1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 20:28, 28 kwi 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
Mistrzostwa Polski , 7 kolejka
Kraków, niedziela, 23 października 1921

Cracovia - Warta Poznań

6
:
1

(3:0)Herb_Warta Poznań


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Kotapka
Kałuża
Chruściński
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: kpt. Alfred Konkiewicz z Krakowa
Widzów: 6 000

bramki Bramki
Kałuża (5')
Cikowski (14')
Kotapka (35')
Kotapka (66')
Kałuża (78')
Gintel (82' k.)
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
6:1


Einbacher (86')
Skład:
Skowroński
J.Nowicki
Celler
Olszewski
Spoida
Bartczak
K.Janicki
Prymka
W.Staliński
M.Einbacher
Dabert

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1
1921-10-23 Cracovia III - Makkabi III Kraków 3:0korner pod bramką Warty
podczas meczu

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu." -
Nowy Dziennik

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w żydowskim dzienniku Nowy Dziennik
Zawody o mistrzostwo klasy B między Cracovią a Unionem łódzkim dały wynik 2:2 (0:0). Czarni pobili we Lwowie Żyd. Ł S. I 8:0 (4:0), zaś Pogoń w walce o mtatraortwo klasy A uzyskała zwycięstwo nad Wartę poznańską 7:0 (5:0). Bardzo wielkie zainteresowanie wzbudza match w najbliższą niedzielę między Cracovią I, a Wartą o mistrzostwo, a to ze względu na ostatni ich nierozegrany wynik 2:2.
Źródło: Nowy Dziennik nr 274 z 20 października 1921


Tygodnik Sportowy

Zapowiedź meczu w Tygodniku Sportowym
Bilor sędziuje w niedzielę match Cracovii z Wartą Krakowie, sędziami linjowymi p. Rekliński i Przeworski.
Źródło: Tygodnik Sportowy 21 października 1921


Polski Sport

Zapowiedź meczu w Polski Sport
w Krakowie: Cracovia —Warta. Nadzieje nasze co do uzyskania przez Wartę honorowej przegranej z Cracovią zmalały po Ostatnim jej wyniku znacznie. Przypuszczalnie więc różnica bramek będzie znaczna.
Źródło: Polski Sport nr 15 z 21 października 1921


"ZE SPORTU." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

ZE SPORTU.

Zapowiedź meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Warta-Cracowia. Dziś odbędą się zawody footbalowe o mistrzostwo Polskie między Wartą poznańską i Cracovią. Zawody budzą żywe zaciekawienie — spodziewaną jest bowiem wcale Interesująca gra. Warta. która niedawno uzyskała w grze z Cracovią wynik remisowy, znajduje się w dobrej formie. Również i Cracovia, rozgrywając ostatnie zawody w tym sezonie w pąkowie, niewątpliwie pokaże pierwszorzędną grę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 289 z 24 października 1921


Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Nierozstrzygnięty wynik ostatniego spotkania powyższych drużyn w Poznaniu, osłabiony w międzyczasie wrażeniami klęsk Warty i sukcesami Cracovii, kazał się spodziewać znacznego zwycięstwa Cracovii. Mimo to nie ulega wątpliwości, że Warta postępuje naprzód. Przynajmniej stara się zawsze mimo przewagi grać otwarcie i dąży do uzyskania efektu, a nie do ustalania spodziewanej klęski do oznaczonej ilości bramek. Cenimy bezsprzecznie wyżej drużynę nie murującą swej bramki mimo klęski i nie chełpiącą się później dobrym stosunkowo wynikiem z silniejszą drużyną, a grającą zawsze otwarcie i dążącą do wyrównania. Pod sam koniec zdobywa Warta zasłużonego (nie „honorowego”) goala i to zapisać trzeba jako wielkie plus dla niej, aczkolwiek przedwczesne chwalby i niefachowe prognozy stawiały ją na zbyt wysokim piedestale. – Cracovia nie umie nigdy ze słabszym przeciwnikiem wykazać swej prawdziwej klasy. Niektóre pozycje drużyny były zupełnie niedysponowane.

