van Amersfoort
Sipľak (74' Strózik)
Rivaldinho (46' Kosecki; 90' Márquez)

Sędzia: Damian Sylwestrzak z Wrocławia
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców.

Ishak

"Michał Probierz, trener Cracovii: Moje „bla, bla, bla” nikogo nie interesuje, bo kibiców Cracovii interesują trzy punkty" -

Dwa dni zostały do meczu Cracovii z Lechem Poznań w ramach 23. kolejki ekstraklasy. Dla „Pasów”, które są tuż nad strefą spadkową, każde spotkanie jest teraz na wagę złota. Lech też ma swoje problemy, ale sięgają one co najwyżej nieobecności w rozgrywkach pucharowych w przyszłym sezonie. Choć dla tego klubu to też może być wielka porażka. Trener Cracovii Michał Probierz bardzo zdawkowo opowiedział o kilku sprawach przed tym spotkaniem.

O sytuacji kadrowej zespołu

- W ostatnim okresie wykonaliśmy dużo pracy jeśli chodzi o sztab szkoleniowy i medyczny, który to wszystko przeanalizował i zrobiliśmy wszystko, by jak najszersza grupa zawodników była do dyspozycji i mam nadzieję, że tak się uda. O treningach podczas przerwy na reprezentację

- Kładliśmy nacisk na wszystkie elementy, na to, by poprawić to co jest, a najważniejsze było dla nas to, żebyśmy wreszcie mieli do dyspozycji wszystkich zawodników, wyznaczając kadrę meczową.

O mobilizacji zawodników

- Koncentrujemy się na swojej pracy i wiemy, że jest to okres, w którym my tylko sami możemy sobie pomóc i tak właśnie chcemy zrobić. O ofensywie Mamy pomysły, mam nadzieję, że wszyscy będą zdrowi.

O Karolu Niemczyckim

Powołanie do reprezentacji było pod względem mentalnym bardzo dobre dla niego. Dla nas to też jest ważne, bo to pokazuje, że każdy z zawodników może się gdzieś dostać poprzez pracę. Oby jak najdłużej Karol tak pracował, tylko od niego zależy, jaką zrobi karierę. O Lechu Poznań

Trudno mówić o zespole przeciwnika przed meczem, bo każdy to czyta. Lech na pewno stara się rozgrywać piłkę i to wiemy. Wiemy jak chcemy ograć Lecha i to chcemy zrobić.

O sytuacji Cracovii

Wszyscy wiemy, w jakiej jesteśmy sytuacji, od samego początku byliśmy w trudnej, bo byliśmy na minusowych punktach. Od nas wszystko zależy

Odpowiadając na wszystkie pytania, zdaję sobie sprawę, że moje „bla, bla, bla” nikogo nie interesuje, bo kibiców Cracovii interesują trzy punkty. To jest najważniejsze i też zdaję sobie z tego sprawę.
Źródło: gazetakrakowska.pl 1 kwietnia 2021 [1]

"Cracovia wreszcie wygrała. Radosne Święta kibiców "Pasów"" -

Cracovia wreszcie wygrała. Radosne Święta kibiców "Pasów"

W meczu 23. kolejki ekstraklasy Cracovia pokonała Lecha Poznań 2:1. Była to pierwsza wygrana "Pasów" po serii dziewięciu spotkań bez zwycięstwa w lidze. "Pasy" zostały na 14. miejscu w tabeli, ale mają 23 punkty w dorobku.

Cracovia bez Alvareza

Trener Michał Probierz dokonał kilku zmian w jedenastce „Pasów” w porównaniu z poprzednim meczem. Nie znalazł miejsca dla Ivana Marqueza, Marcosa Alvareza (w ogóle nie było go w kadrze meczowej) oraz Ivana Fiolicia. Zamiast nich postawił na Mateja Rodina, Damira Sadikovicia i Sergiu Hancę.

Wiadomo, w jak trudnym położeniu są „Pasy”, mając tylko dwa punkty nad miejscem spadkowym. Musiały koniecznie wygrać ten mecz, by złapać nieco oddechu. Lech natomiast ma jeszcze nadzieję na awans do eliminacji Ligi Europy, co może mu dać 4. miejsce w tabeli.

