4-4-2
Mecz poprzedniego dnia:

2009-05-02 Polonia Warszawa (ME) - Cracovia (ME) 2:0

Liga: Cracovia - Polonia Warszawa 1:0 (0:0)

W porównaniu z poprzednim meczem z Polonią Bytom trener Artur Płatek dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie. W miejsce Arkadiusza Barana i Przemysława Kuliga od pierwszej minuty zagrali Łukasz Derbich i Jakub Kaszuba.

Więcej zmian było w ustawieniu zawodników. Sasin z lewej pomocy powędrował na prawą obronę, a jego miejsce zajął Ślusarski. Szeliga zaś z prawej obrony przeszedł do środka.

Zmiana nastąpiła również na ławce rezerwowych, gdzie po kilku miesiącach przerwy powrócił kierownik drużyny Pan Maciej Madeja.

Kibice, którzy do ostatniego miejsca wypełnili stadion przy ul. Kałuży serdecznie powitali Łukasza Skrzyńskiego, obecnie stopera Czarnych Koszul, który przez 6 lat był filarem obrony Cracovii.

Pierwsze minuty meczu należały do Cracovii, która zdecydowanie zaatakowała. Gra toczyła się głównie na połowie goście, ale groźniejszych sytuacji pod bramką Przyrowskiego nie udało się stworzyć.

Mimo przewagi Cracovii pierwszy strzał na bramkę oddali goście w 15 minucie, gdy Jodłowiec uderzył z 12 metrów tuż obok słupka. Chwilę później Cracovia mogła odpowiedzieć bramką. Bartosz Ślusarski mając przed sobą tylko Przyrowskiego podawał do Jakuba Kaszuby, który nie zdołał dojść do piłki.

W kolejnych minutach Polonia częściej niż do tej pory przedostawała się pod pole karne Cracovii. W 28 minucie po rzucie wolnym i zamieszaniu w polu karnym Ivanovski zdołał oddać celny strzał z 10 metrów, ale Marcin Cabaj pewnie złapał piłkę.

W 34 minucie po akcji i dośrodkowaniu Pawła Sasina z prawej strony do główki doszedł Bartosz Ślusarski, ale jego strzał z 5 metrów zdołał obronić Przyrowski.

Pod koniec pierwszej połowy Cracovia ponownie uzyskała wyraźną przewagę. W 40 minucie Sławomir Szeliga posłał prostopadłą piłkę w pole karne gdzie przejął ją Jakub Kaszuba, ale strzelił niecelnie. Dwie minuty później na strzał z dystansu zdecydował się Dariusz Pawlusiński, ale choć strzelił mocno i celnie nie zaskoczył Przyrowskiego. Już w doliczonym czasie gry Pawlusiński dośrodkował na "długi" słupek do Ślusarskiego, ten zgrał piłkę na piąty metr do Kaszuby, ale młody napastnik Cracovii nie zdołał dojść do piłki.

Na drugą połowę zespół Cracovii wyszedł w niezmienionym składzie. Już w pierwszej akcji po przerwie Cracovia mogła objąć prowadzenie. Dariusz Pawlusiński wrzucił piłkę w pole karne, tam przyjął ją Bartosz Ślusarski i odegrał na siódmy metr do Jakuba Kaszuby, który uderzył bardzo mocno, ale minimalnie nieclenie.

Cracovia przeważała i w 53 minucie miała dwie dobre sytuacje bramkowe. Najpierw Jakub Kaszuba dostał piłkę na linii pola karnego, zdołał wepchnąć się z nią w pole karne, ale strzelił niecelnie. Za moment Bartosz Ślusarski będąc tuż przed bramką tylko musnął głową piłkę po dośrodkowaniu Pawlusińskiego.

Ale dwie minuty później napastnik Cracovii niemal w identycznej, ale rozegranej z przeciwległej strony boiska akcji zdołał oddać skuteczny strzał! Stało się to po dośrodkowaniu z lewej strony Łukasza Derbicha, który idealną piłką obsłużył Bartosza ślusarskiego, który strzałem głową nie dał żadnych szans Przyrowskiemu! 1:0 dla Cracovii!

Strzelona bramka i tradycyjna "kołyska" została zadedykowana Natalce, córce bramkarza Cracovii Marcina Cabaja, który w miniony czwartek został ojcem.

W 64 minucie trener Artur Płatek dokonał pierwszej zmiany wprowadzając w miejsce Jakuba Kaszuby Łukasza Mierzejewskiego. Dziesięć minut później Sławomira Szeligę zastąpił Arkadiusz Baran.

Po zdobyciu bramki Cracovia nadal starała się atakować, a goście próbowali odrobić stratę. W 77 minucie Filip Ivanovski zdecydował się na strzał z dystansu, ale znakomicie spisał się bramkarz Cracovii Marcin Cabaj, który zdołał przerzucić piłkę nad poprzeczką.

W 83 minucie znakomitym strzałem z rzutu wolnego popisał się Dariusz Pawlusiński, ale Sebastian Przyrowski z największym trudem zdołał sparować piłkę.

W 83 minucie znakomitym strzałem z rzutu wolnego popisał się Dariusz Pawlusiński, ale Sebastian Przyrowski z największym trudem zdołał sparować piłkę. Trzy minuty później groźnie, ale minimalnie niecelnie po rzucie rożnym główkował Tomasz Jodłowiec.

