2020-02-22 Cracovia II - Węgrzcanka Węgrzce Wielkie 3:3

2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2

Trener przed meczem

Michał Probierz, trener Cracovii

Nie mamy w planach wypożyczania ani Sylwestra Lusiusza, ani żadnego innego z naszych młodych zawodników. Wyjątkiem był Kamil Pestka, lecz sprawa jego wypożyczenia była dobra dla polskiej piłki. Chodziło o to, by grał i pojechał na młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Zrobiliśmy to bardziej pod kątem reprezentacji niż swoim - nie powinniśmy go wypożyczać, ale dobrze się stało, pojechał na turniej. Wcześniej, jeszcze zanim tu trafiłem, był wypożyczony Mateusz Wdowiak.

Lusiusz ma w drużynie na swojej pozycji kogoś, kto go może wiele nauczyć - Janusza Gola. Może wyciągnąć od niego różne istotne rzeczy. Janusz potrafi mieć cechy przywódcze. Może poza boiskiem nie jest gadułą, ale na boisku ma cechy przydatne zespołowi. Takie samo znaczenie dla Sebastiana Strózika, czy Daniela Pika ma znaczenie Sergiu Hanca. Michał Rakoczy też ma się od kogo uczyć. Nie wypożyczymy więc nikogo.

Zespoły Waldemara Fornalika bardzo dobrze grają, cenię go jako trenera. Powtórzę się, bo mówię to już nie pierwszy raz, ale od niego się wiele nauczyłem. Jako piłkarze dobrze się znaliśmy - teraz mamy okazję rozmawiać regularnie, raz w tygodniu o naszych zespołach. W poniedziałek mieliśmy okazję porozmawiać ostatnio. W tym momencie musimy skupić się już bardziej na sobie. W meczach między nami jest wiele zaskakujących momentów, są sploty okoliczności. Jeszcze raz gratuluję mu mistrzostwa Polski, to wielka sztuka.

Piast Gliwice to bardzo stabilny zespół. Jest do bólu zorganizowany. Będą się liczyć niuanse taktyczne. Zobaczymy, czy trener Fornalik zrobi zmiany - czy np. Felixa przesunie do środka, czy też wstawi Jodłowca. Jest wiele znaków zapytania. Na pewno po pauzie wróci Kirkeskov. To jeden z lepszych zawodników przy stałych fragmentach gry, ostatnio straciliśmy w ten sposób bramki w meczu z Piastem.

Każdy próbuje zaskoczyć czymś przeciwnika. Waldemar Fornalik zdobył mistrzostwo, to stary wyga. Jest spokojny i podstępny, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Nie planujemy żadnych transferów last minute. Nie wszystko jednak się da przewidzieć.

Źródło: Cracovia.pl [1]

"Cracovia przegrywa w Gliwicach i traci kontakt z Legią" -

Cracovia przegrywa w Gliwicach i traci kontakt z Legią

W meczu 23. kolejki ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Cracovią 1:0.

W meczu z Piastem trener Cracovii Michał Probierz postawił na tę samą jedenastkę, która zaczynała poprzednie spotkanie, z Lechem. Po wygranej Legii „Pasy” wiedziały, że aby utrzymać kontakt z liderem, też muszą zgarnąć trzy punkty. Nic z tego.

Zaczęły bardzo ostrożnie, zresztą podobnie jak Piast. W 12 min goście przeprowadzili pierwszą groźną akcję – zagrywał z prawej strony Cornel Rapa, a nabiegający na piłkę Sergiu Hanca uderzył nad poprzeczką. W 21 min gospodarze odpowiedzieli ładnym strzałem Bartosza Rymaniaka przewrotką – piłka przeleciała nad poprzeczką.

Ładny atak krakowianie przeprowadzili w 27 min, Pelle van Amersfoort wymanewrował obronę, podał do Hanki, który jednak nie zdołał oddać strzału. Tuż przed końcem pierwszej połowy van Amersfoort strzelał z dystansu – też nad bramką. W doliczonym czasie gry I połowy Piast wyprowadził groźną kontrę, ale nie zakończył jej strzałem.

Cracovia miała więcej z gry, prezentowała się przeciętnie, ale bardzo odpowiedzialnie, zabezpieczając dostęp do własnej bramki. Piast też grał bardzo odpowiedzialnie, więc bezbramkowy wynik nie dziwił. W II połowie uderzał Tom Hateley, ale strzał był zbyt sygnalizowany, by zaskoczyć Michala Peskovicia. Po chwili czwartą żółtą kartkę otrzymał Kamil Pestka za faul na Badii i opuści najbliższy mecz z Legią. Niebawem było bardzo groźnie pod krakowską bramką, gdy główkował Patryk Tuszyński, ale Pesković popisał się kapitalnym refleksem i wybił piłkę.

