Ramírez
Sekulski (68' Kujawa)

2019-07-27 Dalin Myślenice - Cracovia II 3:3

plakat zapowiadający mecz

"Cracovia - ŁKS Łódź. To nie tak miało być. Niespodziewana porażka "Pasów". Wizja Moskala lepsza tym razem od wizji Probierza" -

Piłka nożna - PKO Ekstraklasa. „Gola dla ŁKS zdobył Maksymilian Rozwadowski” - ogłosił w 56 minucie spiker. Imię się zgadzało, nazwisko nie. Strzelec tak naprawdę nazywał się Rozwandowicz, a Rozwadowskim został w wyniku pomyłki przygotowującego składy biura prasowego Cracovii. Nazwiska piłkarzy ŁKS, w kilku przypadkach dla wielu w Polsce do tej pory anonimowe, teraz zostaną jednak w Krakowie dobrze zapamiętane. Łodzianie przedstawili się „Pasom” w taki sposób, że wyjechali spod Wawelu z trzema punktami. Dla krakowian to porażka 1:2 tyleż niespodziewana, co bolesna. Inauguracja nowego sezonu ekstraklasy na stadionie przy ul. Kałuży miała wyglądać zupełnie inaczej.

To było zderzenie skrajnych wizji. Najbardziej umiędzynarodowionej drużyny ligi z najbardziej polską. W wyjściowym składzie Cracovii było trzech Polaków, w ŁKS – jeden obcokrajowiec.

- Lepiej by było mieć samych Polaków, ale tych zawodników na wysokim poziomie nie ma za wiele. A jeśli już są, to szybko stąd wyjeżdżają – mówił przed meczem właściciel i prezes „Pasów” Janusz Filipiak dla Canal Plus. - Pracujemy jednak nad tym, żeby te proporcje zmieniać. Wzmocniliśmy drużynę Centralnej Ligi Juniorów, z fajnej strony pokazywali się też młodzi gracze na zgrupowaniu w Słowenii. A poza wszystkim zobaczymy też jak ŁKS będzie się prezentował w ekstraklasie.

Beniaminek z Łodzi już po swoim pierwszym meczu (z Lechią Gdańsk, 0:0) zaczął cieszyć się sławą zespołu, który lubi grać kombinacyjnie i będzie chciał zrywać z ligową rutyną. Wprawdzie jego trener Kazimierz Moskal już ciężko wzdychał, gdy słyszał określenie „krakowska piłka”, ale przed meczem pod Wawelem siłą rzeczy zakurzone już nieco pojęcie zostało przypomniane.

Cracovia nie zamierzała jednak pozwolić rywalom na budowanie pozytywnego wizerunku swoim kosztem i już w pierwszym kwadransie Rafael Lopes miał dwie świetne sytuacje. W pierwszym przypadku jednak łodzian uratował bramkarz Michał Kołba, a w drugim – słupek. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi i ŁKS gwałtownie zaciągnął hamulec rozpędzonym krakowianom. Dani Ramirez jednym podaniem przechytrzył całą obronę „Pasów”, na czystą pozycję wyszedł Łukasz Sekulski i technicznym strzałem pokonał Michala Peskovicia.

„Pasy” ruszyły do odrabiania strat, ale w ich atakach bardziej widać było urażoną dumę niż wypracowane schematy. Pod łódzką bramką bywało gorąco, ale pośpiech i nerwy gospodarzom nie pomagały. Do tego kilka udanych zagrań łodzian sprawiło, że nie wytrzymał trener Michał Probierz. Szybko wskazał winnego i już w 30 minucie ściągnął z boiska Kamila Pestkę, który tym razem grał jako lewy pomocnik (do gry na lewej obronie wrócił Michal Siplak). Specyfika tej zmiany polegała nie tylko na jej gwałtowności, ale również na tym, że dotyczyła zawodnika o statusie młodzieżowca. Na placu gry pojawił się więc 19-letni Sylwester Lusiusz, środkowy pomocnik, co dodatkowo skutkowało zmianą ustawienia linii pomocy.

Niewiele to jednak zmieniło w grze „Pasów”. Nie brakowało im chęci, bo krakowianie chwilami dominowali, lecz pomysłów, jak przewagę wykorzystać. Czasem można było odnieść wrażenie, że zawodnicy grają obok siebie zamiast ze sobą, dużo było nieporozumień, nawet kłótni. Czasem można było odnieść wrażenie, że zawodnicy grają obok siebie zamiast ze sobą. Na dodatek goście pokazali się też jako zespół dobrze zorganizowany w defensywie.

