1925-08-30 Cracovia - Makkabi Kraków 6:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 30 sierpnia 1925, 16:45

Cracovia - Makkabi Kraków

6
:
0

(3:0)Herb_Makkabi Kraków


Skład:
Szumiec
Bill
Fryc
Strycharz
Huber
Zastawniak II
Kubiński
Wójcik
Pizło
Limanowski
Ptak

Sędzia: Wittmann
Widzów: 1 800

bramki Bramki
Kubiński
Ptak
Ptak
Wójcik
Wójcik
Zastawniak II
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0

Mecze tego dnia:

1925-08-30 Cracovia - Makkabi Kraków 6:0
1925-08-30 Cracovia II - Jutrzenka Kraków II 3:1


moment z meczu

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Kurjer Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Kurjer Sportowy
Cracovia - Makkabi 6:0 (3:0).

Wynik zawodów tych był niepewny. Nawet zwolennicy Cracovii nie byli przekonani, że ich faworyt zwycięży. Większość oczekiwała nawet zwycięstwa Makkabi, gdyż biało czerwoni z powodu wstawienia pięciu graczy do reprezentacji polskiej musieli uzupełnić swe szeregi rezerwowymi. Tymczasem biało-czerwoni w poczuciu odpowiedzialności zabrali się energicznie do pracy, i uzyskali po dobrej grze wynik lepszy, aniżeli komplet w pierwszym spotkaniu z biało-niebieskimi. Najlepszy z drużyny i na boisku był Kubiński na którym też opierały się wszystkie ataki Cracovii. Biegał i centrował znakomicie, łatwo stosunkowo radząc sobie z pomocnikiem i obrońcą. Doskonale rozumieją się już z Wójcikiem, który szybko zadomowi się w nowym otoczeniu. Od długiego czasu poraz pierwszy na boisku krakowskim pokazali nam precyzyjnie wykonywaną zmianę skrzydła z łącznikiem. Wójcik jest jak się okazuje graczem rozumnym, idącym ostro na piłkę i wcale groźnym strzelcem. Koniecznie trzeba mu jednak sprintów. Limanowski i Ptak za wolno oddają jeszcze piłkę. Ptak zaś musi się nauczyć kopać prawą nogą. Pizło był stremowany, ale pod koniec grał nieźle. Huber jako środkowy pomocnik pracowity, brak mu naturalnie rutyny. Strycharz i Wieruski dobrzy jak zwykle. Doskonale udał się debiut Bila w obronie. Początkowo krępowało go widocznie onieśmielenie, gdy jednakże w trakcie gry je pokonał okazał, że w krótkim czasie może stanąć w szeregu naszych najlepszych obrońców. Fryc zadał kłam głosom, które odsyłając go na emeryturę, twierdziły, że „żyje” tylko z systemu jednego obrońcy. Okazuje się, że zmiana i dla niego będzie korzystna, gdy odrzuci na bok manierę, a będzie jak był doskonałym obrońcą. Szumiec nie miał nic do roboty.

Makkabi wystąpiła również nie w komplecie. Brak Schneidra I. w obronie był szczególnie dotkliwy, gdyż rezerwowy nie mógł go zastąpić. Schneider III jako drugi obrońca był dobry, ale tylko do pauzy. Bramkarz nie zawinił żadnej bramki z paru zaś gorących sytuacji w drugiej połowie wyszedł obronną ręką. Pomoc spisywała się na ogół dobrze, ale jak już tradycja nakazuje w drugiej połowie spuchła. Atak kombinował wcale składnie, ale za wolno i dlatego do pozycji strzałowych nie dochodził, brakło zresztą golgetera Blasbalga.

Zawody były wcale interesujące, grało się szybko, ale fair. Cracovia, która gra z silnym wiatrem ma lekką przewagę i uzyskuje przez Kubińskiego (1) i Ptaka (2) do pauzy trzy bramki. Po pauzie wbrew oczekiwaniu przewaga gospodarzy jeszcze się zwiększa. Całego jednak szeregu świetnych pozycji napastnicy biało-czerwoni nie potrafili wyzyskać. Dwie zaś dalsze bramki zdobywa Wójcik, z tych czwartą z koleji prześlicznym strzałem, i Wieruski z wolnego. Słabym, a przedewszystkiem grzeszącym brakiem ruchliwości sędzią był p. Wittmann.

