1924-08-03 Warta Poznań - Cracovia 4:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 13:17, 29 lis 2012 autorstwa Piotrk (Dyskusja | edycje) (Opis meczu - Przegląd Sportowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Warta Poznań


pilka_ico
mecz towarzyski
Poznań, niedziela, 3 sierpnia 1924

Warta Poznań - Cracovia

4
:
1

(3:1)



Herb_Cracovia


Skład:
Schneider
Śmiglak
Jarzembowski
Olszewski
Wojciechowski
Spoida
Mówka
Schmidt
W.Staliński
Przybysz
Dabert

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wachsmann

bramki Bramki
Schmidt
Schmidt
Mówka

Przybysz
1:0
2:0
3:0
3:1
4:1



Kubiński
Skład:
Przeworski
Pychowski
Fryc
Strycharz
Chruściński
Synowiec
Zimowski
Kubiński
Kałuża
Łańko
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Zobacz również: Zdjęcia z meczu



Zapowiedź meczu

Opis meczu

Przybysz (W.), mimo, iż obstawiono go pilnie, wywalczył piłkę dla siebie.
Cała galeria ››

Tygodnik Sportowy (pierwsza relacja)

Pierwsza relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Warta (Poznań) pobiła Cracovię 4:1. Ogromne skandale! Oczekujemy miarodajnych informacji od naszego korespondenta.

Źródło: Tygodnik Sportowy nr 32 z 6 sierpnia 1924


Cracovia miała szczęście. Ostry strzał odbił się o poprzeczkę. Przeworski aż upadł, lecz znalazł się Chruściński, który w ostatniej sekundzie usuwa niebezpieczną piłkę.
Cała galeria ››

Tygodnik Sportowy (uwagi)

Uwagi o meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Uwagi o meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Kwiatki z zawodów Cracovia – Warta w Poznaniu. Wyrazy współczucia z powodu prowokacyjnego zachowania się i prowadzenia zawodów przez sędziego p. Waxmana złożyli na ręce zastępcy kierownika sekcji footb. Cracovii p. Matuszeckiego wiceprezes Warty p. Donat i trener Biro. „Niech nie przyjeżdżają z Żydami do Poznania” wyraził się w czasie pauzy p. Waxman do publiczności. 8 graczy grało w Cracovii ostatnie 15 minut przeciw Warcie. Sperling został w pierwszej połowie z boiska wykluczonym. Kałuża nie grał wcale po pauzie z powodu zbytniego zdenerwowania prowokacyjnem zachowaniem się sędziego, a w 30 min. został Przeworski ubitym i w bramce grał Fryc. Z rewolwerem w ręce odgrażał się p. Waxmann Kałuży w czasie pauzy w szatni, ponieważ Kałuża zareagował na wykrzykniki p. Waxmana wobec publiczności o Żydach w drużynie. Mimo żądania ze strony Cracovii, aby sędzia nie śedziował, mając przy boku rewolwer, nieograniczony w swej władzy sędzia pozostał przy broni. Zaznaczyć należy że rewolwer ów znajdował się przy boku sędziego od początku zawodów. Cóż nadto W.S.S. P.Z.P.N.? Sfoulowany przez przeciwnika Chruściński krzyknął foul, sędzia gwizdnął, a zwracając się do Chruścińskiego odezwał się: „dlatego, że Pan mówi, że był foul, będzie nautralny”. (Jeśli powyższe wiadomości okażą się bezwzględnie prawdziwe, należałoby p. Waksmana natychmiast zasuspendować. Inaczej apolityczna i awyznaniowa forma organizacyjna sportu w Polsce się nie utrzyma. – Red.).

Źródło: Tygodnik Sportowy nr 32 z 6 sierpnia 1924


Szmyt (W.) strzela pierwszą bramkę dla Warty, mimo iż Synowiec i Fryc starali się mu przeszkodzić.
Cała galeria ››

Tygodnik Sportowy (druga relacja)

