1911-05-28 Cracovia - Nemzeti Budapeszt 3:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, boisko pozlotowe, niedziela, 28 maja 1911

Cracovia - Nemzeti Budapeszt

3
:
4

(2:3)Herb_Nemzeti Budapeszt


Skład:
Lustgarten
Calder
Pollak
Owsionka
Schwarzer
Synowiec
Poznański
Szeligowski
Singer
Traub I
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Franz Komar z Wiednia

bramki Bramki
Traub I (6' k.)

Poznański (27')Poznański
1:0
1:1
2:1
2:2
2:3
2:4
3:4

(9')

(29')

(62')
Skład:
Burián
Vajda
Feldmann
Rejtö
Hlavay
Fabry
Szekely
Toth
Terney
Kovács
Rometh
Mecze tego dnia:

1911-05-28 Cracovia - Nemzeti Budapeszt 3:4
1911-05-28 Cracovia II - Polonia Kraków 2:1.

Uwaga

Skład zespołu Nemzeti Budapeszt na podstawie programu meczowego.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowiny

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Program matchów „Cracovii“ na sezon bieżący jest następujący:

Święta Wielk. 16 i 17 kwietnia: Deutche Sportbrüder z Pragi;
Niedziela 23 kwietnia: Reprezentatywna drużyna z Królestwa Polskiego;
Niedziela 30 kwietnia: Budapesti Atletikai Klub z Budapesztu;
Sobota 6, niedziela 7 i poniedzialek 8 maja (świętego Stanisława) przeznaczone są na matche z „Reprezentatywną drużyną wiedeńską".
Niedziela 14 maja: Terezvarosi Torna Club z Budapesztu;
Niedziela 28 maja: Nemzeti Sportclub z Budapesztu ;
Zielone święta 4 i 5 czerwca: Deutscher Fussballklub z Pragi;
Niedziela 11 czerwca: Wiener Sportclub z Wiednia;
Boże Ciało 26 czerwca; Wiener Association- Footballclub z Wiednia;

Niedziela 28 czerwca: F. C. Sturm z Pragi.
Źródło: Nowiny 16 kwietnia 1911


"Zawody i popisy na Błoniach." -
Nowa Reforma

Zawody i popisy na Błoniach.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Z powodu niespodziewanie żywego popyta na bilety na niedzielne zawody piłki nożnej pierwszoklasowego klubu budapeszteńskiego „Nemzeti" i „Cracovii" oraz krakowskiej „Polonii" z rezerwą „Cracovii“, jakoteż wielkie popisy straży ogniowych krakowskich, zwraca się uwagę, że dla uniknięcia natłoku przy kasach na Błoniach, wygodniej jest nabywać bilety w przedsprzedaży, tembardziej, że ceny są znacznie niższe. Bilety sprzedają w mieście firmy: loże W. Smidowicz linia A—B, inne miejsca: „Auto" Plac Szczepański i A. Weissmann ulica Szewska.
Źródło: Nowa Reforma nr 239 z 27 maja 1911

"Zawody w piłkę nożną" -
Nowa Reforma

Zawody w piłkę nożną

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę duła 28 maja rozegra „Cracovia“ match z budapeszteńskim „Nemzetl Sportclub" („Narodowym klubem sportowym"). O drużynie tej można powiedzieć to, co się mówi o każdej węgierskiej. — Cechuje ją ogromna szybkość i niezwykła elegancya pomimo prawdziwie południowego temperamentu. Drużyna „Nemzeti" składa się z rutynowanych starszych graczy, z których pięciu dostąpiło już za¬szczytu reprezentowania barw węgierskich zagranicą. Trudno jest wyróżnić jakiegoś gracza specyalnie, co świadczy, że drużyna jest we wszystkich szeregach wyrównana. Bramkarz Burion jest zaliczony do najlepszych bramkarzy węgierskich. W obronie zasługuje na uwagę prawy „back“, internacjonał Feldman. W pomocy wyróżnia się również reprezentatywny gracz środkowy, pomocnik Glavay. W ataku wybija się na pierwszy plan Toth (internacjonał), który gra na lewom skrzydle lub łączniku, imponujący biegiem i niezwykle silnym strzałem. Bardzo groźne jest prawe skrzydło Rometh i Kovacz, którzy już niejednokrotne bronili barw Węgier. Nie ulega więc kwestyi, że drużyna ta, która jak wykazują ostatnio rezultaty, jest w doskonałej formie, jest dla „Cracovii“ prawdziwie groźnym przeciwnikiem, który potrafi skutecznie dołożyć starań, aby z matchu wyjść zwycięsko. O godzinie 2-30 rozegra rezerwa „Cracovii“ match z „Polonią", Drużyny te są mniej więcej równe, to też publiczność będzie miała sposobność obarczyć interesującą grę młodych, a wiele obiecujących sił.
Źródło: Nowa Reforma nr 240 z 27 maja 1911