Widzów około 1800.
Źródło: Kurjer Sportowy nr 26 z 2 września 1925


Przegląd Sportowy

Jeżeli wogóle gra ta mogła zainteresować, to jedynie dlatego, że stosowano się do nowych, mających w najbliższym czasie obowiązywać, przepisów o spalonym i innych modyfikacji. Wiadomo bowiem było, że większość graczy biało-czerwonych musiała wyjechać do Finlandji, tak że przeciw Makkabi stanąć mógł komplet nietyle wyborowy, ile wybierany. W komplecie tym wystąpiło kilku nowych graczy, pochodzących z krakowskich klubów B klasy. Z nabytkami tymi przedstawiła się Cracovia naogół dodatnio i stosunkowo łatwo uporała się z przeciwnikiem. Problem nowej reguły spalonych przedstawia się ciągle jeszcze jako otwarty. Zdaje się nie ulegać wątpliwości, że gra będzie żywszą, pełniejszą emocji i bogatszą w zdobyte punkta. Czy jednak przeważać będzie przebój, czy triumfy święcić będzie kombinacja, trudno przesądzać. W każdym razie w interpretacji ostatniego spotkania trudno dopatrzeć się podstaw do przewagi tego lub owego systemu. Zaledwie bowiem kilku graczy zdawało sobie sprawę z tego, jak silną mogą oni rozporządzać bronią, stosując się do dobrodziejstwa nowego przepisu. Z całej jedenastki Cracovii najlepiej tę sprawę pojęli i starali się wprowadzić w życie: Kubiński i grający na prawym łączniku nowy członek drużyny Wójcik. Ten ostatni debjutował w drużynie biało-czerwonych nader dodatnio i jeżeli gra jego przeciw silnemu przeciwnikowi będzie tak dobrą, jak okazała się dobrą przeciw Makkabi, to ma Cracovia w nowym tym graczu znakomite wyrównanie linji swego ataku w najsłabszej w ostatnim roku pozycji prawego łącznika. Wójcik jest graczem o dużym zmyśle kombinacyjnym i dlatego właśnie nadaje się do Cracovii, której kilkakrotne próby z przebojowcami jakoś nie powodziły się. Nie mniej dobrze zaprezentował się na stanowisku obrońcy dawny gracz niemieckiego klubu sportowego – Biel. Makkabi grała bardzo słabo. Poza lewym i środkowym pomocnikiem i lewą stroną ataku, wszystkie pozycje obsadzone są stosunkowo miernie. Bramkarz ma na swem sumieniu kilka bramek z powodu bardzo złego ustawiania się.
(f).
Źródło: Przegląd Sportowy nr 35 (224) z 2 września 1925 [1]


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Cracovia bez Gintla, Sperlinga, Kałuży Ciszewskie go. Makkabi bez Heitnera, Schneidra I i Blassbalga.

Uzupełniona rezerwowymi graczami Cracovia przedstawiła się wcale korzystnie. Bill na obronie, Huber w pomocy i Pizło w ataku zapowiadają się jako nowe talenta piłkarskie.
Makkabi bez Schneidra zupełnie osłabiona w defenzywie nie mogła przeciwstawić żadnego oporu dobrze grającej Cracovii. Ani defenzywa ani atak Makkabi nie orjentują się zupełnie w istocie nowych przepisów i nie umieli ani razu intencji ich wykorzystać. Przeciwnie ułatwiali zawsze napastnikom Cracovii przeprowadzanie ataków i wykorzystanie systemu jednego obrońcy. Atak Makkabi przedstawiał się strasznie. Ohrenstein tchórzył i uciekał od piłki, gdy tylko zjawił się jakikolwiek przeciwnik. Trójka środkowa nie rozumiała się zupełnie i każdy grał na swą rękę wyprawiając jakieś niewidziane harce miast gry kombinacyjnej. Rosner zupełnie nie nadaje się na kierownika ataku. Zupełnie niepotrzebnie psuje się go na tej pozycji. Również i Wachtel nie ma miejsca w pierwszej drużynie. Bawienie się aż do znudzenia bez zupełnego współgrania z są¬siadami to cechu tego bardzo utalentowanego zresztą gracza. Przy takim zespole wypadł również i dobry zawsze Landmann zupełnie blado. Pomoc pracowała jak mogła, lecz zupełnie nie zasilała ataku w piłki. Również obrona i bramkarz słabsi jak zwykle.
Żywo grający atak Cracovii uzyskuje bardzo łatwo już do pauzy trzy bramki i może również i po przerwie powiększyć swój stan posiadania do liczby 6.
Gra mało zajmująca. Momentami tylko interesujące były szybkie ataki Cracovii.