Druga relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Głos poznański o meczu Cracovia – Warta. Zawody powyższe posiadały wszelkie dane, aby być atrakcją sezonu, gdyż obie drużyny wystąpiły prawie w swym najlepszym składzie. Tymczasem zawiedli się ci, którzy w tej nadziei przybyli na boisko Warty. Warta miała wielką przewagę. Zaraz po 1-szej zdobytej bramce na boisku powstaje zatarg z sędzią, z którym Cracovia chce wytargować bramkę (zdobytą zupełnie prawidłowo) motywując, że bramka padła z pozycji spalonej. Między gośćmi, a sędzią powstaje naprężenie, a ciągłe uwagi niezadowolenia i krytyki pod adresem sędziego spowodowały wykluczenie Sperlinga w 20 min., który jednakowoż z boiska nie chce schodzić. Robi się ogólne zamieszanie; Sperling na prośbę kapitana schodzi. Przerwaną grę zaczyna sędzia rzutem neutralnym, przy którym pewien gracz Cracovii uderza sędziego nogą w brzuch. Zanosi się na… skandal sportowy i przerwanie gry. Przed trybuną zjawia się sędzia por. Waxmann i zaczyna tłumaczyć się ze swego postępowania (co jest absolutnie niedopuszczalne). Rozumne stanowisko p. Synowca pozwoliło na dokończenie gry. Po przerwie występuje Cracovia w 9-kę, ponieważ Kałuża nie godzi się grać z p. Waxmannem, a kilka minut później usuwa się Przeworski, zastępuje go Fryc. Gra sama staje się nudną. U Cracovii uwidacznia się lekceważenie drużyny i publiczności, toteż publiczność przed końcem opuszcza miejsca. W podobnych warunkach trudno coś powiedzieć o grze. Lwią część winy ponosi Cracovia, której gracze pozwalali sobie na ciągłe protesty i docinki przy każdem rozstrzygnięciu, słusznem, czy niesłusznem, natomiast zachowanie Warty było wzorowe. Osobne słówko należy się sędziemu. P. Waxmann miał bodaj najsłabszy swój dzień, lecz z drugiej strony miał bardzo trudne zadanie.

Źródło: Tygodnik Sportowy nr 34 z 20 sierpnia 1924


Staliński oddaje strzał na bramę Cracovii.
Cała galeria ››

Przegląd Sportowy (relacja)

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Okręg poznański. Poznań.

3 sierpnia. Warta – Cracovia 4:1 (3:1).

Cracovia: Przeworski; Pychowski, Fryc; Strycharz, Chruściński, Synowiec; Zimowski, Kubiński, Kałuża, Łańko, Szperling.

Warta: Schneider; Śmiglak, Jarzembowski; Spojda, Wojciechowski, Olszewski; Dabert, Przybysz, Staliński, Szmyt, Mówka.

O całym meczu, który był jedną, nieprzerwaną awanturą, niewiele pisać będziemy, podamy pokrótce jego przebieg.

Z rozpoczęciem stwarza Warta niebezpieczną sytuację pod bramką gości, efektowny strzał Przybysza poszedł ponad poprzeczkę. Atak Cracovii załamał się na obronie Warty, poczem już nieprzerwanie Warta owładnęła polem. Z ładnego rzutu Szmyta pada wnet pierwsza bramką, co dało, zresztą bardzo sympatycznemu i lubianemu w Polsce kapitanowi Cracovii, p. Synowcowi, powód do prawie pięciominutowego wykładu o „spalonym”, z którego bramka została podobno zdobyta. Sędzia p. Wachsmann, popada w zdenerwowanie, co powoduje zbyt może pohopne usunięcie Szperlinga z boiska, a to oczywiście stało się znów dopiero po dłuższych targach. Niedługo potem znajduje sędzia powód do dania rzutu neutralnego, przy którym kopie sędziego może przypadkowo jeden z napastników Cracovii. Zdeterminowany tem zajściem p. Wachsmann, przerywa grę i przed trybuną, chcąc siebie, czy rozstrzygnięcie swoje usrawiedliwić, wygłasza niefortunne przemówienie. Ten fakt bezwzględnie miejsca mieć nie powinien. Dłuższe konferencje i targi. Kałuża schodzi z boiska, publiczność i gracze poirytowani. Nareszcie gra idzie dalej. Cracovia gra w dziewiątkę. Drugą bramkę strzela Szmyt. Trzecią bramkę strzelił Mówka obok wybiegającego Przeworskiego. Bramka dla Cracovii padła z winy Schneidera, który piłkę wychodzącą na aut, niepotrzebnie robinzonując, zatrzymał w polu, co wykorzystał Kubiński.

Po przerwie dalsza przewaga Warty. Jeden atak Przybysza, powoduje wybieg Przeworskiego, nieudany, co sprowadza nadwerężenie nogi u tego gracza. Sędzia odgwizdał faul na korzyść Warty, w tej samej chwili Przybysz mimo wszystko wyłuskuje piłkę i pakuje ją do pustej bramki, a sędzia daje gwizd powtórny zatwierdzający bramkę. Rozstrzygnięcie oczywiście błędne. Dalsza gra bez ochoty, napad Warty do piłki wogóle nie dochodzi, strzelając sobie od czasu do czasu obok, czy też ponad bramkę. Przeworskiego zastępuje w tym czasie Fryc. Karny dla Cracovii, za faul Jarzembowskiego, wspaniale obroniony przez Schneidera na róg. Mecz-awantura, oto jedyna nazwa tego przyjacielskiego spotkania, podczas którego Warta zachowywała się wzorowo.