"- Zawody i popisy na Błoniach" -
Czas

- Zawody i popisy na Błoniach

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Z powodu niespodziewanie żywego popytu na bilety na niedzielne zawody piłki nożnej pierwszoklasowogo klubu budepesztańskiego "Nemzeti" i "Cracovii", oraz krakowskiej "Polonii" z rezerwą "Cracovii", jako też wielkie popisy straży ogniowych krakowskich, zwraca się uwagę, że dla uniknięcia natłoku przy kasach na Błoniach, wygodniej jest nabywać bilety w przedsprzedaży, tem bardaiej, że ceny są znacznie niższe. Bilety sprzedają w mieście firmy: loże W. Smldowicz linia AB, inne miejsca: "Auto" Plac Szczepański i A. Weissmann ulica Szewska.
Źródło: Czas 27 maja 1911


"Niedziela na Błoniach." -
Czas

Niedziela na Błoniach.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Zapowiedziane na jutro popisy straży ogniowej krakowskiej, miejskiej i ochotniczej, wspólnie z matchami piłki nożnej "Cracovii", budzą tak żywo zainteresowanie, to okazała się potrzeba przygotowania większej ilości biletów. Na boisku pozlotpowem chcą się bowiem zgromadzić zarówno wszyscy zwolennicy sportu footballowego, tak liczni w Krakowie, jak i przyjaciele zasłużonego krakowskiego Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń — w którego uroczystości jubileuszowa wchodzą poniekąd takie niedzielne popisy straży. Wreszcie na niezwykłe ćwiczenia pospieszy takie szersza publiczność, gdyż z natury rzeczy każdego interesować musi, jakimi sposobami i z jaką sprawnością działa organizacya, czuwająca dniem i nocą nad bezpieczeństwem życia i mienia mieszkańców Krakowa w razie pożaru. Zainteresowanie to sprawia, że trybuny boiska pozlotowego zapełnią się mote tak tłumnie, it przypominać będą pamiętne popisy zlotu grunwaldzkiego "Sokołów".

Dla przyjaciół piłki nożnej rozegra "Cracovia" match z budapeszteńskim "Nemzeti Sportdub" ("Narodowym klubem sportowym")- O drużynie tej można opowiedzieć to, co się mówi o każdej węgierskiej. Cechuje ją ogromna szybkość i niezwykła elegancya pommo prawdziwie południowego temperamentu. Drużyna "Nemzeti" składa się z rutynowanych starszych graczy, z których pięciu dostąpiło już zaszczytu reprezentowania barw węgierskich zagranicą. Trudno jest wyróżnić jakiegoś gracza specyalnie, co świadczy, że drużyna jest we wszystkich szeregach wyrównana. Bramkarz Burian jest zaliczony do najlepszych bramkarzy węgierskich. W obronie zasługuje na uwagę prawy "back", internacyonał Feldman. W pomocy wyróżnia się również reprezentatywny gracz środkowy, pomocnik Glavay. W ataku wybija się na pierwszy plan Toth (internacyonał), który gra na lewem skrzydle lub łączniku, imponujący biegiem i niezwykle silnym strzałom. Bardzo groźne jest prawe skrzydło Rometh i Kovacz, którzy już niejednokrotnie bronili barw Węgier. Nie ulega więc kwestyi, że drużyna ta, która jak wykazują ostatnie rezultaty jest w doskonalej formie, jest dla "Cracovii" prawdziwie groźnym przeciwnikiem, i który potrafi skutecznie dołożyć starań, aby z matchu wyjść zwycięsko.

