4-4-1-1
Mecz poprzedniego dnia:

2011-05-28 Cracovia (ME) - GKS Bełchatów (ME) 3:2

Znaczenie meczu

Cracovia toczyła korespondencyjny pojedynek o utrzymanie z Arką Gdynia (1 punkt mniej od Pasów, lecz lepszy bilans spotkań bezpośrednich) i Polonią Bytom (2 punkty mniej i gorszy bilans bezpośrednich spotkań). Arka grała we Wrocławiu z walczącym o udział w europejskich pucharach Śląskiem, a Polonia w Warszawie z Legią. Obie rywalki swoje spotkania przegrały, odpowiednio 5:0 i 4:0.

"Cracovia zostaje w Ekstraklasie!" -

Cracovia zostaje w Ekstraklasie!

Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia w Ekstraklasie. Tytuł mistrza Polski już wcześniej zapewniła sobie Wisła, a udział w europejskich pucharach wywalczyły drużyny Śląska, Legii i Jagiellonii. Do I ligi spadają Polonia Bytom i Arka Gdynia, a Cracovia - mimo porażki w Bełchatowie - utrzymała się w gronie najlepszych.

GKS Bełchatów - Cracovia 1-0

1-0 Kuświk 56

Sędzia: Szymon Marciniak z Płocka. Żółta kartka - Bartczak.

GKS: Sapela - Bocian, Drzymont, Lacić, Popek - Mysiak, Sawala, D. Nowak (76 Da Silva), Wróbel (65 Komolov), Małkowski (90+1 Buzała) - Kuświk.

CRACOVIA: Kaczmarek - Mierzejewski, Radmoski, Kosanović, Suart - Suworow (88 Krzywicki), Struna (67 Boljević), Bartczak, Ntibazonkiza - Klich, Dudzic (46 Visnakovs).

To jedyny taki przegrany mecz, po którym piłkarze i trenerzy Cracovii świętowali jakby wygrali. Trener Jurij Szatałow latał w górze podrzucany przez swoich piłkarzy. Pasy utrzymały jednopunktową przewagę w tabeli dzięki wynikom z innych boisk, na których przegrały Polonia Bytom i Arka Gdynia.

Bełchatów nie zamierzał bowiem ułatwiać krakowianom zadania i grał o zwycięstwo. W bezbramkowej pierwszej połowie niepewne jeszcze swojego losu Pasy tylko raz poważnie zagroziły bramce Sapeli - w 36 min mocni strzelał na nią Struna, bramkarz odbił piłkę. Wśród bełchatowian dwie strzeleckie próby podjął Nowak, obie były niecelne.

Drugą połowę Cracovia zaczęła mocnym akcentem - w 50 min Klich trafił w słupek. Sześć minut później Kuświk pokonał Kaczmarka. Strzeleckie próby krakowian (uderzali Visnjakovs i znów Klich) nie przynosiły im bramek. Na szczęście dla nich gole padały na innych stadionach, Śląsk gromił Arkę, a Legia Polonię Bytom.
Źródło: Sportowe Tempo 29 maja 2011 [1]

"Najsłodsza porażka" -
Gazeta Wyborcza

Najsłodsza porażka

Losy utrzymania ważyły się do...45 minuty. Gdy na początku drugiej połowy krakowianie stracili gola, wówczas wiedzieli już, że Arka przegrywa ze Śląskiem. Do ostatniego gwizdka w Bełchatowie nerwowo nasłuchiwano wieści z Wrocławia, ale gdy na stadionie przy Oporowskiej padały kolejne bramki, piłkarze z Krakowa już nie kwapili się do ataku. Wcześniej z gry odpadła Polonia Bytom, która już w pierwszej połowie straciła dwa gole z Legią w Warszawie i musiała pogodzić się ze spadkiem.

Niewyleczony kompleks

Przed decydującym o utrzymaniu meczem krakowianie zapowiadali walkę do ostatniej kropli potu. - Zrobimy wszystko, by opuścić piekło i zostać w niebie. O kompleksie meczów wyjazdowych już zapomnieliśmy - przekonywał przed meczem Arkadiusz Radomski, kapitan Cracovii. Dramatyczną walką gości o utrzymanie mało kto w Bełchatowie się przejmował. Trybuny świeciły pustkami, choć bilety kosztowały tylko 5 zł, a doping prowadzili uczniowie szkoły podstawowej.

