1924-06-09 Union Łódź - Cracovia 1:3: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 90: Linia 90:
Następny dzień przyniósł walkę zwycięzców i zwyciężonych. Towarzystwo zadało druzgocącą klęskę Turystom, którzy na tym meczu byli beznadziejni. Turyści wprawdzie wystąpili z licznymi rezerwowymi. W spotkaniu Cracovii z Unionem wyszła drużyna podwawelskiego grodu zwycięska, uzyskując tem samem puhar. Do przerwy Union przez Hoffmana zdobywa jedyną bramkę. Wynik do przerwy niezmieniony. Zawody te prowadził znakomicie Dr. Lustgarten.

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
3 łódzkie A. kl. kluby zakupiły puhar i urządziły turniej o tenże, który, jak było do przewidzenia, zabrał gość, Cracovia, której się on słusznie należał za jej piękną grę, mimo, iż grała bez Gintla, Synowca, Popiela, Cikowskiego i Kałuży. Łodzianie dostali od niej bagaż w postaci stosunku bramek 6:1. Najgorzej z turnieju wyszedł inicjator tegoż, bo 15:5. Wynik 12:3 między ŁTSG., a Turystami, pokazuje, jakie są ogromne różnice w grze klubów polskiej A. klasy. Turyści wystąpili bez Werbińskiego w bramce, Kahana, Hermanna i Olka Kubika. ŁTSG. i Union w komplecie.
Normalny czas gry między Unionem i Turystami dał wynik nierozstrzygnięty, dopiero przedłużony czas dał zwycięski punkt Unionowi, wobec tego ten stanął na drugi dzień do walki z Cracovią. Cracovia natrafiła na twardą grę ŁTSG. i dopiero w ostatnich min. II. poł. zdołała pokonać miejscowych, co jest zasługą Chruścińskiego i Przeworskiego, iż nie pozwolił naruszyć swej świątyni. W drugi dzień ŁTSG. bije z łatwością Turystów. Niemałą zasługę ma tu bramkarz Garbarski, który w chwytaniu górnych piłek jest słaby, na co wpływa jego mały wzrost. W zawodach z Cracovią Union prowadził ze strzału Hoffmana, lecz Cracovia ze swem słynnem tempem wzięła przeciwnika i w II. poł. przeniosła grę na jego połowę. Bramki dla Cracovii strzelili: Reyman III 2 i Chruściński 1. Zawody prowadził w I-szym dniu pp. Raettig i Fiedler, w II-gim pp. Salomonowicz i Dr. Lustgarten.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 24 z 11 czerwca 1924

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Były to rozstrzygające zawody o tytuł mistrza turnieju, a jednak pomimo, że impreza zapowiadała się nader interesująco zaledwie 500 osób zebrało się na boisku D. O. K. IV. Cracovia wystąpiła, jak i dnia poprzedniego z rezerwowymi za Gintla, Kałużę i Synowca. Union w najsilniejszym składzie. Początek gry przynosi groźny dla Cracovii atak, zakończony w 1' rzutem z rogu niewyzyskanym, zaczem wykop Fryca, znowu atak Unionu i ponowny rzut z rogu w 4'. W tej fazie gry wyraźna przewaga łodzian, którzy w 10' zdobywają przez Hoffmana goala z podania Kukli. Ataki krakowian psuje zawsze w zarodku defenzywa Unionu, a Chruściński i Fryc są poważnie zatrudnieni. Union gra z wiatrem, a jego atak kombinuje wcale dobrze. Hanke dawał sobie nieraz (o dziwo!) radę z Frycem i nieraz bywał Przeworski w opałach, lecz jakoś to zawsze się wyjaśniało.

Od czasu do czasu groźny atak Cracovii kończył się niezdecydowanym strzałem i krakowianie zeszli w tej połowie gry pokonani z boiska.

