1925-08-09 Cracovia - Hakoah Graz 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 9 sierpnia 1925, 17:00

Cracovia - Hakoah Graz

1
:
0

(1:0)Herb_Hakoah Graz


Skład:
Malczyk
Gintel
Fryc
Strycharz
Chruściński
T.Zastawniak
Kubiński
Wójcik
Kałuża
Ciszewski
Sperling


Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Raab
Widzów: 1500

bramki Bramki
Ciszewski 10' 1:0
Skład:
Oppenheim
Blau I
Bettelheim
Burstin
Grünhut
Friedländer
Quastler
Löwensohn
Gansl
Blau II
Weiss

Ustawienie:
2-3-5
Zobacz również: Zdjęcia z meczupod bramką Hakoahu
Cała galeria ››

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Znacznie piękniejszą grę zademonstrowali goście w pogodnym dnu następnym. Wprawdzie Crac. nie brała sobie tego meczu bardzo do serca i nie była strzałowo dysponowaną, ale przewagę i tak miała wybitną. Goście natomiast włożyli w ten mecz wszystko i starali się o jaknajlepszą grę i wynik, co im się też udało. Przegraną tylko 1:0 z Cracovią mogą oni uważać rzeczywiście za sukces. Strzelcem jedynej zwycięskiej bramki był Ciszewski. Debjut Wójcika ze Sparty krak. na prawym łączniku nie dał jeszcze materjału do definitywnej oceny, czy i o ile stanowić on będzie czynnik dodatni czy też ujemny, w ataku Crac. Mecz był wcale ładny i o dobrym poziomie i Hakoah gracki usprawiedliwił nim zupełnie swe dotychczasowe wyniki w Polsce. Postępu u tej drużyny są wcale wielkie.
Sędziował p. Raab bezstronnie, ale słabo.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 33 z 12 sierpnia 1925


Kurjer Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Kurjer Sportowy cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Kurjer Sportowy cz.2
Cracovia – Hakoah Grac 1:0 (1:0).

Ktoby obserwował drużynę gospodarzy w spotkaniu z Vienną we środę i w niedzielę z Hakoahem, ten z trudnością uwierzy, że możliwe są w ciągu niewielu dni takie skoki w formie graczy. Biało-czerwoni trafiwszy na słabszego przeciwnika grali bardzo słabo. Atak w polu znośny, pod bramką wyróżniał się rozbrajającą wprost bezradnością. Pomoc z wyjątkiem Strycharza marna, obrońcom również wiele brakowało do dobrej gry. Malczyk w bramce miał odpoczynek niedzielny. Jedyny groźny strzał chwycił pewnie. Drużyna Hakoahu okazała się lepsza, niż jej reputacja. Grała wzorowo fair, a i reklamowała nadzwyczajnie mało, ale trudno im tego nie wybaczyć. Sędzia był naprawdę słaby, a miał tylko zaletę, że rozstrzygnięcia jego „sprawiedliwie” krzywdziły obie strony. Hakoah liczący w swych szeregach wielu Węgrów, kombinował wcale pięknie. Kilka ataków przeprowadzono wprost wzorowo, lecz ograniczano się tylko do trójki środkowej, a o skrzydłach szczególnie w drugiej połowie zapomniano w ogóle. Najlepszym napastnikiem był lewy łącznik, dobry przebojowiec i strzelec. Najlepszym graczem drużyny, a tym razem i na boisku, był ruchliwy środkowy pomocnik. Dobrze sprawiali się obaj obrońcy, o bramkarzu trudno wydać sąd. Bramki strzelonej obronić nie mógł.

Z przebiegu gry godne zanotowania tylko, że po półtoragodzinnej, przerywanej tylko chwilami, przewadze zdołali napastnicy Cracovii uzyskać aż jedną bramkę. Z centry Kubińskiego strzelił Ciszewski z paru metrów. Natomiast z masy pozycji, z których możnaby uzyskać zapas bramek, wystarczający na conajmniej dwa mecze, wyszli napastnicy białoczerwoni „na czysto”. Widzów 1500.
Źródło: Kurjer Sportowy nr 22 z 12 sierpnia 1925


Przegląd Sportowy

Cracovia w zwykłym składzie, z nowym nabytkiem, Wójcikiem, na prawym łączniku. Gra prowadzona ostro i w dużem tempie miała przebieg bardzo ciekawy; niestety atak gospodarzy grał słabo, nie umiejąc wykorzystać najdogodniejszych sytuacji, nie wykorzystano również rzutu karnego. Jedyną bramkę dnia zdobył Ciszewski. Sędzia p. Raab, nie nadający się zupełnie do prowadzenia spotkań międzynarodowych.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 32 z 12 sierpnia 1925 [1]