„Pasy” zanotowały serię 9 meczów bez zwycięstwa w lidze. I dobiegła ona końca. Na wygraną czekały od 12 grudnia, od wygranej w Zabrzu z Górnikiem 2:0.

Cracovia zaczęła bardzo ostrożnie, szanowała piłkę, długo rozgrywając akcje. Raczej na własnej połowie, bo miała trudności z przedostaniem się pod bramkę rywala. Gospodarze wręcz zapraszali piłkarzy Lecha do przeprowadzania akcji. Ci jednak nie za bardzo potrafili zagrozić Karolowi Niemczyckiemu – jeden zablokowany strzał Błażeja Augustyna z rzutu wolnego i dośrodkowanie Michała Skórasia, które o mało co nie zaskoczyło bramkarza po rykoszecie od Luisa Rochy – to aktywa gości w pierwszym kwadransie.

Dominacja Lecha

„Pasy” za łatwo traciły piłkę w ataku, dlatego ich akcje nie kleiły się. Bramkarz Lecha Mickey van der Hart w ogóle nie musiał interweniować. Cracovia nie forsowała tempa, a w ataku pozycyjnym czuła się nieswojo.

To nie mogło się dobrze skończyć. I w 28 min goście przeprowadzili składną akcję. Z lewego skrzydła dośrodkowywał Jan Sykora, piłka trafiła do Michała Skórasia, który miał przed sobą pustą bramkę i wchodząc na piłkę ślizgiem, trafił w słupek! Ale to nie był koniec akcji, piłka trafiła na 12 m do Mikaela Ishaka, który wykazał się instynktem snajpera i strzałem przy słupku zdobył swojego 9. gola w lidze.

To powinno podziałać na piłkarzy „Pasów” jak płachta na byka. Tymczasem nadal grali w jednostajnym tempie. To raczej goście byli bliżsi podwyższenia wyniku – znów w roli głównej wystąpił Skóraś, ale jego strzał końcami palców na słupek i rzut rożny wybił Niemczycki. Lech nadal był w ataku, nie chciał bronić nikłego prowadzenia.

Dość nieoczekiwanie „Pasy” doprowadziły do remisu w ostatniej minucie I połowy. Wywalczyły piłkę w środkowej strefie boiska, Rivaldinho przedłużył podanie do Michala Siplaka, który wbiegł w pole karne i strzelił precyzyjnie przy słupku. To był pierwszy celny strzał Cracovii w tym meczu.

Inna Cracovia

Co ciekawe, na drugą połowę meczu nie wyszedł Rivaldinho, którego zastąpił Jakub Kosecki. Nie zmienił on na pozycji Brazylijczyka, choć też pełnił role wysuniętego napastnika, zmieniając się z Pelle van Amersfoortem.

W 56 min po centrze Siplaka główkował Matej Rodin – mocno, ale niecelnie.

Po chwili „Pasy” prowadziły, akcję lewym skrzydłem przeprowadził Rocah, zagrał do Sergiu Hanki, któremu odskoczyła piłka, ale zdołał dośrodkować, a van Amersfoort wbiegł między dwóch rywali i strzałem głową pokonał bramkarza.

W 61 min mogło być 2:2 – Ishak jednak fatalnie skiksował, będąc 3 m od bramki. Poza tym momentem nieuwagi gospodarze wreszcie byli nakręceni do lepszej gry. Strzelał m.in. van Amersfoort, ale za lekko, by zaskoczyć bramkarza. Z kolei Siplak tak się rozochocił, że próbował strzału z dystansu.

Lech był bezradny, w ogóle nie przypominał zespołu z pierwszej połowy. Z kolei w 76 min główkował Rodin po centrze z wolnego, ale nie trafił w bramkę. Gospodarze grali bardzo uważnie, bez ryzyka, pilnując dobrego wyniku.

W 89 min z pewnością podniosło się ciśnienie Probierzowi, piłkarzom i wszystkim sympatykom „Pasów”. Sędzia analizował sytuację VAR – zagranie ręką w polu karnym przez Szymonowicza. Orzekł, że nie kwalifikuje się ono do podyktowania rzutu karnego.
Źródło: Gazeta Krakowska 3 kwietnia 2021 [2]

"Cracovia wreszcie zwycięska" -

Cracovia wreszcie zwycięska

W 23. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia wygrała z Lechem Poznań 2-1. To pierwsze zwycięstwo Pasów w tym roku.