Po przerwie ma Cracovia za sprzymierzeńca wiatr i rozpoczyna z miejsca atakować, przyczem w roli napadającego utrzymuje się do końca. W 5' strzela w róg Reyman III, zatrzymaną piłkę wypuszcza Werner z rąk do... bramki. Biało-czerwoni wyrównali i grają coraz lepiej, w szeregach Unionu deprymowanych taką bramką - konsternacja. Cracovia prawie stale w ofenzywie w 15' wybiega niepotrzebnie zresztą Werner a Reyman III zdobywa, ładnym strzałem 2-goala - tem przypieczentował zwycięztwo barw krakowskich. Ataki Unionu nie są zbyt groźnymi w następnych fazach gry dla Cracovii, za to, biało-czerwoni groźnie atakując w 25', rzut z rogu dla gości - trzykrotne strzały na bramkę - broni przytomnie Werner - jednak źle wykopuje, ktoś z Cracovii dostaje piłkę i umieszcza ją w bramie. Od tej chwili, gdy rezultat zawodów był przesądzony, straciły też one na emocji. Napróżno łaknął Union rewanżowych punktów - nie przyszły. Cracovia odjechała znowu z Łodzi zwycięzcą! Po raz trzeci! Zawody prowadził dobrze dr. Lustgarten.
K Dom
Źródło: Przegląd Sportowy nr 23 z 12 czerwca 1924

Sport Ilustrowany

Relacja z meczu w poznańskim tygodniku Sport Ilustrowany
Turniej piłkarski o puhar przy współudziale Cracovii, Unionu, Ł. T. S. G. i Turystów wypadł w pierwszym dniu pod względem sportowym udatnie, zaś pod względem kasowym w oba dnie turnieju bardzo słabo z powodu konkurencji. Cracovia wystąpiła bez Popiela, Gintla, Synowca, Cikowskiego i Kałuży. (...)
Lip.
Źródło: Sport Ilustrowany nr 17 z 12 czerwca 1924

Mecze sezonu 1924

Olsza Kraków 1924-03-16 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Kickers 1900 Berlin 1924-03-23 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 7:3  Kickers 1900 Berlin 1924-03-25 Cracovia - Schöneberger Kickers Berlin 2:1  Polonia Warszawa 1924-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1924-04-06 Cracovia - Warta Poznań 4:2  Union Berlin 1924-04-12 Cracovia - Union Berlin 4:4  Union Berlin 1924-04-13 Cracovia - Union Berlin 1:1  Vasas Budapeszt 1924-04-20 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:3  Vasas Budapeszt 1924-04-21 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-03 Cracovia - Eintracht Lipsk 0:0  Eintracht Lipsk 1924-05-04 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:0  Wisła Kraków 1924-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Jutrzenka Kraków 1924-05-18 Cracovia - Jutrzenka Kraków 0:0  III Kerület Budapeszt 1924-05-24 Cracovia - III Kerület Budapeszt 1:1  III Kerület Budapeszt 1924-05-25 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:5  ŁTS-G Łódź 1924-06-08 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:3  Union Łódź 1924-06-09 Union Łódź - Cracovia 1:3  Makkabi Brno 1924-06-15 Cracovia - Makkabi Brno 1:1  Ferencváros Budapeszt 1924-06-21 Cracovia - Ferencváros Budapeszt 1:2  Viktoria Žižkov 1924-06-22 Cracovia - Viktoria Žižkov 3:1  Törekvés Budapeszt 1924-06-29 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:3  Rudolfshügel Wiedeń 1924-07-08 Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń 0:1  WAC Wiedeń 1924-07-12 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  WAC Wiedeń 1924-07-13 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  Warta Poznań 1924-08-03 Warta Poznań - Cracovia 4:1  Nemzeti Budapeszt 1924-08-10 Cracovia - Nemzeti Budapeszt 3:0  Sparta Praga 1924-08-15 Cracovia - Sparta Praga 0:2  Sparta Praga 1924-08-17 Cracovia - Sparta Praga 0:0  Jutrzenka Kraków 1924-08-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 1:2  BBSV Bielsko 1924-08-31 BBSV Bielsko - Cracovia 2:2  DFC Praga 1924-09-07 Cracovia - DFC Praga 0:4  DFC Praga 1924-09-08 Cracovia - DFC Praga 2:3  Wisła Kraków 1924-09-21 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  Olsza Kraków 1924-09-28 Cracovia - Olsza Kraków 5:1  Wawel Kraków 1924-10-05 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Wisła Kraków 1924-10-12 Wisła Kraków - Cracovia 4:2  Jutrzenka Kraków 1924-10-19 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:0  BBSV Bielsko 1924-10-26 Cracovia - BBSV Bielsko 1:3  Meteor VIII Praga 1924-11-02 Cracovia - Meteor VIII Praga 0:1  Wawel Kraków 1924-11-09 Wawel Kraków - Cracovia 0:4  Olsza Kraków 1924-11-16 Olsza Kraków - Cracovia 0:5