Sędziował p. Wittman słabo. Widzów około 1500.
Źródło: Nowy Dziennik nr 197 z 1 września 1925


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Białoczerwoni, którzy wystąpili z całym szeregiem rezerwowych (wobec wyjazdu swych najlepszych graczy do Finlandii), jak Hubert w pomocy, Bil w obronie, Ptak i Pizło w ataku, zwyciężyli z zupełna łatwością swego przeciwnika, w tym dniu bardzo słabo usposobionego. Wynik powyższy, oraz zupełnie łatwe uzyskanie go przez Cracovię, dowodzi jeszcze raz niezbicie słuszności naszego zapatrywania, iż Makkabi zupełnie niesprawiedliwie dostała się do A klasy i odnośna uchwała Wydziału Gier i Dyscypliny PZPN, przenosząca w pierwszej instancji ten klub do B klasy, była nawet i pod tym względem sprawiedliwą.
Cracovia grała w tym dniu, mimo osłabionego składu, bardzo dobrze i miała nad swoim przeciwnikiem przez całą grę przewagę, a chwilami, jak to było zwłaszcza w pierwszych 15 min., nie schodziła poprostu z pola karnego swego przeciwnika. Jedynie po pauzie Makkabi sporadycznymi wypadami atakowała nieco więcej swego przeciwnika, skończyło się to jednak na kilku bezpiecznych strzałach. Bramki uzyskali dla Cracovii: Wójcik i Ptak po dwie, oraz Kubiński i Zastawniak po jednej. Wyróżniła się z Cracovii prawa Strona ataku. Sędzia pan Wittmann, nie odpowiedział swemu zadaniu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 239 z 1 września 1925


"Cracovia — Makkabi 6:0 (3:0)." -
Stadjon

Cracovia — Makkabi 6:0 (3:0).

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
Niedziela 30.VIII. Boisko Cracovii. Mimo braku aż 5 czołowych swych graczy, bawiących w Finlandji, Cracovia sprawiła pełnemu zespołowi Makkabi „rekordowe wały". Nowo pozyskani gracze Cracovii reprezentowali się dodatnio. Bramki zdobyli Ptak (z Olszy) i Wójcik (ze Sparty) po 2 — Limanowski i Kubiński po jednej.
Źródło: Stadjon nr 36 z 2 września 1925


Mecze sezonu 1925

Zwierzyniecki Kraków 1925-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 5:0  Wawel Kraków 1925-03-08 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  TKS Toruń 1925-03-15 Cracovia - TKS Toruń 5:1  Polonia Warszawa 1925-03-22 Cracovia - Polonia Warszawa 9:1  Slovan Bratysława 1925-03-29 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 2:4  Czarni Lwów 1925-04-05 Cracovia - Czarni Lwów 3:2  Nürnberger FV 1925-04-12 Cracovia - Nürnberger FV 9:1  Čechie Karlín 1925-04-13 Cracovia - Čechie Karlín 1:1  III Kerület Budapeszt 1925-04-18 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:5  III Kerület Budapeszt 1925-04-19 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:2  SK Pardubice 1925-04-26 Cracovia - SK Pardubice 3:0  Wisła Kraków 1925-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 5:5  Union Žižkov 1925-05-10 Cracovia - Union Žižkov 2:3  Pogoń Lwów 1925-05-21 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Viktoria Žižkov 1925-05-24 Cracovia - Viktoria Žižkov 1:0  Gallia Club Paryż 1925-05-31 Cracovia - Gallia Club Paryż 7:1  Vasas Budapeszt 1925-06-01 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:4  Czarni Lwów 1925-06-11 Czarni Lwów - Cracovia 0:1  Hasmonea Lwów 1925-06-13 Cracovia - Hasmonea Lwów 4:0  Wacker Wiedeń 1925-06-14 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:5  Pogoń Lwów 1925-06-21 Cracovia - Pogoń Lwów 0:1  Vienna 1925-06-29 Cracovia - Vienna 2:1  Makkabi Kraków 1925-07-05 Makkabi Kraków - Cracovia 0:2  ČAFC Praga 1925-07-26 Cracovia - ČAFC Královské Vinohrady 5:0  Vienna 1925-08-05 Cracovia - Vienna 3:2  Hakoah Graz 1925-08-09 Cracovia - Hakoah Graz 1:0  Sparta Kraków (1921) 1925-08-23 Cracovia - Sparta Kraków 10:0  Makkabi Kraków 1925-08-30 Cracovia - Makkabi Kraków 6:0  1.FC Katowice 1925-09-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:2  Wawel Kraków 1925-09-19 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  AKS Chorzów 1925-09-20 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:1  Krowodrza Kraków 1925-09-27 Cracovia - Krowodrza Kraków 2:0  Viktoria Žižkov 1925-10-17 Cracovia - Viktoria Žižkov 1:3  Viktoria Žižkov 1925-10-18 Cracovia - Viktoria Žižkov 5:1  Polonia Warszawa 1925-10-25 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1925-11-08 AKS Królewska Huta - Cracovia 0:7  Uniwersytet Jagielloński 1925-11-11 Cracovia - Uniwersytet Jagielloński 1:5  1.FC Katowice 1925-11-15 1.FC Katowice - Cracovia 4:1  Zwierzyniecki Kraków 1925-11-22 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 2:2  Wawel Kraków 1925-11-29 Cracovia - Wawel Kraków 7:0