2019-08-24 Cracovia II - Pcimianka Pcim 3:1

Bilet meczowy ze zbiorów kolekcjonera Cracovii idenamecz.blog

Trenerzy przed meczem

Michał Probierz, trener Cracovii

W kwestii sprzedaży Damiana Dąbrowskiego nie wszystko mamy jeszcze dopięte. Rozmawiałem z Damianem. Jest tym zawodnikiem, który kosztem młodzieżowca stracił miejsce w składzie. Dla niego jest lepiej, by grał. Trzeba mu życzyć powodzenia.

Rubio "uczy się" tej ligi, ale robi to wielu zawodników. Nam się tylko wydaje, że ta liga jest prosta i łatwa. W każdy mecz trzeba włożyć multum zdrowia i to widać po graczach. Zdobył piękną bramkę, jesteśmy z niego zadowoleni. Szkoda, że nie była to bramka punktowa, ale brał również udział w innych ważnych akcjach. Nad mankamentami regularnie pracujemy w tygodniu. Uczy się też kwestii językowych, na pewno rozumie coraz więcej po angielsku.

Michal Siplak wraca do treningu. Dostał powołanie na kadrę, ale z niego nie skorzysta. Musi przejść rehabilitację tutaj, na miejscu.

Jeśli chodzi o Arkę, widać efekty tego, że Trener Zieliński postawił na obronę. Zagrali ostatnio na zero, mieli też swoje sytuacje. Mogli wygrać ten mecz. Czeka nas bardzo trudne spotkanie. To rywal, który ma bardzo silne stałe fragmenty gry. Dużo również uderzają z dystansu. Musimy się dobrze nastawić do tego meczu. Jak pokazuje nasza liga, nie ma w niej zdecydowanych faworytów. Chcemy zrobić swoje. Uważam, że zagraliśmy we Wrocławiu bardzo dobre spotkanie. Padła w nim jednak piękna bramka, która zadecydowała o wyniku. Dlatego piłka nożna jest taka piękna. Można byłoby mieć pretensje, gdybyśmy nie walczyli do końca. Do ostatnich minut jednak staraliśmy się zremisować to spotkanie.

Cieszymy się, że nasi zawodnicy dostają powołania do reprezentacji narodowych. To podnosi ich wartość piłkarską. Cieszyliśmy się po sezonie, że Mateusz Wdowiak i Kamil Pestka pojechali na Mistrzostwa Europy. Każdego trenera cieszy indywidualny postęp jego zawodników. Nie da się zadowolić wszystkich i doprowadzić do takiej formy, jakiej by się chciało.

Liczyliśmy na dłuższą grę w pucharach, która da każdemu zawodnikowi możliwość pokazania się. Mogliśmy jednak wczoraj tylko kibicować w telewizji. Wszyscy patrzą na puchary i chcą iść do przodu. Na pewno powołanie dla Sergiu Hanki go cieszy. Dla każdego zawodnika reprezentowanie swojego kraju to wielkie wyróżnienie.

Źródło: [1]

Jacek Zieliński, trener Arki Gdynia

Jedziemy do Krakowa powalczyć o pierwszą pełna pulę w tym sezonie.

Źródło: [2]

"Cracovia wywiązała się z roli faworyta i pokonała Arkę Gdynia" -
gazetakrakowska.pl

Cracovia wywiązała się z roli faworyta i pokonała Arkę Gdynia

W meczu 6. kolejki ekstraklasy Cracovia uporała się z Arką Gdynia.

Bez Janusza Gola (po raz pierwszy w tym sezonie) przystąpiła Cracovia do tego meczu. W drugiej linii zastąpił go Milan Dimun. Na skrzydle też nastąpiła zmiana – Filip Piszczek zagrał w miejsce Mateusza Wdowiaka. Krakowianie mieli kłopoty z kreowaniem sytuacji, w 21 min strzelał wprawdzie Cornel Rapa, ale niecelnie. W bramkę trafił Pelle van Amersfoort, ale strzał był za lekki, by zrobić krzywdę Pavelsowi Steinborsowi.