W przerwie trener Probierz energicznie zagonił wszystkich do szatni, ale po kwadransie nie wyszła z niej wcale inna drużyna. Mało tego, nieoczekiwanie spadł drugi cios, trochę przypadkowy. Po zagraniu piłki ręką w polu karnym przez Michała Helika arbiter podyktował rzut karny, a Maksymilian Rozwandowicz zdobył drugą bramkę dla łodzian.

Reakcja szkoleniowca „Pasów” była szybka. Wszystko postawił na jedną kartę i wpuścił na boisko Sergiu Hankę i Mateusza Wdowiaka.

Szturm trwał już do końca spotkania, ale jego efekt przyszedł dopiero w 90 min. Za późno. Ładny gol Hanki nie wystarczał nawet do otarcia łez.

- Chcemy być w pierwszej czwórce i powalczyć o miejsce na podium – mówił w C+ prezes Filipiak. Ta zaskakująca porażka planów nie unieważnia, ale zasiewa trochę wątpliwości.

1-2 Sergiu Hanca 90

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Helik, Jablonsky - Klimczak, Sobociński. Widzów 8043.

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Helik, Jablonsky, Siplak - Gol - Cecaric (60 Wdowiak), van Amersfoort, Dimun (60 Hanca), Pestka (30 Lusiusz) - Lopes.

ŁKS: Kołba - Grzesik (78 Bogusz), Rozwandowicz, Sobociński, Klimczak - Piątek - Ramirez, Wolski, Kalinkowski, Bryła (46 Pirulo) - Sekulski (68 Kujawa).

W pierwszym kwadransie dwie szanse miał Lopes. W 7. minucie, po wrzutce Pestki z lewego skrzydła, trafił w bramkarza. Z kolei w 15. minucie uderzył z 13 m w dalszy, lewy słupek.

ŁKS odpowiedział piękną akcją i golem. Kołba podał na prawo do Rozwandowicza, ten do środka do Ramireza, który idealnie zagrał do wybiegającego na czystą pozycję Sekulskiego. Napastnik łodzian strzelił celnie "po długim" z kilkunastu metrów w prawy, dolny róg.

W I połowie gospodarze przeważali, mieli jeszcze dwie dobre sytuacje. W 22. minucie po "główce" van Amersfoorta piłkę blokował Rozwandowicz, wydawało się, że ręką, ale sędzia przewinienia się nie dopatrzył. Dobijał Jablonsky, lecz bramkarz wybił futbolówkę na korner. W 36. minucie mógł wyrównać Lopes, dostał dobre podanie, ale je zmarnował.

Pierwszy kwadrans po przerwie należał do beniaminka. W 49. minucie strzałem z 25 m Ramirez sprawił kłopot Peskovicowi, do dobitki odrobinę spóźnił się Sekulski. Pięć minut później szczęście sprzyjało gościom. Wolski dogrywał z prawej strony do środka, a po drodze piłka uderzyła w rękę padającego na murawę Helika. Za przypadkowe zagranie arbiter podyktował karnego. Rozwandowicz przymierzył w prawy, dolny róg i było 0-2.

Krakowianie próbowali odrobić straty, lecz nie potrafili sforsować dofensywy rywali. W 70. minucie, po centrze Rapy z prawej strony, główkował van Amersfoort, ale Kołba paradą zażegnał niebezpieczeństwo.

W 79. i 80. minucie łodzianie mogli przybić pieczęć na zwycięstwie. Z bliska w "krótki" róg strzelali Klimczak i Pirulo, Peskovic nie dał się jednak pokonać.

Gospodarze nie rezygnowali. W 85. minucie Lopes zagrał z prawego skrzydła na bliski słupek, Lusiusz przedłużył i futbolówka trafiła w dalszy słupek, po czym potoczyła się wzdłuż linii bramkowej zanim złapał ją golkiper. Po analizie VAR okazało się, że gola nie ma. Za to był w 90. minucie. Wdowiak zagrał z prawej strony na lewo, a Hanca z półwoleja, z ok. 15 m, przymierzył pięknie do siatki przy lewym słupku.