Gdy sędzia wskazał, że dolicza dwie minuty na boisko wszedł Michał Karwan, który zastąpił żegnanego brawami Pawła Nowaka.

Cracovia odniosła bardzo skromne, ale w pełni zasłużone i bezcenne zwycięstwo!

Crac
Źródło: TerazPasy.pl z 03 maja 2009 [1]

Jacek Grembocki (trener Polonii)

To był bardzo trudny mecz, praktycznie najtrudniejszy, bo miał nam określić kierunek, czy gramy o puchary czy o czwarte, piąte miejsce. Przegraliśmy 0:1, ale zostawiliśmy dużo zdrowia na boisku. Z powodu absencji mieliśmy praktycznie nową linię obrony. Cracovia nie zaskoczyła nas tym, że Ślusarski grał z boku. Artur (Płatek – przyp.) musiał coś zmienić w składzie i tak też zrobił. My gramy dalej o puchary, ale naszym problemem jest to, że nasi napastnicy nie strzelają bramek.

Artur Płatek (trener Cracovii)

- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że Polonia jest zespołem topowym i walczy i mistrzostwo Polski. Wiedzieliśmy też, że czeka nas ciężki mecz. Wygraliśmy jednak i zasłużyliśmy na to zwycięstwo, bo stworzyliśmy sobie więcej sytuacji.

- Gratuluję drużynie, bo graliśmy pod ogromną presją i pokazaliśmy, że mamy charakter, że nie odpuścimy i że zasługujemy na grę w Ekstraklasie. Dziękuję kibicom za świetny doping.

- Graliśmy z nową obroną i ona spisała się znakomicie. Jeżeli chodzi o nasze ustawienie, to był to ten sam pomysł, co w meczu z Polonią w Remes Pucharze Polski. Zmiany były tylko personalne.

- Szkoda, ze Jakub Kaszuba nie strzelił bramki, bo rozegrał bardzo dobry mecz i był naszym mocnym punktem. Zagrał super zawody. Liczę na niego i myślę, że będziemy z niego korzystać.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Doping kibiców

EmbedVideo nie rozpoznaje usługi wideo „youtubehd”.

Konferencja prasowa

Mecze sezonu 2008/09

Okocimski Brzesko 2008-06-17 Okocimski Brzesko - Cracovia 3:2  Szachtior Soligorsk 2008-06-21 Cracovia - Szachtior Soligorsk 1:2  Kmita Zabierzów 2008-06-25 Kmita Zabierzów - Cracovia 0:1  Szachtior Soligorsk 2008-06-29 Szachtior Soligorsk - Cracovia 3:0  Hajduk Split 2008-07-02 Hajduk Split - Cracovia 2:0  NK Zadar 2008-07-06 NK Zadar - Cracovia 2:0  Varteks Varaždin 2008-07-08 Varteks Varaždin - Cracovia 3:1  MFK Ružomberok 2008-07-09 MFK Ružomberok - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2008-07-12 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:2  Arka Gdynia 2008-07-15 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2008-07-17 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Polonia Bytom 2008-07-26 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Śląsk Wrocław 2008-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice 2008-08-09 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź 2008-08-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:0  Lechia Gdańsk 2008-08-24 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków 2008-08-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2008-09-03 Piast Gliwice - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 2008-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Ruch Chorzów 2008-09-12 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2008-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 0:3  Górnik Łęczna 2008-09-23 Górnik Łęczna - Cracovia 2:3  Śląsk Wrocław 2008-09-28 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2008-10-03 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2008-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2008-10-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Polonia Warszawa 2008-10-17 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2008-10-25 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:0  ŁKS Łódź 2008-10-28 Cracovia - ŁKS Łódź 3:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-02 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2008-11-07 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Arka Gdynia 2008-11-11 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Górnik Zabrze 2008-11-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Śląsk Wrocław 2008-11-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1  Wisła Kraków 2008-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-29 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Arka Gdynia 2008-12-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Górnik Wieliczka 2009-01-24 Cracovia - Górnik Wieliczka 4:1  Przebój Wolbrom 2009-01-28 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Stal Stalowa Wola 2009-01-31 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:2  Start Otwock 2009-01-31 Cracovia - Start Otwock 2:0  FC Timişoara 2009-02-04 FC Timişoara - Cracovia 2:1  Sparta Praga 2009-02-06 Sparta Praga - Cracovia 3:1  Górnik Łęczna 2009-02-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:5  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-14 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0  GKS Katowice 2009-02-18 Cracovia - GKS Katowice 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Piast Gliwice 2009-02-28 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  ŁKS Łódź 2009-03-06 ŁKS Łódź - Cracovia 4:3  Lechia Gdańsk 2009-03-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:1  Polonia Warszawa 2009-03-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2009-03-22 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  MŠK Žilina 2009-03-28 MŠK Žilina - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2009-04-04 Cracovia - Ruch Chorzów 0:0  Polonia Warszawa 2009-04-07 Cracovia - Polonia Warszawa 2:2  Legia Warszawa 2009-04-11 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Śląsk Wrocław 2009-04-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Polonia Bytom 2009-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2009-05-03 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2009-05-09 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 2:1  GKS Bełchatów 2009-05-16 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 1:0  Górnik Zabrze 2009-05-23 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2009-05-30 Lech Poznań - Cracovia 2:2  Widzew Łódź 2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  JKS Jarosław 2009-06-06 JKS Jarosław - Cracovia 1:0