W 30 min padł wreszcie gol. Rafael Lopes świetnie odwrócił się z piłka i strzałem z 20 m w róg bramki pokonał golkipera. Aktywa gości? Przede wszystkim niecelne strzały, jak ten Adama Deji z 40 min z rzutu wolnego. W doliczonym czasie gry I połowy w polu karym padł David Jablonsky. Sędzia wskazał na „wapno”, a VAR nie podważył jego decyzji. Do piłki podszedł Sergiu Hanca i pewnie wykonał „jedenastkę”. To jego już czwarty gol w tym sezonie. Sędzia wznowił grę, ale po chwili zakończył tę część gry.

Cracovii grało się bardzo łatwo, w drugiej połowie sunęły ataki na bramkę gości. W 62 min strzelał van Amersfoort, ale dobrze nie trafił w piłkę i efekt strzału był znacznie gorszy od zamierzonego. „Pasy” jednak dominowały i raz po raz na przedpolu bramki Steinborsa było gorąco. Z kolei Michal Pesković pozostawał bezrobotny. Pięknie do strzału głową złożył się van Amersfoort i po raz trzeci pokonał bramkarza gości.To już był nokaut Arki. Goście jednak odpowiedzieli honorowym trafieniem Davita Schirtladze.

Cracovia – Arka Gdynia 3:1 (2:0) Bramki: 1:0 Lopes 30, 2:0 Hanca 45+2 karny, 3:0 van Amersfoort 89, 3:1 Schirtladze 90+2.

Cracovia: Pesković – Rapa, Dytiatjew, Jablonsky, Ferraresso – Hanca, Lusiusz (80 Pik), van Amersfoort, Dimun, Lopes (88 Lopez Huesca) - Piszczek (69 Cecarić).

Arka: Steinbors – Olszyk, Maghoma, Danch, Helstrup – Jankowski, Deja, Budziński (46 Schirtladze), Nalepa, Młyński (64 Łoś) – Serrarens (79 Siemaszko).

Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Żółte kartki: Olszyk (26, faul), Danch (51, faul). Widzów: 7341.
Źródło: gazetakrakowska.pl 24 sierpnia 2019 [3]

"Bez Gola, ale z punktami" -
Sport

Bez Gola, ale z punktami

Drużyna Michała Probierza pewnie pokonała outsidera z Gdyni.

Ten, kto myślał, że brak lidera Janusza Gola, który w pięciu kolejkach uzbierał cztery żółte kartki i w meczu z Arką musiał pauzować, odbije się na grze ofensywnej Cracovii, mylił się, i to bardzo. Krakowianie nie tylko od początku spotkania pokazali swój styl, ale także umiejętnie finalizowali swoje akcje.

Sygnał do ataku dał słowacki rozgrywający Milan Dimun. To on właśnie, zastępując Gola, w 7 minucie uderzył z dystansu, ale Pavels Steinbors był czujny. Bramkarz gości nie miał już jednak nic do powiedzenia w 30 minucie. Po szybko rozegranej akcji Pelle van Amersfoort dośrodkował z prawego skrzydła i piłka dotarła w polu karnym do Rafaela Lopesa. Portugalczyk nie tylko opanował futbolówkę na 11. metrze, ale jeszcze zakręcił Michalem Olczykiem i wykonał egzekucję.

Na drugie trafienie kibice gospodarzy musieli czekać, aż w doliczonym czasie gry I połowy sędzia Paweł Gil obejrzy zapis z wideo. Analiza VAR przekonała arbitra, że David Jablonsky, zaatakowany w polu bramkowym przez Fabiana Serrarensa i Adama Deję, wywalczył rzut karny. Do piłki ustawionej na ,,wapnie" podszedł Sergiu Hanca. Strzelił na tyle mocno, że golkiper Arki, choć wyczuł intencje rumuńskiego pomocnika i rzucił się we właściwą stronę, nie zdążył z interwencją.