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Goście i miejscowi nieszczególni. Match nosił wybitne piętno ogórkowego sezonu. Zawody pod znakiem słabej przewagi miejscowych. Jedną bramkę zdobywa Ciszewski. Nowy nabytek Cracovii Wójcik II ze Sparty nie potrafi dostosować się do całości.
Źródło: Sport nr 147 z 12 sierpnia 1925


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
W drugim dniu starali się goście popłać się grą możliwie najładniejszą. Tym razem mieli przeciwnika poważniejszego, bo znajdującą się obecnie w dobrej formie Cracovią. Cracovia wystąpiła w składzie zmienionym z Malczykiem w bramce, Wójcikiem na prawym łączniku a nadto zamienili Sperling z Ciszewskim swe rolę i pierwszy grał na łączniku, drugi zaś na skrzydle. Hakoah grała daleko ładniej, jak w sobotę, jej gra zupełnie fair, kombinacja, dokładność podawania i tempo budziły powszechne uznanie. Najlepszym był środkowy pomocnik gości i Gansl w napadzie. Mimo tej ładnej gry musiała Hakoah uledz drużynie krakowskiej, która przez swą doskonałą grę trzymała gości w szachu i odniosła zasłużone zwycięstwo, które przy lepszej dyspozycji Cracovii do strzału, wyraziłoby się korzystniejszą liczbą zdobytych bramek.

Już w 7-mej minucie po rozpoczęciu oddaje Hakoah pierwszy strzał na bramkę Cracovii, który trzyma pewnie Malczyk. Cracovia atakuje a Kubiński strzela ładnie ze skrzydła na bramko gości. Niedługo potem ponowny atak Cracovii, zakończony kornerem na jej korzyść, niestety niewyzyskanym. Hakoah przychodzi ponownie do głosu, lecz Ganel przestrzela, poczem znowu atak Cracovii i Ciszewski wybiegając solo mija obronę Hakoahu i znajdując się na doskonałej pozycji, wywraca się na ziemię. Cracovia dalej w ofensywie, piłkę otrzymuje Sperling i oddaje strzał tuż ponad bramką gości. Dalsze ataki gości niweczy obrona Cracovii, a zwłaszcza znakomity Gintel. Następują zmienne ataki Cracovii i Hakoahu, wśród których dobrze dysponowany Kubiński podciąga tuż przed bramkę i z jego doskonałego podania strzela Ciszewski w 40- stej minucie pierwszą i jedyną bramkę, niemożliwą do obrony. Niedługo potem pauza.
Po pauzie rośnie przewaga Cracovii, która wkrótce po rozpoczęciu zdobywa rzut różny, niewyzyskany. Po krótkim ataku gości, następuje dalsza ofensywa Cracovii. Podyktowanego przez sędziego, za drobne przewinienie rzutu karnego Sperling rozmyślnie nie wykorzystuje strzelając na aut. Bramkarz Hakoahu coraz częściej wkracza w grę, odbijając niebezpieczne piłki pięściami. Po dłuższej defensywie przechodzi Hakoah na nowo do akcji zaczepnej, lecz prawe jej skrzydło strzela poza bramkę Cracovii. Tuż potem strzela ostro Sperling w róg bramki Hakoahu, ale dobry bramkarz broni. W dalszej grze zdobywa Cracovia jeszcze jeden korner, lecz mimo przewagi biało-czerwonych pozostaje wynik niezmieniony.