Sędzia p. Wachsmann. Sędziował on bardzo dużo najpoważniejszych meczy w Poznaniu, przeważnie z drużynami zagranicznemi, i zawsze słyszeliśmy o nim od gości zdanie tylko pochlebne. Lecz tym razem miał p. Wachsmann swój najsłabszy dzień. Lwią ilość bramek straconych przez Cracovię, ma na sumieniu Przeworski, wskutek niefortunnych wybiegów. Obrona Cracovii dobra. Chruściński pracowity, reszta pomocy przeciętna. W napadzie najlepszy Zimowski.

Warta grała dobrze, jednak po awanturach zupełnie bez ambicji, choć z humorem! Kapitanowi związkowemu zwracamy uwagę na Przybysza, który od meczu do meczu jest lepszy. Staliński po długiej przerwie, jeszcze nie w starej formie.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 31 z 7 sierpnia 1924


Cracovia "targuje" się do upadłego z sędzią, a Warta i inż. Biro się przysłuchują. Spojda od tego "interesu" aż się po głowie drapie, a Przeworski ociera sobie pot z czoła.
Cała galeria ››

Przegląd Sportowy (relacja Tadeusza Synowca)

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 33 z 7 sierpnia 1924


Sport Ilustrowany (relacja)

Relacja z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.1
Relacja z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Sport Ilustrowany nr 25 z 7 sierpnia 1924



Sport Ilustrowany (refleksje)

Refleksje z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.1
Refleksje z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Sport Ilustrowany nr 25 z 7 sierpnia 1924


Sport Ilustrowany (uwagi)

Uwagi o meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.1
Uwagi o meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Sport Ilustrowany nr 26 z 14 sierpnia 1924


Mecze sezonu 1924

Olsza Kraków 1924-03-16 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Kickers 1900 Berlin 1924-03-23 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 7:3  Kickers 1900 Berlin 1924-03-25 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 2:1  Polonia Warszawa 1924-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1924-04-06 Cracovia - Warta Poznań 4:2  Union Berlin 1924-04-12 Cracovia - Union Berlin 4:4  Union Berlin 1924-04-13 Cracovia - Union Berlin 1:1  Vasas Budapeszt 1924-04-20 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:3  Vasas Budapeszt 1924-04-21 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-03 Cracovia - Eintracht Lipsk 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-04 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:0  Wisła Kraków 1924-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Jutrzenka Kraków 1924-05-18 Cracovia - Jutrzenka Kraków 0:0  III Kerület Budapeszt 1924-05-24 Cracovia - III Kerület Budapeszt 1:1  III Kerület Budapeszt 1924-05-25 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:5  ŁTS-G Łódź 1924-06-08 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:3  Union Łódź 1924-06-09 Union Łódź - Cracovia 1:3  Makkabi Brno 1924-06-15 Cracovia - Makkabi Brno 1:1  Ferencváros Budapeszt 1924-06-21 Cracovia - Ferencváros Budapeszt 1:2  Viktoria Žižkov 1924-06-22 Cracovia - Viktoria Žižkov 3:1  Törekvés Budapeszt 1924-06-29 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:3  Rudolfshügel Wiedeń 1924-07-08 Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń 0:1  WAC Wiedeń 1924-07-12 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  WAC Wiedeń 1924-07-13 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  Warta Poznań 1924-08-03 Warta Poznań - Cracovia 4:1  Nemzeti Budapeszt 1924-08-10 Cracovia - Nemzeti Budapeszt 3:0  Sparta Praga 1924-08-15 Cracovia - Sparta Praga 0:2  Sparta Praga 1924-08-17 Cracovia - Sparta Praga 0:0  Jutrzenka Kraków 1924-08-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 1:2  BBSV Bielsko 1924-08-31 BBSV Bielsko - Cracovia 2:2  DFC Praga 1924-09-07 Cracovia - DFC Praga 0:4  DFC Praga 1924-09-08 Cracovia - DFC Praga 2:3  Wisła Kraków 1924-09-21 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  Olsza Kraków 1924-09-28 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Wawel Kraków 1924-10-05 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Wisła Kraków 1924-10-12 Wisła Kraków - Cracovia 4:2  Jutrzenka Kraków 1924-10-19 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:0  BBSV Bielsko 1924-10-26 Cracovia - BBSV Bielsko 1:3  Meteor VIII Praga 1924-11-02 Cracovia - Meteor VIII Praga 0:1  Wawel Kraków 1924-11-09 Wawel Kraków - Cracovia 0:4  Olsza Kraków 1924-11-16 Olsza Kraków - Cracovia 0:5