„Żyjemy!” - raz po raz budził trener Jurij Śzatałow, ale jego, podopieczni znów przypominali drużynę o wyjazdowym obliczu. Piłkarze spod Wawelu przez rok nie potrafili wygrać w roli gości (udało się dopiero w Bytomiu).

Trener Szatałow znów nie miał wyboru i musiał wystawić w ataku Bartłomieja Dudzica. Nawet gdy napastnik pokazywał się na pozycji, koledzy zdawali się go nie zauważać. Losy spotkania próbowali odmienić Mateusz Klich i Saidi Ntibazonkiza, ale ich strzały mijały bramkę Łukasza Sapeli.

Za pauzującego za kartki Sławomira Szeligę wszedł Słoweniec Andraż Struna, ale nie potrafił odnaleźć się na boisku i podobnie jak Mateusz Bartczak raz po raz notował straty. Ich słaba dyspozycja.
Źródło: Gazeta Wyborcza 30 maja 2011

"Pasy poczuły wielką ulgę" -

Pasy poczuły wielką ulgę

Cracovia przegrała, ale utrzymała się w ekstraklasie. Trener Szata-łow zapowiedział, że podróż pod Wawel będzie długa i szampańska.

Oba kluby liczyły na lepszy rezultat na koniec sezonu. Krakowianie latem i zimą dokonali prawdziwej rewolucji. W klubie pojawiło się kilkunastu nowych zawodników, a trenerem został Rafał Ulatow-ski. Rzeczywistość okazała się brutalna, bo Pasy zamiast wygrywać i bić się o czołowe miejsca, regularnie przegrywały. Walka o pozostanie w ekstraklasie trwała do samego końca. W Bełchatowie apetyty także były ogromne. Mimo odejścia trzech czołowych graczy: Dariusza Pietrasiaka, Jakuba To-sika i Patryka Rachwała, pojawiały się głosy, że drużyna powinna mierzyć w puchary. Początek był dobry, ale runda wiosenna sprowadziła szefostwo klubu na ziemię. Mecz z Cracovią nie miał już dla PGE GKS większego znaczenia, bo ekipa Macieja Bartoszka kilka tygodni temu straciła szanse na występy w Europie.

Najważniejszy mecz Cracovia przed ostatnią kolejką znalazła się w komfortowej sytuacji. Zwycięstwo w niedzielnym meczu dawało gościom utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, bez konieczności oglądania się na rezultaty innych zespołów. - To dla mnie najważniejsze spotkanie w karierze - mówił przed pierwszym gwizdkiem arbitra Szymona Marciniaka, trener zespołu z Krakowa Jurij Szatałow. Jesienią podjął się zadania, które było niezmiernie trudne. - Zabroniłem chłopakom nasłuchiwania informacji z innych stadionów. Uznałem, że musimy skupić się tylko na swojej grze, a nie liczyć na inne wyniki. A co do świętowania, to muszę powiedzieć, że nie zabraliśmy do Bełchatowa szampanów. Nic nie jest przesądzone. Jeśli utrzymamy się, to na pewno w drodze do Krakowa zatrzymamy się na niejednej stacji - zaznaczył szkoleniowiec Cracovii.

Jego zespół, zmotywowany dodatkową premią w wysokości ponad dwóch milionów złotych za utrzymanie w ekstraklasie, rozpoczął wczorajszy mecz od ładnej akcji zakończonej niecelnym strzałem Suvorova. Ale zamiast kolejnych okazji bramkowych gości, kibice obejrzeli kilka ciekawych zagrań gospodarzy. Cracovia przebudziła się dopiero w końcówce pierwszej części spotkania. Jednak gola nie strzeliła. Słabo grał Mateusz Bartczak. Defensywny pomocnik Pasów zaliczył wiele niecelnych podań, a przez jego niedokładność ekipa Szatałowa straciła okazje, by zagrozić bramce Łukasza Sapeli. Szatałow nie chciał, by jego piłkarze znali inne wyniki, ale spiker zawodów informował o rezultatach drużyn zagrożonych spadkiem, dlatego piłkarze schodzący na przerwę wiedzieli, że Arka remisuje ze Śląskiem i wciąż muszą mieć się na baczności. Ewentualne zwycięstwo gdynian we Wrocławiu i remis Pasów w Bełchatowie mógł oznaczać dla drużyny Szatałowa pożegnanie z elitą.