Początek meczu był obiecujący dla gospodarzy, którzy w 8. minucie mogli objąć prowadzenie. Po ładnej akcji zespołowej Dimun trochę się pospieszył ze strzałem, w efekcie uderzył z kilkunastu metrów niecelnie. Później inicjatywę przejęli lechici. W 15. minucie Skóraś dośrodkował z prawej strony, ale po rykoszecie piłka szybowała do bramki. Niemczycki zdążył jednak zareagować.

W 28. minucie padł gol dla Lecha. Sykora zagrał z lewego skrzydła w pole bramkowe, Skóraś z 3 metrów trafił słupek. skutecznie z 12 m dobił Ishak. W 35. minucie po raz kolejny próbował Skóraś, jego strzał z ponad 20 m końcami palców wybił bramkarz.

Krakowianie wyrównali w 45. minucie. Rivaldinho podał do wybiegającego na wolne pole Siplaka, ten "urwał" się Salamonowi i z 12 m strzelił w lewy dolny róg. To był jedyny celny strzał gospodarzy w I połowie.

Pierwszy kwadrans po przerwie to ataki Pasów. Jeden z nich zakończył się powodzeniem. Rocha podał z lewej strony do Hanki, ten oddał strzał, a futbolówka po rykoszecie dotarła do van Amersfoorta, który głową z 3 m pokonał swego rodaka van der Harta.

Pięć minut później "Kolejorz" powinien był wyrównać, ale Ishak - po rzucie rożnym - nie trafił z bliska do pustej bramki...

W 87. minucie po "główce" Szweda piłka trafiła w rękę Szymonowicza. Po analizie VAR sędzia nie podyktował jednak karnego. Cracovia obroniła korzystny wynik.

Statystyka meczu: 10:12 w strzałach, 5:3 w celnych, 43:57% w posiadaniu piłki, 3:3 w kornerach i 117:112 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
ST
Źródło: Sportowe Tempo 3 kwietnia 2021 [3]

Michał Probierz, trener Cracovii

Chciałbym życzyć wszystkim wesołych świąt. Wiem, że kibice Cracovii przez te dwa dni będą w zupełnie innych nastrojach, po tym jak przez tyle czasu nie potrafiliśmy wygrać.

Nie tak wyobrażaliśmy sobie grę, bo mimo wszystko początek mieliśmy bardzo nerwowy. Nie potrafiliśmy utrzymać się przy piłce. Za łatwo ją oddawaliśmy. Straciliśmy bramkę i widać było, że Lech nabrał swobody, ale gol na 1:1 dał nam taki komfort, że mimo wszystko też możemy zdobywać bramki. Wszyscy zawodnicy tacy jak Sadiković, Hanca czy Siplak, którzy w czasie przerwy na mecze reprezentacyjne nie trenowali tylko rehabilitowali się, pokazali charakter.

W drugiej połowie mieliśmy momenty bardzo dobrej gry. Wprowadzaliśmy dobre ataki, byliśmy groźni w ataku pozycyjnym. Pokazaliśmy charakter w najtrudniejszym momencie meczu grając z zespołem, który ma bardzo dobrych zawodników. Mam nadzieję, że w kolejnych spotkaniach będziemy grali jeszcze lepiej i ta pewność siebie u zawodników wróci.

Źródło: gol24.pl [4]

Dariusz Żuraw, trener Lecha

Nie będą to wesołe święta, nie tak wyobrażaliśmy sobie ten mecz. W pierwszej połowie długimi fragmentami spotkanie było pod naszą kontrolą, strzeliliśmy gola i niestety w końcówce błąd spowodował stratę bramki. Po zmianie stron wyglądało to tak, jakbyśmy mentalnie po straconym golu nie bardzo wiedzieli, co chcemy na boisku zrobić, a szkoda, bo Cracovia nie grała jakiegoś wielkiego starcia. Natomiast to jest któryś z kolei mecz, w którym rywal walką, krzykiem, zaangażowaniem wybija nas z rytmu i my sobie z tym nie potrafimy poradzić.

Źródło: lechpoznan.pl [5]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1