O godzinie 2 30 rozegra rezerwa "Cracovii" matcb z "Polonią". Drużyny te są mniej więcej równe to publiczność, będzie miała sposobność obaczyć interesującą grę młodych a wiele obiecujących sił.
Źródło: Czas 27 maja 1911


"Kronika" -
Czas

Kronika

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Popisy straży ogniowych i zawody piłki nżnej "Cracovii" z klubami "Nemzeti" i "Polonii" o godz. 3 na boisku pozlotowom na Błoniach.

...
Źródło: Czas 28 maja 1911


"Match footballowy" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Match footballowy

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
W niedziele maja rozegra "Cracovia" match z budapeszteńskim "Nemzeti Sportclub" ("Narodowym klubem sportowym"). O godz. 2.30 rezerwa „Cracovii“ match z "Polonią".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 28 maja 1911


"Ze sportu footballowego." -
Nowiny

Ze sportu footballowego.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W niedzielę dnia 28 maja rozegra „Cracovia" match z budapeszteńskim „Nemzeti Sportclub" („Narodowym klubem sportowym"). O drużynie tej można powiedzieć to, co się mówi o każdej węgierskiej. Cechuje ją ogromna szybkość i niezwykła elegancya, pomimo prawdziwie południowego temperamentu Drużyna „Nemzeti“ składa się z rutynowanych starszych graczy, z których pięciu dostąpiło już zaszczytu reprezentowania barw węgierskich zagranicą. Nie ulega więc kwestyl, że drużyna ta, która, jak wykazują ostatnie rezultaty, jest w doskonałej formie, jest dla Cracovii prawdziwie groźnym przeciwnikiem, który potrafi skutecznie dołożyć starań, aby z matchu wyjść zwycięsko. O godz. 2.30 rozegra rezerwa „Cracovii“ match z „Polonią". — Drużyny te są mniej więcej równe, to też publiczność będzie miała sposobność obaczyć interesującą grę młodych, a wiele obiecujących sił.
Źródło: Nowiny 28 maja 1911


Nowa Reforma

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Match Cracovii z Nemzeti Sport-Club na boisku pozlotowem.
Źródło: Nowa Reforma nr 241 z 28 maja 1911


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Klub sportowy „Cracovia“. W niedzielę dnia 28 maja rozegra „Cracovia“ match z budapeszteńskim „Nemzeti Sportclub“ („Narodowym klubem sportowym"). O drużynie tej można powiedzieć to, co się mówi o każdej węgierskiej. Cechuje ją ogromna szybkość i niezwykła elegancya pomimo prawdziwie południowego temperamentu. Drużyna „Nemzeti" składa się z rutynowanych starszych graczy, z których pięciu dostąpiło Już zaszczytu reprezentowania barw węgierskich zagranicą. Trudno jest wyróżnić jakiegoś gracza spocyalnie, co świadczy, że drużyna jest we wszystkich szeregach wyrównana. Bramkarz Burian jest zaliczony do najlepszych bramkarzy węgierskich. W obronie zasługuje na uwagę prawy "back“, internacyonał Feldman. W pomocy wyróżnia się również reprezentatywny gracz środkowy, pomocnik Glavay. W ataku wybija się na pierwszy plan Toht (internacyonał), który gra na lewem skrzydle lob łącznika, imponujący biegiem i niezwykle silnym strzałem. Bardzo groźne jest prawe skrzydło Rometh i Kovacz, którzy Już niejednokrotnie bronili barw Węgier. Nie ulega więc kwestyi, to drużyna ta, która jak wykazują ostatnie rezultaty jest w doskonałej formie, jest dla „Cracovii“ prawdziwie groźnym przeciwnikiem, który potrafi skutecznie dołożyć starań, aby z ma tchu wyjść zwycięsko. O godzinie 2.30 rozegra rezerwa „Cracovii“ match z "Polonią". Drużyny te są mniej więcej równe, to też publiczność, będzie miała sposobność obaczyć interesującą grę młodych a wiele obiecujących sił.
Źródło: Głos Narodu nr 121 z 28 maja 1911


