasów. W 64. minucie kłopot bramkarzowi sprawił uderzeniem z 20 m van Amersfoort. W 71. minucie goście wyrównali. Po wrzutce Hanki Dytiatiev zgrał głową na 12. metr, a Rubio (młodszy brat Carlosa Lopeza) w akrobatyczny sposób trafił do siatki. W 77. minucie mogło być 2-1 dla Cracovii. Po dośrodkowaniu Gola do główki wyskoczył Dytiatiev, ale jego strzał z 6 m obronił w kapitalnym stylu Putnocky. Minutę później Ukrainiec znów główkował, tym razem piłka poszybowała tuż nad poprzeczką.

W końcówce do ataku przeszedł Śląsk. W 82. minucie sytuacji sam na sam nie wykorzystał Cholewiak, dobitka została zablokowana, a z kolejną poradził sobie Peskovic. Pięć minut później nastąpiła decydująca dla losów meczu akcja. Cholewiak popędził prawą stroną z połowy boiska, wygrał pojedynek biegowy z Ferraresso, przed polem karnym skręcił do środka, ominął Jablonsky'ego i z 20 m huknął w prawe "okno".

Sporo działo się jeszcze w doliczonym czasie. Najpierw szansę miała Cracovia. Hanca wrzucił piłkę z lewej strony, a Rapa z 8 m uderzył; Putnocky po raz kolejny popisał się jednak wspaniałą interwencją. Gospodarze skontrowali, ale Płacheta przegrał pojedynek z Peskovicem, a Łyszczarz nie zdołał dobić piłki.

W 90+5. minucie Gol uderzył zza szesnastki, strzał ofiarnie zablokował Broź. Przez dwie minuty VAR analizował czy nie uczynił tego ręką. Werdykt okazał się pomyślny dla Śląska, sędzia nie podyktował karnego...

Statystyka meczu: 16:14 w strzałach (4:8 w celnych), 51:49% w posiadaniu piłki, 12:3 w kornerach, 110:108 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 19 sierpnia 2019 [3]

- Zaczęliśmy to spotkanie trochę nerwowo. Mieliśmy dwie-trzy straty własne, było z tym trochę problemów. Później jednak uspokoiliśmy grę. Gdybyśmy wykorzystali sytuacje, które mieliśmy na otwarcie, mecz wyglądałby inaczej. Gdybanie w piłce jednak nikogo nie interesuje. Liczy się to, co się stało.

Trochę za szybko chcieliśmy odrobić straty. Za mocno się otworzyliśmy. Mieliśmy jednak też swoje okazje. Putnocky wybronił fenomenalnie strzał Pellego. Po przerwie spodziewaliśmy się, że Śląsk się cofnie - i tak się rzeczywiście stało. Byliśmy groźni, stwarzaliśmy swoje sytuacje i z dołu wydawało się, że po trafieniu na 1:1 obydwa zespoły mogą przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Cholewiak zdobył jednak przepiękną bramkę. Powinniśmy byli przerwać akcję, nie można stracić bramki z kontry w ostatnich minutach - ale taka jest piłka. Włożyliśmy w ten mecz dużo wysiłku. To było dobre spotkanie z obydwu stron.

Czekaliśmy na to, by Rubio dostał szansę. Zdobył dziś piękną bramkę. To ważny moment, doda mu dużo pewności siebie. Musi się jeszcze trochę nauczyć tej ligi, ale będzie z niego dużo pożytku.

Vítězslav Lavička, trener Śląska

- Myślę, że widzieliśmy dziś bardzo dobry mecz. Kibice stworzyli świetną atmosferę. Duży szacunek i podziękowanie dla wszystkich, którzy przyszli na stadion.

To była bitwa o każdy metr na boisku. Jestem zadowolony, że utrzymaliśmy zwycięską mentalność. Drużyna Cracovii walczyła o punkt, miała dużo okazji w pierwszej, także w drugiej połowie. Poszliśmy jednak w ten mecz z dużym pragnieniem zwycięstwa. Wiemy, jaki był poprzedni sezon. Teraz idziemy w nowy, to nowa droga dla wszystkich zawodników. Gramy za klub, za miasto, za Śląsk, za Wrocław. Chcemy, żeby z każdym kolejnym meczem na stadionie pojawiało się coraz więcej kibiców.

Źródło: Cracovia.pl [4]

Felieton

Raf_jedynka: 90 słów o meczu (plus to co doliczy sędzia): Jakości!

Szkoda tej porażki we Wrocławiu. Niestety znów tracimy punkty w meczu, który był co najmniej do zremisowania. Mieliśmy swoje sytuacje, jednak tylko Rubio pokazał piłkarską jakość.

Zawodnicy jakich mamy w kadrze wciąż mogą grać lepiej. Pytanie brzmi jednak, dlaczego mamy na to cierpliwie czekać? Jeszcze raz powtórzę jak mantrę – potrzebujemy piłkarskiej jakości. Potrzebujemy jakościowego transferu, aby wygrywać już dziś mecze takie jak ten we Wrocławiu. Nie za rok ale jeszcze w tej rundzie sezonu 2019/20.

Swoją drogą jestem dziwnie spokojny, że po 37. kolejce będziemy w tabeli wyżej niż każdy z rywali z jakimi już zagraliśmy.

Źródło: terazpasy.pl [5]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2