1983-06-26 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia II 4:3

podczas meczu

"Nieudana inauguracja Pucharu Lata" -

Nieudana inauguracja Pucharu Lata

Bardzo kiepsko wypadła pod Wawelem inauguracja piłkarskich rozgrywek o Puchar Lata. Cracovia w swym pierwszym występie przegrała z Videotonem 1:3 demonstrując wakacyjną formę.

Początek meczu nie wskazywał na porażkę krakowian. Juz w 15 min. po akcji Lizończyka Tobollik zdobył prowadzenie dla swej drużyny. Wydawało się, że gospodarze udokumentują swoją przewagę dalszymi bramkami. Goście poczynali sobie jednak coraz śmielej. W 39 min. Szabo przy biernej postawie Zawadzińskiego zdobył wyrównującą bramkę. Od tego momentu ataki Videotonu stawały się coraz groźniejsze. W 43 min. po dośrodkowaniu z rzutu roźnego Vovath przedłużył głową podanie do Csuhaya, który wykorzystując niezdecydowanie obrońców krakowskich, uzyskał drugą bramkę. Dwie minuty później Nagy po ograniu Dybczaka znalazł się w sytuacji sam na sam z Koczwarą. Z tego pojedynku zwycięsko wyszedł jednak golkiper krakowski.

W drugiej połowie Cracovia próbowała zmienić niekorzystny rezultat. W 47 min. Tobollik z rzutu wolnego posłał piłkę obok słupka. Za chwilę mocny strzał Surowca obronił bramkarz Videotonu. Wysiłki gospodarzy nie przyniosły efektów. Węgrzy natomiast bardzo groźnie kontratakowali. W 62 min. strzał Vegha wybija na róg Koczwara. 3 minuty później piękna główką tuż nad poprzeczką popisuje się Nagy. Trzecia bramka dla gości wisi w powietrzu. Szczęścia próbują Szabo i Nagy. W 89 min. po źle zastawionej pułapce ofsjadowej*  Horvath ustala wynik meczu na 3-1.

W przekroju całego spotkania zwycięstwo gości było całkowicie zasłużone. Węgrzy choć nie zaprezentowali jakiś olśniewających umiejętności okazali się drużyną dużo lepszą. Mimo upału wykazywali większą chęć do gry i co najważniejsze okazali się skuteczniejsi. Cracovia zawiodła na całej linii. W drużynie gospodarzy nie było zawodnika, który mógłby poderwać kolegów do walki, wprowadzić jakaś myśl w poczynania zespołu. Cracovia grała chaotycznie, indywidualne popisy kończyły się z reguły na pewnie interweniujących obrońcach gości.

Duży zawód przeżyli więc wszyscy ci, którzy w sobotnie popołudnie wybrali się na stadion przy ul. Kałuży. Z dwóch słabych zespołów lepszym okazał się węgierski Videoton.

** - tak w oryginale
Źródło: Echo Krakowa nr 124 z 27 czerwca 1983

"Porażka Cracovii w Pucharze Intertoto" -

Porażka Cracovii w Pucharze Intertoto

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
W pierwszym meczu o Puchar Intertoto w grupie IX Cracovia przegrała na własnym boisku z Videoton Tajekozatoto (Węgry) 1:3 (1:2).

Iście wakacyjną formę zaprezentowała drużyna krakowska w międzynarodowym spotkaniu Pucharu Intertoto. Kibice jakby wyczuli, że mecz będzie słaby i jedynie garstka najwierniejszych sympatyków „pasiaków” zjawiła się na stadionie.

Początek meczu nie zapowiadał porażki gospodarzy. Cracovia grała poprawnie, zdobywała teren i przez pierwszych 20 minut nadawała ton grze. Potwierdzeniem tego była zdobyta w 15 min. bramka przez Tobollik.