W 60 min Piast dopiął swego, po podaniu Rymaniaka, z bliska strzelał Sebastian Milewski i Pesković nie był w stanie obronić tego uderzenia. Krakowianie musieli zaryzykować i zaatakować. Trener Probierz dokonał jednocześnie dwóch zmian. Kwadrans przed końcem groźnie strzelał Rafael Lopes, ale Frantisek Plach spokojnie obronił. Po chwili po podaniu Thiago uderzał Hanca, tuż obok słupka. W 80 min gospodarze wyprowadzili groźna kontrę, którą zakończy strzałem Gerard Badia, na szczęście dla krakowian – niecelnym. W 86 min po wrzutce z boku główkował van Amersfoort – bramkarz gospodarzy był czujny. W doliczonym czasie gry goście nie stworzyli sobie sytuacji, w której mogliby wyrównać.
Źródło: Gazeta Krakowska 22 lutego 2020 [2]

"Mistrz przerwał serię Cracovii. Cenna wygrana Piasta" -

Mistrz przerwał serię Cracovii. Cenna wygrana Piasta

Piast Gliwice zwyciężył z Cracovią 1:0 w meczu rozgrywanym w ramach 23. kolejki PKO Ekstraklasy. Gola na wagę trzech punktów zdobył Sebastian Milewski. Mistrz Polski przerwał więc serię trzech zwycięstw zespołu z Krakowa.

Piast Gliwice wygrał z Pasami 1:0. Jedynego gola strzelił Sebastian Milewski. - Po swoim trafieniu na początku nie wiedziałem, co robić, ale potem pokazałem serduszko dla mojej dziewczyny – mówił uradowany młodzieżowiec.

W wyjściowym składzie mistrzów Polski zabrakło Piotra Parzyszka, który w dwóch wcześniejszych wiosennych meczach oddał dwa strzały (ani jeden z nich nie był celny). Napastnik Piasta musiał czuć się dziwnie, bo ostatni raz rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych ponad rok temu - 9 lutego, także z Cracovią (1:2).

Trener Waldemar Fornalik wolał postawić z przodu na Patryka Tuszyńskiego, który, licząc dzisiejszy mecz, nie zdobył bramki już od 25 spotkań ligowych. W sobotę miał idealną okazję, aby przerwać czarną serię. Po rzucie rożnym pilnujący go obrońca Cracovii poślizgnął się, napastnik miał przed sobą tylko bramkarza, uderzył głową, ale Michal Pesković nie dał się zaskoczyć.

Wyręczył go Sebastian Milewski. W 59 minucie Bartosz Rymaniak ruszył z prawej strony, wrzucił piłkę, młodzieżowiec przyjął ją i uderzył wolejem, futbolówka odbiła się jeszcze od bramkarza Cracovii i wpadła do siatki. Słowak był wściekły, bo czuł, że może ten strzał obronić. Milewski, z którego trener Waldemar Fornalik zrobił skrzydłowego (wcześniej grał jako defensywny pomocnik) w swoim 43 meczu w ekstraklasie zdobył wreszcie pierwszą bramkę. Miał także inne okazje. - Jestem teraz skrzydłowym i muszę też trafiać do siatki, chciałbym w tym sezonie zdobyć trzy gole – mówił 21-letni gracz.

Pod koniec spotkania kibice gości krzyknęli „Gol”. Pelle van Amersfoorta uderzył, Frantisek Plach złapał piłkę, ale fani siedzący za bramką i kilku graczy Cracovii było przekonanych, że piłka przekroczyła linię bramkową, lecz tak jednak nie było.

Hit kolejki, czyli starcie mistrza Polski z wiceliderem rozczarowało. Sporo było kiksów, mało ciekawych zagrań. W 12. minucie Sergiu Hanca mógł zdobyć bramkę klatką piersiową. Piłka odbiła się i przeleciała nad słupkiem. Rumun miał czasami jednak problemy z opanowaniem piłki - kiedy w prostej sytuacji przewrócił się na futbolówce, wzbudził radość na trybunach. W pierwszej połowie Bartosz Rymaniak przyjął piłkę w polu karnym i uderzył przewrotką. To mógł być ładny gol, ale nie trafił w światło bramki.
Leszek Błażyński
Źródło: Przegląd Sportowy 22 lutego 2020 [3]

"Cracovia zastopowana w Gliwicach" -

Cracovia zastopowana w Gliwicach

1-0 Sebastian Milewski 59

Sędziował Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Pestka (4żk), Rapa, Siplak (Cracovia). Widzów 4176.