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.2
Dzień wczorajszy okazał, jak popularnym jest sport piłkowy także u tej części publiczności, która na to matche nie chodzi całkiem lub rzadko. Po ukończeniu pięknych popisów straży pożarnych, prawie nikt nie opuścił zapełnionych trybun. Publiczność nie mogła się uskarżać na zawód, gdyż match wczorajszy był pok każdym względem jednym z najlepszych jakie odbyły się w Krakowie. Z jednej strony więcej niż wyborna, zgrana do doskonałości, a wyćwiczona przez trenerów angielskich „Narodowa” drużyna węgierska, z drugiej nasza „Cracovia”, która z zaszczytnym rezultatem stawiła przeciwnikowi poważny opór. Mimo przewagi drużyny węgierskiej, dla ogółu publiczności siły i walka musiały wydać się całkiem równemi. Pierwsza połowa gry prowadzona była jak zwykle wolniej, obie strony starały się wzajemnie poznać; rezultat do pauzy 3:2. Po zmianie bramek tempo stawało się coraz żywsze, Węgrzy, sławni z szybkości przypuszczali atak po ataku, każdy wybornie kombinowany., bez zarzutu wykonany; zdobyli tylko jeden punkt, dzięki obronie obu „backów” „Cracovii”, a nadewszystko niezrównanemu w dniu wczorajszym bramkarza. Od czasu do czasu „Cracovia” odbiwszy piłkę, prowadziła ją pod bramkę przeciwnika i gdyby nie pewien zwykły u drużyny krakowskiej zbytek kombinacyi tuż pod bramką, zwycięstwo przypadłoby w udziale białoczerwonym. Ostateczny rezultat 4:3 dla „Cracovii”. Z uznaniem należy podnieść, że gra mimo szybkiego tempa była prowadzona wzorowo poprawnie zwłaszcza ze strony „Cracovii” a sędzia jedyny rzut karny i przeważną większość wolnych, dyktował przeciwko Węgrom. Co do sędziego, p. Fr. Komara z Wiednia, swą bezstronnością, niezmierną bystrością obserwacyi i energią, prawdziwie zadziwiał i zasłużył całkowicie na owacyę, którą zgotowały mu obie drużyny, przy udziale publiczności.
Źródło: Czas nr 241 z 29 maja 1911


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Ze sportu.

Przed i po popisie straży pożarnej na Błoniach, o czem piszemy na innem miejscu, rozegrano na Boisku pozlotowem dwa matche footballowe. Pierwszy z nich, match „Cracovii Res” z „Polonią” zakończył się stosunkiem 2:1 na korzyść „Cracovii”.

Po wspaniałych ćwiczeniach straży pożarnej, będących prawdziwą atrakcyą wczorajszej niedzieli odbył się match „Cracovia I” z „Nemzeti Sport Club”. Zawody te przybrały odrazu charakter matchu, prowadzonego w żywiołowem tempie, cechującem wszystkie drużyny budapesztańskie. Po ładnej obustronnej walce przyniósł match ten wynik 4:3 na korzyść gości. Na pochwałę „Cracovii” zaznaczyć należy dzielną jej obronę bramki i szybkie dobrze kombinowane ataki entuzyastycznie oklaskiwane przez widzów.

Zainteresowanie matchem było bardzo wielkie, na matchu widzieliśmy wybitnych gości w osobach del. r. dw. Fedorowicza, prez. miasta dra Leo i reprezentantów Rady m. przyglądających się z ciekawością zmaganiom się obu drużyn.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 122 z 30 maja 1911


""Nezmeti Sport Club" i "Cracovia"" -
Nowa Reforma

"Nezmeti Sport Club" i "Cracovia"

Relacja z dziennika Nowa Reforma cz.1
Relacja z dziennika Nowa Reforma cz.2
Po ćwiczeniach straży rozpoczęły się ponownie zawody w piłkę nożną, znacznie bardziej interesujące niż pierwsze — pomiędzy „Nemzeti Sport Club" z Budapesztu a „Cracovią“. Węgrzy ci poprzedzeni byli reklamową opinią drużyny wyróżniająco pierwszorzędnej, jednakże opinii tej wczorajszą grą swoją nie usprawiedliwili w zupełności. Gracze jej poszczególni nie są jednej klasy, wskutek czego w grze powstawało pewno rozwichrzenie, ponadto zaś zbyt często unosił ich temperament. Wprawdzie gra miała ładne epizody, poszczególni gracze z pośród węgierskich gości odznaczali się celnymi strzałami do bramki i doskonaleni „sportowanie", ale na ogół match wczorajszy zanadto był „urozmaicony" nieprawidłowościami i to z obu stron, aby go do klasycznych przykładów pięknej gry footballowej zaliczyć było można.