Zaczyna Warta w ostrem tempie. Pomoc Cracovii odbiera piłkę, otrzymuje ją Chruściński, następnie Kałuża i strzał chybiony. W 3 min. korner bity przez Kotapkę niewyzyskany. Z następnego korneru, strzelonego przez Szperlinga, zdobywa Kotapka z szybkiego podania Kałuży pierwszą bramkę. Centry Mielecha nie wykorzystuje Chruściński. Tempo wzrasta. Staliński przebija się przez pomoc i obronę Cracovii i strzela lekko Popielowi w ręce. Pięknej centry Mielecha nie wykorzystuje znowu Kałuża i Chruściński. Dopiero w 14 min. z ponownej centry Mielecha, chwyconej i podanej wstecz przez Kałużę zdobywa Cikowski ostrym strzałem drugiego goala. Gra toczy się stale na połowie Warty. Cracovia ma wiatr za sobą i nieustannie atakuje. Strzał Chruścińskiego w 22 min. odbija bramkarz Warty. Z podania Szperlinga strzela Kałuża w 26 min. tuż koło słupka. W 28 min. pięknie przebija się znowu Staliński, ale Popiel odbiera mu piłkę. Dwa strzały Szperlinga niweczy bramkarz Warty. W 35 min. centruje Mielech, Kałuża oddaje momentalnie głową Kotapce, który wraz z piłką wlatuje do siatki. 3-ci goal dla Cracovii. Dalsze ataki Cracovii przed pauzą bez rezultatu. Ciekawy moment stanowiło kilkakrotne bombardement bramki Warty, po rzucie, który dopiero po kilku strzałach uznał sędzia za korner. W 40 min. ładny atak Warty kończy się niewyzyskanym rogiem. W 41 min. przepuszcza Kałuża i Kotapka centrę Szperlinga. Do pauzy 3:0 dla Cracovii.

Po przerwie Warta gra z wiatrem i atakuje często, jednak obrona Cracovii unicestwia wszelkie zabiegi. Korner bity w 4 min. przez Szperlinga idzie na out. Gra otwarta. Dopiero w 9 min. strzela Chruściński z podania Kotapki w ręce bramkarzowi. Warta broni się dzielnie i atakuje nawet, a przeboje Stalińskiego i Einbachera stają się groźne. Warta zaniedbuje jednak zupełnie skrzydła, stąd ataki środkowe łatwo paruje defenzywa Cracovii. Przez 6 minut gra Cracovia bez Fryca, co wykorzystują goście do częstych ataków bez rezultatu. Cracovia natomiast w 21 min. zdobywa znowu przez najlepszego w dniu tym na placu Kotapkę, z pięknego podania Kałuży, ostrym strzałem 4-go goala. Warta ponownie atakuje bez skutku. Korner w 30 min. dla Cracovii przepuszcza środkowa trójka. W 33 min. zdobywa Kałuża 5-tą bramkę. Warta mimo wszystko gra ambitnie. Staliński przebija się znowu i strzela ostro. Popiel chwyta przytomnie. Cracovia gra obecnie bez Mielecha. Ze zamieszania pod bramką Warty z powodu „hands”, przyznaje sędzia rzut karny dla Cracovii, z którego Gintel zdobywa 6-go goala. Warta nie tracąc animuszu, gra z największą ambicją. W 42 min. przebija się Einbacher mija Gintla i osiąga jedynego, ale zasłużonego goala. W dalszych 3 minutach stara się Warta jeszcze usilnie o poprawienie rezultatu, jednak bez skutku. Rogów 8:2 dla Cracovii. Sędziował p. kpt. Konkiewicz.

Z gości wyróżnili się prawy back, lewa pomoc, lewy łącznik i center ataku, pracujący niezmordowanie i typowy przebojowiec. Z Cracovii wyśmienity był Kotapka i dobre skrzydła. Cikowski i Chruściński słabi. Kałuża sam nie był błyskotliwy, wytwarzał jednak cudowne sytuacje Kotapce, z których też bramki zdobyte zostały. – Zawody mimo pochmurnego dnia cieszyły się liczną frekwencją i były bardzo interesujące.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 24 z 28 października 1921


Przegląd Sportowy

Kluby nasze nie doceniały nigdy korzyści, wypływających z grania na własnem boisku i wobec swej publiczności. O pierwszeństwo wyboru miejsca rozgrywki walczą zawsze zacięcie kluby angielskie, zdając sobie sprawę z ważności spotkania na swoim milieu. Z klubów polskich jedynie Warta umiała wykorzystać te dane. Przekonywują nas o tem dosadnie wyniki, jakie poznańczycy uzyskali poza swem miastem.

Jakkolwiek poziom gry Warty od czasu ich ostatniego pobytu u nas znacznie się podniósł, to jednak na podstawie uzyskanych przez klub ten poprzednio rezultatów spodziewaliśmy się gry, bardziej tamtym sukcesom odpowiadającej. Wprawdzie nie należy wynikom samym przypisywać większego znaczenia, jednak są one miernikiem ustosunkowania się sił danych klubów, co właśnie w walce o punkty decydującą odgrywa rolę.