Po przerwie najbardziej aktywny był van Amersfoort, którego szkoleniowiec ,,Pasów" regularnie wystawia w wyjściowej jedenastce. Holender w 89 min odpłacił za zaufanie strzeleniem swojego pierwszego gola dla Cracovii. Po wrzutce Cornela Rapy wykonał w powietrzu piruet i efektowną główką posłał piłkę w okienko bramki gdynian.

Arka po przerwie próbowała wrócić do gry i gdyby w 66 min Serrarens celnie strzelił z 7 metra, końcówka meczu byłaby bardziej emocjonująca. 28-letni holenderski napastnik w idealnej sytuacji posłał jednak piłkę obok słupka. Dopiero gdy krakowianie przypieczętowali zdobycie 3 punktów, gdynianie pokazali, że też potrafią celnie strzelać. Za ratowanie honoru drużyny Jacka Zielińskiego wziął się wprowadzony po przerwie Dawit Schirtladze. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry, przed posłaniem piłki do siatki, sfaulował jednak Ołeksija Dytiatjewa. Dopiero w ostatniej akcji spotkania Gruzin dopiął swego. Po długim podaniu Adama Dancha ruszył na przebój, ograł w polu karnym ukraińskiego stopera Cracovii i z 10 metra huknął pod poprzeczkę, ustalając wynik.

3-1 Dawit Skhirtladze 90+3

Sędziował Paweł Gil (Lublin). Żółte kartki: Olczyk, Danch (Arka). Widzów 7341.

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Dytiatiev, Jablonsky, Ferraresso - Dimun - Hanca, Lusiusz (80 Pik), van Amersfoort, Lopes (88 Rubio) - Piszczek (69 Cecaric).

ARKA: Steinbors - Olczyk, Danch, Maghoma, Helstrup - Deja, Nalepa - Młyński (64 Łoś), Budziński (46 Skhirtladze), Jankowski - Serrarens (79 Siemaszko).

Obiecująco zaczęła Arka, Nalepa przymierzył z wolnego, z boku boiska, pod poprzeczkę, ale Peskovic był na posterunku. To był jedyny celny strzał gości w I połowie.

Grająca bez pauzującego za kartki Gola Cracovia szybko przejęła inicjatywę i do przerwy zdołała zdobyć dwie bramki. W 30. minucie z prawego skrzydła zacentrował van Amersfoort, na 10. metrze Lopes przechytrzył Olczaka i splasował futbolówkę w siatce. W doliczonym czasie I połowy, w zamieszaniu od bramką gdynian, sfaulowany został przez Deję Jablonsky. Sędzia podyktował jedenastkę, VAR potwierdził jego decyzję. Hanca uderzył z karnego w lewy, dolny róg, to jego 4. trafienie w tym sezonie.

Arka mogła złapać kontakt w 67. minucie, lecz Serrarens spudłował z 10 m będąc na doskonałej pozycji. Później dwie szanse dla Pasów miał Lopes. W 71. minucie jego "główkę" z 5 m obronił Steinbors, podobnie jak strzał z 13 m osiem minut później.

W 89. minucie krakowianie podwyższyli na 3-0. Dośrodkował Rapa, a van Amersfoort tyłem głową skierował piłkę z 8 m do siatki.

W doliczonym czasie Dytiatiev nie poradził sobie z Gruzinem Skhirtladze, który z 12 m huknął pod poprzeczkę przy bliższym słupku.