Na wyrównanie zabrakło czasu, zwłaszcza że goście bardzo mądrze rozgrywali piłkę i w 90+3. minucie mogli nawet podwyższyć. Z kolejnym uderzeniem w "krótki" rog, w wykonaniu Pirulo, poradził sobie znów Peskovic.

Statystyka meczu: w strzałach 22:15 dla Cracovii (6:7 w celnych), w kornerach 8:5, w posiadaniu piłki 48:52%, pod względem ilości przebiegniętych kilometrów 116:122 km.

st
Źródło: Sportowe Tempo 28 lipca 2019 [2]

Michał Probierz, trener Cracovii

- Moim błędem było wystawienie Kamila Pestki na lewej pomocy. Chcieliśmy zabezpieczyć środek trochę inaczej, niż w poprzednich spotkaniach i wdrożyć kolejnego młodzieżowca do składu. Kamil miał jednak na tej pozycji duże problemy, i to był błąd. Trzeba go jednak przyjąć.

Przy 0:0 mieliśmy sytuacje i słupek w wykonaniu Rafy Lopesa. Po jednym z ataków ŁKS straciliśmy jednak bramkę. W drugiej połowie chcieliśmy szybko to odrobić, po chwili nieuwagi straciliśmy drugą bramkę. Postawiliśmy wszystko na jedną kartę. Wiedzieliśmy, że wtedy ŁKS będzie również miał swoje sytuacje. Szkoda, że nie udało się zremisować nawet w tej ostatniej minucie. Nie możemy popełniać takich błędów, jakie zdarzyły się nam dzisiaj.

Nie chcieliśmy nikogo skreślać po meczu pucharowym. Grali dziś między innymi Čečarić i Jablonsky, którzy bardzo solidnie zaprezentowali się w Lidze Europy. Coś kosztem czegoś - jeśli grają jedni, w kadrze meczowej nie ma innych, dziś Dąbrowskiego i Dytiatieva. Musimy również pamiętać o jednej zmianie dla młodzieżowca. Tego będziemy się powoli w ekstraklasie uczyć.

Po drugiej kolejce jeszcze nikt nie spadł ani nie zdobył mistrza. Droga do mistrzostwa jest bardzo długa. Musimy złapać pewność siebie. Mamy teraz pełen mikrocykl, by przygotować się do meczu z Rakowem.

Kazimierz Moskal, trener ŁKS-u

- Moim zawodnikom należą się gratulacje. Mogliśmy zamknąć mecz po drugiej bramce, lecz najważniejsza jest wygrana. Zwycięstwo nad pucharowiczem na jego terenie i wygrana z Michałem Probierzem to rzeczy bezcenne. Pierwsze mecze gramy z silnymi drużynami i na pewno da nam to pewność siebie, której potrzebujemy.

Jeśli strzeliliśmy dwie bramki, a Cracovia jedną, to wygraliśmy zasłużenie. Ciągle jest w nas jeszcze dużo entuzjazmu. Strzeliliśmy bramkę w prosty sposób, ale był to sposób skuteczny. Wystarczyło, by zdobyć dziś trzy punkty. Jeśli zespół w pierwszoligowym składzie wygrywa z Cracovią na wyjeździe, to nie ma powodu, by szukać dziury w całym.

Źródło: Cracovia.pl [3]

Felieton

Raf_jedynka: 90 słów o meczu (plus to co doliczy sędzia): Jakość robi różnicę

Ani w Dunajskiej Stredzie, ani w Lubinie, ani w Krakowie nie byliśmy słabsi niż rywale. Jednak to już czwarty kolejny raz „czegoś” brakuje, aby praca przyniosła oczekiwane efekty.

Czego więc zabrakło, by szykować się na wyjazd do Aten i ograć rywali w dwóch pierwszych kolejkach sezonu? Wszelkie statystki wyglądają dobrze. Stwarzamy sytuacje, a więc brakuje nam „tylko” jakości.

Tą jakość dają zawodnicy, którzy robią różnicę. ŁKS miał Ramireza. My naszą jakość oddaliśmy Extramadurze i wypuściliśmy do Indii. W zamian nie zyskując jak na razie nic...

Prezesie czy naprawdę lepiej jest mieć pieniądze zamiast piłkarzy?

Źródło: terazpasy.pl [4]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2