Sędziował p. Raab słabo.
Źródło: Nowy Dziennik nr 180 z 12 sierpnia 1925


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Niedzielne zawody należały do jednych ze słabszych, jakie białoczerwoni rozegrali w bieżącym sezonie. Hakoah pokazała grę. która zupełnie nie mogła zadowolić nawet przeciętnego widza. Zawody same przez cały ich czas stały pod znakiem przewagi Cracovii, której atak w tym dniu strzałowe bardzo słabo dysponowany, a zwłaszcza z jego dyrygentem Kałużą, nie potrafił cyfrowo tegoż uwydatnić. Najlepszym stosunkowo był Kubiński, który od czasu do czasu stwarzał swemi centrami groźne sytuacje pod bramką gości i po jednej z takich center, zdobył ładnym strzałem Ciszewski w 10 min. jedyną i ostatnią bramkę dla swoich barw. W ataku słabym był Sperling, usiłujący za wszelką cenę zdobyć na własną rękę upragnionego goala, co się mu nawet i z przyznanego Cracovii rzutu karnego uskutecznić nie udało, cierpiała na tem jednak drużyna i efekt gry końcowy. Pomoc spełniała swe łatwe zresztą zadanie bez zarzutu, tyły były poprostu bez-robotne. W ataku Cracovii debiutował Wójcik, były gracz krakowskiej Sparty nieszczególnie, na razie można powiedzieć, iż jest on jeszcze, jako talent pił¬karski kartą niezapisaną. Sędziował p. Raab bardzo słabo, nie dorósł on jeszcze do prowadzenia zawodów międzynarodowych.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 219 z 11 sierpnia 1925


Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon
Cracovia w składzie zwyczajnym z nowym graczem Wójcikiem na prawym łączniku. Gra niezbyt interesująca. Cracovia nie wykorzystuje cyfrowo swej przewagi, jak również i karnego.
Sędzia p. Ra ab zupełnie nie nadaje się do sędziowania poważniejszych zawodów.
Źródło: Stadjon nr 33 z 12 sierpnia 1925Mecze sezonu 1925

Zwierzyniecki Kraków 1925-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 5:0  Wawel Kraków 1925-03-08 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  TKS Toruń 1925-03-15 Cracovia - TKS Toruń 5:1  Polonia Warszawa 1925-03-22 Cracovia - Polonia Warszawa 9:1  Slovan Bratysława 1925-03-29 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 2:4  Czarni Lwów 1925-04-05 Cracovia - Czarni Lwów 3:2  Nürnberger FV 1925-04-12 Cracovia - Nürnberger FV 9:1  Čechie Karlín 1925-04-13 Cracovia - Čechie Karlín 1:1  III Kerület Budapeszt 1925-04-18 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:5  III Kerület Budapeszt 1925-04-19 Cracovia - III Kerület Budapeszt 2:2  SK Pardubice 1925-04-26 Cracovia - SK Pardubice 3:0  Wisła Kraków 1925-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 5:5  Union Žižkov 1925-05-10 Cracovia - Union Žižkov 2:3  Pogoń Lwów 1925-05-21 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Viktoria Žižkov 1925-05-24 Cracovia - Viktoria Žižkov 1:0  Gallia Club Paryż 1925-05-31 Cracovia - Gallia Club Paryż 7:1  Vasas Budapeszt 1925-06-01 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:4  Czarni Lwów 1925-06-11 Czarni Lwów - Cracovia 0:1  Hasmonea Lwów 1925-06-13 Cracovia - Hasmonea Lwów 4:0  Wacker Wiedeń 1925-06-14 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:5  Pogoń Lwów 1925-06-21 Cracovia - Pogoń Lwów 0:1  Vienna 1925-06-29 Cracovia - Vienna 2:1  Makkabi Kraków 1925-07-05 Makkabi Kraków - Cracovia 0:2  ČAFC Praga 1925-07-26 Cracovia - ČAFC Královské Vinohrady 5:0  Vienna 1925-08-05 Cracovia - Vienna 3:2  Hakoah Graz 1925-08-09 Cracovia - Hakoah Graz 1:0  Sparta Kraków (1921) 1925-08-23 Cracovia - Sparta Kraków 10:0  Makkabi Kraków 1925-08-30 Cracovia - Makkabi Kraków 6:0  1.FC Katowice 1925-09-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:2  Wawel Kraków 1925-09-19 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  AKS Chorzów 1925-09-20 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:1  Krowodrza Kraków 1925-09-27 Cracovia - Krowodrza Kraków 2:0  Viktoria Žižkov 1925-10-17 Cracovia - Viktoria Žižkov 1:3  Viktoria Žižkov 1925-10-18 Cracovia - Viktoria Žižkov 5:1  Polonia Warszawa 1925-10-25 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1925-11-08 AKS Królewska Huta - Cracovia 0:7  Uniwersytet Jagielloński 1925-11-11 Cracovia - Uniwersytet Jagielloński 1:5  1.FC Katowice 1925-11-15 1.FC Katowice - Cracovia 4:1  Zwierzyniecki Kraków 1925-11-22 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 2:2  Wawel Kraków 1925-11-29 Cracovia - Wawel Kraków 7:0