Już w parę minut po rozpoczęciu gry zdobywa „Cracoyia" pierwszą bramkę, dzięki gwałtowności jednego z Węgrów, która spowodowała nieprawidłowość, a w następstwie rzut karny do bramki "Nemzeti". Węgrzy jednak wkrótce zdobywają bardzo ładną kombinacyą także jedną bramkę i nie przestają ponawiać gwałtownych ataków do bramki przeciwnika, tak, że do pauzy gra toczy się prawie wyłącznie na terenie "Cracovii" raz tylko bogdaj przechodząc na teren "Nemzeti", przyczem "Cracovia" szybką oryentacyą zdobywa jeszcze jeden goal. Węgierscy goście jednak zdobywają dwa, tak, że w rezultacie do pauzy jest stosunek 3:2 na korzyść "Nemzeti", przyczem węgierski napad okazuje się przeciwnikiem nadzwyczaj groźnym w strzałach do bramki. Szczególniej pięknym był skuteczny strzał jednego z uczestników węgierskiego napadu, dany z wolnego rzutu z odlegości prawie połowy boiska.
Po pauzie "Cracovia" bardziej się ożywia i również często przypuszcza ataki, udaremniane jednak przez obronę "Nemzeti", która, jak zresztą i napad, w niebezpiecznych chwilach rozwija tempo szybkości takiej, że mu "Cracovia" zgoła sprostać nie może. Pomimo więc, że bramkarz węgierski okazuje się zgoła nieszczególnym w przeciwieństwie do bramkarza "Cracovii", którego zręczności zawdzięczała ona wczoraj ocalenie od kilku jeszcze otrzymanych goali "Cracoyia" zdobywa na gościach tylko jeszcze jeden goal. Ponieważ zaś Węgrzy także robią jeden po pauzie, więc ostateczny rezultat matcha jest 4:3 na korzyść "Nemzeti", który tym sposobem wyszedł z wczorajszych zapasów zwycięsko, zwłaszcza że jedna bramka "Cracovii" miała dość przypadkowy charakter, a wszystkie goale Węgrów były sumiennie "zarobione".

Sędziował energicznie, przytomnie i poprawnie p. Kratina.
Źródło: Nowa Reforma nr 242 z 29 maja 1911


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Dzień wczorajszy zadziwił nawet węgierską drużynę „Nemzeti”, widującą tak licznie zebraną publiczność jedynie na matchach, stanowiących clou sezonu w Budapeszcie. Zebrało się bowiem ludzi ponad 10 tysięcy i od czasu zlotu grunwaldzkiego mieszkańcy Krakowa nie stawili się jeszcze nigdy tak tłumnie na boisku zlotowem. Bo też publiczność przyszła oglądać swoich ulubieńców, straż pożarną miejską i ochotniczą, która okazała, że zasłużenie taką cieszy się sympatyą. I również pięknem było połączenie ulubionego w Krakowie sportu footballowego z tym, dawno już u nas nie widzianym popisem.

Było to prawdziwe święto zręczności i tempa, entuzyazmujące publiczność tak różnorodną, jakiej nie widzimy zwyczajnie na matchach. Toteż nie raziły naiwne wybuchy radości, zdradzające nieświadomość sportową znaczniejszej części, lecz owszem dobrze usposabiały cały tłum ogarnięty jedną radością niemal dziecięcą, której nam brak w przeciwieństwie do zachodnich narodów, umiejących po pracy intenzywniejszej jak nasza, bawić się jak dzieci. A przytem cel szlachetny jeszcze bliżej jednoczył to wszystko, pozornie niezupełnie zgodne. Było to coś podobnego do igrzysk, podobnie jak zlot sokoli i pokazywało tę łączność, jaką wywołuje radość z wszelkiego wyniku zręczności siły, czasu i kombinacyi tych czynników.