Kibice obserwujący mecz na stadionie przy ulicy Sportowej mogli odnieść wrażenie, że sygnały o korzystnych rezultatach dla Cracovii wpłynęły na postawę tego zespołu. Co prawda drużyna Szatałowa po przerwie kilka razy zagroziła bram- ce miejscowych, ale zaangażowanie i entuzjazm Pasów nie był tak wielki, jak można było przypuszczać. Cracovia mogła wyrównać, ale i tak nie miałoby to większego znaczenia. Radość krakowian i tak była olbrzymia.

Czekanie na decyzje

Kibice PGE GKS muszą teraz uzbroić się w cierpliwość, bo najbliższe tygodnie dadzą odpowiedź na pytanie, kto zostanie w klubie i jaki cel będzie przyświęcał drużynie w kolejnym sezonie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Bartoszka zastąpi Marek Zub. Niepewna jest również przyszłość prezesa GKS oraz kilku piłkarzy. Marcinowi Żewłakowowi, Sapeli, Tomaszowi Wró-blowi i Marcinowi Drzymontowi kończą się w czerwcu umowy. Niewykluczone, że sprzedany zostanie Maciej Małkowski oraz Mateusz Cetnarski. Kluczowe decyzje mają zapaść do końca czerwca.
ROBERT BLESIŃSKI
Źródło: Przegląd Sportowy 30 maja 2011

"Wielka radość po porażce" -

Wielka radość po porażce

Cracovia uratowana! Choć krakowianie przegrali w Bełchatowie ostatni mecz sezonu, dzięki korzystnym dla siebie wynikom spotkań we Wrocławiu i w Warszawie - gdzie wysoko przegrały swoje mecze Arka i Polonia Bytom - „Pasy” zachowały miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Spadają z ekstraklasy bytomianie i gdynianie.

„Pasy” już w 70 sekundzie wczorajszego meczu mogły objąć prowadzenie. Lewym skrzydłem urwał się Aleksander Suworow, ale z kąta strzelił w zewnętrzną stronę siatki. W następnych minutach krakowianie grali jednak bardzo nerwowo, widać było, że są usztywnieni stawką meczu. Akcje rwały się, nie „kleiła” się gra pomocnikom. Saidi Nti-bazonkiza, jak to w jego zwyczaju, próbował, szarpał, ale bez efektu.

Bełchatowianie też nie kwapili się do budowania akcji ofensywnych, grali wolno, przejrzyście, w pierwszych 30 minutach tylko raz zagrozili bramce gości, piłka po uderzeniu głową przez Macieja Mysiaka przeszła pół metra obok słupka Ciekawie zrobiło się dopiero w ostatnim kwadransie I połowy. Najpierw po centrze Mateusza Klicha Ntibazonkiza tylko musnął piłkę głową na 5. metrze. Chwilę potem najlepszą okazję w pierwszej połowie miał Dawid Nowak, piłka po jego strzale z 10 m poszybowała nad poprzeczką. W 39 min znowu Nowak zdecydował się na strzał z 16 m, ale pomylił się o kilkanaście centymetrów.