Statystyka meczu: 15:8 w strzałach (10:2 w celnych), 49:51% w posiadaniu piłki, 3:3 w kornerach, 111:108 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 25 sierpnia 2019 [4]

Chcę podziękować Damianowi Dąbrowskiemu za dwa lata wspólnej pracy. To gracz, do którego mam wielki szacunek jako człowieka i zawodnika. Borykał się z kontuzjami, chwała dla niego, że wrócił. Przed nim nowe wyzwanie. Życzę mu wszystkiego dobrego w nowym klubie.

Zmiana otoczenia też czasem pomaga w pewnych elementach. Między mną i Damianem nie ma żadnej kłótni, żadnego drugiego dna. Jest kwestia młodzieżowca, który musi grać. Gra Lusiusz, chcemy również dać szansę Pikowi od pierwszej minuty, choć nie wiem, czy już w następnym meczu. Od niedawna trenuje z nami także Ożóg. Czasem trzeba się pożegnać z zawodnikami i sprowadzić nowych, by zespół miał przed sobą nowe wyzwania. Ze mną nie ma problemów żaden zawodnik, który jest profesjonalistą i chce się rozwijać.

Takie spotkania jak dziś są najtrudniejsze. Wszyscy dopisywali sobie trzy punkty jeszcze przed meczem, ale pokazaliśmy dobrą grę. Dużym plusem dla nas jest piękna bramka Lopesa i dobry występ Pelle. Nowi zawodnicy powoli wkomponowują się w zespół, idą do przodu. Szkoda jedynie utraty bramki w ostatnich minutach. Bardzo zależało nam, by wygrać do zera. Musimy ciągle pracować nad konsekwencją i odpowiedzialnością.

Przed przerwą reprezentacyjną mamy jeszcze przed sobą mecz z Lechem. Zrobimy wszystko, by w następną niedzielę pokazać się z jak najlepszej strony. Wierzymy, że z lepszym efektem, niż we Wrocławiu.

Źródło: [5]

To dla mnie fajny powrót, na Cracovię zawsze przyjeżdżam z sentymentem. Natomiast jest to też powrót nieudany. Przegraliśmy z lepszą drużyną. Nie udźwignęliśmy tego meczu przyjaźni i nasza sytuacja robi się ciężka.

Musimy się skupić na tym, że gramy o utrzymanie. Próbujemy skleić drużynę, zawodnicy przychodzili do nas w różnych momentach okresu przygotowawczego. Jedynym, który przyszedł odpowiednio wcześnie, był Busuladzić. Ja w tych chłopaków wierzę. Jesteśmy powoli postrzegani jako zespół, który się odstrzela, ale jeszcze powalczymy. Niejednego jeszcze zaskoczymy.

Pracowaliśmy razem z Damianem Dąbrowskim z dobrymi efektami. Za mojej kadencji stał się kadrowiczem. Jego karierę niestety przyhamowały trzy kontuzje w najgorszym momencie. Uważam jednak, że trafił do dobrego klubu, który będzie się bił o najwyższe cele w Polsce. Jest w stanie dużo temu klubowi dać.

Źródło: [6]

Felieton

Raf_jedynka: 90 słów o meczu (plus to co doliczy sędzia): Słodko-gorzko

To nie było kolejne ligowe spotkanie. Zwycięstwo w meczu przyjaźni uczyniło Michała Probierza rekordzistą pod tym względem w historii Cracovii, na najwyższym poziomie rozgrywek. Cracovia Probierza zwyciężała 33 razy w 80 spotkaniach. Cracovia Zielińskiego 31 razy w 83 spotkaniach.

Przed meczem z Arką prezes pożegnał Marcina Budzińskiego i Damiana Dąbrowskiego. Każdy kto uwierzy, że to najlepsze rozwiązania dla Cracovii da dowód najwyższego zaufania dla włodarzy klubu.

W Cracovii - klubie z tożsamością i historią, tylko bezwzględne zwrócenie się ku wynikowi sportowemu może uzasadniać takie ruchy. Rozumiem że nie ma sentymentów, bo gramy o Mistrzostwo.

Źródło: terazpasy.pl [7]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2