„Nemzeti”, ósma z rzędu drużyna budapeszteńska w pierwszej klasie nie ustępuje znanemu już „Terezvarosi, co do tempa, przewyższa go jednak kombinacyą. Wyniki z „B.A.K.” 2:2 i „B.T.C.” 0:1 dobrze świadczą o biało-czarnych, którzy grali bardzo pięknie. Ich napad z dwoma graczami reprezentatywnymi na łącznikach był wzorowy, a środkowy pomocnik i prawy back, także odznaczeni ciemno-amarantowemi czapeczkami internacyonalnych graczy, dopełniali dobrze składu Węgrów. Powitawszy publiczność zwyczajem, wprowadzonym przez „Törekves”, trzykrotnym okrzykiem „Elien”, dobrze prezentowali pierwszorzędną drużynę. Losowanie wyznacza im bramkę przeciw słońcu, jednakowoż odrazu przechodzą do ataku, z tempem znanem u Węgrów. W ataku pierwszym foul z ich strony powoduje rzut karny na korzyść „Cracovii”, a ten, strzelony przez p. Trauba, przynosi w 6-tej minucie pierwszy punkt dla biało-czerwonych. To zwiększa tempo gry, atak gości w 9-tej minucie wyrównuje stosunek, przez dłuższy czas potem przewaga głównie ze strony Węgrów, aż p. Poznański w 27 minucie drugim goalem zyskuje „Cracovii” krótką przewagę jednego punktu. Rzut wolny wskutek złego ustawienia się bramkarza „Cracovii” w 29 minucie znów wyrównywa grę, która do pauzy przynosi jeszcze jeden goal dla „Nemzeti”. Stosunek do pauzy 3:2 na korzyść biało-czarnych.

Druga połowa przynosi w pierwszej części znaczną przewagę „Nemzeti”, uwydatniającą się w goalu w 17 minucie, teraz gra jednak przechyla się na st[r]onę „Cracovii”, p.Poznański uzyskuje trzeci punkt dla „Cracovii”. Wówczas biało-czerwoni zaczynają nawet silnie przypierać, jednak nie mogą już ostatecznie wyrównać niekorzystnego dla siebie rezultatu 4:3. - W matchu tym, interesującym tempem, ogromnie raził brak formy u Cracovii, spowodowany trzytygodniowym wypoczynkiem. Od „Cracovii” bowiem wymaga się większych rezultatów, aniżeli gra wczorajsza. Nie chodzi tu o ilość bramek, ale o samą grę, w której korzystnie wyróżniali się jedynie skrzydłowi i lewy łącznik dzięki swej pracowitości, pozatem wszystko było niżej swojej miary.

Sędzią był znany w Budapeszcie p. Komar. W poprzedzającym zaś matchu „Rezerwy Cracovii” z „Polonią”, zakończonym 2:1 na korzyść pierwszych, sędziował p. Gyarfas.
Źródło: Nowiny nr 121 z 30 maja 1911


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
Cracovia przeciwko Nemzeti Budapeszt 3:4

Niedziela, 28 maja grał Klub Sportowy Nemzeti z Budapesztu w Krakowie przeciwko tamtejszej Cracovii i potrafił ją pokonać 4:3. Nemzeti grało tak szybko, że Cracovia nie mogła nadążyć.

Przy stanie 1:1 strony zostały zmienione. W drugiej połowie Węgrzy przejęli całkowicie kontrolę i podwyższyli wynik na 4:1 . Jednak zmobilizowało to Cracovię i udało jej się zdobyć dwie piękne bramki. Wynikiem 3:4 dla Węgrów sędzia Pan Komar z Wiednia zakończył prowadzone przez niego i obserwowane przez znakomitą publiczność spotkanie.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 24 z 10 czerwca 1911


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Match wczorajszy pomiędzy „Nemzeti" — klub z Bndapeeztu — a „Cracovią“ miał kilku interesujących momentów. Siły obu drużyn są mniej więcej równe, tylko Węgrzy mają lepsze tempo, Po stronie „Cracovii" napad środkowy zawiódł, — pp, Szeligowski i Singer gubili ciągle piłkę, — natomiast p. Poznański ratował sytuacyę bardzo celnymi rzutami do bramki. Po stronie węgierskiej napad był wyborny, pomoc mniej zadawalniająca. Technika Węgrów jest wogóle już lepiej ustalona aniżeli u Krakowian, ale zbyt pięknych kombinacyi niewykazali.
Po niezmiernie spokojnej, celowej i kombinacyjnej grze Anglików, partya wczorajsza wydawała się cokolwiek dziką. To też nieustanne nieprawidłowości zmuszały sędziego do ciągłej interwencyi.
Źródło: Głos Narodu nr 122 z 30 maja 1911