Koniec pierwszej połowy, na tę chwilę „Pasy” były w ekstraklasie, bo Arka remisowała we Wrocławiu 0-0, a Polonia Bytom przegrywała w Warszawie 0-2. W drugiej połowie krakowianie zagrali z większą werwą, zaatakowali rywala od pierwszych minut. I dwukrotnie byli bliscy szczęścia Najpierw w 51 min po strzale Klicha z 15 m piłka odbiła się od słupka, chwilę potem w pole karne wpadł Aleksejs Visnakovs (zmienił Bartłomieja Dudzica), ale jego soczyste uderzenie obronił Łukasz Sapela Wystarczył jednak jeden błąd obrony Cracovii, konkretnie Łukasza Mierzejewskiego, i gospodarze prowadzili po strzale Grzegorza Kuświka Ale z Wrocławia napływały pomyślne wieści, Śląsk strzelał Arce kolejne gole. Krakowianie chcieli jednak doprowadzić choćby do remisu, stale atakowali. Klich, który rozegrał się w drugiej połowie, nie miał jednak szczęścia w strzałach, w 58 min po jego uderzeniu z 25 metrów piłka tym razem odbiła się o od słupka Gospodarze atakowali tylko pojedynczymi kontrami, obrona Cracovii z pewnie grającym stoperem Arkadiuszem Radomskim potrafiła zawsze zażegnać niebezpieczeństwo. W końcówce były jeszcze dwie dobre okazji dla gości, znowu z dystansu strzelał Klich, ale Sapela nie dał się zaskoczyć, potem bardzo aktywny Ntibazonkiza po dynamicznym rajdzie wpadł w pole karne, z kilku metrów posłał piłkę obok słupka.

Koniec meczu. Piłkarze Cracovii wiedzieli już, że uratowali ekstraklasę. Zawodnicy ubrali białe koszulki z napisem „Nikt nie wierzył, że się uda - Cracovia czyni cuda”, na plecach widniało: „Ważna jest walką taktyka i mieć w kibicach 12 zawodnika”. Piłkarze, skrzyknięci w kółeczko, odtańczyli taniec radości, potem w górę na ramionach zawodników powędrował trener Jurij Szatałow. Polał się szampan. Gracze „Pasów” poszli jeszcze podziękować swoim kibicom, którzy przyjechali indywidualnie do Bełchatowa (bo zgodnie z postanowieniem Ekstraklasy SA od kilku kolejek obowiązuje zakaz przyjazdu grup zorganizowanych kibiców).

Szczęśliwy finał dla Cracovii. Gra krakowian i wynik wczorajszego meczu schodzą na dalszy plan, bo najważniejszy był cel wskazany po przyjściu do Cracovii przez trenera Jurija Szatałowa - trzeba obronić ekstraklasę. I cel został zrealizowany.

Teraz prezes Janusz Filipiak będzie musiał, zgodnie z umową, wypłacić graczom dwumilionową premię. Na premię zasłużył też... Orest Lenczyk, bo wczoraj jego zespół, czyli Śląsk, przyłożył swoją cegiełkę do pozostania „Pasów” w ekstraklasie. - Będę musiał postawić byłym kolegom ze Śląska po piwie - śmiał się bramkarz Wojciech Kaczmarek.
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski 30 lipca 2011

Jurij Szatałow (trener Cracovii):

Po takich emocjach trudno oceniać sam mecz, trzeba powiedzieć, że GKS grał groźnie i wyprowadzał dobre akcje. Z naszej strony próbowaliśmy odpowiedzieć, mieliśmy kilka sytuacji. Najważniejsze, że zostaliśmy w lidze! Mamy utrzymanie i z tego najbardziej się cieszę! Czy ja wyglądam na cudotwórcę? Na pewno nie. To nie tylko moja zasługa. ja tylko dałem wiary w to, że możemy się utrzymać. To pstryczek w nos dla tych, którzy za wcześnie mówili, że Cracovia spada. Udowodniliśmy, że tak nie jest! Gdy dowiedziałem się, że Polonia i Arka przegrywają, od razu straciliśmy gola, nie wiem dlaczego (śmiech). Zawodnicy cały sezon grali z dużym ciśnieniem i sam im się dziwię, że wytrzymali do końca.