Po utracie gola zawodnicy węgierscy zaczęli coraz śmielej atakować. Gracze Videotonu wygrywali indywidualne pojedynki i coraz mocniej szturmowali bramkę Koczwary. W 39 min. Szabo uciekł z piłką obrońcom Cracovii, strzelił z bliskiej odległości nie do obrany i było już 1:1. W 3 minuty później w zamieszaniu podbramkowym Csuhay zdobył drugiego gola. Po przerwie przez kilka minut „pasiaki" miały przewagę w polu. W 47 min. Tobollik z wolnego trafił w boczną siatkę bramki. Kolejny atak krakowian o mało nie zakończył się zdobyciem wyrównującej bramki, ale obrońca Vegh wybił piłkę zmierzającą do siatki. To było już wszystko, na co stać było w tym meczu Cracovię. Później znów atakowali Węgrzy. W ostatniej minucie spotkania szybki Horvath ograł obrońców gospodarzy i nie dał szans bramkarzowi Koczwarze. W Cracovii wszyscy zawodnicy zagrali poniżej swoich możliwości.

CRACOVIA: Koczwara, Zawadziński. Dybczak, Nazimek, Turecki (od 46 min. Karaś), Surowiec. Podsiadło. Wrześniak, Lizończyk, Konieczny (od 46 min. Michno). Tobollik.

VIDEOTON: P. Disztl. Csuhay. Harvath. L. Disztl, Vegh, Kiss (od 87 min. Noszil), Nagy, Csongradi, Szabo (od 80 min. Horvath), Vadasz, Novath.

Sędziował K. Kwiatkowski z Katowic. Widzów około 1000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 149 z 27 czerwca 1983

Mecze sezonu 1983/84

Videoton Fehérvár 1983-06-25 Cracovia - Videoton Fehérvár 1:3  Sturm Graz 1983-07-02 Sturm Graz - Cracovia 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-09 Cracovia - Rudá Hvězda Cheb 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-16 Rudá Hvězda Cheb - Cracovia 2:0  Sturm Graz 1983-07-23 Cracovia - Sturm Graz 1:1  Videoton Fehérvár 1983-07-30 Videoton Fehérvár - Cracovia 6:0  Pogoń Szczecin 1983-08-10 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Chemie Buna Schkopau 1983-08-11 Cracovia - Chemie Buna Schkopau 6:2  Wisła Kraków 1983-08-13 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1983-08-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Szombierki Bytom 1983-08-21 Szombierki Bytom - Cracovia 3:2  Widzew Łódź 1983-08-28 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1983-09-10 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:0  Bałtyk Gdynia 1983-09-14 Bałtyk Gdynia - Cracovia 3:2  Motor Lublin 1983-09-17 Motor Lublin - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 1983-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lech Poznań 1983-09-24 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Legia Warszawa 1983-10-01 Cracovia - Legia Warszawa 3:1  Górnik Wałbrzych 1983-10-12 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Górnik Zabrze 1983-10-16 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1  ŁKS Łódź 1983-10-22 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Ruch Chorzów 1983-11-05 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  GKS Katowice 1983-11-13 GKS Katowice - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1984 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1984-01-29 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.6:5  Concordia Knurów 1984-02-09 Górnik Knurów - Cracovia 0:2  Piast Gliwice 1984-02-15 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Stal Stalowa Wola 1984-02-20 Cracovia - Stal Stalowa Wola 5:1  Start Łódź 1984-02-22 Cracovia - Start Łódź 2:0  Arka Gdynia 1984-02-25 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Błękitni Kielce 1984-03-04 Cracovia - Błękitni Kielce 2:0  Pogoń Szczecin 1984-03-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:0  Lechia Zielona Góra 1984-03-14 Cracovia - Lechia Zielona Góra 3:0  Wisła Kraków 1984-03-18 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Śląsk Wrocław 1984-03-24 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Szombierki Bytom 1984-04-08 Cracovia - Szombierki Bytom 3:0  Widzew Łódź 1984-04-15 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Bałtyk Gdynia 1984-04-25 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:2  Zagłębie Sosnowiec 1984-04-29 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Motor Lublin 1984-05-05 Cracovia - Motor Lublin 0:0  Lech Poznań 1984-05-09 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1984-05-13 Legia Warszawa - Cracovia 3:0  Górnik Wałbrzych 1984-05-19 Cracovia - Górnik Wałbrzych 1:0  Górnik Zabrze 1984-05-26 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  ŁKS Łódź 1984-06-03 Cracovia - ŁKS Łódź 0:0  Ruch Chorzów 1984-06-10 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Katowice 1984-06-13 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Dalin Myślenice 1984-07-08 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4