PIAST: Plach - Rymaniak, Korun, Czerwiński, Kirkeskov - Badia (87 Konczkowski), P. Sokołowski (81 Jodłowiec), Hateley, Milewski - Felix - Tuszyński (70 Parzyszek).

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Helik, Jablonsky, Pestka (66 Siplak) - Gol (78 Vestenicky) - Hanca, Lusiusz, van Amersfoort, Fiolic (66 Thiago) - Lopes.

Cracovia nie zagrała już tak dobrze jak z Lechem. Nie było w jej poczynaniach takiej samej determinacji i agresywności, gry wysokim pressingiem; nie było też zbyt wielu akcji z polotem. Mimo to w I połowie to goście sprawiali nieco lepsze wrażenie. Pierwszą okazję mieli w 12. minucie, gdy po wrzutce Rapy z prawego skrzydła nabiegający Hanca, naciskany mocno przez obrońcę, uderzył nad poprzeczką. Drugą szansę krakowianie wypracowali w 44. minucie, ale po strzale Pestki z lewej strony pola karnego Plach złapał piłkę.

Piast zagroził najbardziej w 35. minucie, gdy po centrze Rymaniaka z prawego skrzydła Felix spóźnił się do podania o pół metra.

Pierwszy kwadrans po przerwie należał do gliwiczan. W 54. minucie po "główce" Tuszyńskiego gości uratował Peskovic, ale pięć minut później futbolówka wpadła już do siatki. Błędy popełnili boczni obrońcy. Najpierw Pestka nie upilnował Rymaniaka, który popędził prawą stroną i zagrał na drugą stronę, gdzie z kolei Rapa pozwolił, by do strzału doszedł Milewski. Po jego silnym strzale z 7 m piłka po rękach golkipera znalazła się w bramce.

Pasy próbowały wyrównać, ale nie za bardzo potrafiły przebić się przez bardzo dobrze zorganizowaną defensywę gospodarzy. W 77. minucie zza szesnastki uderzył dołem Hanca, lecz obok słupka. Z kolei w 85. minucie po "główce" van Amersfoorta z 7 m Plach z refleksem interweniował na linii bramkowej.

Gliwiczanie dobrze wyprowadzali kontry, w 80. minucie Badia w korzystnej sytuacji strzelił nad poprzeczką.

W sumie typowy mecz na remis, wygrał jednak Piast, który wykorzystał błąd krakowian.

Statystyka meczu: 11:11 w strzałach (5:5 w celnych), 50:50% w posiadaniu piłki, 7:9 w kornerach i 112:114 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

st
Źródło: Sportowe Tempo 22 lutego 2020 [4]

Zaczęliśmy bardzo dobrze. W meczu widać był wyraźną fazę wymiany ciosów pomiędzy oboma zespołami. Staraliśmy się grać otwarte spotkanie.

Przy utracie bramki popełniliśmy duży błąd taktyczny, a Piastowi udało się to wykorzystać. W drugiej połowie nie stworzyliśmy dogodnej sytuacji. Nie tak wyobrażaliśmy sobie ten mecz, jednak taka jest piłka. Gratuluję zespołowi Piasta.

Trzeba przyznać, że warunki boiska nie pomagały zawodnikom, ale obie drużyny miały takie samo boisko i nie było bezpośrednim powodem naszej porażki.

Waldemar Fornalik trener Piasta

Spotkaliśmy się z bardzo dobrym przeciwnikiem. Cracovia dobrze gra w piłkę - to drużyna od dłuższego czasu budowana systematycznie. Jej miejsce w tabeli nie jest przypadkowe. Mecz odbywał się pod dyktando założeń taktycznych, kto popełni błąd – przegrywa i tak się stało.

Wiedzieliśmy, że Cracovia ma swoją wartość i nie jesteśmy w stanie w każdym meczu atakować. Mieliśmy sytuacje, w których świetnie bronił Pesković. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tego spotkania.

Warunki murawy nie ulegną większej zmianie do maja, a gruntowniejsze akcje są możliwe dopiero po sezonie.

Źródło: Cracovia.pl [5]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2