Przez rozpoczęciem zawodów odbyła się pierwsza dopiero tego rodzaju uroczystość w Polsce. "Sędziwy" kapitan Cracovii, p. Synowiec Tadeusz, obchodził, jak wiadomo, dn. 4 b. m. jubileusz 200 matchów w pierwszej drużynie naszego mistrza. Po przemówieniu prezesa klubu, p. Dr. Cetnarowskiego, otrzymał jubilat szereg podarków, między innemi piękną srebrną papierośnicę ze znaczkiem Cracovii od wydziały klubu i artystycznie wykonaną kasetkę od graczy pierwszej drużyny.

Równocześnie Fryc z okazji 10-lecia swej gry w Cracovii (9 października r. b.) otrzymał srebrną papierośnicę, a Gintel z powodu 100 matchu w pierwszej drużynie (1 października r. b. z F. T. C. w Budapeszcie) złoty sygnet.

Gra sama byłą nader interesującą i wykazała znowu te same słabe punkty Cracovii: zadużo kombinacji, zamało celnych strzałów. Warta wspaniale się rozwija i rokuje najlepsze nadzieje, niestety, narazie same nadzieje.

Cracovia gra z wiatrem i natychmiast bierze inicjatywę w swoje ręce, przypuszczając ciągłe ataki na bramkę gości, czego rezultatem są dwa rzuty z rogu, z których drugi wykorzystuje Kałuża, strzelając pierwszą bramkę dla biało-czerwonych (5 min.). Piękna centra Mielecha idzie na marne z powodu niedyspozycji Chruścińskiego (12 min.), poczem w minutę później zdobywa Kotapka pięknie splasowanym rzutem drugiego goala dla Cracovii. Warta zbiera się, Einbacher przedziera się z piłką przez ławę obrony miejscowych, ale strzał idzie w out. Następnie Mielech popisuje się swymi wspaniałymi biegami i rzutami, które jednak nie zmieniają rezultatu. Ostry strzał Kałuży odbija się od nóg bramkarza Warty; za chwilę nadarza się Warcie sposobność zdobycia bramki, jednak i ta mija bez skutku. Dopiero w 34 minucie odbija Kałuża piękną centrę Mielecha do Kotapki, który z najbliższej odległości uzyskuje dalszy punkt. Następują dwa dalsze niewykorzystane rzuty z rogu; również i goście zdobywają kornera, ale ten idzie w out. W 44 min. idzie piękna centra Szperlinga na marne, poczem pauza. W drugiej połowie zaznacza się dalsza przewaga Cracovii, która oblega bramkę przeciwnika. Atak jej jednak szwankuje z powodu ospałości Kałuży i złej formy Chruścińskiego. Kotapka pilnie się krząta. W 8 min. przedziera się ten ostatni, ale strzela wprost w ręce bramkarza Warty. Dopiero w 21 min. powiększa Kotapka ilość bramek do czterech. Gra staje się otwartą; Warta powoli uwalnia się z ucisku Cracovii, lecz znowu tylko rzut z rogu jest następstwem ich wysiłku. W 32 min. uzyskuje Kałuża, a w 37 Gintel (z rzutu karnego) ostatnie dwa goale dla swych barw. Mielech z powodu kontuzji opuszcza boisko. W cztery minuty przed końcem strzela Eunbacher zupełnie zasłużoną, honorową bramkę dla Warty. Sędzia p. Konkiewicz dobry.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 24 z 29 października 1921 [1]


Polski Sport

Relacja z meczu w Polski Sport
Warta rozpoczynając grę pod wiatr, umie utrzymać równowagę, a nawet często zmusza Popiela w bramce do interwencji. Pierwszą bramkę robi w 12 minucie Kałuża, drugą Cikowski w ten sposób, że piłka odbiła się o nogę Cellera i wpada do bramki, trzecią Kotapka.

W drugiej połowic obraz nie zmienia się, jednak Cracovia dalsze trzy bramki przez Kotopkę, Kałużę, i Gintla (karny) a dopiero pod koniec robi Einbecher honorową bramkę.
Sędzia p. Konkiewicz mierny.

Kałuża w Cracovii grał słabiej niż zwykle, w Warcie wybili się Spojda i Bartczak.
Źródło: Polski Sport nr 16 z 27 października 1921


Wzmianka

Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1