Maciej Bartoszek (trener GKS Bełchatów):

Mecz z Cracovią był dla mnie i dla zespołu ciężkim spotkaniem. nie chodzio o kwestię sportową, ale i te pozasportowe. Mówiło się, że GKS nie ma o co walczyć, nie będzie chciał wygrać. Teoretycznie nie graliśmy o nic, a Cracovia o byt, o życie. Nasi zawodnicy chcieli jednak wygrać to spotkanie i do końca kontrolowali jego losy. Bardzo się cieszę z tego powodu. Dobrze, że zakończyliśmy sezon zwycięstwem.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Mecze sezonu 2010/11

Odra Wodzisław Śląski 2010-06-26 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 1:2  Zagłębie Sosnowiec 2010-06-30 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 4:2  Pogoń Szczecin 2010-07-03 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:0  Warta Poznań 2010-07-03 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Znicz Pruszków 2010-07-07 Cracovia - Znicz Pruszków 2:3  Górnik Polkowice 2010-07-10 Górnik Polkowice - Cracovia 1:1  Górnik Łęczna 2010-07-17 Cracovia - Górnik Łęczna 1:1  GKS Katowice 2010-07-17 GKS Katowice - Cracovia 1:1  Kasımpaşa Stambuł 2010-07-21 Cracovia - Kasımpaşa Stambuł 1:0  AGOVV Apeldoorn 2010-07-24 AGOVV Apeldoorn - Cracovia 2:2  NEC Nijmegen 2010-07-27 NEC Nijmegen - Cracovia 1:1  BV Veendam 2010-07-30 BV Veendam - Cracovia 0:2  MC Algier 2010-08-06 Cracovia - MC Algier 1:0  Śląsk Wrocław 2010-08-13 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:3  Legia Warszawa 2010-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Lech Poznań 2010-08-22 Lech Poznań - Cracovia 5:0  Korona Kielce 2010-08-27 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2010-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Lechia Gdańsk 2010-09-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  GKP Gorzów Wielkopolski 2010-09-21 GKP Gorzów Wielkopolski - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2010-09-25 Cracovia - Arka Gdynia 2:0  Zagłębie Lubin 2010-10-02 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 0:0  TSV 1860 Monachium 2010-10-09 Cracovia - TSV 1860 Monachium 2:1  Ruch Chorzów 2010-10-17 Cracovia - Ruch Chorzów 2:3  Polonia Warszawa 2010-10-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:0  Lech Poznań 2010-10-27 Cracovia - Lech Poznań 1:4  Polonia Bytom 2010-10-30 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2010-11-05 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Widzew Łódź 2010-11-12 Widzew Łódź - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2010-11-20 Jagiellonia Białystok - Cracovia 4:2  GKS Bełchatów 2010-11-26 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 3:2  Cracovia_herb 2010-12-04 Cracovia - Cracovia (ME) 4:2  Cracovia_herb 2011 Trening Noworoczny  Kolejarz Stróże 2011-01-15 Cracovia - Kolejarz Stróże 2:3  Warta Poznań 2011-01-21 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Dolcan Ząbki 2011-01-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 1:0  Zagłębie Sosnowiec 2011-01-28 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 3:1  NK Osijek 2011-02-03 NK Osijek - Cracovia 1:0  Zbrojovka Brno 2011-02-06 Cracovia - Zbrojovka Brno 1:0  Mash'al Muborak 2011-02-09 Cracovia - Mash'al Muborak 1:0  Wołyń Łuck 2011-02-14 Cracovia - Wołyń Łuck 2:2  Szachtior Karaganda 2011-02-17 Cracovia - Szachtior Karaganda 1:0  Legia Warszawa 2011-02-25 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Śląsk Wrocław 2011-03-04 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:0  Lech Poznań 2011-03-13 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Korona Kielce 2011-03-19 Cracovia - Korona Kielce 3:0  MFK Ružomberok 2011-03-26 Cracovia - MFK Ružomberok 3:3  Górnik Zabrze 2011-04-03 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2011-04-09 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Arka Gdynia 2011-04-17 Arka Gdynia - Cracovia 3:0  Zagłębie Lubin 2011-04-21 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 2:2  Pogoń Lwów (2009) 2011-04-27 Cracovia - Pogoń Lwów 4:2  Ruch Chorzów 2011-05-01 Ruch Chorzów - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2011-05-07 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Polonia Bytom 2011-05-10 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2011-05-15 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Widzew Łódź 2011-05-21 Cracovia - Widzew Łódź 1:2  Jagiellonia Białystok 2011-05-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:0  GKS Bełchatów 2011-05-29 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 1:0